Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
.....In internal combustion engines, exhaust gas recirculation (EGR) is a nitrogen oxide (NOx) emissions reduction technique used in petrol/gasoline and diesel engines. EGR works by recirculating a portion of an engine's exhaust gas back to the engine cylinders. This dilutes the O2 in the incoming air stream and provides gases inert to combustion to act as absorbents of combustion heat to reduce peak in-cylinder temperatures. NOx is produced in a narrow band of high cylinder temperatures and pressures....

Kako sto rekov, edinstvena uloga e namaluvanje na emisiite na NOX cestici zaradi zahtevite od euro2 natamu i nisto drugo. Posto vraka izduvni gasovi nazad vo motorot realno ja namaluva mokta i go namaluva sogoruvanjeto. Ova e samo pod niski vrtezi, pod visoki egrto e zatvoreno. Poveke steta pravi nego korist, ako motorot ima preku 100-150.000km pa samo steta, koga e otvoren niz nego preku izduvnite gasovi vleguva sage i pregoreno ulje vo usisnata grana i moze da ja zatapi i granata i senzori ako ima. Ako e blindiran motorot vlece cist vozduh i ne gjubre od auspuhot, ama ke gi zgolemi emisiite na NOx zaradi zgolemenata temperatura na eksploziite vo cilindarot.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Кога веќе зборуваме за оваа тема, дали ако го исклучам егр-от ке има други последици како затнување на дпф-от и катализаторот ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кога веќе зборуваме за оваа тема, дали ако го исклучам егр-от ке има други последици како затнување на дпф-от и катализаторот ?
Ne, bas naprotiv poubavo ke raboti motorot i ke ima pocisti izduvni gasovi. Vo zavisnost od voziloto kaj nekoi se blindira samo mehanicki so plocka, kaj nekoi treba i mehanicki i elektronski na kompjuter, kaj nekoi moze i samo so kompjuter, a kaj nekoi se blindira delimicno, taka sto niz plockata za blindiranje se ostava malo dupce minimalno da vrakja gasovi za da ne se pali sijalickata.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Се јавив на ристе од кавадарци ми вика дека не чепкал такви пумпи како шти има фордот, друг некој ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Се јавив на ристе од кавадарци ми вика дека не чепкал такви пумпи како шти има фордот, друг некој ?
Tie se vp44 im crknuva elektronikata kako posledica na paganje na pritisokot vnatre (elektronikata e potopena vo nafta i naftata ja ladi, koga ke pocne vnatre da pusta paga nivoto vo samata pumpa, nema dovolno nafta da ja ladi elektronikata i crknuvaat zaedno i elektronikata i piksnite/semerinzite, vo poveke slucai tesko ili ne se popravaat. Ima servisi vo bugarija so gi repariraat, vo sofija imalo eden kobajagi doktor bil za tie. Najdobro da baras nekoja polovna od 2004god nagore, kaj ponovite modeli na tie pumpi mislam deka gi sredija da ne crknuvaat tolku cesto.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Tie se vp44 im crknuva elektronikata kako posledica na paganje na pritisokot vnatre (elektronikata e potopena vo nafta i naftata ja ladi, koga ke pocne vnatre da pusta paga nivoto vo samata pumpa, nema dovolno nafta da ja ladi elektronikata i crknuvaat zaedno i elektronikata i piksnite/semerinzite, vo poveke slucai tesko ili ne se popravaat. Ima servisi vo bugarija so gi repariraat, vo sofija imalo eden kobajagi doktor bil za tie. Najdobro da baras nekoja polovna od 2004god nagore, kaj ponovite modeli na tie pumpi mislam deka gi sredija da ne crknuvaat tolku cesto.
Druze znaci nema trokiranje gubenje na sila verglanje ili slicno, rabotata e samo so kapka malku nafta, ne treba samo da se prodiktuva da se smenat gumicite ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Некој број од Влатко бошишт од Кавадарци ?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Некој сервисер за Форд а да не е Ми-да? Имам проблеми со кочење. Кога го приметив проблемот на моменти фаќаше убаво од прва, а неколку пати ептен слабо кочеше. Сега ептен слабо кочи. Дисковите и brake pads-от се многу малце возени. Немам сијаличка за проблем на шалт таблата. Помош?
 
Ф

Флеш

Гостин
Вака,имам проблем со сјалички~предупредувања шо се појавуваат кога ја палам и постојано остануваат консистентно запалени и исто покажува Енџин и Еирбег фалт.Се работи за Фиат Стило 1.8 плин 2001 ....

Имам и слика ..... Совети?:(


IMG_20180619_103457.jpg IMG_20180619_103509.jpg
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Кога веќе зборуваме за оваа тема, дали ако го исклучам егр-от ке има други последици како затнување на дпф-от и катализаторот ?
На твојот мерцедес ќе има проблем. НЕ го гаси ЕГР-от.

ПС. извини за шугавиот одговор, на брзање сум, немам време убаво да објаснам, ќе гледам покасно да ти објаснам малку повеќе.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
кога ке држам кумплуг потивко работи кога ке пуштам се мења звукот малце погласно, ова у место не у возење
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Некој искуство со Рикен гумите ? Позитивни/негативни оскуства ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
И

Име И Презиме

Гостин
кога ке држам кумплуг потивко работи кога ке пуштам се мења звукот малце погласно, ова у место не у возење
Имав јас ваков проблем и како поминуваше време се повеќе пиштлив звук вадеше од време на време.Проблем друг лагер испадна, па цел сет сменив.Совет провери ламела и потисна на добар мајстор.Може ламелата е добра но цел сет смени ако е друг лагер отиден.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Имав јас ваков проблем и како поминуваше време се повеќе пиштлив звук вадеше од време на време.Проблем друг лагер испадна, па цел сет сменив.Совет провери ламела и потисна на добар мајстор.Може ламелата е добра но цел сет смени ако е друг лагер отиден.
лани мењав цел сет... незнам дали до замаецот може да е?
 
Член од
14 ноември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
Имам проблем со антифризот, во opel corsa 1.2. Автомобилот има поминато 155000 км, пред 3000 км е направен целосен сервис, но антифризот во садот стои два прста по минимумот. Пред секое тргнување на пат дополнувам, дали некој имал сличен или ист проблем. Инаку се работи за црвен антифриз (концетрат), некои мајстори ми рекоа да не доставам дестилирана вода единствено да ставам концентрат. Пред скоро време менувана е водената пумпа. Ве молам за помош.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom