Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ne bre ne mrda. Samo osekjam i malku volanot mi vlece na levo ako go pustam slobodno[DOUBLEPOST=1519075794][/DOUBLEPOST]Mislam koga vozam[DOUBLEPOST=1519075923][/DOUBLEPOST]Ja zemav pred 6medeci. 150ks1.9cdti. Odi kako oluja . Ne trosi ulje.motorot e staklo. Od zena e zemena. Samo toa me nervira malce
proveri gi amortizerite, posebno prednite.[DOUBLEPOST=1519303088][/DOUBLEPOST]
Здраво. Купив комбе пред некое време киа беста 2.2 обичен дизел и забележав голема потрошувачка на гориво некаде 12-13. Мислам дека е премногу за комбето зошто не е големо. А и ваѓа црн чад кога ќе го туражирам или во возење?
gradska toa e normalno, na otvoreno 8. obicen dizel trosat poveke od turbodizel.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Еднаш имав прашено ај па да прашам бидејќи поминав неколку автомеханичари и еден многу многу добар автоелектричар но и тој не најди грешката.
Кога го уклучувам парното значи само парното не и компресорот за клима А/Ц ми се уклучуваат перките и нормално моторот губи температура снемува греење.
Мајсторот ми го смени термостатот мислише дека е до него :facepalm: после некое време јас самиот сватив дека само кога го уклучувам парното ми паѓа температурата дигам хаубата гледам перките работат.
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
Еднаш имав прашено ај па да прашам бидејќи поминав неколку автомеханичари и еден многу многу добар автоелектричар но и тој не најди грешката.
Кога го уклучувам парното значи само парното не и компресорот за клима А/Ц ми се уклучуваат перките и нормално моторот губи температура снемува греење.
Мајсторот ми го смени термостатот мислише дека е до него :facepalm: после некое време јас самиот сватив дека само кога го уклучувам парното ми паѓа температурата дигам хаубата гледам перките работат.
сигурно станува збор за форд
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
da

Sent from my 5051X using Tapatalk
пријател со форд мондео 2.0 тдци истиот проблем штом пушти парно моторот губи температура. еден куп мајстори помина смени двата термостата (има втор за улје), па заменските не биле добри најде форд оригинал, ни тоа не го реши проблемот. и други работи пробуваше и на крај се откажа.
по форуми на интернет еден куп луѓе го имаат тој проблем, некои со менување на термостати го решиле проблемот, кај некои не може да откријат каде е проблемот.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас мислам дека не е до термостатот туку автоматче не знам како точно се вика и служи според зададена температура колку што е потребно и автоматски го исклучува перката и кога се зголмува темп. и автоматски се вклучува ,а има такви случаи кога гасиш моторот и го вадиш клучот и тоа перката уште понатаму си врти се додека да потроши акумулаторот


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дечки на лупата од фарот ми има ко капки вода чаре некое за тоа ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Дечки на лупата од фарот ми има ко капки вода чаре некое за тоа ?
ако е водата од внатрешната страна на стаклото , протекува на спојот на стаклото со останатиот дел од фарот. Имало во Скопје мајстор кој го сечел лепилото на спојот и повторно го лепел(за мајсторот ми кажа еден братучед кој има Мерцедес ЦЛС со истиот проблем)
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Некој мислење околу BMW 320d 2005-2007 163кс како се покажале и ако може да каже и дали е боље него Ауди а6 исто 2004-2008 таа серија , се мислам ептен меѓу нив две , поише ме влече Аудито али не ми се зима 3.0 или 2.7 , а 2.0 или бензини ептен слабо ги има што се продаваат
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Некој мислење околу BMW 320d 2005-2007 163кс како се покажале и ако може да каже и дали е боље него Ауди а6 исто 2004-2008 таа серија , се мислам ептен меѓу нив две , поише ме влече Аудито али не ми се зима 3.0 или 2.7 , а 2.0 или бензини ептен слабо ги има што се продаваат
Аудито е класа погоре така да ако се работи за иста цена дефинитивно ауди и 3.0 ти е топ мотор
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Некој мислење околу BMW 320d 2005-2007 163кс како се покажале и ако може да каже и дали е боље него Ауди а6 исто 2004-2008 таа серија , се мислам ептен меѓу нив две , поише ме влече Аудито али не ми се зима 3.0 или 2.7 , а 2.0 или бензини ептен слабо ги има што се продаваат
Ауди А6 е повиска класа од БМВ 3 дефинитивно Ауди А6 да земеш и не се мисли и ќе бидеш задоволен јас возам Ауди А4 постар модел и досега уште сум презадоволен ,а тоа што ќе земеш А6 е каде каде но подобро на мануелен менувач ако земеш 3.0 ТДи исто така и 2.0 ТДи се добри бидејќи за понатака ако го продадеш повеќе сакаат мануелен менувач бидејќи со автоматски менувач е плус дополнителен трошок за одржување


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom