Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.488
Поени од реакции
5.509
Зашто тебе би ти одговарал на прашања? Ако не те интересира, не читај. Ама ако не те интересира, што толку го тупиш. Ти посочив линкови со позитивни примери, те мрзи да читаш.
Овие прашања нато да ги поставуваше пред 10-15 години, кога исто така се правеа "реформи" ради нато, кога влеговме у асоцијативно членство, да си чукнеше со главата дека, додека ние зборевме против промена на име, прекин на преговори, донт фиром ми и остали дешавки, ти вадеше мудри поуки од Библијата, не убедуваше дека светот настанал пред 6000 години, као тогаш цвеќе да цветаше, Госпо по земја да одеше, кога нато беше океј опција...и другите од кои добар дел дупли јузери или со двојни стандарди, лицемери, можи до ова немаше да дојде.
Цела библија си прочитал, те мрзи да прочиташ тие неколку текстови, чудно.

Ај за промена зашто не ни е потребен нато? Само немој клише, крвав сојуз, % пари за нато туку нешто пооригинално.
Автоматски споено мислење:

грешка е ова. Ние немавме преговори во 90тите, сеуште немаме, од средина на 90тите добивавме помош од разни програми Фаре, Кардс, Ипард, Ипа, Сида, Тацис, па регионални, билатерални...тие пари се за поддршка на реформи кои се потребни за отпочнување преговори, за помош/преструктуирање на одредени сектори итн итн. Влегуваш во тие проекти, ти даваат пари и те снимаат што си сторил. За тоа служат разни алатки за асесмент на една држава по области. Наместо нанапред во реформи, ние уназадивме и под тоа ниво што го имавме. Се чудам и нато зашто ќе не примаат, со оглед на "напредокот".

Јас барем колку што имам сфатено, друго е кога си во официјални преговори, кога си на здрав пат да станеш членка. Можеби јас сум грешка.

А за другово.
Да си ми жив и здрав.
Главното прашање е „ЗАШТО?“
Што можеме ние да и пружиме на ЕУ ? Геогравски сме тотално небитни за еу. За нато „не примија“ само да и идат контра на русија, има тука доста корист од нас, политичка. А за Еу, не гледаат со години што народ сме, како реагираме, што се ни се дешава, каква ни е економија, судство, менталитет ко народ, образованието... Повеќе корист од нас имаат вака, ветувајки ни членство отколку кога ќе станеме членка.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.794
Зошто ќе...?
Затоа што изборниот модел ќе го дозволува тоа. Една изборна единица, без минимален праг од 5% е глупост. Многу држави имаат праг дури и на повеќе изборни единици.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Затоа што изборниот модел ќе го дозволува тоа. Една изборна единица, без минимален праг од 5% е глупост. Многу држави имаат праг дури и на повеќе изборни единици.
А, демек сега нема такви в собрание, па и полоши?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.794
А, демек сега нема такви в собрание, па и полоши?
Нема полоши. Промени, само за да речеме дека се сменило нешто, се жива глупост. Таков изборен модел би ја ставил Македонија во состојба на трајна политичка нестабилност. Сигурно не се глупи САД и Британија што држат до мнозинскиот изборен модел.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Нема полоши. Промени, само за да речеме дека се сменило нешто, се жива глупост. Таков изборен модел би ја ставил Македонија во состојба на трајна политичка нестабилност. Сигурно не се глупи САД и Британија што држат до мнозинскиот изборен модел.
Хахахах, треба слики да наредам?

Инаку, кога веќе дискутираме и за тоа, да, треба промена. Не знам точно дали Зоки сака и отворени листи да донесе моментално или само една изборна единица без тоа, не е битно, ионака никој нема да ме праша.
Поентата е, при сегашниов модел се гласа за партија, а не за „народни претставници“ и плус, нема никаква разлика дали се 10, 20 или 120 пратеници. Зошто да плаќаме 120 полтрончиња само за притискање копче и читање напишани комитетски говори, кога многу помалку од нив ќе ја завршат истата работа?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.794
Хахахах, треба слики да наредам?

Инаку, кога веќе дискутираме и за тоа, да, треба промена. Не знам точно дали Зоки сака и отворени листи да донесе моментално или само една изборна единица без тоа, не е битно, ионака никој нема да ме праша.
Поентата е, при сегашниов модел се гласа за партија, а не за „народни претставници“ и плус, нема никаква разлика дали се 10, 20 или 120 пратеници. Зошто да плаќаме 120 полтрончиња само за притискање копче и читање напишани комитетски говори, кога многу помалку од нив ќе ја завршат истата работа?
Епа ако бираме народни претставници, зошто пропорционален модел? Мнозинскиот модел бира претставник со име и презиме.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Епа ако бираме народни претставници, зошто пропорционален модел? Мнозинскиот модел бира претставник со име и презиме.
Епа зошто де :)

Мислиш на предлог-моделот за 120 изборни единици и по еден пратеник од секоја?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
А што пак мора да се комуницира со колегите од друга националност. Не мора ни добар ден да им се вика или како и да е на нивен јазик
Ова избега од секаква контрола. Се им се попушта на албанците, се им се дозволува. Да завршат со јазикот, следно и територија ќе барат. Ќе ја разделат Македонија.
Поделба?
Зошто поделба?
Поделба беше во игра до пред некоја година... Сега зошто поделба... веќе цела е нивна...
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Поделба?
Зошто поделба?
Поделба беше во игра до пред некоја година... Сега зошто поделба... веќе цела е нивна...
детето погоре треба да знае дека сега поделба ќе треба да бараат тие северџаните ако не име се допаѓа ш.иптарското опшество што нивниот лидер им го инсталира, освен ако не решат сами да го кренат наклоци кретенот од муртино, ама како ги знаеме луѓенца од мочка, родени безкичмњаци тешко таа работа, ќе мора да си го прифатат ш.иптарското едно опшество. Го чекам денот кога али ќе им испорача или ќерките и жените за добро утро или војна, па да ги видам тогаш изродиве гнасни.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Каков дебил бил градоначалник на Бутел. :pos:

Имало конкурс за вработување на албанци во општина. Кретенов ја вработил снаата негова (жена на негов братучед), некоја си Снежана Димишковска, како албанка.

Новинарот: Во каква роднинска врска сте со неа?
Дебилчево: Роднина.

Новинарот: Kонкурсот е отворен за албанец а таа е пријавена како албанка, дали таа е албанка? Дебилчево: Kој како се чувствува, јас не знам....

Новинарот: Она е жена на ваш братучед, он по националност што е?
Дебилчево: Па изгледа албанец.

:pos:

Ова не е нништо ново. Вработувањата по рамковниот договор се изигруваа и пред 5-10 години.
Јас се прашувам:
Зошто Албанците (партиите) молчат? Не знаат што се случува или тоа им оди прилог?
Мое мислење е дека во случајов (за жал) е второто.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Зошто ќе...?
Зошто со 4-5000 гласови низ цела мк може да се фати столче. Ќе се најде некој популарен и ќе се кандидира...сега се купуваат столчиња тогаш гласот ќе биде ептен евтин и ќе има несериозни фаци во собрание.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нема полоши. Промени, само за да речеме дека се сменило нешто, се жива глупост. Таков изборен модел би ја ставил Македонија во состојба на трајна политичка нестабилност. Сигурно не се глупи САД и Британија што држат до мнозинскиот изборен модел.
Taka e dve golemi sultan partii treba so decenii pa i so vekovi da vladeat, što bi se reklo po narodski Kurto-Murto politički sistem ... MKD (DPMNE/SDSM), Britanija (Konzervativci/Laburisti), SAD (Demokrati/Republikanci) ... Znači mora da bide crno ili belo, nesmee da ima drugi nijansi sivo, sino, crveno, zeleno, žolto...
Автоматски споено мислење:

детето погоре треба да знае дека сега поделба ќе треба да бараат тие северџаните ако не име се допаѓа ш.иптарското опшество што нивниот лидер им го инсталира, освен ако не решат сами да го кренат наклоци кретенот од муртино, ама како ги знаеме луѓенца од мочка, родени безкичмњаци тешко таа работа, ќе мора да си го прифатат ш.иптарското едно опшество. Го чекам денот кога али ќе им испорача или ќерките и жените за добро утро или војна, па да ги видам тогаш изродиве гнасни.
Kako toa Zaev instaliral Škiptarsko opštestvo za samo dve i pol godini vlast, pa drugarot Grujo prethodno mu go trteše zadnikot na Alji Ameti koalicioniot partner cela decenija, amnestiraše teroristi od UCK, DPMNE go priznaa Kosovo za nezavisna država, go postavija komandant Taljo Forina za minister za odbrana, vo vremeto na Grujo za samo deset godini se izgradija rekorden broj džamii kako vo Skopsko taka i niz cela zapadna Makedonija, da ne govoram za preimenuvanjata na golem broj učilišta vo Albanskite sredini kade što iminjata na Makedonski heroi i borci bea zameneti so likovi od Albanskata istorija, vo toa vreme i se postavija onie spomenicite dvoglavi orli vo Čair, a i golem broj drugi spomenici se izgradija niz cela zapadna MKD, ama ne najlesno e da se kaže Zaev za samo dve godini vlast ja škiptariziral Makedonija što apsolutno ne e točno. Toa što taka se govori vo štabovite na DPMNE-Žmickovo ne znači i deka e vistina, tuku naprotiv toa se prikaski za mali dečinja !
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зашто тебе би ти одговарал на прашања?
Во ред, не одговарај на моите прашања.

Доволно е ако Севердонија влезе во ОТАН и све само од себе ќе се поправи во „нашата земја„.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Taka e dve golemi sultan partii treba so decenii pa i so vekovi da vladeat, što bi se reklo po narodski Kurto-Murto politički sistem ... MKD (DPMNE/SDSM), Britanija (Konzervativci/Laburisti), SAD (Demokrati/Republikanci) ... Znači mora da bide crno ili belo, nesmee da ima drugi nijansi sivo, sino, crveno, zeleno, žolto...
Автоматски споено мислење:


Kako toa Zaev instaliral Škiptarsko opštestvo za samo dve i pol godini vlast, pa drugarot Grujo prethodno mu go trteše zadnikot na Alji Ameti koalicioniot partner cela decenija, amnestiraše teroristi od UCK, DPMNE go priznaa Kosovo za nezavisna država, go postavija komandant Taljo Forina za minister za odbrana, vo vremeto na Grujo za samo deset godini se izgradija rekorden broj džamii kako vo Skopsko taka i niz cela zapadna Makedonija, da ne govoram za preimenuvanjata na golem broj učilišta vo Albanskite sredini kade što iminjata na Makedonski heroi i borci bea zameneti so likovi od Albanskata istorija, vo toa vreme i se postavija onie spomenicite dvoglavi orli vo Čair, a i golem broj drugi spomenici se izgradija niz cela zapadna MKD, ama ne najlesno e da se kaže Zaev za samo dve godini vlast ja škiptariziral Makedonija što apsolutno ne e točno. Toa što taka se govori vo štabovite na DPMNE-Žmickovo ne znači i deka e vistina, tuku naprotiv toa se prikaski za mali dečinja !
Да не демагогизираме факт е дека ВМРО е попатриотско од СДСМ и повеќе антишовинистичко за Албанците. Дека ВМРО попуштало попуштало ама помалку од СДСМ секогаш. Дури и СДСМ кога беа во опозиција ги обвинуваа дека ВМРО правело конфликти и требало повеќе да им попушта на Албанските Шовинисти.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom