Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
4
Дечки здраво. Ме интересира дали познавате некој во Скопје што се занимава со поправка ( репарирање, тапацирање на шалтабла ). Конкретно се работи за мазда 6 2009 год. и буквално совозачкиот дел од шалтаблата е растопен сам од себе...леплив како смола и со ништо не се чисти само станува полошо. Ако имал некој сличен проблем или има некоја идеа како да го средам би ми помогнал многу...еве и некоја слика да видите за што станува збор. 20200417_144637.jpg 20200417_144643.jpg
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не знам од кога тие колата купена, ама ова од сонце тешко, поверојатно е дека некогаш е нешто ставено на шал таблата, или пробале да ја чистат со нешто агресивно како нитро или сл. секакви пациенти има.


Инаку репарирање тешко, само друга (половна) шал табла да најдеш и да се смени. Сега може да се тапацира ама да не испадне исто ко друга да најдеш, за да се тапацира мора секако да се извади таблата, кога ќе ја извадиш што има да тапацираш старата, поарно најди друга и смени ја.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Дечки здраво. Ме интересира дали познавате некој во Скопје што се занимава со поправка ( репарирање, тапацирање на шалтабла ). Конкретно се работи за мазда 6 2009 год. и буквално совозачкиот дел од шалтаблата е растопен сам од себе...леплив како смола и со ништо не се чисти само станува полошо. Ако имал некој сличен проблем или има некоја идеа како да го средам би ми помогнал многу...еве и некоја слика да видите за што станува збор.Прегледај го приврзокот 245820Прегледај го приврзокот 245821
Дефинитивно не е само од сонце ова оштетување, ова некоја хемиска реакција е. Мазда 6 серија 1 имав години, материјалот на маската беше еден од најдобрите шо ги имам видено и на допир и квалитет во издржливост. Како што ти пиша аргентесис само нова табла да бараш, нз како некој би ја репарирал оваа, а да ја тапацираш со некоја "фармерка", греота е.
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
4
Не е од сонце. Како што прочитав фабричка маана е на сите мазди од 2008 до 2010год. Со тоа што Мазда има продолжена гаранција за шал таблата на 10 год ( а мојава е веќе 11 така да немам среќа да ми ја сменат ). А инаку веќе ја извадив само што проблемот е што половни нема нигде во Македонија ( на прсти се бројат тие што растураат Мазда, а и оние што ги исконтактирав растураат само со десен волан и не пасува ). Муабетот ми беше дали кај нас некаде може да се најде материјал што е најсличен по боја и текстура и да се претапацира комплет зошто гледав на интернет по други земји го прават тоа без проблем.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
И тоа како вреди ако ти е кејф да ти биде све како што треба и ако те нервира и најмала гребнатинка
со кола за све ако се замараш џебот увек празен ќе ти биде. Битно да се тркала наоколу.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Дефинитивно не е само од сонце ова оштетување, ова некоја хемиска реакција. Мазда 6 серија 1 имав години, материјалот на маската беше еден од најдобрите шо ги имам видено и на допир и квалитет во издржливост. Како што ти пиша аргентесис само нова табла да бараш, нз како некој би ја репарирал оваа.
Не е од сонце. Како што прочитав фабричка маана е на сите мазди од 2008 до 2010год. Со тоа што Мазда има продолжена гаранција за шал таблата на 10 год ( а мојава е веќе 11 така да немам среќа да ми ја сменат ). А инаку веќе ја извадив само што проблемот е што половни нема нигде во Македонија ( на прсти се бројат тие што растураат Мазда, а и оние што ги исконтактирав растураат само со десен волан и не пасува ). Муабетот ми беше дали кај нас некаде може да се најде материјал што е најсличен по боја и текстура и да се претапацира комплет зошто гледав на интернет по други земји го прават тоа без проблем.

Можно е за поновите модели, сигурно имаш повеќе информации. Бев голем обожавател на маздата дури не ме разочара корозијата и трошењето на маслото. Зборувам за мојата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Не е од сонце. Како што прочитав фабричка маана е на сите мазди од 2008 до 2010год. Со тоа што Мазда има продолжена гаранција за шал таблата на 10 год ( а мојава е веќе 11 така да немам среќа да ми ја сменат ). А инаку веќе ја извадив само што проблемот е што половни нема нигде во Македонија ( на прсти се бројат тие што растураат Мазда, а и оние што ги исконтактирав растураат само со десен волан и не пасува ). Муабетот ми беше дали кај нас некаде може да се најде материјал што е најсличен по боја и текстура и да се претапацира комплет зошто гледав на интернет по други земји го прават тоа без проблем.

Ако веќе си ја извадил шалт таблата, а возиш добра кола, најдобро е да ја претапацираш со кожа или винил. најдобри во Мкд се дечките од Струмица. Мој братучед на Порше претапацираше све внатре, дојде феноменално.

ако сакаш поевтино, има и во моето Кичево, работат најмногу со винил, но можеби сега работат и со кожа

 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
4
Ако веќе си ја извадил шалт таблата, а возиш добра кола, најдобро е да ја претапацираш со кожа или винил. најдобри во Мкд се дечките од Струмица. Мој братучед на Порше претапацираше све внатре, дојде феноменално.

ако сакаш поевтино, има и во моето Кичево, работат најмногу со винил, но можеби сега работат и со кожа

Бројче од тие од Кичево ако можеш да ми најдеш би било супер.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дечки здраво. Ме интересира дали познавате некој во Скопје што се занимава со поправка ( репарирање, тапацирање на шалтабла ). Конкретно се работи за мазда 6 2009 год. и буквално совозачкиот дел од шалтаблата е растопен сам од себе...леплив како смола и со ништо не се чисти само станува полошо. Ако имал некој сличен проблем или има некоја идеа како да го средам би ми помогнал многу...еве и некоја слика да видите за што станува збор.Прегледај го приврзокот 245820Прегледај го приврзокот 245821
Se vadi zamot i se struzi cela guma povrsinski i se farba nanovo. Plastikite so se od bocnite strani se vadat, centralnata konzola i sal tablata. Mozi i da se tapacira nad osteteniot del. Skapo zemaat za reparatura nekade 100evra minium.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
И тоа како вреди ако ти е кејф да ти биде све како што треба и ако те нервира и најмала гребнатинка
Лош когнитивен биас ти работи у глава, ама не си ти крив пошо тоа му се дешава и на "најразумните". Колата е веќе на 10 години и со тек на време се нешто ќе излегува од негде де ова де она, па р'ѓа (сите мазди шо ги гледам фаќаат многу р'ѓа) итн. Не се замарај со вакви ситници и вози си ја колата колку што можеш, ако такви работи се загледуваш. Се ќе најдеш нешто.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Врска нема, не тропајте зелени. По таа логика ако кола со 10 години треба само да се вози и дур тера нека тера, не треба да постојат олдтајмери бидејќи го одслужиле своето одамна. Кој е “разумот“ да средуваш 50 па и 100 годишен олдтајмер и да вложиш илјади евра во тоа?

Ќе вози подобро од нова кола? Не. Помалку гориво ќе троши? Не. итн. Најпрост пример, еден Матиз вози далеку подобро, потивко и поудобно него било кое фиќо, и тоа матизот не е нова кола одамна. Сепак ако се возиш во Матиз никој нема ни да те примети дека постоиш, а ако возиш средено фиќо или некој друг олдтајмер среден друга е приказната.

Сепак ќеф е во прашање а тоа нема цена, крај краева поарно човек на кола парите да ги дава отколку на курви, комар или дрога. Колата кога тогаш може да ја продаде и да врати бар нешто од вложенето...другово јок.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom