Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.598
Поени од реакции
8.016
Некој да ми препорача добра HD даш камера?По можност да е со дуал ленс или front and back камера. И успут да прашам колку се зголемува потрошувачката со користење на клима?Сабајле коа одам на работа пуштам клима и грејам стакла и ретровизори и ми покажува 10.5 литри.Се работи за ауди а4 б8 2.0 тди.
Ако се 10,5 литри проблем и те мучи, најдобро е да ја продаеш колата.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
А оти пушташ клима?Парно не ти брка работа?Климата претежно се користи во лето,да дува ладно.
Морам се да пуштам пошо тука се е замаглено у кола насабајле :D.[DOUBLEPOST=1443557501][/DOUBLEPOST]
Ако се 10,5 литри проблем и те мучи, најдобро е да ја продаеш колата.
Не ми се проблем,ја купив пред 3 месеци така да не ја продавам :P.Само ме занима колку отприлика се зголемува/намалува потрошувачката со користење/некористење на клима :).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.598
Поени од реакции
8.016
Морам се да пуштам пошо тука се е замаглено у кола насабајле :D.[DOUBLEPOST=1443557501][/DOUBLEPOST]
Не ми се проблем,ја купив пред 3 месеци така да не ја продавам :P.Само ме занима колку отприлика се зголемува/намалува потрошувачката со користење/некористење на клима :).
Па види си сам на борд компјутерот
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Јас сакам да го сменам ребрастиот за некој месец на 60 000. Сега имам 57 000 колата е купена 2010 од салон гледам во пежо овластениот сервис каиш сосе затегачи и работна рака 4.145 ден. Што мислите за ценава?
Бадијала...не се мисли не е ич скапо.
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
Мислење да се намести спортски филтер(воздушен) на дизел кола?
Golf 3 1.9 TD
Добро или лошо, што се добива а што се губи...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.598
Поени од реакции
8.016
Мислење да се намести спортски филтер(воздушен) на дизел кола?
Golf 3 1.9 TD
Добро или лошо, што се добива а што се губи...
Не се замарај со глупости, дали ќе има спортски филтер или не нема да има некоја разлика, голфот со тие гуми, амортизери и дизел мотор нема ама баш ич да биде спортски туку ќе си остане само гољф.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.027
Поени од реакции
951
има ли некој претстава колку пари се добоши за поло 2008 година 1.4 тди??? ориентационо, по колку одат?
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
Не се замарај со глупости, дали ќе има спортски филтер или не нема да има некоја разлика, голфот со тие гуми, амортизери и дизел мотор нема ама баш ич да биде спортски туку ќе си остане само гољф.
Види вака пријателе јас не те прашав дали ќе биде спортски дизелот или не и тебе ич да не те боли каков ќе остани и шо ќе има на него ако знаеш што како одговори ако не поздрав.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
има ли некој претстава колку пари се добоши за поло 2008 година 1.4 тди??? ориентационо, по колку одат?
Има дискови со плочки тоа Поло пошто е 2008,ново е..Добоши со гуртни нема..
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
назад се добоши, незнам зошто така.
Епа дисковите се околу 45-50 евра пар и 10-15 евра за плочки.60-65 евра испаѓа..Добошите и гурните во целина се поефтини околу 40 евра би требало да се најдат само добоши..Инаку и тие се поправаат,се стругаат со сателит и пак се местат..На мојата кола така направив,а 1997 е произведена,не верувам некогаш да се сменети.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.027
Поени од реакции
951
Епа дисковите се околу 45-50 евра пар и 10-15 евра за плочки.60-65 евра испаѓа..Добошите и гурните во целина се поефтини околу 40 евра би требало да се најдат само добоши..Инаку и тие се поправаат,се стругаат со сателит и пак се местат..На мојата кола така направив,а 1997 е произведена,не верувам некогаш да се сменети.
Добошите мислиш пар 40 евра или парче? Ок, како и да е ги сменив веќе, сега ја земав колата. 3300 денари ми зема мајсторот за добошите германски - febi и сајли за рачната италијански - akron malo. Што мислиш за цената? а ми пушташе глицерин, па сакав да ги сменам, скроз на скроз.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Добошите мислиш пар 40 евра или парче? Ок, како и да е ги сменив веќе, сега ја земав колата. 3300 денари ми зема мајсторот за добошите германски - febi и сајли за рачната италијански - akron malo. Што мислиш за цената? а ми пушташе глицерин, па сакав да ги сменам, скроз на скроз.
Добра е цената,квалитетот се плаќа,ќе видиш во иднина како ќе се покажат.Добошите,гурните,плочките одат во пар..За двете предни тркала..Кога купуваш плочки,или гуртни ги купуваш во пар,и за левото и за десното тркало..Мислам дека си од Велес,кај кој мајстор ги менуваше?
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Мислење да се намести спортски филтер(воздушен) на дизел кола?
Golf 3 1.9 TD
Добро или лошо, што се добива а што се губи...
Стави го, ништо не добиваш и ништо не губиш. Битно ти ќе си мислиш дека колата оди побрзо (иако нема да оди) и ќе си бидеш задоволен, а тоа е најважно.

Инаку, можеш да го чипуваш моторот - тоа навистина би направило разлика.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Стави го, ништо не добиваш и ништо не губиш. Битно ти ќе си мислиш дека колата оди побрзо (иако нема да оди) и ќе си бидеш задоволен, а тоа е најважно.

Инаку, можеш да го чипуваш моторот - тоа навистина би направило разлика.
Не верувам дека може да го чипува,бидејќи е 1.9 ТД,не е 1.9 ТДИ..Тој неговиот мотор е посиромашен,може да го смени моторот ако толку запнал,да си стави од Голф 4 1.6 или 1.9 ТДИ 110 коња,али никако не е изводливо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom