Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Колку би ме коштала регистрација за 2.0, 116 кс каде можам да проверам на интернет ?

Друго при забразување на угорнина ако полечка додавам гас колата потскокнува не забрзува рамномерно, исто како да ја претискам и да ја пушкам педалата иако ја држам исто, значи ова се случува само кога полека забрзувам ако ја претиснам до долу гаста не прави така, до што може да биди ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Колку би ме коштала регистрација за 2.0, 116 кс каде можам да проверам на интернет ?

Друго при забразување на угорнина ако полечка додавам гас колата потскокнува не забрзува рамномерно, исто како да ја претискам и да ја пушкам педалата иако ја држам исто, значи ова се случува само кога полека забрзувам ако ја претиснам до долу гаста не прави така, до што може да биди ?
Dvomasniot zamaec.[DOUBLEPOST=1544633561][/DOUBLEPOST]
Наутро секогаш кога е ладно колата пушта бел чад, и исчезнува за минута... Мислам е нормално или не е...?
Исто така по некогаш има и плав чад, , и тој исчезнува за кратко време... Дизел...
Donekade ako ne e preterano e normalno, toa e obicno slabo sogorena nafta, ili ne cini/slaba e pumpata ili nekoja ili poveke dizni, ili ima slaba kompresija na eden ili poveke cilindri.[DOUBLEPOST=1544633664][/DOUBLEPOST]
Kolku e dobro da se stava aditiv vo modernive turbo dizel motori?
Znae nekoj za poverliva analiza?
Kolku so se arni tolku i ne cinat, moze da go rastopat natalozenoto gjubre vo rezervoarot (ako ima) pa toa gjubre posle da zapusi sve zivo.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Dvomasniot zamaec.[DOUBLEPOST=1544633561][/DOUBLEPOST]
Donekade ako ne e preterano e normalno, toa e obicno slabo sogorena nafta, ili ne cini/slaba e pumpata ili nekoja ili poveke dizni, ili ima slaba kompresija na eden ili poveke cilindri.[DOUBLEPOST=1544633664][/DOUBLEPOST]
Kolku so se arni tolku i ne cinat, moze da go rastopat natalozenoto gjubre vo rezervoarot (ako ima) pa toa gjubre posle da zapusi sve zivo.
zamaecot e popusten znam deka e za menenje, ali mislev deka nema vrska so ova, poveke mi otide na dzini/bosh pumpa... fala.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Колку би ме коштала регистрација за 2.0, 116 кс каде можам да проверам на интернет ?

Друго при забразување на угорнина ако полечка додавам гас колата потскокнува не забрзува рамномерно, исто како да ја претискам и да ја пушкам педалата иако ја држам исто, значи ова се случува само кога полека забрзувам ако ја претиснам до долу гаста не прави така, до што може да биди ?
Види каква е состојба на МАФ сензор и МАП сензор да се исчисти додека за замаецот е крајна нужда и не верувам дека е до него . А регистрацијата за 116кс чини околу 13,500 ден


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Наутро секогаш кога е ладно колата пушта бел чад, и исчезнува за минута... Мислам е нормално или не е...?
Исто така по некогаш има и плав чад, , и тој исчезнува за кратко време... Дизел...
Ништо страшно тоа е нормално инаку на ладно ти дишиш ти излегува нешто од устата а?!


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Подобро опел корса одколку пунто не дека е лош ама електриката е тиње во споредба со корсата


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Ако е пунтото 1.2 8v многу подобра опција е од корса ц.[DOUBLEPOST=1544644753][/DOUBLEPOST]
Некој да ми објасни повеќе околу еуро 3, еуро 4, поточно дали може да се донесе кола еуро 3 од бугарија?
Или има некој закон, па мора да е мин еуро 4?
Каква кола сакаш да носиш од Бугарија. Кола се исплати да се носи само ако е некоја што ја нема тука. Инаку тука ти е 100 пати поисплатливо да купиш.

На бугарската кога ќе ставиш царина, регистрација, промена на ребрасти ќе ти испадне ѓавол ипол.
Нервозите при брќање документи не ги ни рачунам[DOUBLEPOST=1544645691][/DOUBLEPOST]
Мислење и искуства за ауди а4 б8 2008-2010 год? Дали има добра вожња, удобна, како е на автопат, потрошувачка?
Убава вожња, комфорна. Скапа со сервиси доста. Турбините откажуваат често( не дека нечинат, туку дека сите се над 300000км.)
Јас би одел на А6 од таа година. Некоја sline со 3.0 тди мотор

Далеку подобра изолација, комфор.
Исто така би избрал аутоматик менувач и 3.0 мотор.
Отиди пробај неколку и види како чети се допаднат.
Да бидам искрен мене ми се допаѓа од а6 само s line верзијата. Обичната ми е некако ептен грда
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Ако е пунтото 1.2 8v многу подобра опција е од корса ц.[DOUBLEPOST=1544644753][/DOUBLEPOST]

Каква кола сакаш да носиш од Бугарија. Кола се исплати да се носи само ако е некоја што ја нема тука. Инаку тука ти е 100 пати поисплатливо да купиш.

На бугарската кога ќе ставиш царина, регистрација, промена на ребрасти ќе ти испадне ѓавол ипол.
Нервозите при брќање документи не ги ни рачунам[DOUBLEPOST=1544645691][/DOUBLEPOST]

Убава вожња, комфорна. Скапа со сервиси доста. Турбините откажуваат често( не дека нечинат, туку дека сите се над 300000км.)
Јас би одел на А6 од таа година. Некоја sline со 3.0 тди мотор

Далеку подобра изолација, комфор.
Исто така би избрал аутоматик менувач и 3.0 мотор.
Отиди пробај неколку и види како чети се допаднат.
Да бидам искрен мене ми се допаѓа од а6 само s line верзијата. Обичната ми е некако ептен грда

Не можам да се доначитам од глупостите што ги изнапиша...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ја земав корсата сепак :icon_mrgr: Познат ми беше човекот што ја продава и имаше само 70000 поминато, и бидејки не се разбирам ми изглеаше по сигурен избор него од плац.
Е сеа има една мана што ја приметив до сеа, централното ко да забушава понекогаш, една од вратите не одклучува/заклучува од прва и треба повторно заклучи/отклучи. Ми кажаа дека често имале проблем со тоа, па некој дали знае дали се оправа тоа :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако некој знае тоа што прашува @Dimitar171 ми треба и мене:). Мислам дека е некој што знае електроника на кола. Прозорот до совозачот се крева/спушта само од копчето кај шоферот. Со копчето кај совозачот слушаш зуење ама прозорот не се движи.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Ако некој знае тоа што прашува @Dimitar171 ми треба и мене:). Мислам дека е некој што знае електроника на кола. Прозорот до совозачот се крева/спушта само од копчето кај шоферот. Со копчето кај совозачот слушаш зуење ама прозорот не се движи.
А да наведеш што кола имаш?? Инаку најчест е кај опелови и понекои голфови во дог секјурити ќе го поправат


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
А да наведеш што кола имаш?? Инаку најчест е кај опелови и понекои голфови во дог секјурити ќе го поправат


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
не знаев дека и тоа треба. Шкода. Летоска и есеноска добро работеше, сега во ладново малку зеза. Ќе видам таму, гледам имаат на страната и делови и сервисирање.
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Поефтино ако ти побараат многу кај ридван лево од чаир породилно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom