Снежни лудории

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Ete de! Ubavo si pishuva....
Priznavam samo interesni sluchki!:vozbud::vozbud::vozbud:
Eve ja da pochnam: Sega vecherva, Zelino posle patarina,na parkingot u toa nivite, leleee banjanje edno saat vreme, ama bev voden, uf uf, zastanuvaat koli svirat, nie kako deca frlavme i po tie shto svirat, se dodeka ne dojde policija:
-Policaecot: Shto praite tuka vo 9.00 navecher (prozorite od kolata otvoreni i muzikata vkraj pushtena)
-Jas: Ajde praj topki ako prajsh, nemame mnogu vreme
-Policaecot: A ajde palete kolata i da si odite od tuka dodeka ne se naprail nekoj problem
-Kolegata: A bre mirni sme nie, samo megusebno se mavame, eve ako sakash vlezi od edna strana
-Policaecot: Za dve minuti da ve nema odavde

Sreka shto dojde moram da priznam inaku ne veruvam deka nekoj ke se seteshe da prekineme! Deca breeeee...:vozbud::vozbud::vozbud:
Ahhh za utre shto sum smislil! Ahhh samo da se razdeni!
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Ete de! Ubavo si pishuva....
Priznavam samo interesni sluchki!:vozbud::vozbud::vozbud:
Eve ja da pochnam: Sega vecherva, Zelino posle patarina,na parkingot u toa nivite, leleee banjanje edno saat vreme, ama bev voden, uf uf, zastanuvaat koli svirat, nie kako deca frlavme i po tie shto svirat, se dodeka ne dojde policija:
-Policaecot: Shto praite tuka vo 9.00 navecher (prozorite od kolata otvoreni i muzikata vkraj pushtena)
-Jas: Ajde praj topki ako prajsh, nemame mnogu vreme
-Policaecot: A ajde palete kolata i da si odite od tuka dodeka ne se naprail nekoj problem
-Kolegata: A bre mirni sme nie, samo megusebno se mavame, eve ako sakash vlezi od edna strana
-Policaecot: Za dve minuti da ve nema odavde

Sreka shto dojde moram da priznam inaku ne veruvam deka nekoj ke se seteshe da prekineme! Deca breeeee...:vozbud::vozbud::vozbud:
Ahhh za utre shto sum smislil! Ahhh samo da se razdeni!
lol ...

И ја многу сакам маање со топки. Рукава ко снајпер ми е :vozbud:

Баш се сеќаам у основно имаше еден копиљ коа и да го здрвев у фаца со топка секад се фураше и ми се фрлаше да ме тепа. И секад се тепавме така. Ама батката како шо го најадов снег, така во животот нема другпат да јаде ...

Инаку за тепање време и забава, супер е :)
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Ми текнуе со другари у основно,седиме пред школо и онака си вртиме топки низ рака,и глеаме крајслер иде полициски од таму... И едниов од другариве вика: А бе дечки,сте се возеле у крајслер? И ние,не сме се возеле викаме. И овој замавнување со топката и прс у шофершајбна,и застана крајслеров и не однесоа у станица. И ете се возевме у крајслер...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ако сте “фраери“ ко другар ми да мавате по девојчиња направете го тоа како треба. (Како него)

Фрлате топка силно, ја погодувате во стомак, само што се свиткала од уплав и веројатно од болка фрлате друга и ја погодувате у глава!!! Ако падне у несвест однесете ја во болница, сериозно е. Ако не, валкање во снег од смеа не е на одмет... :poss:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Како мали праевме бељи ама не се тепавме меѓу себе, туку со топки фрлавме по колите откако ке заминеа (ако застани некој да има време да бегаме). Имаше случаеви возачите не знаеа што се дешава, па возилата зашантуваа по патот. Додуша еднаш не начека еден комшија па ни удри по еден шамар, ама џабе...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Јеј, спомени :)

Многу ја сакам зимата, со тоа и снегот и се што доаѓа во пакет со него.
После лизгањето со... најлон/кеса, ова ми беше втората најинтересна занимација во периодот декември-февруари.

Караници и тепачки многу, отоци исто така, премрзнати прсти, влажни алишта, скршени шофершајбни не беа на одмет. :)


Деца.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Викторгг напиша:
Ако сте “фраери“ ко другар ми да мавате по девојчиња направете го тоа како треба. (Како него)

Фрлате топка силно, ја погодувате во стомак, само што се свиткала од уплав и веројатно од болка фрлате друга и ја погодувате у глава!!! Ако падне у несвест однесете ја во болница, сериозно е. Ако не, валкање во снег од смеа не е на одмет... :poss:
Tesko deka so debelo palto ke pocustvuva nesto ako ja pogodis vo stomak, ali dobra e idejata : )
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Ko ke mi tekne kao sme se raduvale na prviot sneg... Ne sum mozel da docekam da se vratam od skolo i da ja raspalam sankata, sme sse sobirale po 20-30 luge i na vodno cudesii sme praele :) skokalnici ovo ono, pa na koj mu e najbrza sankata:) mi fali ednas taka da se ispukam
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ednas maav so topki edna zena i edno dete.I za nesreka ne go vidov mazot na taa zena deka bil zad mene.Mi dojde,mi ja zema kapata,i me zdrobi od kotek.Bese ladno mnogu,i vilicata posle dva dena mi bese ukocena.
E mnogu go mrazev toj covek posle,i planirav koga ke porasnam,da mu se odmazdam.
Eve sea porasnav,i se ne zamaram mnogu so taa tematika...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Се сеќавам во основно дека на голем одмор машливе увек меѓу себо се маавме со топки, па после коа ќе се собревме па бункери градевме тоа цели војни паѓаа тука.

А во средно знам дека ќе се собереме барга пред влез и ги маавме луѓево шо велгуваат у школо. А после во училна девојчињава по гз ги маавме со топки...еее тоа беа времиња.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Порано како мали многу мававме со снежни топки автобуси, ќе се соберевме повеќе и го растуравме автобусот. Еднаш цело школо мава и се деси некој од КФОР џип да го мавнеме и типов ни две ни три ко закочува сообраќајот и излегува да не тепа, али ние тогаш уште толку се усиливме и пуздер сме го направиле и виде- не виде си се врати фраерот
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Имам уплав од снежни (или подобро кажано топки од мраз) од 2ро одд.

Наставничката не пушти да се изнатрчаме по веќе заледениот снег и ние,детски радости,викаме,скокаме,трчаме и одеднаш сноу фајт...
Ама машки ко машки,во 2ро одд. апла без памет земаат без осет се размаваа,а ние мали такви само бегавме зашто немавме време да си направиме топка и да вратиме.
И фино лепо,еден крембил ме зашипа по десното уво со парче замрзнат снег и мислам дека после тргнав да го тепам(да,силеџија бев на времето :pipi: ) ,дури и на учителката го кажав,ама џабе,ја поголема иницијатива превземав ебаго...

И така,после се плашеше од мене морончето:hehe:
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Ко мали по цел ден седевме надвор на снегот, и мене секогаш во врат ме погодвеа, то ладно камен, мене вода ми течит по грбот :pos:
А пред 2 години бевме на школо и имавме одмор 10 мин, а снег надвор до колена. И ние носевме топки в училница и ги мававме тие шо седеа на последна клупа, кутрите секогаш си го јадеа. :pos: После то излеговме сите надвор и на кој ќе стигневме на него мававме. И на крај напрајвме една огроомна топка, цел снег ко собравме и в училница, пред катедрата. Ко се стопи, училницата поплава и директ кај директорот на пеење. :pos:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Непосредно пред новогодишназта еуфорија, на само неколку денови од првиот декемврски ден, да се потсетиме на снегот и игрите со него:)

Снежни лудории е токму она што би го искористил за да ги насловам сите оние работи кои ги правевме како мали.
Организиравме зимски олимписки игри, се тркавме со санки, натпревари во правење големи снешковци, временски ограничени правевме снежни топки, секој од нас требаше да направи нешто од снег, што беше оценувано од комисијата (2-3 постари во друштвото:))
На крај сè ова завршуваше со тепање со снег и тркалање по ширинката што ни е до зграда.
Се надевам оваа година ќе падне така малку повеќе снег, па ќе ме фатат детските во мене и ќе се џитнам цел да се тркалам како што правев порано.:pipi:
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
се паркирав у фичо со санката...и еднаш улетав у 15 души со сноубордод...уште учев као се кочи :jaj:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom