Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Нешо требало да му искуцаат и испринтаат, платил таму 20 евра, на полиција уште 30, на граница 30 и уште нешто...
Сакав да те прашам колку платил за колата на продавачот од која година е колата кој модел точно .... пиши за се поточно колку платил и ова за мито што пиша зошто платил мито и кој е тој што ги земал парите ?
Нормално дека земаат мито ... кај нас све поминува со мито, па и колите не ги ни прегледуваат ко што треба, дај му кешче и вози
Па што не пријават ... послем ЕУ бараме :tapp:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Нешо требало да му искуцаат и испринтаат, платил таму 20 евра, на полиција уште 30, на граница 30 и уште нешто...



Сакаш да кажеш уште 6000 евра треба ?????
Сака да ти каже ЛИЗИНГ, ете ти пишува доле, не се пали на цената како млад мајмун одма :)
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
Сака да ти каже ЛИЗИНГ, ете ти пишува доле, не се пали на цената како млад мајмун одма :)
а бе видов ја тоа, ама не го разбрав одма, не се попалив, онака чисто информативно прашав.... Ти земи кола од 1000 евра, ама кој знае каква ќе биде
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
а бе видов ја тоа, ама не го разбрав одма, не се попалив, онака чисто информативно прашав.... Ти земи кола од 1000 евра, ама кој знае каква ќе биде
Добро оти мене не ми одговори :tapp:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Сакав да те прашам колку платил за колата на продавачот од која година е колата кој модел точно .... пиши за се поточно колку платил и ова за мито што пиша зошто платил мито и кој е тој што ги земал парите ?


Па што не пријават ... послем ЕУ бараме :tapp:
Кој кого да пријави и казни ? све е врзано, сите се корумпирани и ти да би бил на позиција пример цариник ќе лапаш секој ден кеш и роба ко луд ...
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Кој кого да пријави и казни ? све е врзано, сите се корумпирани и ти да би бил на позиција пример цариник ќе лапаш секој ден кеш и роба ко луд ...
Етикета ми стави ц ц ц :) Не сум од тие не сакам такви пари има секакви ке ти обележи некој парите те наседнаја послем :nesum: ни пари ни работа нема да видиш i послем ке си слушниш име и презиме на вестите во 19 часот ...овој народ греф е да го крадиш јас незнам како ке земаат пензија младиве во државава уште не се вработени повекето... а коли купуваат и возат ...и како да му земаш мито ај да речиш некој швеганец ама овој народ едвај што прежививува :nenene:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
а бе видов ја тоа, ама не го разбрав одма, не се попалив, онака чисто информативно прашав.... Ти земи кола од 1000 евра, ама кој знае каква ќе биде
SLUSNAV NEKOJ RABOTI DEKA KOLITE OD BG IMALE PROBLEMI SO TUV, EDEN OD CARINA MI KAZUVASE citiram: (KOLATA JA PROVERUVAAT POLA E OD 1998 god. a pola e od 1999) :nesvest:
mene ne mi se veruvase on vika bugarite se pravat, golema mafija se... nz kolku e vistina ama poznavam luge šo se izgorele i sega kolite taka im stojat a ne im izdavaat TUV za nivnite koli
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Препорачајте некој добар авто-електричар во Скопје. На едно другарче му рикна алтернаторот.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
SLUSNAV NEKOJ RABOTI DEKA KOLITE OD BG IMALE PROBLEMI SO TUV, EDEN OD CARINA MI KAZUVASE citiram: (KOLATA JA PROVERUVAAT POLA E OD 1998 god. a pola e od 1999) :nesvest:
mene ne mi se veruvase on vika bugarite se pravat, golema mafija se... nz kolku e vistina ama poznavam luge šo se izgorele i sega kolite taka im stojat a ne im izdavaat TUV za nivnite koli
Тие од царина многу се стручни за верување. Знаат само митото да го скријат, ништо друго.

Јас ќе ти донесам 10 коли, ти (или тој што ги проверува) да дојде и да ми открие која од кој модел е. И по што познал дека пола е од 1999 пола од 1998.Единствено што има некаква ознака за година на производство (освен шасијата) се прозорците, и на секој стои годината на производство. Мала сообраќајка или матуф сосед е доволно да ти се скршат еден или два, па на заменетите да нема жиг кој фабрички се става. Мада и тоа не ти е мерило, можам да купам половни прозорци и да си бркам работа.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
Тие од царина многу се стручни за верување. Знаат само митото да го скријат, ништо друго.

Јас ќе ти донесам 10 коли, ти (или тој што ги проверува) да дојде и да ми открие која од кој модел е. И по што познал дека пола е од 1999 пола од 1998.Единствено што има некаква ознака за година на производство (освен шасијата) се прозорците, и на секој стои годината на производство. Мала сообраќајка или матуф сосед е доволно да ти се скршат еден или два, па на заменетите да нема жиг кој фабрички се става. Мада и тоа не ти е мерило, можам да купам половни прозорци и да си бркам работа.
da zaboraviv da ti pisam deka se POZNAVALO po broj na šasija ili nekoj slicni takvi broevi, primer jas koga ja pravev kolava na MK mi najdoa eden kup brojcinja duri tamu kaj so nikogas nema da pomislis, samo strugaa na nekoj delovi oti ne se gledale, primer vidov deka čitaa broevi od kapačeto za rezervarot i X-drugi mesta...
neznam vored e moze i da ne e vistina

AJ JA DA PRASAM NESTO POSEBNO PRASANJEVO ZA DZISH, GLEDAM DEKA DOBRO SE RAZBIRA OD KOLI :)
IMAM RENAULT MEGANE I MALKU SE SLUŠAAT LAGERI NA PREDNITE TRKALA, E SEGA PROBLEM E KOGA POČNUVAM DA NAMALUVAM KOGA KE STISNAM MALCE KOČNICA I POČNUVA DA SE SLUŠA POGOLEMA BUČAVA OD NAPRED, MOZNO LI E DA SE LAGERITE ILI PA PLOČKITE NA DISKOVITE ( NEMOJ SAMO DA REČETE DEKA SE KRIVI DISKOVITE :(((( IMAM EDNAS VOZENO KOLA SO KRIVI DISKOVI I TROPAŠE KOGA KE PROBAŠ DA KOČIŠ A KAJMENE NE TROPA SAMO SE SOZDAVA GOLEMA BUČAVA...
AKO IMA NEKOJ ISKUSTVO NEKA MI PIŠE... IMA LI ŠANSI DA NE E DO PLOČKITE, DA E SAMO DO LAGERITE I PRI NAMALUVANJE NA BRZINA DA BUČAT????


-
-
-
-
-
I UŠTE NEŠTO!!!!
KOLKU MOZE DA SE ZGOLEMI POTROŠUVAČKATA AKO NA MEGANOV MU STAVAM R15-195.55.R15 BANDASI I GUMI A MOMENTALNO VOZI R13-165.65.R13.....ZBORUVAM DA MU STAVAM ALUMINIUMSKI BAMNDASI I DA SE ZEME VO PREDVID DEKA ALUMINIUMSKITE SE POLESNI.... SLUSNAV DEKA SO ALUMINIUMSKI BANDASI OTI BILE POLESNI POMALCE KE TROSELA KOLATA, AMA VO SLUCAJOV STAVAM I POŠIROKI GUMI PA NEZNAM DALI E MOZNO DA SE ZGOLEMI PREKU 1L/100km POTROSUVAČKATA....
DO 1L AKO SE ZGOLEMI MI ODGOVARA, SE ŠTO E POVEKE NE :))
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Тие од царина многу се стручни за верување. Знаат само митото да го скријат, ништо друго.

Јас ќе ти донесам 10 коли, ти (или тој што ги проверува) да дојде и да ми открие која од кој модел е. И по што познал дека пола е од 1999 пола од 1998.Единствено што има некаква ознака за година на производство (освен шасијата) се прозорците, и на секој стои годината на производство. Мала сообраќајка или матуф сосед е доволно да ти се скршат еден или два, па на заменетите да нема жиг кој фабрички се става. Мада и тоа не ти е мерило, можам да купам половни прозорци и да си бркам работа.
Има броеви на скоро секој дел, прозорец, фар, штоп, навлаки од врата во вид на пресувани бројчиња во пластиката :toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
AJ JA DA PRASAM NESTO POSEBNO PRASANJEVO ZA DZISH, GLEDAM DEKA DOBRO SE RAZBIRA OD KOLI :)
IMAM RENAULT MEGANE I MALKU SE SLUŠAAT LAGERI NA PREDNITE TRKALA, E SEGA PROBLEM E KOGA POČNUVAM DA NAMALUVAM KOGA KE STISNAM MALCE KOČNICA I POČNUVA DA SE SLUŠA POGOLEMA BUČAVA OD NAPRED, MOZNO LI E DA SE LAGERITE ILI PA PLOČKITE NA DISKOVITE ( NEMOJ SAMO DA REČETE DEKA SE KRIVI DISKOVITE :(((( IMAM EDNAS VOZENO KOLA SO KRIVI DISKOVI I TROPAŠE KOGA KE PROBAŠ DA KOČIŠ A KAJMENE NE TROPA SAMO SE SOZDAVA GOLEMA BUČAVA...
AKO IMA NEKOJ ISKUSTVO NEKA MI PIŠE... IMA LI ŠANSI DA NE E DO PLOČKITE, DA E SAMO DO LAGERITE I PRI NAMALUVANJE NA BRZINA DA BUČAT????


-
-
I UŠTE NEŠTO!!!!
KOLKU MOZE DA SE ZGOLEMI POTROŠUVAČKATA AKO NA MEGANOV MU STAVAM R15-195.55.R15 BANDASI I GUMI A MOMENTALNO VOZI R13-165.65.R13.....ZBORUVAM DA MU STAVAM ALUMINIUMSKI BAMNDASI I DA SE ZEME VO PREDVID DEKA ALUMINIUMSKITE SE POLESNI.... SLUSNAV DEKA SO ALUMINIUMSKI BANDASI OTI BILE POLESNI POMALCE KE TROSELA KOLATA, AMA VO SLUCAJOV STAVAM I POŠIROKI GUMI PA NEZNAM DALI E MOZNO DA SE ZGOLEMI PREKU 1L/100km POTROSUVAČKATA....
DO 1L AKO SE ZGOLEMI MI ODGOVARA, SE ŠTO E POVEKE NE :))
Вака друже... лагер ако бучи, различен звук имаш на различна брзина. Но, кога ќе намалуваш и зголемуваш буката е иста. Што значи, кога кочиш бука ти создаваат дисковите и плочките. Какви дискови и плочки имаш појма неам. Тоа ти е мое мислење, немора да е така.

А ако се криви дисковите, не само што ќе тропа кога ќе кочиш, туку и ја тресе цела предница како да имаш крива гума. Мене ми се кривеа на Фиестата 2 пати, еднаш ги рамнев старите кои пак се искривија, потоа ставив нови дискови и тие не се погодија, се искривија за нецела година. Па ете вториот сет се добри, и немам мака.

За делот со гумите, ѕирни тука. Ако ставиш преголеми бандажи, ќе добиеш губење на точноста на километражот :) Инаку со потрошувачка ќе качи можеби литар плус низ град... не верувам повеќе.

Има броеви на скоро секој дел, прозорец, фар, штоп, навлаки од врата во вид на пресувани бројчиња во пластиката :toe:
Да, ама ти треба пола кола да ја растуриш за да ги видиш тие бројки кои најчесто се од задната страна на пластиките (за фар, стакло веќе пишав погоре). Знам за кои станува збор, но незнам дали се стандард во сите возила. Пример на Фордот имам забележано дека во круг се наредени броеви од 1 до 12 (месеци) и само е втисната стрелка, додека годината ја пишува до кругот, ама и тоа не е на сите пластики... тек тук како им се згодило така ставиле.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Кои се првични знаци дека лагерот на тркалото е отиден? :smir:
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Кои се првични знаци дека лагерот на тркалото е отиден? :smir:
Бучење и најчесто зависи од која страна е лагерот ако вртиш лево или десно на една страна ке бучи на другата нема зависи дали е лев десен.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Бучење и најчесто зависи од која страна е лагерот ако вртиш лево или десно на една страна ке бучи на другата нема зависи дали е лев десен.
а дали има врска бучавата што се јавува со моменталниот број на вртежи? на пример, само на одреден број вртежи да се јавува бучава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom