Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
епа дечки "успешно" помина денот по потрага на автомобил. :pos:
Си викам прво ќе разгледам неколку бмв 320д 2001-2003 година па шо сака нека биди, на прв поглед прекрасна лимузина со 2000 кубика и 136 коњски сили, едноставно дефиниција за совршен автомобил, е сега цел филм завршува тука...пробувам една после возење гледам масло на моторот.... друга мислев мењачот во раце ќе ми остане, трета гаси не работи рамномерно моторот етц... после гледање на неколку дефинитивно се откажувам, пежо 407на прв поглед исто така прекрасна лимузина, е сега другар мој е добар другар со бивши работник на м-кар, вади дијагностика проверува извади грешки еден куп, и газдата призна дека била малце удрена, али малце не ќе беше малце туку малце повеќе.

Инаку еден не убедуваше дека ламбичката за масло требало така да свети таа не се гасела :facepalm::facepalm: и овој му ваѓа дијагностика му вика може да ја ставам, а не вика ќе ми расипеш нешто :pos:

Дечки фала на советите и поздрав, сега веќе мислам ќе почнам си гледам некој сеат ибица, форд мондео, нешто такво, што знам дека ќе го земам и ќе можам и да го одржувам и да го возам.

Инаку овој шо има работено во м-кар ме убедува дека за него најдобар мотор бил ЈТД, фиат, алфа ромеошто носат, а јас лично имам слушано многу поплаки за алфите... баш поради тоа и не сакам да разгледам алфи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
епа дечки "успешно" помина денот по потрага на автомобил. :pos:
Си викам прво ќе разгледам неколку бмв 320д 2001-2003 година па шо сака нека биди, на прв поглед прекрасна лимузина со 2000 кубика и 136 коњски сили, едноставно дефиниција за совршен автомобил, е сега цел филм завршува тука...пробувам една после возење гледам масло на моторот.... друга мислев мењачот во раце ќе ми остане, трета гаси не работи рамномерно моторот етц... после гледање на неколку дефинитивно се откажувам, пежо 407на прв поглед исто така прекрасна лимузина, е сега другар мој е добар другар со бивши работник на м-кар, вади дијагностика проверува извади грешки еден куп, и газдата призна дека била малце удрена, али малце не ќе беше малце туку малце повеќе.

Инаку еден не убедуваше дека ламбичката за масло требало така да свети таа не се гасела :facepalm::facepalm: и овој му ваѓа дијагностика му вика може да ја ставам, а не вика ќе ми расипеш нешто :pos:

Дечки фала на советите и поздрав, сега веќе мислам ќе почнам си гледам некој сеат ибица, форд мондео, нешто такво, што знам дека ќе го земам и ќе можам и да го одржувам и да го возам.

Инаку овој шо има работено во м-кар ме убедува дека за него најдобар мотор бил ЈТД, фиат, алфа ромеошто носат, а јас лично имам слушано многу поплаки за алфите... баш поради тоа и не сакам да разгледам алфи.
Пак мешаш брзини, ибица и форд ти се тоталка различна класа и различни за одржување, мондеото ти е изгор како и пежото.
ЈТД колку што знам е добар мотор, али алфата си има мака со други глупости, особено електроника, лани другар зеде 147ца и нон стоп беше се по дијагностики, па еднаш му отиде мислам дека пумпа за гориво и човекот ја даде за неколку месеци, инаку алфите се елеганција, прекрасен ентериер и убаво изгледаат.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
епа дечки "успешно" помина денот по потрага на автомобил. :pos:
Си викам прво ќе разгледам неколку бмв 320д 2001-2003 година па шо сака нека биди, на прв поглед прекрасна лимузина со 2000 кубика и 136 коњски сили, едноставно дефиниција за совршен автомобил, е сега цел филм завршува тука...пробувам една после возење гледам масло на моторот.... друга мислев мењачот во раце ќе ми остане, трета гаси не работи рамномерно моторот етц... после гледање на неколку дефинитивно се откажувам, пежо 407на прв поглед исто така прекрасна лимузина, е сега другар мој е добар другар со бивши работник на м-кар, вади дијагностика проверува извади грешки еден куп, и газдата призна дека била малце удрена, али малце не ќе беше малце туку малце повеќе.

Инаку еден не убедуваше дека ламбичката за масло требало така да свети таа не се гасела :facepalm::facepalm: и овој му ваѓа дијагностика му вика може да ја ставам, а не вика ќе ми расипеш нешто :pos:

Дечки фала на советите и поздрав, сега веќе мислам ќе почнам си гледам некој сеат ибица, форд мондео, нешто такво, што знам дека ќе го земам и ќе можам и да го одржувам и да го возам.

Инаку овој шо има работено во м-кар ме убедува дека за него најдобар мотор бил ЈТД, фиат, алфа ромеошто носат, а јас лично имам слушано многу поплаки за алфите... баш поради тоа и не сакам да разгледам алфи.
А бе земај Голф 4-ка или 5-ка со ТДи мотор и мирна глава и ИЧ не се мисли


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
А бе земај Голф 4-ка или 5-ка со ТДи мотор и мирна глава и ИЧ не се мисли


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Помислив и на ова :D не ги сакам гољф ама баш ич, али да си земам ауди а4, сеат или нешто друго со 1.9 тди, ќе видиме има време не сакам се брзам, али едно знам дека бмв сигурно нема да биди, барем не за овој буџет што го имам, добар БМВ нема шанси да најдам.
Аман не зимај Мондео...
зошто ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Помислив и на ова :D не ги сакам гољф ама баш ич, али да си земам ауди а4, сеат или нешто друго со 1.9 тди, ќе видиме има време не сакам се брзам, али едно знам дека бмв сигурно нема да биди, барем не за овој буџет што го имам, добар БМВ нема шанси да најдам.

зошто ?
за тој буџет немаш ништо над 2000та квалитетно, поготово не дизел, убави коли имаш од 4.5к па нагоре.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Помислив и на ова :D не ги сакам гољф ама баш ич, али да си земам ауди а4, сеат или нешто друго со 1.9 тди, ќе видиме има време не сакам се брзам, али едно знам дека бмв сигурно нема да биди, барем не за овој буџет што го имам, добар БМВ нема шанси да најдам.

зошто?
Затоа
Гледаш дека излегува онаа народната: Не прашај гаталец, туку прашај паталец. Значи сите тука ти кажуваме некои генерални насоки според искуства. Што поново и со помалце км, тоа подобро. А за човек кој има 3500 еур буџет, едноставно мора(в)ме да те одвратиме од бмв од 2000-та год. Освен ако сакаш да си ги фрлиш в бунар тешко заработените и заштедени пари. За тој буџет поново, помало градско возило, по можност бензин-плин или малце постар, но докажан дизел. Од дизели, милион пати потврдено е дека од тди и јтд (мултиџет) нема подобри за кола на старо. И јас кога купував кола, желбата првична ми беше астра од 2000-2002, дизел, значи најверојатно ќе земев 2.0 дти, но по истражување на пазарот и форумите, како што сега ти правиш, се одлучив за голф 4, 1.9 тди со 90кс од 1998. И до ден денес ниту еднаш не зажалив. Е сега не те терам и ти да земеш голф 4 1.9 тди, ама мислам јасно е во кој правец треба да ти се движи потрагата. Зошто не разгледаш Grande Punto 1.3 multijet? Еве само еден пример, а многу ги има по огласи, значи барана кола е и релативно ефтина и за купување и за одржување, а сепак е 2007-ма, а не некое бмв гледаш таму со 500 000 вратено на 180 000. Пунтовците ги купувале нови, луѓе што не возат многу, што претежно им се за во град, така да за 10 год. повеќе од 200 000-250 000 реални не верувам да имаат.
Еве нешто друго интересно што може да е добра зделка. Тојота авенсис 2002, 1.8 VVT-I. Колава да се види во живо, ако е како на сликиве, вреди за сите пари. Еве и друга таква, плус со плин средена.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
епа дечки "успешно" помина денот по потрага на автомобил. :pos:
Си викам прво ќе разгледам неколку бмв 320д 2001-2003 година па шо сака нека биди, на прв поглед прекрасна лимузина со 2000 кубика и 136 коњски сили, едноставно дефиниција за совршен автомобил, е сега цел филм завршува тука...пробувам една после возење гледам масло на моторот.... друга мислев мењачот во раце ќе ми остане, трета гаси не работи рамномерно моторот етц... после гледање на неколку дефинитивно се откажувам, пежо 407на прв поглед исто така прекрасна лимузина, е сега другар мој е добар другар со бивши работник на м-кар, вади дијагностика проверува извади грешки еден куп, и газдата призна дека била малце удрена, али малце не ќе беше малце туку малце повеќе.

Инаку еден не убедуваше дека ламбичката за масло требало така да свети таа не се гасела :facepalm::facepalm: и овој му ваѓа дијагностика му вика може да ја ставам, а не вика ќе ми расипеш нешто :pos:

Дечки фала на советите и поздрав, сега веќе мислам ќе почнам си гледам некој сеат ибица, форд мондео, нешто такво, што знам дека ќе го земам и ќе можам и да го одржувам и да го возам.

Инаку овој шо има работено во м-кар ме убедува дека за него најдобар мотор бил ЈТД, фиат, алфа ромеошто носат, а јас лично имам слушано многу поплаки за алфите... баш поради тоа и не сакам да разгледам алфи.
JTD nema bosh zatoa se dobri motori ali stradat drzaci na motor i zamaec. drugar moj ima fiat punto 1.9JTD 80ks. i se zali deka brzo mu pajgaat na fiatot zglobovi,ramena,drzaci na motor i zamaec. prv gazda e na kolata istoto e i so alfite baska alfite se poskapi za odrzuvanje. fordo brzo skapuva na sasija inace od strana na motor gore dolu ok se. baraj seat,skoda vw bora,jeta. 5kive golf nese bas pogodeni pazi i naniv :) bmw pogon na zadni trkala sto ke tie? ke ti pomini merakot za 2 meseci :D pred 7-8 meseci koga barav kola istoto mi se desavase kako tebe sega, vidi edna vidi druga site sminkani i so skrieni defeci ama na krajot najdov poasolno i zedov vectra b da ne ja pocudam top e. zirnigi i opelcinava nese losi
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
JTD nema bosh zatoa se dobri motori ali stradat drzaci na motor i zamaec. drugar moj ima fiat punto 1.9JTD 80ks. i se zali deka brzo mu pajgaat na fiatot zglobovi,ramena,drzaci na motor i zamaec. prv gazda e na kolata istoto e i so alfite baska alfite se poskapi za odrzuvanje. fordo brzo skapuva na sasija inace od strana na motor gore dolu ok se. baraj seat,skoda vw bora,jeta. 5kive golf nese bas pogodeni pazi i naniv :) bmw pogon na zadni trkala sto ke tie? ke ti pomini merakot za 2 meseci :D pred 7-8 meseci koga barav kola istoto mi se desavase kako tebe sega, vidi edna vidi druga site sminkani i so skrieni defeci ama na krajot najdov poasolno i zedov vectra b da ne ja pocudam top e. zirnigi i opelcinava nese losi
Му викаш да гледа vw ама 5-ките не чинеле :ROFLMAO: Затоа се наполни државава со 5-ки, како што претходно се изнакупија и 4-ки, од што не чинат ;). 2.0 тди е моторот кој треба да се избегнува од 2004-2007, инаку стандардните 1.9 тди се истите од 4-ката. А и другите делови им се релативно ефтини за сменување. 5-ката, колку и да го плука некој голфот како кола, е можеби единствен модел, кој иако е стар 10-12 год, ти дава квалитет и изгледа како кола од 5-6 години старост.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Помислив и на ова :D не ги сакам гољф ама баш ич, али да си земам ауди а4, сеат или нешто друго со 1.9 тди, ќе видиме има време не сакам се брзам, али едно знам дека бмв сигурно нема да биди, барем не за овој буџет што го имам, добар БМВ нема шанси да најдам.
батали го bmw-то и земи си кола по мерак, особено ако ти е прва.
има мн „ситни“ детаљи на кои мора да обрниш внимание кога ја гледаш, затоа подобро гледај ја со мајстор или некој твој човек кој има познавање... ако си во можност носи ја и на дијагностика (во случај да си 90% сигурен дека сакаш да ја земиш).
мајсторот ќе ти кажи за мотор, подвозје и слично, а сам треба да забележиш гумите во која состојба се (дали во цената добиваш зимски/летни гуми или ќе ти ги фрли само летните па да треба да менуваш за брзо), акумулатор во која состојба е... светла (особено ако се ксенон), кога ќе ја повозиш неколку минути над 2-3000 обртаи дали крева температура, дали троши уље или антифриз... , дали функционира климата, дали грее, лади... сето тоа треба да го видиш и можиш да го видиш сам, а мајстор ќе ти кажи во однос на мотор, рамења, подвозје, мењач, ламели, замаеци и глупости ... нешто за што не можиш да знаеш/препознаеш ако си лаик како повеќето купувачи на кои им е прва кола (како што бев и јас и повеќето од нас тука на темата што прашувавме за прво возило).

тие „ситните“ поправки коштаат доста. обрни внимание на нив.

исто, рачунај дека секоја кола колку год и да е добро сочувана ќе треба да ја сервисираш, така да остави си на страна едно 500-1000 еур за сервиси, ако не си во можност толку остави колку што можиш повеќе бидејќи купуваш возило на старо и го возиш по патишта кои се катастрофални. значи кога тогаш може нешто да јави.

секоја кола/производител има свои слаби страни, гледај информирај се вака од форуми (овој и странски, види и на спрски форуми) и кога ќе проверуваш освен оние основни работи од погоре концентрирај се и на тоа што ти го предочиле луѓе кои веќе подолго време се пафтаат со купување и продавање или пак возат некој модел што те интересира.
најважно од сè не брзај. коли има ЕДЕН КУП, буквално. и секогаш ќе има. дури и од оние од кои ти викаат да бегаш ќе најдеш некоја позачувана... сепак зависи што сакаш и преферираш.

за градска вожња барај си некој опел, голф, пунто или било што друго во ранг на средно/градско возило (иако голфот ќе ти држи малку повеќе цена од другите)...
ако сакаш малку поголема кола (како што кажа и сам) концентрирај се на пасат, ауди, можеби на некое јапонско возило... избор имаш еден куп.

јас скоро 2 години возам пасат од '97 година, ТДИ 1.9 мотор...
ист мењач, мотор и предница како на ауди

мани: можно е да троши антифриз на големи обртаи (скоро сите постари тди од овие производители го имале тој проблем со продуван дихтунг на глава...) - обавезно да ја извозиш на високи обртаи.

можно е да имаш проблем со предница (рамења... пошто патиштата ни се ужас... тука ќе те кошта една јабучица околу 1200-300 денари па нагоре) - јас ги менав сите (пошто ги имав парите тогаш, иако не морав) и ден денес нема јавено мака.

можно е да имаш проблем со мењач (ако е автоматски).

можен проблем со ламела, во зависност како е возена.

тоа што викаат стари коли имаат поминато доста, нека не ти прават филмови... ако е моторот во ред тогаш крепат возење уште наредни 10 години без разлика колку поминале... (кола возена 20 години не е под 300-400.000, особено кола од странство).

каросериски исто така терба да се провери.

Во однос на потрошувачка, одржување и како стои на пат на отворено од колата сум презадоволен. Стара кола зедов па требаше доста да инвестирам во неа бидејќи сакав да ја средам по мој мерак, можев да поминам и со помал трошок, но првенствено идејата ми беше да имам возило за на отворен пат бидејќи за во град и не ми терба толку многу (за разлика од тебе), имав мерак на колата и инвестирав. не жалам за тоа.

Затоа, како и претходно што ти кажаа мислам дека добар избор за тебе ќе биди голф или пак некое пунто пошто за тие пари ќе најдеш ем понова година ем нема да имаш мака со трошоци за одржување. доста економични ти се и за возење, така да од сите „градски“ возила тоа по мене е најдобриот избор во однос на цена/испорака.

Не брзај, сигурен сум дека ќе начекаш добра кола. Барај постојано, прати огласи, ако имаш нешто низ град што ти се свиѓа или во твоја близина оди испробај го... без брзи одлуки и на крај ќе купиш кола што ќе те служи.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Дечки од што кола пасува куката за влечење напред онаа што се монтира за форд фокус од 2001ва? Од VW не може, подебела е
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Му викаш да гледа vw ама 5-ките не чинеле :ROFLMAO: Затоа се наполни државава со 5-ки, како што претходно се изнакупија и 4-ки, од што не чинат ;). 2.0 тди е моторот кој треба да се избегнува од 2004-2007, инаку стандардните 1.9 тди се истите од 4-ката. А и другите делови им се релативно ефтини за сменување. 5-ката, колку и да го плука некој голфот како кола, е можеби единствен модел, кој иако е стар 10-12 год, ти дава квалитет и изгледа како кола од 5-6 години старост.
toa da vo pravosi ze iznakupija ali i dosta ima popravki poniv posebno 2.0TDI 2005, ovie od 1.9 nemam komentar poso nemam iskustvo so toj morot od vw 5. ama deka na 5kata 1.9 e ist vo izdrzlivost kako na 4kata nebi rekol :) 1.4fsi pobrzo bi zel nego 1.9 ili skraja da e 2.0 :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom