Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.104
Поени од реакции
10.653
Е сеа ова може и од друго да биде, не значи дека е до масло, шалтерот може, најскапа варијанта синхронот за од прва во втора.
И дијагноза за ова само на мајстор?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
897
Поени од реакции
954
Мајстор и тоа саглам некој и поштен ако може воопшто таков да најдеш. Може стварно да е за масло, тој ќе ти рече е дечко треба мењачот да се отвора, дрн, дрн...ќе те изгори јако
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.545
Поени од реакции
12.411
смени уље, тоа е најлесно што може да направиш, штом на ладно тешко влага радитоа е ваљда
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
714
Поени од реакции
288
Abe jas ubavo mu pisav 9 trosi plin gradska eve i 10neka e pak ke bides vo kjar. Plus na lance motor. Ama zdravje ke vidime letovo.
9,2 литри бензин покажа кај мене . На бензин ја возев јас . А плин не би била под 11 . Што пак сппред цената на плинот не е многу . А што е плус во тоа што е моторот на ланче ??? Ти што мислиш дека тоа не се менува ? Ставено е од фабрика и ќе тера милион На околу 200 000 км се менува ланецот . Ако си заинтересиран за таква кола , истражи го малку подобро податокот што го споменав некој пост порано . А тоа е дека на тој мотор не се препорачува монтажа на плински уред додатно бидејќи страдале главите и вентилите . На оние што излагале со плински уреди од фабрика , Опел им ставал глави и вентили од поинаква и појака легура . Јас не го истражив доволно бидејќи од купување прво ме одвраќаше тоа што е Опел , па самото тоа што налетав плус и на тој податок беше доволно да ја оставам . А добра кола беше , од прв ден како е купена нова ја знаев ...
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
153
Поени од реакции
35
9,2 литри бензин покажа кај мене . На бензин ја возев јас . А плин не би била под 11 . Што пак сппред цената на плинот не е многу . А што е плус во тоа што е моторот на ланче ??? Ти што мислиш дека тоа не се менува ? Ставено е од фабрика и ќе тера милион На околу 200 000 км се менува ланецот . Ако си заинтересиран за таква кола , истражи го малку подобро податокот што го споменав некој пост порано . А тоа е дека на тој мотор не се препорачува монтажа на плински уред додатно бидејќи страдале главите и вентилите . На оние што излагале со плински уреди од фабрика , Опел им ставал глави и вентили од поинаква и појака легура . Јас не го истражив доволно бидејќи од купување прво ме одвраќаше тоа што е Опел , па самото тоа што налетав плус и на тој податок беше доволно да ја оставам . А добра кола беше , од прв ден како е купена нова ја знаев ...
A sto sakas da kazes so rebrast e podobro ?? Ne velam deka ne se menuva ama pogotovo za tuka vo MK kolku km ke vozis da ne pravime bosh matematiki a za toa za LPG moze i vo pravo si ti drzi voda muabetot no imam soodveten covek za taa rabota da mi ja potvrdi.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
650
Поени од реакции
318
Од што можи постар форд да трокира, да туражира в место а да се мачи да тргни, да смрди чадот од ауспухот на прегорено, да ги замастува често свеќиците
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.412
Поени од реакции
2.558
На незагреана кола од прва у втора тешко ми влага.
Ништо страшно, кога е ладно нормално е тоа освен ако пред тоа има ставено погусто малсло 90-ка ,за него треба да е 80-ка масло. Како и да е, ако е тешко да префрлаш на прва брзина тогаш за почеток најубаво пред да тргнеш направи си сихрон од втора на прва и тргнувај само не со сила не е ова рели кола, значи нормално нежно сихрон од втора на прва и ќе биде полесно и му го олеснуваш менувачката кутија
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
897
Поени од реакции
954
Во возење од втора во прва на многу коли оди тешко, освен ако се движиш ептен споро или стоиш. Ова е бидејќи има голема разлика во преносниот однос измеѓу прва и втора. Сега мислам може да се стави сосила или со јак гас...ама нема потреба за тоа, ко дошло за во прва да ставиш поарно во лер и застани со кочница.

За обратно (прва во втора) треба лесно да оди, ако запнува можно е да има проблем.
 
Член од
22 август 2016
Мислења
53
Поени од реакции
11
водна пумпа задолжително да се мења со каишот или не ,некои мајстори ми викаат ДА некои ми викаат не пипај ако е добра.Ваше мислење?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
174
Поени од реакции
45
Менувај ако сакаш да си раат,исти пари за работна рака ќе ти земат.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
231
Поени од реакции
119
водна пумпа задолжително да се мења со каишот или не ,некои мајстори ми викаат ДА некои ми викаат не пипај ако е добра.Ваше мислење?
Тој мајстор шо ти вика да не менуваш, никогаш во дуќанот да не му стапниш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.998
Поени од реакции
7.133
Во возење од втора во прва на многу коли оди тешко, освен ако се движиш ептен споро или стоиш. Ова е бидејќи има голема разлика во преносниот однос измеѓу прва и втора. Сега мислам може да се стави сосила или со јак гас...ама нема потреба за тоа, ко дошло за во прва да ставиш поарно во лер и застани со кочница.

За обратно (прва во втора) треба лесно да оди, ако запнува можно е да има проблем.
Освен кај постарите ,,французи,,.....мојот стар Цитроен Ах за мењач користи многу потанко масло него другите коли и го нема овој проблем

Најстарите франциски коли како Пежо 204 има заедничко масло за мотор и мењач, бидејќи двата склопа беа накубичени во еден заеднички мотор-мењач склоп, со еден картер за масло
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.037
Поени од реакции
733
водна пумпа задолжително да се мења со каишот или не ,некои мајстори ми викаат ДА некои ми викаат не пипај ако е добра.Ваше мислење?
Vodnata obicno ke se rasipe od koa ke go smenis samo kaisot i ke si platis 5 saati rabotna raka samo za pumpa. Zatoa site dobri majstori preporacuvaat da se smeni koa se menja kaisot bidejki togas e lesno za menjanje i e na eden trosok.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.194
Поени од реакции
15.673
Обратно сум пишал уствари.

Моментално носам 225 50 17.

Сакам да ги сменам со 235 55 17.

Значи пак е проблемот што само километржата ќе лаже, ама може да се наместат на истите бандажи, така? Прашувам оти другар ја продаде колата и ги дава гумите ефтино, па би ги зел ако пасуваат.
Многу е
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.386
Поени од реакции
2.348
Некој тука да не имал слична појава? Најпрвин приметив во зимата понекогаш на температури околу 0,колата кога верга (момент пред да запали) на таблата светнува ABS сијаличката(кај мене е жолта) и се гаси во истата секунда кога ќе запали колата. Ама деновиве на секое палење прави така. Проблем е или не? Прво што ми текна да не е акумулаторот за менување. 3години е истиот од кога ја купив, претходно не знам кога е менуван.
 
На врв Bottom