Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Zdravo ako moze mala pomos. OPEL OMEGA 2.2 DTI 2000 god od noviot model. Na nea imase radio philips rc 959 so vgraden navigacionen charger vo gepek znaci toa e nahnadno staveno pred nekoj den kupiv fabricko radio SIEMENS NCDC 2013 dzekovite im se isti go povrzuvam radioto se uklucuva aftomatski fakja nekoja stanica no ne saka da funkcionira nitu edno kopce inaku radioto e provereno i ispravno. A od komandite na volan saka samo edno kopce da raboti a na board kompijuterot ne dava nikakvi znaci inaku kablite za fabricki tel. Nokia se otstraneti i ima edno 6 zicki sto ne se nikade povrzani pretpostavuvam deka ne e pravilno povrzano spustiv sema od google i ne se sofpagja so nacinot na koj bese povrzano drugoto radio. Nekoi lugje mi velat trebalo da kupam i poseben ekran za bord kompijuterot a nema vrska imam videno omega so ist board kako mojot pa ako ima nekoj sovet ili nekoj sto znae sto i kako treba da se vidime. Eve go i staroto radio philips i novoto radio siemens. I za kraj se izvinuvam za gilemiov post. Pozz Philips_RC959_cd_radio_AUX_bemenet_979144640001.jpg !BPTT85gBWk-$(KGrHgoH-EIEjlLlzEZJBJy9GU)y9!--_35.jpg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Zdravo ako moze mala pomos. OPEL OMEGA 2.2 DTI 2000 god od noviot model. Na nea imase radio philips rc 959 so vgraden navigacionen charger vo gepek znaci toa e nahnadno staveno pred nekoj den kupiv fabricko radio SIEMENS NCDC 2013 dzekovite im se isti go povrzuvam radioto se uklucuva aftomatski fakja nekoja stanica no ne saka da funkcionira nitu edno kopce inaku radioto e provereno i ispravno. A od komandite na volan saka samo edno kopce da raboti a na board kompijuterot ne dava nikakvi znaci inaku kablite za fabricki tel. Nokia se otstraneti i ima edno 6 zicki sto ne se nikade povrzani pretpostavuvam deka ne e pravilno povrzano spustiv sema od google i ne se sofpagja so nacinot na koj bese povrzano drugoto radio. Nekoi lugje mi velat trebalo da kupam i poseben ekran za bord kompijuterot a nema vrska imam videno omega so ist board kako mojot pa ako ima nekoj sovet ili nekoj sto znae sto i kako treba da se vidime. Eve go i staroto radio philips i novoto radio siemens. I za kraj se izvinuvam za gilemiov post. PozzПрегледај го приврзокот 124887 Прегледај го приврзокот 124888
Требао да си земеш 2-DIN радио и бленда, што ти требало да купуваш пак ѓубришта без USB?
 
Член од
17 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
I jas razmisluvav za takov tip na radio ama za zal po nasive dukjani im se dosta povisoki cenite da ne kazam duplo i nekako ne mi se davaa tolku pari za radio i plus so takvo radio povtorno nema da bidat vo funkcija komandite na volan, kako sto znam tie rabotat samo na fabrickite modeli. Pozz
 
B

BooBojan

Гостин
Имам во план да увозам неколку возила од Германија,Штудгарт.
Возилата би биле 5-6 и би сакал да ги донесам со транспортер.
Дали имате некои информации колку тоа би ме чинело, и колку возила би можел да ми пренесе наваму?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Вчера кога се враќав од Дојран тргнав од таму кај 17:00,по најголемата жештина,возев 80-90 km/h до местото да се уклучам на автопатот..Кога се уклучив,нагазив до кај 130-140 km/h,и гледам температурата ми расте,како ја зголемувам брзината,така и температурата на моторот расте,како намалувам,намалува и таа,докај 120 km/h нема проблем,стрелката си стои на средина..Внатре има обична вода за ладење,перката ми уклучува,вода има доволно,значи не фали,водата не ја фрла,маслото е во ред..Во гаража имам уште еден термостат,гледам пишува на него 75 степени,значи на таа температура отвора,а овој што е на кола незнам..Беше претерано жешко,ептен жежок ветер маваше..Турбо Дизел е во прашање..Имал некој слично искуство?
 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
12
Другари,имам една мака...Имам VW Golf mk6 2010 година со 1.6 tdi мотор.Има поминато 98000 km и ми се јави проблем пред малку...Почна да работи нерамномерно(како да трокира) да троши повеќе да треси кога работи во место и вентилите да тропаат многу.Ми покажа грешка во вредностите на дизните,па ги сменив.Сега тропаат многу малце дури не сум сигурен ни дали е нормално или не,потрошувачката ми падна на 7,6 градска со клима(и затоа не сум сигурен дали е нормално),и од време на време знае во место пак да затресе малку.Значи во глобала се подобри многу,ама сепак и фали пак нешто.Имал ли некој слично искуство или ако разбира повеќе или пак во краен случај да ме упати каде може да ми помогнат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Другари,имам една мака...Имам VW Golf mk6 2010 година со 1.6 tdi мотор.Има поминато 98000 km и ми се јави проблем пред малку...Почна да работи нерамномерно(како да трокира) да троши повеќе да треси кога работи во место и вентилите да тропаат многу.Ми покажа грешка во вредностите на дизните,па ги сменив.Сега тропаат многу малце дури не сум сигурен ни дали е нормално или не,потрошувачката ми падна на 7,6 градска со клима(и затоа не сум сигурен дали е нормално),и од време на време знае во место пак да затресе малку.Значи во глобала се подобри многу,ама сепак и фали пак нешто.Имал ли некој слично искуство или ако разбира повеќе или пак во краен случај да ме упати каде може да ми помогнат.
Ако ја возиш на кратки растојанија можно е да ти е запушен дизелпартикелфилтерот , новите дизели имаат проблем со чистењето на дизелпартикелфилтерот особено ако се возат на кратки релации. Однеси ја на сервис рачно да го исчистат и ќе се среди.[DOUBLEPOST=1437249203][/DOUBLEPOST]
I jas razmisluvav za takov tip na radio ama za zal po nasive dukjani im se dosta povisoki cenite da ne kazam duplo i nekako ne mi se davaa tolku pari za radio i plus so takvo radio povtorno nema da bidat vo funkcija komandite na volan, kako sto znam tie rabotat samo na fabrickite modeli. Pozz
Друже, тоа со командите на волан е најголемата глупост која ја измислиле овие дизајнерите, значи ко ќе видам некој што вози кола со серво волан и ја држи со две раце, у себе си велам: ебати тоа недоносениот.
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Druze toa si vo pravo no sepak so fabrickovo radio i samiot vnatrrsen lik na kolata kje bide poubav a vekje koga go imam zasto da ne go namestam.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Вчера кога се враќав од Дојран тргнав од таму кај 17:00,по најголемата жештина,возев 80-90 km/h до местото да се уклучам на автопатот..Кога се уклучив,нагазив до кај 130-140 km/h,и гледам температурата ми расте,како ја зголемувам брзината,така и температурата на моторот расте,како намалувам,намалува и таа,докај 120 km/h нема проблем,стрелката си стои на средина..Внатре има обична вода за ладење,перката ми уклучува,вода има доволно,значи не фали,водата не ја фрла,маслото е во ред..Во гаража имам уште еден термостат,гледам пишува на него 75 степени,значи на таа температура отвора,а овој што е на кола незнам..Беше претерано жешко,ептен жежок ветер маваше..Турбо Дизел е во прашање..Имал некој слично искуство?
Мој другар имал такво искуство со алфа ромео JTD се работи и си тераше со вода наместо антифриз (црвениот) пошо е дизел и видел ненормална температура имаше проблем баш како твојот случај и го истурија обичната вода и ставил антифриз според фабричка декларација и сега си нема проблем така ми кажа не ме вади зборот.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Вчера кога се враќав од Дојран тргнав од таму кај 17:00,по најголемата жештина,возев 80-90 km/h до местото да се уклучам на автопатот..Кога се уклучив,нагазив до кај 130-140 km/h,и гледам температурата ми расте,како ја зголемувам брзината,така и температурата на моторот расте,како намалувам,намалува и таа,докај 120 km/h нема проблем,стрелката си стои на средина..Внатре има обична вода за ладење,перката ми уклучува,вода има доволно,значи не фали,водата не ја фрла,маслото е во ред..Во гаража имам уште еден термостат,гледам пишува на него 75 степени,значи на таа температура отвора,а овој што е на кола незнам..Беше претерано жешко,ептен жежок ветер маваше..Турбо Дизел е во прашање..Имал некој слично искуство?
Мој другар имал такво искуство со алфа ромео JTD се работи и си тераше со вода наместо антифриз (црвениот) пошо е дизел и видел ненормална температура имаше проблем баш како твојот случај и го истурија обичната вода и ставил антифриз според фабричка декларација и сега си нема проблем така ми кажа не ме вади зборот.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk


И ја мислам дека е можно да е до тоа ... Водата врие на многу пониска температура од антифризот, па на жешково не би ме чудело да направи некој проблем ... Башка антифризот доста подобро предава температура, па со него побрзо и крева работна температура, а и подобро ладење има ...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Мој другар имал такво искуство со алфа ромео JTD се работи и си тераше со вода наместо антифриз (црвениот) пошо е дизел и видел ненормална температура имаше проблем баш како твојот случај и го истурија обичната вода и ставил антифриз според фабричка декларација и сега си нема проблем така ми кажа не ме вади зборот.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
Ќе пробам и така..Се решив да го сменам термостатот,и ќе видам дали имам подобрување..Во гаража имам уште еден термостат,баш прееска го најдов,го зачистив,и деновиве ќе го сменам..Еве како изгледа термостат за Фиат Браво 1.9 ТД..Да го ебам покомплицирано и поскапо неможеле да го направат.. IMG_20150718_162612.jpg [DOUBLEPOST=1437259912][/DOUBLEPOST]
И ја мислам дека е можно да е до тоа ... Водата врие на многу пониска температура од антифризот, па на жешково не би ме чудело да направи некој проблем ... Башка антифризот доста подобро предава температура, па со него побрзо и крева работна температура, а и подобро ладење има ...
Ме чуди што е само на оптеретување..Додуша 10-тина дена пред ова,бев за Скопје,и по обиколницата исто ја возев,130 km/h константно,немаше проблем,си стои на средина стрелката..А во петокот бааѓи жешко беше,сонце јако..
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки можда е глупо прашањево, ама... како да проверам дали колата има клима? Можам ли спрема некој дел или слично?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Дечки можда е глупо прашањево, ама... како да проверам дали колата има клима? Можам ли спрема некој дел или слично?

Ќе притиснеш на дугмето AC , ако го нема тоа дугме, онда епа чорба.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дечки можда е глупо прашањево, ама... како да проверам дали колата има клима? Можам ли спрема некој дел или слично?
Во колата треба да има АС и покажувач за надворешни температури (нешто како барометар горе како сликава) тие се поврзани односно колку е надворешна температура и толку ладење во колата и зимското време обратно.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom