Совети околу мотоцикли

Член од
7 јуни 2015
Мислења
27
Поени од реакции
2
Zdr..nov sum na forumov
imam cagiva enduro 600
ko ke go zapalam mn mi gree..nema dovolno sila..dali moze da e do karburatorot posto nekoga se zagusuva ili do ventilite sto moze da bide problemot..
 
Последно уредено:
Член од
31 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
1
Да ми каже некој што знае зошто кога го возам понекогаш моторот и така како 20-30 секунди слушам кај цилиндарот кцка нешто дали е вентил нешто или?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Да ми каже некој што знае зошто кога го возам понекогаш моторот и така како 20-30 секунди слушам кај цилиндарот кцка нешто дали е вентил нешто или?


Најверојатно е некој расштелуван вентил ...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Zdr..nov sum na forumov
imam cagiva enduro 600
ko ke go zapalam mn mi gree..nema dovolno sila..dali moze da e do karburatorot posto nekoga se zagusuva ili do ventilite sto moze da bide problemot..
На твое место прво би ја проверил компресијата. Ова како што го опишуваш може да е знак дека се кариките истрошени па клипот веќе со цела површина се трие од ѕидовите на цилиндерот и поради тоа зголемено триење создава поголема температура за кратко време. Ако екомпресијата ок, тогаш наредно кое ќе трба да го провериш се издувните вентили, но и филтерот за воздух е сосема можно да е веќе запрљан и со мала пропусна моќ заради што исто така може да се јави прегревање.[DOUBLEPOST=1436295477][/DOUBLEPOST]
Да ми каже некој што знае зошто кога го возам понекогаш моторот и така како 20-30 секунди слушам кај цилиндарот кцка нешто дали е вентил нешто или?
Провери си го кабелот и капата од свеќицата.
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
1
Здраво пак да прашам иимам мотор 125цц брзинец и порано пишав дека кај клипот слушав кцкање ама тоа се јавуваше многу ретко и исчезнуваше за кратко време а сеа во последно време кога ке загрее повејке почне кај клипот да тропка како да има лабаво нешто што моќе да е а да е прегреван не е?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Некој да знај колку кошта зелен картон за мотор и дали за сите мотори е иста цена ?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Некој да знај колку кошта зелен картон за мотор и дали за сите мотори е иста цена ?
Исто како за кола во зависност од зафатнина и моќност.[DOUBLEPOST=1438110971][/DOUBLEPOST]
Здраво пак да прашам иимам мотор 125цц брзинец и порано пишав дека кај клипот слушав кцкање ама тоа се јавуваше многу ретко и исчезнуваше за кратко време а сеа во последно време кога ке загрее повејке почне кај клипот да тропка како да има лабаво нешто што моќе да е а да е прегреван не е?
Отвори цилиндерот и види. Можно е да има луфта на радилица или скшена карика ако ти прочадува на додавање гас.[DOUBLEPOST=1438112118][/DOUBLEPOST]
Здраво пак да прашам иимам мотор 125цц брзинец и порано пишав дека кај клипот слушав кцкање ама тоа се јавуваше многу ретко и исчезнуваше за кратко време а сеа во последно време кога ке загрее повејке почне кај клипот да тропка како да има лабаво нешто што моќе да е а да е прегреван не е?
Отвори цилиндерот и види. Можно е да има луфта на радилица или скшена карика ако ти прочадува на додавање гас.
 
Последно уредено:

Gixxer

Premier Сasual Dating - Verified Ladies
Член од
9 декември 2010
Мислења
131
Поени од реакции
89
Зелен картон за мотоцикл за цела година чини 30 евра (1850 денари), без разлика на зафатнина/моќност
 
Член од
1 август 2015
Мислења
20
Поени од реакции
3
Ako go busham motorot 50cc kineski za pogolem klip, moze da blokira i dali povekje troshi ?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo ako moze nekoj da mi dade sovet sakam da kupam neked bike do 300/400 cc do kaj 4500 evra mi treba sovet koj e najdobar
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Zdravo ako moze nekoj da mi dade sovet sakam da kupam neked bike do 300/400 cc do kaj 4500 evra mi treba sovet koj e najdobar

До 300/400 цц нејкед... Нема такво од поново годиште... Единствено имаш Kawasaki Z300 , ама тој е нов, од оваа година е и нов мислам дека беше нешто под 6000 евра, а и колку се исплати да земеш нов мотор 300 кубика со 1 цилиндар за 6000 евра, кога за тие пари имаш едно чудо голиштарци од средна класа... Можеш да земеш Jamaha MT03 660цц , ама пак само 1 цилиндар и 45-6 кс... Според мене за тие пари е најдобро да се земе нешто од средната класа на голиштарции... Па имаш доста добри и солидни Z750-ки од Kawasaki, имаш и Suzuki GSR 600 и за помалку пари, Honda CB600 Hornet, Yamaha XJ6, Aprilia Shiver и тн... Сите се добри... Искрено во овој ценовен ранг јас би избрал Kawasaki Z750...
 
Член од
6 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
До 300/400 цц нејкед... Нема такво од поново годиште... Единствено имаш Kawasaki Z300 , ама тој е нов, од оваа година е и нов мислам дека беше нешто под 6000 евра, а и колку се исплати да земеш нов мотор 300 кубика со 1 цилиндар за 6000 евра, кога за тие пари имаш едно чудо голиштарци од средна класа... Можеш да земеш Jamaha MT03 660цц , ама пак само 1 цилиндар и 45-6 кс... Според мене за тие пари е најдобро да се земе нешто од средната класа на голиштарции... Па имаш доста добри и солидни Z750-ки од Kawasaki, имаш и Suzuki GSR 600 и за помалку пари, Honda CB600 Hornet, Yamaha XJ6, Aprilia Shiver и тн... Сите се добри... Искрено во овој ценовен ранг јас би избрал Kawasaki Z750...
Fala ti i mene kawasakito mi parvi najgolem merak mene mi e za labava voznja zosto sakam da uzivam ne mi e za 300 na partizanska :) zatoa mislev pomala kubikaza ke imam i pomali trosoci
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Fala ti i mene kawasakito mi parvi najgolem merak mene mi e za labava voznja zosto sakam da uzivam ne mi e za 300 na partizanska :) zatoa mislev pomala kubikaza ke imam i pomali trosoci


Да, ама нема такво да најдеш, во 4-тактнава ера не се прават веќе такви како порано и ограничен си во изборот... А да лупнеш 6000 евра за нов Кавасаки 300 според мене нема смисла... Башка никој од овие од средна класа не иде 300:D но сепак се доволно моќни... За искусни моторџии тоа се градски играчки, така ги викаат, а секој нејкед е градски мотор и далеку полесен за управување и движење низ град од спортски мотор или чопер... А околу трошоци - тоа е... Или возиш или не:D Единствено би заштедил некој денар на регистрација, што нема да е многу на годишно ниво, а другите трошоци горе-долу се тука некаде...
 
C

cige

Гостин
Како се викаат на англиски "запчаник за пумпа за уље" и "ролни за стартер"?
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
27
Поени од реакции
2
Фала ти за одговорот...ова за компресијата ти е точно пошто на удолница со прва зема прилично замав да мораш кочница да фаќаш..нема кај нас мајстори нов моторџија сум и секој гледа да ти зема шо повеќе пари а нема нишо од местење ...скоро вентилите ги штеловав па истиот проблем е..значи останува за компресијата и филтерот за воздух..од прилика шо трреба да се мени за да биде ок..фала ти уште еднаш[DOUBLEPOST=1440261253][/DOUBLEPOST]
На твое место прво би ја проверил компресијата. Ова како што го опишуваш може да е знак дека се кариките истрошени па клипот веќе со цела површина се трие од ѕидовите на цилиндерот и поради тоа зголемено триење создава поголема температура за кратко време. Ако екомпресијата ок, тогаш наредно кое ќе трба да го провериш се издувните вентили, но и филтерот за воздух е сосема можно да е веќе запрљан и со мала пропусна моќ заради што исто така може да се јави прегревање.[DOUBLEPOST=1436295477][/DOUBLEPOST]
Провери си го кабелот и капата од свеќицата.
Фала ти за одговорот...ова за компресијата ти е точно пошто на удолница со прва зема прилично замав да мораш кочница да фаќаш..нема кај нас мајстори нов моторџија сум и секој гледа да ти зема шо повеќе пари а нема нишо од местење ...скоро вентилите ги штеловав па истиот проблем е..значи останува за компресијата и филтерот за воздух..од прилика шо трреба да се мени за да биде ок..фала ти уште еднаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom