Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Кој тоа рече ќе се менува Устав? Јас ги слушав Заев, Шеќеринска па и Спасовски синоќа и тие рекоа дека уставот нема да се менува во никој случај.
Ние им поверувавме, ти дали им поверува?
 
V

viktora

Гостин
Леле филм човечееее, пола фамилија да ми ја погубат зошо биле македонци, алоооо....колку перфектно функционира машинеријата за перење мозоци!
Многу ми е интересно како се собравте на протести врз основа на шпекулации и спинувани вести од курир и сител, и тоа точно во моментот кога се собра мнозинство кое не ве вклучува вас :( . Да не заборавиме дека две недели порано и вмро преговараше за истата платформа, ама тогаш беше во ред пошо нели вмро.
Ниту сум идел на протести ниту имам време да одам.
Сега да ти држам предавање кои биле балистите,стварно ме мрзи.
Трето,и грујо јавно да изјавува како заев и шеќеринска и против него би бил.
Така да ништо не ми одговори тоа што те прашав.Сега се затоплува,убав помин на халкидики.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.845
Еди Рама како иден претседател на сите граѓани ќе му го даде на заев мандатот и ќе се решат проблемите се е договорено само се чека амин од ЕУ.
Терајте вака со статус-кво два три месеци и ќе се чешате после кога албанските пратеници во некоја сала во Тетово ќе си усвојат Влада за нивните општини.

Ако државата е нефункционална поради Иванов и желбата за власт по секоја цена на ДПМНЕ зошто делови од неа мора да останат нефункционални кога може да си се само организираат.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.874
Поени од реакции
11.492
Ако има правна основа.. да.
Мене воопшто не ми е јасно зошто би се давал мандат по втор пат. Уставот тоа не го предвидува. Пишува.. „во рок од 10 дена“. Ова и порано го „прашував“.
Член 90 од Уставот на Р.М. вика вака: „Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието“.
Битно е тоа што е болдирано, прво дека Претседателот има должност (а не право да одлучува), второ дека рокот е 10 дена од конституирањето на Собранието. Во кој момент се конституира Собранието?
Ако го отвориме Деловникот на Собранието на Р.М., по првиот дел каде се наведуваат општите одредби, доаѓа вториот дел кој се нарекува Конституирање на Собранието. Тука имаш за избор на Верификациона комисија, верифицирање на мандатите...и на крајот има за избор на претседател и потпретседатели на Собранието. Откако ќе се изврши овој избор, завршува конституирањето на Собранието.
Затоа се потенцира во овој случај дека конститутивната седница е започната, но не е довршена, баш заради ова прашање. Која е тука логиката? Се смета дека мнозинството кое ги изгласало претседателот и потпретседателите на Собранието е и мнозинството која ќе ја изгласа новата Влада, па Претседателот на државата го доделува мандатот на кандидат на партијата/партиите, кои имаат мнозинство во Собранието.

Зошто порано не се обрнуваше внимание на ова, а уствари се беше во согласност со овие правни норми содржани во Уставот и Деловникот? Затоа што коалициите беа јасни по завршувањето на изборите или со пример, ДПМНЕ два пати во изминатите години имаше 61+ пратеници или имаше значителен број повеќе од следната партија, т.е. СДСМ.

Што значи дека пратениците може да го свикаат Собранието, да изгласаат претседател и потпретседатели (со што ќе се утврди и мнозинството) и со тоа завршува конституирањето. Потоа следува должноста на Иванов да го додели мандатот.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Те молам во иднина не го користи зборот Македончето!!! ние сме Македонци !!!!
Грешка си, за тебе и Македонче е суперлатив. Такви како тебе во графата националност треба да се пишуваат како крлежи.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Тоа е член 90 од Уставот на РМ за обичен граѓанин.
А ова е член 90 од Уставот на РМ за сите поддржувачи на ВМРО ДПМНЕ

Член 90

Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата што има мнозинство во Собранието или на победничката партија. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата.
Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.
 
V

viktora

Гостин
детето има да ти учи албански и да ти биде тепано секој ден и нема да смееш да зуцнеш, ако треба и ќе ти иде по локалните бордели и ќе биде е.ано за беспари. каур еден каурски !!!!
Дете,да не те злоставувал некој како мал?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Знаеш кој вее знамиња на протести? Беден човек кој зависи од некого за минимални примања со кои едвај го поминува месецот, и не осетил ништо од убавините на животот, вечно „бранејќи“ ја државата по наредба на некој кој таа му ја праќа од базен во вилата каде нема потреба од украс - знаме.
а бе јас друго те прашав, зошто тоа не им го кажеш на шипциве, што се фатиле ко пијани за плот за секакви ситници наместо да го живеат животот.
 
A

Avenger99

Гостин
Директор на поштата беше Рафиз Алити едно време, сега пак е некој од нивните, сигурно тие како директори им ги имат испратено таблите,
сега велите немало да се менува уставот, но и самите гледате дека за нив не важат никакви закони, што ќе ги спречи да го спроведат на дело тоа што го велат, уставот?
Нели е тоа противзаконско? Нели владата на ВМРО и ДУИ треба да реагира?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.772
Поени од реакции
8.033
Знаеш кој вее знамиња на протести? Беден човек кој зависи од некого за минимални примања со кои едвај го поминува месецот, и не осетил ништо од убавините на животот, вечно „бранејќи“ ја државата по наредба на некој кој таа му ја праќа од базен во вилата каде нема потреба од украс - знаме.
Беден или богат, еве зошто се вее тоа знаме и еве ти ја албанската химна во препев која носи наслов Химна за знамето:

https://mk.wikipedia.org/wiki/Химна_на_Албанија
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
а бе јас друго те прашав, зошто тоа не им го кажеш на шипциве, што се фатиле ко пијани за плот за секакви ситници наместо да го живеат животот.
Веќе одговорено, но тешко некој да сфати. Бедна држава каде мнозинството едвај врзува крај со крај, создава какви луѓе? - Бедни! Е сеа прочитај го претходниот мој пост, за тоа кој вее знамиња.
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
29
Грешка си, за тебе и Македонче е суперлатив. Такви како тебе во графата националност треба да се пишуваат како крлежи.
иди таму шетај низ светот и учи од нив бонтон!!! или од муртино ни пишуваш ?
и така за тебе и твојата фамилија ке си викаш дека се македончња пи**о една дезертерска!!!
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.874
Поени од реакции
11.492
мнозинството граѓани гласаше за вмро - види ги бројките од изборниот резултат... што не ти е јасно?
Те послушав. Отворив sec.mk, ги најдов резултатите и бројките (ко што би рекол ти) викаат вака:
Гласале 1.191.852 гласачи од вкупниот број запишани во избирачкиот список. За партијата ДПМНЕ гласале 454.577, односно процентуално заокружено на две децимали, 38,14% од бројот на гласачи што гласале на овие избори. Колку што знам јас, мнозинство да има некој, треба да има бар 50%+1 од тие што гласале. Односно, пошто важни се мандатите (заради Донтовиот модел, гласовите за партиите што не го преминале прагот се прераспределуваат според соодветната формула), мнозинство значи 61 пратеник во случајот. А ДПМНЕ освоија 51 пратеник. Затоа не ми беше јасно тоа ти што велиш дека „мнозинството гласало за ДПМНЕ (извини, ВМРО пред ДПМНЕ, јас не ставам)“.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
иди таму шетај низ светот и учи од нив бонтон!!! или од муртино ни пишуваш ?
и така за тебе и твојата фамилија ке си викаш дека се македончња пи**о една дезертерска!!!
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Во општинските служби нема двојазичност, тие се државни претпријатија со шошон директор, кога имало тендер за набавка на табли (ако имало) овие такви нарачале.
Ако де, што се должни Охриѓани да читаат и албански кога кај нив нема 20% Албанци? Нели протестирате против двојазичност во Берово, зошто да имало табли на албански во Берово. Во Охрид зошто има?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom