Снаа Vs Свекрва

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
tekstov na machorka spored mene treba da se proglasi za pos na mesecot., ako voopshto takvo neshto postoi ako ne predlog do chlenovite na forumov da razmislat i za vakvo neshto glasanje za post na mesecot., <>

ova pogore beshe post parexselans ., kratko jasno sodrzhinski...........golemo bravo(y)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ја ако се женам во никој случај нема да живеам со моите (иако мајка ми уште сега си праи планови како ќе сме земале нова куќа па во еден дел ќе сме биле јас и жена ми а во друг дел они) :ROFLMAO:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Подобро да се сложувате, отколку да не, оти кога тогаш ќе си затребате една на друга.
Има различни случаеви не можеме да генерализираме.
Секој со својот карактер, ама во секој случај ти нема цел живот да бидеш со неа, туку со мажот.
Дека е најубаво одделено, е, но кога нема услови ке мораш да трпиш, се додека не се претера. Кога ќе дојде до претерување, потсети го мажот дека и ти постоиш и ти имаш еднакви права како мајка му, и дека ако не разговараат и не се промени ситуацијата, ќе превземеш други мерки како што е на пример карањееее :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Се согласувам со ова погоре,само ќе кажам дека во секој случај е најдобро младите да си живеат сами.Е сега, бидејќи во нашата мила и драга држава за многу луѓе тоа е научна фантастика треба да се прават отстапки од двете страни.Свекорот и свекрвата треба да се свесни дека снаите се млади,сеуште неискусни, можеби имале некои свои соништа и идеали што не се оствариле, па сега се соочуваат со реалноста,а и не е лесно да отидеш во нов дом, да се навикнеш на нови луѓе,нови навики и правила.
Прво да нагласам дека во потполност се сложувам. Постов само го користам да се надоврзам, а не како реплика, а го скратив во интерес на просторот.
Најубаво е ако се има можност да се живее одделно. Но ако нема можности за тоа ќе мора да се балансира. Клучна и пресудна, би рекол во таква ситуација има младоженецет. Ако фати страна, било едната, било другата, на бракот пиши пропало. Ништо од него. Се’ може да се реши со договор, прво со својата сопруга а потоа и со своите родители. Не дека во секои услови е можно, но во повеќето е.
Ќе ви кажам што мене ми се случувало во почетокот на бракот.
Кај и да појдевме со мојата сопруга, омилена тема и беше свекрвата, колку била лоша, што правела и така натаму. Дури во една прилика на гости кај мои пријатели, во мое отсуство истата песна. И теткава ме вика настрана и ми вика „добро бе ова жена ти има ли друг муабет освен за свекрвата?“ И тоа ми ја прели чашата, но избројав до 3, си замолчев до утредента.
Утредента ги седнувам и двете на маса (жена ми и мајка ми) и и велам на сопругата, „ајде сега кажи тоа што го кажа вчера, што имаш да се пожалиш на свекрвата“......... молк
После и велам на мајка ми „ајде сега кажи тоа што ми кажа пред некој ден, имаш ли што да се пожалиш на снаата“........ повторно молк
Им велам после тоа „ако имате некакви меѓусебни проблеми, мене не ме чепкајте, сами решавајте си ги“
А потоа следеше посебен разговор со двете, дека не мора да се сакаат но да има едно должно почитување, дека сепак жената е „дојденец“ во куќата и треба повеќе да има разбирање и да е попустлива. И дека треба да ги почитува моите родители исто како и јас нејзините.
Да видиш како станаа и пријателки, и како заедно на пазар се оди, и како заедно по дома се работи и сл. ...
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
па добро бе... вие машките се понашате ко само вие да имате мајки. Нити јас нити некоја друга не е дојдена од улица. Незнам искрено ( според постовите ) што очекувате? утре вие се жените и жените ваши од прв ден да се понашаат ко да се кај вас родени... Секоја куќа и секое семејство е различно... Неможе никој да очекува одма да се адаптира снаата на домаќинлукот што го водела свекрвата рецимо некои си 20-30 години... Глупаво е да се очекува снаата да се адаптира на 3/4/5 луѓе а вие дома никој ништо да не смените.. познавам бајаги свекрви што паѓаат во несвест заш снаата го смениле милето од шеес друга што му било поклон од золва на јатрва му за незнам таму што. Точно дека свекрвата е мајка и дека ако не као друго туку како постара треба да се почитува ама таа куќа од денес е и мој дом и ваљда треба и јас да се чувствувам пријатно ( со екланото миле од шеес друга). мислам дека најчесто проблемите произлегуваат од различните навики по домаќинствата и мешкајнци и муабети од страна ( золви, јатрви, стринки, тетки )
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
За цабе е цел муабет, денешниве жени па и мажи сакаат да живеат сами без старите, па макар и под кирија.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
помладите свекрви, се по добри :D
со мајкаму на бившиот ( се имаме видено 3-4 пати ) мн убаво се слагавме :D да ми беше она свекрва, живот ќе терав со неа :D

и ден денес, ме вика на кафе -.-
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
ne e se taka crno ., ako tatkoto i sinot se dogovorat i sekoj svojot del go stavi pod kontrola da vidita kako se toa funkcionira., .,

vo krajna linija se zavisi od karakternite osobini od ednata ili drugata., mozhe ednata od niv naglavechki da stoi a drugata muva da ne ja lazi., ., a i mnogu zavisi od samiot pochetok kakvi odnosi se razvile., ne sepak bez razumen megjuseben respekt nema zhivot pomegju dvete
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.966
зашо снаа и свекрва имаат иста крвна група?
една на друга крв си пијат
:)

добро сега.....
ако мора да живеат под ист покрив треба да се почитуваат....
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Подобро да се сложувате, отколку да не, оти кога тогаш ќе си затребате една на друга.
ќе превземеш други мерки како што е на пример карањееее :)
карањето го сметаш како мерка..WTF
дозволи да се насмеам :pos:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298


Океј, сите сме чуле хорор приказни за свекрви од пеколот. Ако сте од оние кои мораат да се справуваат со „вештерката“ која постојано им дише во врат, еве неколку стратегии за преживување.


СМЕШКАЈТЕ СЕ
Без разлика што ќе ви префрли, ќе ве испровоцира или ќе ви се обрати со повисок тон, па дури и отворено да ве навреди со коментар за тоа како сте ја направиле салатата, едноставно - смешкајте се. Знаеме дека е тешко и дека во такви ситуации ви доаѓа да и врзете заушка, но смеењето е метода која функционира бидејќи нема да додаде „бензин“ на нејзиниот оган. Затоа што, да бидеме искрени, што и да кажете таа ќе го сврти контра вас. Па, зошто тогаш воопшто да кажете нешто, кога може да и се насмеете во фаца?

ПЛАЧЕТЕ
Ако ви дојде преку глава од нејзините коментари или доколку не можете да поднесете уште некоја од нејзините навреди, ви предлагаме да ги вклучите „водопадите“. Ако сте од оние кои можат да плачат - плачете слободно. Ова е последната работа што таа може да ја очекува од вас, па ќе и предизвика шок и чувство на вина (барем во првите неколку минути). Не и објаснувајте зошто плачете - едноставно направете ја најтажната фаца на светот и почнете. Најдоброто време за да го направите ова е кон крајот на посетата, за да може брзо да си заминете по вашата „драма“.


ПРЕПРАВАЈТЕ СЕ ДЕКА СЛУШАТЕ
Веднаш штом ќе ја отвори устата и почне да „дроби“, зошто воопшто да ги слушате нејзините омаловажувања? Преправајте се дека ги слушате нејзините „совети“, но наместо да ја слушате правете си листа за шопинг во вашата глава, или размислувајте си што ќе облечете за вечерната прошетка со вашиот сопруг, или каде ќе одите наредниот викенд. Размислувајте на било што додека таа си дроби.


НАЈДЕТЕ СИ СОЈУЗНИК
Вашиот сопруг е првиот кој треба да ве заштити доколку неговата мајка ја прејде линијата, но тој не може постојано да е против неговата мајка (да, има шанси и дека се плаши од неа). Но, доколку има некој друг член од семејството на кого му игра по нерви - здружете ги силите против свекрвата од пеколот. Ова нема да го реши проблемот, но ќе направи многу полесно да се справувате со семејните драми.

ГЛУМЕТЕ ДЕКА СТЕ БОЛНИ
Нареден пат кога ќе треба да присуствувате на уште една вечера во нејзината куќа која ќе биде исполнета со сарказам, преправајте се дека сте болни за да не мора да присуствувате. Кажете му на вашиот сопруг дека не сакате да заразите уште некој друг со вашата настинка (посебно не неговата мајка, нели), па дека е подобро да останете дома. Уживајте во опуштената вечер која ќе ја имате во вашиот дом.
Нормално, сите свекрви не се свекрви од пеколот. Секоја чест за оние кои се столб на семејството, кои несебично и искрено ги разбираат, поддржуваат и помагаат младите.
А како вие се справувате? Како во два збора би ја опишале вашата свекрва?

via Kajgana
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Треба меѓусебно разбирање и почит, ама и девојките сепак не треба да забораваат дека еден ден можеби и тие ќе станат свекрви, па да видиме тогаш како ќе им биде;):P
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Околу ова прашање јас уште од сега го имам решението..насадивме со тато пред 2-3 години 70 квадрата трева во дворот.Ќе зееме со тато пиво и чипс,ќе им напраиме еден мини ринг и нека се тепаат,а ние секако секој за својата страна ќе навива...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ne e se taka crno ., ako tatkoto i sinot se dogovorat i sekoj svojot del go stavi pod kontrola da vidita kako se toa funkcionira., .,

vo krajna linija se zavisi od karakternite osobini od ednata ili drugata., mozhe ednata od niv naglavechki da stoi a drugata muva da ne ja lazi., ., a i mnogu zavisi od samiot pochetok kakvi odnosi se razvile., ne sepak bez razumen megjuseben respekt nema zhivot pomegju dvete
Љупчо се прекрсти во шутрак? :ROFLMAO:

Во однос на темава, подалеку од свекрва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom