Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Nemam mk podrska na mobilniot izvinuem se a itno mi e Kontakt brava za opel astra f po koja cena moze da se prodade? Pomos neka pise koj znae i ako saka. Fala
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.051
Поени од реакции
14.939

можеби има воздух во системот, кој се јавува ако се менува антифриз или некој дел(црево, термостат...). има едно штрафче на врвот од моторот некаде и се одвртува додека излегува воздух. кога ќе почни да течи само млаз се заштрафува.

ова е една од варијантите за овој `дефект`
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Dali nekoj moze da mi kaze shto znacat ovie dva signala na maska, zoltoto na sediste so bebe non stop trepka, i crvenoto so topka sveti non stop. Neshto najdov na internet pisuva deka zoltoto znaci predupreduvanje da ne se vozi napred bebe, a crvenoto znaci opomena od air bag.I dvete pocnaa da svetat istovremeno vece podolgo vreme. Stanuva zbor za Fiat Punto 2006.
A zashto?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
^ Црвеното е за аир бегот, стави ја на компјутер да се види што ќе каже

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Nemam mk podrska na mobilniot izvinuem se a itno mi e Kontakt brava za opel astra f po koja cena moze da se prodade? Pomos neka pise koj znae i ako saka. Fala
Prasaj vo Opel Kardas,vo Radisani.Edno drugarce zema od tamu cilindar za brava, 1000 denara.[DOUBLEPOST=1448541207][/DOUBLEPOST]
NEKOE ISKUSTVO SO OPEL CORSA DTI 1.7 VOZILO. SE ZBORE DEKA NA 300 000 I CRKNUVA BOSH PUMPATA, I KAKVI SE SO POTROSUVACKATA.
Ne teraat tolku tie bosh pumpi, se rasipuvaat mnogu porano. A popravkata ne e eftina,ispod 400 evra ne e.Mana im e samo toa.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
^ Црвеното е за аир бегот, стави ја на компјутер да се види што ќе каже

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
Во најлош случај ќе каже дека се испукани инфлаторите и треба да се стават нови се разбира ако под сирената има воздушни перничиња.
А може ќе треба само инфлаторите или сензорите да се сменат
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Во најлош случај ќе каже дека се испукани инфлаторите и треба да се стават нови се разбира ако под сирената има воздушни перничиња.
А може ќе треба само инфлаторите или сензорите да се сменат
A od sto moze da e nastanato toa i dali dokolku ne se smeni moze nesto da se Zezne?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
A od sto moze da e nastanato toa i dali dokolku ne se smeni moze nesto da se Zezne?
Moze da se ispukani od prethodno,moze imalo sudar,moze od vlaga da se osteteni,najubavo prikluci ja na kompjuter,moze e samo obicna greska. Ili izvadi klemata od akumulatorot,ostavi go taka 6-7 saata i pak povrzi i vidi.[DOUBLEPOST=1448556366][/DOUBLEPOST]Mora li ptethodno da se ima izvadeno kniska za poeni?Oti taka razbrav,mora da se imalo,vo sprotivno kaznata nemozela da se zameni vo kazneni poeni.Imal nekoj iskustvo so ovie raboti?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
A od sto moze da e nastanato toa i dali dokolku ne se smeni moze nesto da se Zezne?
Може ако претходно била удрена колата.
Ако не ги смениш инфлаторите за недај боже нема да се отворат воздушните перничиња.
На столбот не левата предна врата треба да има налепница со дата за проверка евентуално сервис на воздушните перничиња.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
E категорија е за шлепер.
За кола со приколка треба Б и Б1 категорија.
За комбе со приколка треба Ц и Ц1 категорија.................
Провери си на задната страна на дозволата
Ти провери си на задната страна..Еве ти доказ дека за кола со приколка ти треба Б + Е..Б1 не постои
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Moze da se ispukani od prethodno,moze imalo sudar,moze od vlaga da se osteteni,najubavo prikluci ja na kompjuter,moze e samo obicna greska. Ili izvadi klemata od akumulatorot,ostavi go taka 6-7 saata i pak povrzi i vidi.[DOUBLEPOST=1448556366][/DOUBLEPOST]Mora li ptethodno da se ima izvadeno kniska za poeni?Oti taka razbrav,mora da se imalo,vo sprotivno kaznata nemozela da se zameni vo kazneni poeni.Imal nekoj iskustvo so ovie raboti?
Колку шо знам сега по ново мора да имаш книшка за поени оти ако те застанат безразлика дали си направил некаков прекршок или не, ако немаш книшка казната е 100 евра.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Колку шо знам сега по ново мора да имаш книшка за поени оти ако те застанат безразлика дали си направил некаков прекршок или не, ако немаш книшка казната е 100 евра.
Значи утре одам и вадам одма..А да не знаеш колку пари е?И дали мора пак да те сликаат?Или со истата слика од возачката може да се заврши работа?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.051
Поени од реакции
14.939
Книшка треба обавезно, без оглед дали си направил или не прекршок.

А тоа со приколките ве бунат поимите приколка и полуприколка. Со Б категорија можат да се возат полуприколку, тие кои имаат една оска(скоро сите кај нас), приколка е од оние посериозните.

јас со Ц категорија сум возел камион со полуприколка, додека за тие со две осовини требаше да полагам за Е категорија(ЈНА)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Ти провери си на задната страна..Еве ти доказ дека за кола со приколка ти треба Б + Е..Б1 не постои
Значи сега со Ц категорија може да се вози шлепер.А прано требаше Е категорија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom