Снаа Vs Свекрва

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Затоа ќе си останеш немажена. :pos:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леле што ќе правам после *се тресе од страФ*
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ќе чуваш мачки на стари години. :pos:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Љупчо се прекрсти во шутрак? :ROFLMAO:

Во однос на темава, подалеку од свекрва.
ne treba da generaliziras ednostavo da ima fer odnos svekrva snaa so pocituvanje lubov nikogas nemalo ni ce ima megju niv :)
e sega da vi kazam za vistinski slucaj vo Avstralija kaj nasinci znaci se pravi svadba kaj nasi iselenici ja spermaat nevestata svekrvata i kumica vo samoto spremanje iznervirana snaa idna so lakto ja mava svekrvata i mu vika o kolku te mrazam nemas pojma seto toa go slusa kumata. na samiot tek na svadabata majkata e zamislena i tazna sinot prasuva sto i e taa mu vika nisto samo malku me boli glavata. na toa sama kuma izjavuva citiram ce kazam pa sto saka neka bide posle ova .. i go pravi toa na toa zetot go zema mikrofonot i im se obrajka na gstite mozete slobodno da si odite otkazana e svadbata :))). poucenie za idnite nevesti pocekajte barem da pomine svadbata haahh hah hha ha hh
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А таа така џабе изела лакт. Кој знае до тогаш што гомна јадела за да добие ваков подарок. Нц верувам свекрвата дека е крива :)))
 
S

Shellshock nam67

Гостин
А таа така џабе изела лакт. Кој знае до тогаш што гомна јадела за да добие ваков подарок. Нц верувам свекрвата дека е крива :)))
абе дипломатија не за џабе се рекло.
е кој сака да е зет нема да гледа кај ја удира неговата жена мајкатата негова :) , kako i da e poucna prikazna vistinita.( kolku i da i bilo tesko na majkata po taka dadenata izjava i gest na idnata nevesta sepak ne sakala da mu ja rasipe svadbata na sinot ) ovoj fakt go izostavi
baska na rabota imam edna koleska abe me udaj za svekrvata sekoj den samo ne true na rabota :)
samo fer odnos megju dvete oti i dvete ve sakame i majkata i zenata :)
 
I

Ivanovska

Гостин
Хаха абе сеа е друго време, нема замарање со свекрви, си живеат посебно паровите. Во иднина јас кога ќе имам маж сигурно ќе биде уште понапредно така да нема што да се замарам со свекрвата што ќе ја имам. :D
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Хаха абе сеа е друго време, нема замарање со свекрви, си живеат посебно паровите. Во иднина јас кога ќе имам маж сигурно ќе биде уште понапредно така да нема што да се замарам со свекрвата што ќе ја имам. :D
totalna izolacija od svekrva nema ce i ides ce ti doagja da go vidi vnuceto edno drugo :) nema spas . a za sto ste tolku protiv ne znam sum cital banalni pricini za razvod megju koi edna me nasmea do solzi nevestava resava da se razvede oti zaedno ziveele so svekrvata i svekorot i morala da ceka red za vo wc :)))
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
totalna izolacija od svekrva nema ce i ides ce ti doagja da go vidi vnuceto edno drugo :) nema spas . a za sto ste tolku protiv ne znam sum cital banalni pricini za razvod megju koi edna me nasmea do solzi nevestava resava da se razvede oti zaedno ziveele so svekrvata i svekorot i morala da ceka red za vo wc :)))
Ај да се обидам да ти доловам од она што го слушам. Ти си научен на еден живот, на едни манири, на еден систем,итн. Запознаваш човек со кој сакаш заедно да продолжиш понатаму што подразбира дека двете страни се менуваат и доаѓаат до компромис во врската и понашањата. Оддеднаш се наоѓаш во куќа каде има друг систем, друг однос од оној дома, друго понашање, немаш слобода како и досега, ги нема мама и тато да одат по тебе...Мажот мора да прави компромис, но мајка му не мора бидејќи новата личност во куќата е странец,она паднала од небо. Свекрвата нема да ги менува своите навики оти дошло некое девојче дома. Она ќе си станува во 5 ќе си мете во 6, ќе готви со зачини, ќе се придерава како и досега. И ете ситуација за нож.
Значи ако жената мора да прави компромис со мажот не мора и со мајка му. Така и свекрвата. И доаѓа лакт :)))
 
I

Ivanovska

Гостин
Затоа постои купување на нов стан и вселување во него, само за нив двајца (новопечените гулапчиња :P) без да пречат старците. Немораат свекрвите баш така да се однесуваат. Нека си тераат својот начин на живот, ама па снаа и дошла бе дома, жена на нејзиниот син, нека се потруди малку. :S
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Ај да се обидам да ти доловам од она што го слушам. Ти си научен на еден живот, на едни манири, на еден систем,итн. Запознаваш човек со кој сакаш заедно да продолжиш понатаму што подразбира дека двете страни се менуваат и доаѓаат до компромис во врската и понашањата. Оддеднаш се наоѓаш во куќа каде има друг систем, друг однос од оној дома, друго понашање, немаш слобода како и досега, ги нема мама и тато да одат по тебе...Мажот мора да прави компромис, но мајка му не мора бидејќи новата личност во куќата е странец,она паднала од небо. Свекрвата нема да ги менува своите навики оти дошло некое девојче дома. Она ќе си станува во 5 ќе си мете во 6, ќе готви со зачини, ќе се придерава како и досега. И ете ситуација за нож.
Значи ако жената мора да прави компромис со мажот не мора и со мајка му. Така и свекрвата. И доаѓа лакт :)))
a ti so kogo si imas rabota so mazot ili so nea svekrvata ne mora da ja slusas ni taa moze da te izbrak nitu pak ti e vi se cudam ti kazav sekoj maz si gi saka dvete i zenickata i majkata :)), ni mora majka da ja vikas ednostavno da ima fer odnos samo taka .
koga ce imas decinja nema ama ic da i stavas na dikat na svekrvata :))
--- надополнето: Jul 17, 2011 10:20 AM ---
Затоа постои купување на нов стан и вселување во него, само за нив двајца (новопечените гулапчиња :P) без да пречат старците. Немораат свекрвите баш така да се однесуваат. Нека си тераат својот начин на живот, ама па снаа и дошла бе дома, жена на нејзиниот син, нека се потруди малку. :S
vidi 90 posto od brako razvodite se tokmu slobodni dvojki.
a ostanatite koi ziveat so svekrvi gore dolu podobro pominuvaat epa vidi sega ti :) kako e podobro
samo fer odnos pak ce kazam normalno treba vreme da se priviknat edna na druga :) ama se mislam deka stravot e koga nevestata celosno ce dominira so sinot e tuka mislam puka tikvata kaj majkata svekrvata :) so vikas ti ?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај да се обидам да ти доловам од она што го слушам. Ти си научен на еден живот, на едни манири, на еден систем,итн. Запознаваш човек со кој сакаш заедно да продолжиш понатаму што подразбира дека двете страни се менуваат и доаѓаат до компромис во врската и понашањата. Оддеднаш се наоѓаш во куќа каде има друг систем, друг однос од оној дома, друго понашање, немаш слобода како и досега, ги нема мама и тато да одат по тебе...Мажот мора да прави компромис, но мајка му не мора бидејќи новата личност во куќата е странец,она паднала од небо. Свекрвата нема да ги менува своите навики оти дошло некое девојче дома. Она ќе си станува во 5 ќе си мете во 6, ќе готви со зачини, ќе се придерава како и досега. И ете ситуација за нож.
Значи ако жената мора да прави компромис со мажот не мора и со мајка му. Така и свекрвата. И доаѓа лакт :)))
Се изначитав глупости од други членови ти си најблиску до реалноста, прво и основно секоја ама баш секоја мора да свати дека таа е таја која што треба да се прилагоди а не другите тоест мнозинството 3/4 лица да се прилагодуваат на навиките и потребите на една личност, и да се обидува да наметне свој ставови.
Па сепак таа свекрва го родила и газот му го миела на оној што и е сега маж и одеднаш сака принцезата се да биде по нејзино епа нема бе не идат така работите единката се приспособува кон потребите на мнозинсвото и ги прифаќа обичаите и навиките на затекнатите а не обратно.
Не сваќаат дека више не се кај мама и тато и ете ти куршлуц
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тоа е исто како домазет да земеш некој и закони да ти кажува :)))
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Може да се најде и подобар изговор од миење на газ за да се почитува свекрвата, многу ја омаловаживте вие. Па, миење газ на бебе е обврска на секоја мајка која кога ќе реши да има дете знае дека некому, покрај другото, и газ ќе му мие без притоа во иднина да бара посебни заслуги и право над синот во име на тоа. Пошто тогаш нема да имаме еднаква ситуација со мајката на снаата, која исто така миела нечиј газ, пошто ние жените сами не си го миеме до одредена возраст.
"Принцезата" не сака да биде се по нејзино, пошто секоја малку свесна знае дека тоа е неизводливо и нездраво. Ама сака да живее во семејство кое доправа го основа без примеси и дирекции од страна, пошто возраста за мажење/женење е сега поместена и снаата наместо дете не 18 години денес доаѓа во новото семејство како изграден човек, независен во секоја смисла, на свои 30 години.
Е на 30 малку утре ќе ми каже некој како да живеам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom