Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Дали е се во ред со моторите од 163 кс на 3ките од 2005 до 2008 , бидејки негде низ темава читав дека не се покажале баш само не сум сигурен дали беше за постарите серии до 2004 или важи и за овие ?
Точно и се однесува на 320 туку 330 добро се покажа ама цената дали ќе ти одговара


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
здраво дечки... иам едно прашање можда некој ќе ми помогне.. последниве денови осеќам некакви проблеми со колата моја, сеат ибица 1.4 од 2006 година... при вртење лево или десно осеќам нешо како гребење, штракање доле под хауба... се си мислам дека станува збор за нешо поврзано со летвата... е сеа веројатно некој друг имал сличен проблем како мојов па ме интересира вака од прилика за шо би можело да станува збор...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
здраво дечки... иам едно прашање можда некој ќе ми помогне.. последниве денови осеќам некакви проблеми со колата моја, сеат ибица 1.4 од 2006 година... при вртење лево или десно осеќам нешо како гребење, штракање доле под хауба... се си мислам дека станува збор за нешо поврзано со летвата... е сеа веројатно некој друг имал сличен проблем како мојов па ме интересира вака од прилика за шо би можело да станува збор...
Отиди на мајстор и не му кажувај летвата да не се крстиш сам со најскапото, нека проверат може зглобови сенешто[DOUBLEPOST=1519415576][/DOUBLEPOST]
Дали е се во ред со моторите од 163 кс на 3ките од 2005 до 2008 , бидејки негде низ темава читав дека не се покажале баш само не сум сигурен дали беше за постарите серии до 2004 или важи и за овие ?
Тие се добри, редизајнот со новиот мотор 177 коња има проблеми највеќе со ланчето
До 2004 се редизајн со 150 коња јас имам таков и се погодени
Пред тоа до 2000-2001 се со 136 коња и се најчест проблем со бош[DOUBLEPOST=1519415776][/DOUBLEPOST]
Не е така туку обратно БМВ е поскапо за одржување и размисли логично зошто на половно Ауди А4 е поскапо од БМВ 3-ка?!


Sent from my iPad using Tapatalk
Не е поскапо, спореди ги минимум со 1000е е поефтино ауди
А за одржување споредував бмв 320 со ауди А6 3.0 тди
Тука нема споредба
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
пријател со форд мондео 2.0 тдци истиот проблем штом пушти парно моторот губи температура. еден куп мајстори помина смени двата термостата (има втор за улје), па заменските не биле добри најде форд оригинал, ни тоа не го реши проблемот. и други работи пробуваше и на крај се откажа.
по форуми на интернет еден куп луѓе го имаат тој проблем, некои со менување на термостати го решиле проблемот, кај некои не може да откријат каде е проблемот.
Toj problem ne e samo kaj ford. Ja imam slicen problem na 5 godini staro audi i ni audi ovlasten serviser ne znaese da go poprave.Se zivo smenija(bar taka vikaat) 2 pati so original delovi i seuste go imam problemot. Na kraj i parite mi gi vratija posho se zalev mnogu :D. Vekje pola godina go vozam taka i se mislam dali da go nosam pak negde ili da go sitnam na leto :))
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Toj problem ne e samo kaj ford. Ja imam slicen problem na 5 godini staro audi i ni audi ovlasten serviser ne znaese da go poprave.Se zivo smenija(bar taka vikaat) 2 pati so original delovi i seuste go imam problemot. Na kraj i parite mi gi vratija posho se zalev mnogu :D. Vekje pola godina go vozam taka i se mislam dali da go nosam pak negde ili da go sitnam na leto :))
А кoлку ви пaѓa темперaтурaтa пaрнo кoгa ке пуштите? Зaштo тoa мене ми се чини декa не е дефект,oсвен aкo не пaѓa ептен темперaтурaтa.Oд некoи 10тинa кoли штo ми минaле низ рaце нa сите пaѓaлa темперaтурaтa пaрнo кoгa ке сум укључел
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Toj problem ne e samo kaj ford. Ja imam slicen problem na 5 godini staro audi i ni audi ovlasten serviser ne znaese da go poprave.Se zivo smenija(bar taka vikaat) 2 pati so original delovi i seuste go imam problemot. Na kraj i parite mi gi vratija posho se zalev mnogu :D. Vekje pola godina go vozam taka i se mislam dali da go nosam pak negde ili da go sitnam na leto :))
Zosto ne go napravis palenjeto na ventilatorot na obicen mrzlivec, prekidac de. A dojde strelkata nad 90° ckrapni go tasterot, ke se ukl ventilatorot, ke izladi, koga ke zagree pak isto. Samo ova e nova kola tvojava, ne lici taka, ama ako brka rabota zosto da ne.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
А кoлку ви пaѓa темперaтурaтa пaрнo кoгa ке пуштите? Зaштo тoa мене ми се чини декa не е дефект,oсвен aкo не пaѓa ептен темперaтурaтa.Oд некoи 10тинa кoли штo ми минaле низ рaце нa сите пaѓaлa темперaтурaтa пaрнo кoгa ке сум укључел
Ne e normalno da pagja temperatura. 2 i pol godini ne pagjase temperatura voopsto. Primer ako nadvor e 0 stepeni i ja zapalis kolata i pustis greenje, strelkata uopste nema ni da mrdne od 0. Dodeka vozis stiga do 90, ako zaglavis u soobrakaj pagja. Niz grad mi trebat 45 minuti da stigne do 90. Na avtopat za pomalku od 10 minuti e na 90 stepeni.[DOUBLEPOST=1519447695][/DOUBLEPOST]
Zosto ne go napravis palenjeto na ventilatorot na obicen mrzlivec, prekidac de. A dojde strelkata nad 90° ckrapni go tasterot, ke se ukl ventilatorot, ke izladi, koga ke zagree pak isto. Samo ova e nova kola tvojava, ne lici taka, ama ako brka rabota zosto da ne.
Nemam problem ja so ventilatorot. Ne se ni pale poso ne zagreva haha. Kaj mene ventilator uklucuva samo so klima. Ako e samo greenje ne se uklucuva. Od koa go iam problemot go neam ni slusnato da stoe uklucen od koa ja gasam kolata. Testirani se ventilatorite i rabotat normalno. Neam garaza i alati inace ja ke i smenev se, bar ke znam se e smeneto :)) . Imam elsawin taka da mozam za se da vidam kako se menja. Ima nekoj nepovraten ventil negde pomegju creva ali site audi specijalisti sho gi prasav nemaat pojma kade e. Najverojatno toa e problemot.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ne e normalno da pagja temperatura. 2 i pol godini ne pagjase temperatura voopsto. Primer ako nadvor e 0 stepeni i ja zapalis kolata i pustis greenje, strelkata uopste nema ni da mrdne od 0. Dodeka vozis stiga do 90, ako zaglavis u soobrakaj pagja. Niz grad mi trebat 45 minuti da stigne do 90. Na avtopat za pomalku od 10 minuti e na 90 stepeni.[DOUBLEPOST=1519447695][/DOUBLEPOST]

Nemam problem ja so ventilatorot. Ne se ni pale poso ne zagreva haha. Kaj mene ventilator uklucuva samo so klima. Ako e samo greenje ne se uklucuva. Od koa go iam problemot go neam ni slusnato da stoe uklucen od koa ja gasam kolata. Testirani se ventilatorite i rabotat normalno. Neam garaza i alati inace ja ke i smenev se, bar ke znam se e smeneto :)) . Imam elsawin taka da mozam za se da vidam kako se menja. Ima nekoj nepovraten ventil negde pomegju creva ali site audi specijalisti sho gi prasav nemaat pojma kade e. Najverojatno toa e problemot.
Turi karton pred hladnjakot napred, nekoj crn da ne se gleda. Prvo zatvori otprilika 90% vazdusen protok pa ke vidis, ako mnogu zagreva ke go smalis kartonot itn. Letno vreme ke go vadis kartonot nadvor.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Turi karton pred hladnjakot napred, nekoj crn da ne se gleda. Prvo zatvori otprilika 90% vazdusen protok pa ke vidis, ako mnogu zagreva ke go smalis kartonot itn. Letno vreme ke go vadis kartonot nadvor.
Ja koa vozam brzo i neam problem, so 90mph na avtopat stiga do 90 stepeni za 7-8 min sho e normalno. Koa stoam u mesto temperatura pagja, taka da karton ne bi mi pomognal
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ne e normalno da pagja temperatura. 2 i pol godini ne pagjase temperatura voopsto. Primer ako nadvor e 0 stepeni i ja zapalis kolata i pustis greenje, strelkata uopste nema ni da mrdne od 0. Dodeka vozis stiga do 90, ako zaglavis u soobrakaj pagja. Niz grad mi trebat 45 minuti da stigne do 90. Na avtopat za pomalku od 10 minuti e na 90 stepeni.[DOUBLEPOST=1519447695][/DOUBLEPOST]

Nemam problem ja so ventilatorot. Ne se ni pale poso ne zagreva haha. Kaj mene ventilator uklucuva samo so klima. Ako e samo greenje ne se uklucuva. Od koa go iam problemot go neam ni slusnato da stoe uklucen od koa ja gasam kolata. Testirani se ventilatorite i rabotat normalno. Neam garaza i alati inace ja ke i smenev se, bar ke znam se e smeneto :)) . Imam elsawin taka da mozam za se da vidam kako se menja. Ima nekoj nepovraten ventil negde pomegju creva ali site audi specijalisti sho gi prasav nemaat pojma kade e. Najverojatno toa e problemot.
Зaтoa прaшaв кoлку пaѓa темперaтурaтa.Зимнo време нoрмaлнo е дa пaдне темперaтурaтa кoгa ке пуштиш греење a дури и вo летнo време,aмa не скрoз дa пaдне.Првo прaвилo кoгa гo oптеретувaш мoтoрoт сo вoзење нa висoки oбртaи или пo угoрнини,или aкo ти крене тепмерaтурa е дa гo пуштиш греењетo нa тoплo дo крaј и вентилaтoрoт нa гoлемa брзинa зa дa гo oлaдиш мoтoрoт нa тoј нaчин. Фaлa бoгу декa се лaди.А вo твoјoт случaј имa некoј прoблем сигурнo пo тoa штo си гo oпишaл.Кaј тебе некoј oбрaтен прoцес се случувa бaш низ грaд тргни зaстaни требa пoбрзo дa зaгревa oткoлку пo aвтoпaт
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Зaтoa прaшaв кoлку пaѓa темперaтурaтa.Зимнo време нoрмaлнo е дa пaдне темперaтурaтa кoгa ке пуштиш греење a дури и вo летнo време,aмa не скрoз дa пaдне.Првo прaвилo кoгa гo oптеретувaш мoтoрoт сo вoзење нa висoки oбртaи или пo угoрнини,или aкo ти крене тепмерaтурa е дa гo пуштиш греењетo нa тoплo дo крaј и вентилaтoрoт нa гoлемa брзинa зa дa гo oлaдиш мoтoрoт нa тoј нaчин. Фaлa бoгу декa се лaди.А вo твoјoт случaј имa некoј прoблем сигурнo пo тoa штo си гo oпишaл.Кaј тебе некoј oбрaтен прoцес се случувa бaш низ грaд тргни зaстaни требa пoбрзo дa зaгревa oткoлку пo aвтoпaт
Kaj mene nesto go vraka antifrizot nazad u ladilnik. Bas radi toa sumljam na toj nepovraten ventil sto e negde izmegju creva. Ili pa 2 novi termostati stojat podotvoreni malku.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
MoMoze ne ja vrti vodata ubavo.
Пa aкo не јa врти вoдaтa вo блoкoт ке прегрее зaштo немa дa стигне вo хлaдњaк дa се oлaди.Акo не oтвoри термoстaт вoдaтa ке прегрее вo блoкoт,a истo aкo не јa врти пумпaтa пaк ке прегрее.Кaј негo испaѓa кaкo дa јa врти брзo сo oтвoрени термoстaти пa не и дaвa време дa се зaгрее вo блoкoт.Или вo нaјлoш случaј дa му е oтиден дихтунг нa глaвa aмa мaлку ептен,дa не се мешaaт уље и вoдa a теперaтурaтa oд тoa местo дa излегувa oд мoтoрoт.Имaв тaкoв случaј нa aстрa.Пoчнa дa не зaгревa, све сменив и нaкрaј испaднa дихтунг нa глaвa a не мешaше ни вoдa вo уљетo,ниту пaк уље вo вoдaтa 20 к јa вoзев тaкa дури не смешa.Единствен симптoм беше штo пoчнa тешкo дa зaгревa се другo беше вo ред и пaлеше oд првa и се.Мoже и вoздушен џеб дa му се нaпрaвилo aкo менувaл aнтифриз и вишoкoт притисoк вo системoт лaжнo дa му пoкaжувa нa мерaчoт,дa имa кoлaтa 90 степени a дa пoкaжувa скaзaлкaтa лaжнo пoмaлa темперaтурa.Амa пa нa aвтoпaт вели чoвекoт oди нa 90 тaкa дa Дејвид Кoперфилд дa гo реши прoблемoт oстaнувa
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom