Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.137
Поени од реакции
7.256
Ај сега ако знае некој да каже.Зошто Меривата е иста цена со Корсата а е според мене каде каде по кола.Неквалитетна изработка ли,што ли?Кварливи ли се или што е работава?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
80
Поени од реакции
32
Мазда 6 2005/06/07 бензин барам...
Кај нас потешко, само дизели возат.
Два клучни совети за 6ката како претходен сопственик.
Подвозјето обавезно провери го, склони се на многу корозија, а и да нема ќе треба сигурно да се премачка.
Голема е веројатноста за кратко да ти троши масло, не знам што е проблемот и кај дизелот и кај бензин/плин.
За мене ова беше клучно да се откажам од нив.
Ако најдиш решение за тоа остатокот се функционира одлично. :misticen:
Автоматски споено мислење:

Ај сега ако знае некој да каже.Зошто Меривата е иста цена со Корсата а е според мене каде каде по кола.Неквалитетна изработка ли,што ли?Кварливи ли се или што е работава?
И јас мислам дека Меривата е далеку подобра од Корсата и во вожња и функционалност и мене и за изглед. Добро е некој што има да кажи мислење од прва рака што ја има.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
34
Поени од реакции
9
Здраво другари, кратко време ја имам колата, што конретно би значело ова? Се работи за голф 6, 1.4 2009. 20190823_202335.jpg
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.637
Поени од реакции
7.686
Ај сега ако знае некој да каже.Зошто Меривата е иста цена со Корсата а е според мене каде каде по кола.Неквалитетна изработка ли,што ли?Кварливи ли се или што е работава?
Дизел или бензин?

Дизелите имаат мана со варијабилниот замаец, колега имаше дизел и знам пиштеше од неговата баш од замаецот и прилично пари фрли по сервиси.
Бензиците 1.6 и 1.8 не би требало да се лоши, е сеа сепак зависи колку се зачувани.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.016
Поени од реакции
32.743
Поскапи носат во Auto Welt. Golden Car тие продаваат со мала км и не се увезени.

Во Бугарија ќе се најде има поголем избор, нормално има и ѓубре, ама и добри коли иако се со вратени км. Таму се оди со некој што знае како да им симне цена и да се договори.

Трето некој да ти донесе, ама пак не знаеш друг што ќе избере ако ти не си видиш и пробаш на лице место.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.637
Поени од реакции
7.686
тоа ти е за сервис дека ти е дојдена колата, или е направен сервис па не е ресетирано
Чешмурето лево не ми личи дека кажува само за редовен сервис, мене ми личи дека сама догурала до сервис, а не и дошол датумот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.508
Поени од реакции
9.508
Чешмурето лево не ми личи дека кажува само за редовен сервис, мене ми личи дека сама догурала до сервис, а не и дошол датумот.
check engine дава ако е квар нешто, ова е за сервис обичен, на опелот мој пишува insp место ова. Другите сијалички се упалени пошто има само контакт даено, не е запалена.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
42
Поени од реакции
13
[/QUOTE]
Два клучни совети за 6ката како претходен сопственик.
Подвозјето обавезно провери го, склони се на многу корозија, а и да нема ќе треба сигурно да се премачка.
Голема е веројатноста за кратко да ти троши масло, не знам што е проблемот и кај дизелот и кај бензин/плин.
За мене ова беше клучно да се откажам од нив.
Ако најдиш решение за тоа остатокот се функционира одлично.


Фала на советите другар, читав доста за корозијата како главна маана, но пишуваат по нет дека фејслифтот од август 2005 до 2008 нема проблеми со корозија воопшто, ама секако не би знаел за сигурно.... Сепак фала!
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.137
Поени од реакции
7.256
Дизел или бензин?

Дизелите имаат мана со варијабилниот замаец, колега имаше дизел и знам пиштеше од неговата баш од замаецот и прилично пари фрли по сервиси.
Бензиците 1.6 и 1.8 не би требало да се лоши, е сеа сепак зависи колку се зачувани.
За роднини гледам една утре ке одиме да ја видиме ме замолија,ке земеа корса а јас ги разубедив за мерива кога ги видов цените дека се слични.Ваљда нема да ги поебам,иначе 1.6 им одбрав,зашто 1.4 не е кола според мене.Исто трошат а е баеги по жива на гас таа 1.6.Тие возила 1.0 1.2 и 1.4 бензинци ги одбегнувам на улица кога ке ги сретнам,а не па ди ги возам.Тоа се картинзи а не коли.Оваа 1.6 100кс потрошнуе уље,ама имам едно чаре за таа проблематика
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
34
Поени од реакции
9
check engine дава ако е квар нешто, ова е за сервис обичен, на опелот мој пишува insp место ова. Другите сијалички се упалени пошто има само контакт даено, не е запалена.
Да.. не е запалена колата, не свети ништо друго, освен едно сијаличе пошто ми е прегорено треба да го сменам. А ова ми го појави денес, на пат сум надвор од државава се надевам не е ништо страшно. Иначе колата си функционира перфектно.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.137
Поени од реакции
7.256
Да.. не е запалена колата, не свети ништо друго, освен едно сијаличе пошто ми е прегорено треба да го сменам. А ова ми го појави денес, на пат сум надвор од државава се надевам не е ништо страшно. Иначе колата си функционира перфектно.
Вози не чепкај ништо штом не си дома и само глеј да те донесе.Ништо не пипкај додека да се вратиш
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.508
Поени од реакции
9.508
Да.. не е запалена колата, не свети ништо друго, освен едно сијаличе пошто ми е прегорено треба да го сменам. А ова ми го појави денес, на пат сум надвор од државава се надевам не е ништо страшно. Иначе колата си функционира перфектно.
Ако немаш направено сервис направи и, смени уље, филтри каиши и ресетирај го, ако имаш напраено само ресетирај го и нема да ти јавува. Имаш на јутуб пиши how to turn off service on golf 6 ќе ти искочи.
 
На врв Bottom