Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
ми рекоа дека е едно од двете.и гледам некои серво пумпи,ама затоа сакам да знам до што би можело да биде поверојатно
(заборавив да спомнам дека проблемот се јави по менење на цреворо на серво пумпата и од таму ми рекоа дека пумпата веќе била стара и немало доволно притисок кај неа)
Мене кога ми праеше така пумпата ја сменив да си го решам проблемот
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
ми рекоа дека е едно од двете.и гледам некои серво пумпи,ама затоа сакам да знам до што би можело да биде поверојатно
(заборавив да спомнам дека проблемот се јави по менење на цреворо на серво пумпата и од таму ми рекоа дека пумпата веќе била стара и немало доволно притисок кај неа)
А да провериш нивото на маслото за серво пошо често може да заебе по менување на цревото и се олабавило и истекува маслото?!


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
18 август 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
А да провериш нивото на маслото за серво пошо често може да заебе по менување на цревото и се олабавило и истекува маслото?!


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Proveruvav maslo povekje pati i ima.
Vo sekoj sluchaj fala na site za sovetite :D
I ushte edno prashanje:poshto se skapi na novo servo pumpite dali kje se zafrknam ako stavam pumpa na staro
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Proveruvav maslo povekje pati i ima.
Vo sekoj sluchaj fala na site za sovetite :D
I ushte edno prashanje:poshto se skapi na novo servo pumpite dali kje se zafrknam ako stavam pumpa na staro
Ништо нема да зафркнеш ако земеш на половно ама рачунај дали се исплати пошо често излегува мала разлика во цената ама сепак најчесто половното е пооригинално одколку од новото значи во тетово имаш доста многу половни и ќе видиш дали се солидни


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Proveruvav maslo povekje pati i ima.
Vo sekoj sluchaj fala na site za sovetite :D
I ushte edno prashanje:poshto se skapi na novo servo pumpite dali kje se zafrknam ako stavam pumpa na staro
Мачка во вреќа се на старо пумпите. Јас купив половна ремонтирана оти ми рекоа мојата била пред расипување -- оваа половната си функционира, но зуи многу досадно, го нарушува комфорот на возење, колата пред тоа имаше многу убав звук од 6-цилиндерскиот мотор што сега е значајно нарушен; зуењето притоа се засилува со бројот на вртежи - некој лагер бил "капут", ми рекоа. Сега се мислам повторно да ја менувам со нова, дури и кинеска, ама нова. Проблемот со половните е што не можеш да ги провериш пред да ги купиш - никој нема да ти ја вгради во кола, да повозиш со неа, па да ја извади, па пак да ја стави кај тебе. Ти си знаеш.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Zdravo forumdzii,

Mi treba info kade vo sk moze da se najdat kvalitetni xenon setovi?

Fala odnapred :D
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Мачка во вреќа се на старо пумпите. Јас купив половна ремонтирана оти ми рекоа мојата била пред расипување -- оваа половната си функционира, но зуи многу досадно, го нарушува комфорот на возење, колата пред тоа имаше многу убав звук од 6-цилиндерскиот мотор што сега е значајно нарушен; зуењето притоа се засилува со бројот на вртежи - некој лагер бил "капут", ми рекоа. Сега се мислам повторно да ја менувам со нова, дури и кинеска, ама нова. Проблемот со половните е што не можеш да ги провериш пред да ги купиш - никој нема да ти ја вгради во кола, да повозиш со неа, па да ја извади, па пак да ја стави кај тебе. Ти си знаеш.
Тие делови пупми за серво и турбото се репарираат односно се поправат и се проверува и пак цените се мала разлика со новите и тука нема мачка во вреќа освен некои ситни делови на пример зглобови и амортизери е тие се мачка во вреќа.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Тие делови пупми за серво и турбото се репарираат односно се поправат и се проверува и пак цените се мала разлика со новите и тука нема мачка во вреќа освен некои ситни делови на пример зглобови и амортизери е тие се мачка во вреќа.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Абе види, како што веќе реков, репариранава пумпа кај мене си работи, но притоа зуи многу досадно и го нарушува комфорот на возење. Е сега, знам дека на некои луѓе тоа не би им пречело - на пример, на жена ми не и пречи - но мене многу ми пречи. Инаку разликата во цената не беше баш мала, да беше мала ќе си земев нова оригинал Форд пумпа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Кој модел сијалички ти треба?

За кое возило и година
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Можеби смешно прашање али јбг труп сум. Значи доколку возилото е увезено од Германија на пример, и се вози во Македонија али на германски табли, дали тоа веќе е царинето и давачките се само за добивање на нови МК таблици?
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Некој дали знае од што е овој приклучок напред пред предно лево тркало кај опел вектра ц и како може да се исклучи есп сијаличката нонстоп свети
 

Attachments

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Можеби смешно прашање али јбг труп сум. Значи доколку возилото е увезено од Германија на пример, и се вози во Македонија али на германски табли, дали тоа веќе е царинето и давачките се само за добивање на нови МК таблици?
Aha :tapp:
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Според мене маф сензор, имав иста ваква корса со истиот мотор
отиди во авто куќа ГМЦ позади олимписки базен, ќе ти го дијагностицираат проблемот и ќе ти го решат ... јас на таа корса и ги сменив сите сензори
маф, на радилица, ламбда, за температура
од тој на радилица сензорот можеш да очекуваш да ти угаси во возење
Дијагнозата е маф сензор е сега ми понудија бош за 6000 ден и аутомега за 3500 ден .Ти каков смени ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom