Совети околу мотоцикли

Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Од 17.5 карбуратор постои ли помал и доколку постои со промена це намали ли потрошувачката ?
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Од 17.5 карбуратор постои ли помал и доколку постои со промена це намали ли потрошувачката ?
Има 12 има 16 и веројатно и други димензии но овие се најзастапени. Со 12ка ќе намали малку потрошувачка, но и снага. Да знаеш дека ќе треба после штелување на карбуратор, неможе само со местење и вози.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Има 12 има 16 и веројатно и други димензии но овие се најзастапени. Со 12ка ќе намали малку потрошувачка, но и снага. Да знаеш дека ќе треба после штелување на карбуратор, неможе само со местење и вози.
Не е за мој скутер за еден комшија е има 4T скутер и му троши некаде 3.5л па дали може со промена на карбуратор нешто испод тоа
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
Не е за мој скутер за еден комшија е има 4T скутер и му троши некаде 3.5л па дали може со промена на карбуратор нешто испод тоа
Да си купи тротинет кажи му.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Да си купи тротинет кажи му.
хаха можно е другар да се симне потрошувачката..што треба повеќе од скутер да те превозе до друго место и да не троше многу.. :D
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
12
Има ли некој информација за трошоците за увоз на мотор? Гледам некои ендура во Германија околу 1500 евра од 2001-2002 година па ме интересира какви се трошоците за увоз до регистрација? Голема ли е разликата за разна кубикажа и јачина на моторот?
 

Gixxer

Premier Сasual Dating - Verified Ladies
Член од
9 декември 2010
Мислења
131
Поени од реакции
89
Ако моторот е со потекло од ЕУ царината е 0%, ако е јапонец е 15% царина, во двата случаи се пресметува 18% ддв на вредноста што ќе ти ја проценат според каталог. Реално за јапонски мотор не се исплати, пошто и да го купиш 2000 евра, со трошоците ќе ти излезе уште толку, помалку или повеќе како да си го купил кај нас, а барем тука ќе си го видиш и пробаш моторот. Ако е европски мотор тогаш може да се исплати, зависи во каква состојба е, опрема, цена...
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
Ме интересира мене увоз на кросови...без документи можеш да го донесеш од Бугарија ?
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
Не е за мој скутер за еден комшија е има 4T скутер и му троши некаде 3.5л па дали може со промена на карбуратор нешто испод тоа
немора да мења карбуратор нека направи помали дизни на дребонг и завршена работа а и ронон убаво ти кажа ке се намали снагата на ич :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
немора да мења карбуратор нека направи помали дизни на дребонг и завршена работа а и ронон убаво ти кажа ке се намали снагата на ич :)
Ако сакаш кажи кој прави дизни на дребонг?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ќе идеш на последна 45-ка ке го побараш ласте и ке ти направи он си имаше направено за неговото :)
Абе не зезај, ќе ја закалаисаш старата дизна и со помала бургија ќе направиш нова дупка. Или ќе ставиш лицни помал проток да има. Не ти треба дребонг за ова. ;)
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Ме интересира мене увоз на кросови...без документи можеш да го донесеш од Бугарија ?
Друже што има врска дали е крос или скутер или некој тркачки, мотор сие мотор истите правила важат за сите
 

CBB

Член од
13 август 2010
Мислења
24
Поени од реакции
4
Ај да прашам, вие шо имате положено за А.
Абе која нога по правило се пушта при застанување во возење градска, лева или десна? Денес овај инструкторо мој се избуни и не знаеше да ми кажи точно, абај вели - ќе прашам овие дена во испитната комисија, демек по ново од пред 5-6 месеци било сменето правилото (ебате инструкторо ебате). Мене не ми е проблем ич, пуштам која ќе ми текни, ама да не папам негативни без везе на градска??

Фала.
Да ми живејте.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Ај да прашам, вие шо имате положено за А.
Абе која нога по правило се пушта при застанување во возење градска, лева или десна? Денес овај инструкторо мој се избуни и не знаеше да ми кажи точно, абај вели - ќе прашам овие дена во испитната комисија, демек по ново од пред 5-6 месеци било сменето правилото (ебате инструкторо ебате). Мене не ми е проблем ич, пуштам која ќе ми текни, ама да не папам негативни без везе на градска??

Фала.
Да ми живејте.
Десна, заради тоа што на лева ти е мењачот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom