Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.041
Поени од реакции
14.925
Мислам не. Камион е све она што нема зглобно прекршување, т.е. е од една целина. Све што е со приколка(не полуприколка) и што зглобно се прекршува мора да оди со Е
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Ама овде шлеперот е со приколка,ако ја откачиш приколката ќе може шлеперот да се вози со Ц категорија.

vozacka - Copy.jpg
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Значи сега со Ц категорија може да се вози шлепер.А прано требаше Е категорија
Неможе.[DOUBLEPOST=1448576249][/DOUBLEPOST]
Ама овде шлеперот е со приколка,ако ја откачиш приколката ќе може шлеперот да се вози со Ц категорија.

Прегледај го приврзокот 133705
А влекачот напред?Сепак има приколка..Незнам дали само влекач можеш со Ц да го возиш.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Од надвор си се отварат сувозачката врата без проблем, одвнатре не сакат, шо е проблемот, како фукнционират то на сајла е и е скината или? За Пежо 307.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.041
Поени од реакции
14.925
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Значи утре одам и вадам одма..А да не знаеш колку пари е?И дали мора пак да те сликаат?Или со истата слика од возачката може да се заврши работа?
Ќе земиш уплатница или со картица можиш да платиш, 100 денари кошта. Треба да однесиш 2 слики 3,5 x 4,5 цм. Едната на книшката ја клават, другата ваљда ја задржват кај нив.[DOUBLEPOST=1448580090][/DOUBLEPOST]Со Б категорија можи да се вози приколка ако не тежи повеќе од 750 кг. Ако надминува 750 кг треба Б+Е категорија.
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Од надвор си се отварат сувозачката врата без проблем, одвнатре не сакат, шо е проблемот, како фукнционират то на сајла е и е скината или? За Пежо 307.
Механизмот заебава,треба да го извадиш тапацирот,да ја соголиш вратата комплет,и тогаш можеш да видиш што е проблемот.Само од себе нема да се направи.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
На влекачот има дупла приколка и таа приколка или полуприколка ако ја откачам тогаш дали може да се вози шлеперот.
По нацртаниот шлепар на дозволата по некоја логика ако ја откачиш едната приколка значи ќе можеш да го возиш шлеперот со Ц

А виљушкарот го нема нацртано значи за него не треба соодветна категорија
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
На влекачот има дупла приколка и таа приколка или полуприколка ако ја откачам тогаш дали може да се вози шлеперот.
По нацртаниот шлепар на дозволата по некоја логика ако ја откачиш едната приколка значи ќе можеш да го возиш шлеперот со Ц

А виљушкарот го нема нацртано значи за него не треба соодветна категорија
Po tvojata logika ako go otkacis sleperot ke mozes da ja vozis poluprikolkata so E?:D:D:D
So C mozes da vozis kamion sto ne se prekrsuva prikolkata,t.e kamionot i prikolkata se edna celina.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ќе земиш уплатница или со картица можиш да платиш, 100 денари кошта. Треба да однесиш 2 слики 3,5 x 4,5 цм. Едната на книшката ја клават, другата ваљда ја задржват кај нив.[DOUBLEPOST=1448580090][/DOUBLEPOST]Со Б категорија можи да се вози приколка ако не тежи повеќе од 750 кг. Ако надминува 750 кг треба Б+Е категорија.
so B moze da se vlece tezina do 3500kg Kolata+prikolkata+tovarot zaedno da ne nadminuvaat 3500kg, Za pogolema zaednica tezina od 3500kg treba BE. Ako e tovarot pogolem od 700kg prikolkata treba da ima aktivna-udarna kocnica.
 
Последно уредено:
B

BooBojan

Гостин
Може ли да се вози туѓа кола со странски табли ( Германски) со полномоштво од сопственикот?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
11
Купив ауди а4 1.9 тди 110 коњи автоматик 1997 г.
Колата е петка значи од мотор страна е перфект,е сега ми троши градска 11 12литри,ми се деси на два пати да ми гуши колата.Ја однесов кај мајстор ја стави на компјутер изваде грешка на усисната грана,ја избриша грешката јас филтер одма му сменав за воздух и во ред си беше. По некој ден пак почна да гуши како да препумпува турбото (така рече мајсорот),го извади сензорот што е за издувната грана го разгиба и пак го намести и колата ете ја пак е во ред ама потрошњата ми е пакј иста. Да напоменам на компјутер никаква друга грешка не изваде.
Дали е нормална потрошувачка за оваа кола да троши градска 11 12 а ја возам 50 60 цело време до 2 2,5 обртаи. Кажете ми кај да се обратам?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Купив ауди а4 1.9 тди 110 коњи автоматик 1997 г.
Колата е петка значи од мотор страна е перфект,е сега ми троши градска 11 12литри,ми се деси на два пати да ми гуши колата.Ја однесов кај мајстор ја стави на компјутер изваде грешка на усисната грана,ја избриша грешката јас филтер одма му сменав за воздух и во ред си беше. По некој ден пак почна да гуши како да препумпува турбото (така рече мајсорот),го извади сензорот што е за издувната грана го разгиба и пак го намести и колата ете ја пак е во ред ама потрошњата ми е пакј иста. Да напоменам на компјутер никаква друга грешка не изваде.
Дали е нормална потрошувачка за оваа кола да троши градска 11 12 а ја возам 50 60 цело време до 2 2,5 обртаи. Кажете ми кај да се обратам?
Со нормално возење не би требало да ти троши повеќе од 8-8,5л/100 градска а со агресивно возење потрошувачката би одела и до 13л/100.
Провери да не е чипувана може би затоаа имаш поголема потрошувачка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom