Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Виновен сум што гледам поинаку на работите, ете признавам.
Но секогаш повеќе се значајни делата отколку празни зборови, а делата го говорат онаа што го пишувам со мали недоречености од моја страна.
Инаку еве што говорам и што ме интересира (молам за внимание на трите барања)


да повторам не ме интересира СДСс, ДПсНЕ, и другите нивни сателити тие се испеан песна, ме интересира горното...
...криминал, корупција и... имало и ќе има, треба институционални услови за да се спречува, без Македонија само им се отвара врата!
Ќе има ли победник на следните избори?
Ако има на кои две опции се сведува и кое е помалото зло?
Многу сурова ама едноставна е состојбата.
ВМРО никогаш немаше да ги направи тие три работи што ги наброја ;)
Потроши 4 мин од твојот драгоцен живот...знам дека до сега не си го гледал.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Еве го списокот на Џејмсбондовите што ќе се борат против проклетите руски агенти што сакаат да не оттргнат од нашите евроатлантски интеграции. И нормално го култивираме соживотот индиректно. (y)

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.344
Интересно е што на удар и тоа од сите северџански страни се лица, поединци, активисти, здруженија и.. кои ги застапуваат овие барања:
1. Поништување на договорот од Преспа и се што произлегува од истиот;
2. Поништување на договорот со Бугаристан;
3. Поништување на сите акти произлезени од Тиран-ската платформа.

Штом излезе некој со овие барња се прогласува за терорист, се шиканира, се демонизира, се прави удбаш, со еден збор му се лепат сите можни етикети за да се креира перцепција кај масите дека тој криминалец и се друго само да не се зборува за неговите барања!

Последен пример е случајот со Љупчо Палевски... за тој случај со повеќе информации на,
ЗОШТО ПАЛЧО „ПPOПAДHA“ ВО ЗEMJA: Ај да се фокусираме на kpиминaлoт и УСБ-то на Палчо – остајте ги „гoмнapcкитe цeвки“ за друг ден ок?
----------------------
@Bodhidharma, ова видео и јас го постирав во еден одговор до некои Северџани, за сега некој мене да ме упатува до истото....
тогаш немаше простор еве сега прашувам:
Ако Груки го знаел сето тоа, а кога јас го знаев и го оставав во коментари во Дневник упатувајќи на анализа од 'тинкотенки' од авторот А.К. уште кон крајот на 2015 и почетокот на 2016, тогаш Груки сигурно го знаел со месеци ако не и со години, зошто Груки, и тие околу него, ништо не презеде за да го спречи таквото сценарио?
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Напаѓајте ме колку сакате. Решение за ситуацијава е само една форма на насилство. Да се собере народ, и се по ред во собрание, во главните штабови.. Се по ред да тепа. Иначе куцкањето и продавање политичми демагогии до недоглед не ни бега. Се по ред тоа треба да се сотре.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи во врска со декларациите на бугарија од последниве два месеци кои не создадоа ништо ново туку потврдуваат нешто старо се со цел создавање тензии и омраза најверојатно по нечија наредба или сугестија...А тоа некој таму наивно наседнува и го боли за државата и нацијата т.е. на сите ги заболе гледам како се борат со демографската криза, висока корупција, криминал и сл.
А уште не се на јасно дали Гоце Делчев бил бугарин или не, се објаснуваат и се расправаат во парламент, едни тврдат дека бил други дека не бил (според уставна уредба на основните начела на државата, во правна смисла итн.) Ти даваат некој аргумент да се браниш, а ти се плашиш да не пропаднел договорот и случајно да не не блокираат за добивање датум за нешто за кое ќе преговараме вечно. Други Африкански држави не влегуваат во ЕУ, две се веќе таму и доволно им е.
https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/steno/ID/5737

Screen Shot 2019-10-26 at 9.12.20 PM.png
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Интересно е што на удар и тоа од сите северџански страни се лица, поединци, активисти, здруженија и.. кои ги застапуваат овие барања:
1. Поништување на договорот од Преспа и се што произлегува од истиот;
2. Поништување на договорот со Бугаристан;
3. Поништување на сите акти произлезени од Тиран-ската платформа.

Штом излезе некој со овие барња се прогласува за терорист, се шиканира, се демонизира, се прави удбаш, со еден збор му се лепат сите можни етикети за да се креира перцепција кај масите дека тој криминалец и се друго само да не се зборува за неговите барања!

Последен пример е случајот со Љупчо Палевски... за тој случај со повеќе информации на,
ЗОШТО ПАЛЧО „ПPOПAДHA“ ВО ЗEMJA: Ај да се фокусираме на kpиминaлoт и УСБ-то на Палчо – остајте ги „гoмнapcкитe цeвки“ за друг ден ок?


----------------------
@Bodhidharma, ова видео и јас го постирав во еден одговор до некои Северџани, за сега некој мене да ме упатува до истото....
тогаш немаше простор еве сега прашувам:
Ако Груки го знаел сето тоа, а кога јас го знаев и го оставав во коментари во Дневник упатувајќи на анализа од 'тинкотенки' од авторот А.К. уште кон крајот на 2015 и почетокот на 2016, тогаш Груки сигурно го знаел со месеци ако не и со години, зошто Груки, и тие околу него, ништо не презеде за да го спречи таквото сценарио?
Проба.....му требаше поголема поддршка од народот 2016 на избори. Појди од 2011 се прават обиди да се дојде до ова дереџе. Најголем удар беше Куманово 2015, мислам тогаш дигнаа раце....тоа ги закопа, бомбите не толку. Мораше да се легитимираат повторно на избори, и до негде и беше така.
Албанците лупнаа се на една карта со правење коалиција со СДСМ, знаејки ако не добијат тоа што им треба со зајко у наредна влада курац победничка партија од албански редови во влада.
Дојде до ситуација да биде елиминиран(да не киднеше ќе го сјебеа)....остај таа работа, не џабе го зборуваше ова на митинг.
П.С. Инаку, да ти кажам само ..... да не се разбереме погрешно. Те почитувам многу, и намерата ти е убава да не речам прекрасна. Немаш решение, нема структура која може да го оправи ова. Единствена надеж ни е Мицко моментално и ВМРО ДПМНЕ.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Топ се ВМРО.
Имавме незаборавни 11 години.
Едвај чека македонскиот народ да се вратат.
Македонците едвај чекаат дпмне да се врати па и они да се вратат од странство. :tapp: Од што беше толку добро тие 11 години илјадници се селеа секој месец.
20 години интензивно се селат македонците и нема изглед дека иселување ќе забави туку се повеќе зема замав. Ќе се вратат можеби за едно 30 години кога ќе одат пензија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Ако има на кои две опции се сведува и кое е помалото зло?
Oва е дилемата на овците од осамостојување до сега, затоа што, меѓу другото се гласа, не за некој, туку против некој (обично тој што треба да се симне од власт).
Очекувам сепак на овие избори двете партии да имаат историски, едни од најмалите постигнувања, со тоа што би требало Мицковски да победи и со тоа би се затворил повторно кругот на идиотско гласање и судбина.
Автоматски споено мислење:

Ти до сега требаше да се убиеш.....
Спомнав дека ВМРО и СДСМ се исти курац и одма нервоза. Какви се овие психотични изблици кај некој на кој медитацијата му е у мал прст? Што би рекол Буда за ова хистерично импулсивно однесување?
Ќе победи Мицковски, не се нервирај.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Oва е дилемата на овците од осамостојување до сега, затоа што, меѓу другото се гласа, не за некој, туку против некој (обично тој што треба да се симне од власт).
Очекувам сепак на овие избори двете партии да имаат историски, едни од најмалите постигнувања, со тоа што би требало Мицковски да победи и со тоа би се затворил повторно кругот на идиотско гласање и судбина.
Автоматски споено мислење:


Спомнав дека ВМРО и СДСМ се исти курац и одма нервоза. Какви се овие психотични изблици кај некој на кој медитацијата му е у мал прст? Што би рекол Буда за ова хистерично импулсивно однесување?
Ќе победи Мицковски, не се нервирај.
Ништо не би рекол.....позади дуалниов свет постои друг, у кој се смејам на куртонските муабети од минатото. Арно ама шоуто мора да продолжи.....

Победата на Мицковски зависи од бојкотирачите, а судбината на Македонија зависи од тоа колку уште ќе владее таа структура што го донесе зајко. Така да не е исти курац....ама тебе перцепцијата ти е изреметена, треба да се вратиш во стадото :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Ти до сега требаше да се убиеш.....
....ама тебе перцепцијата ти е изреметена, треба да се вратиш во стадото :)
Небитен сум ја толку да ми посветуваш време. Али ако толку сум ти битен, помини на собиранка да се видиме, ќе те частам пијалок.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.521
Небитен сум ја толку да ми посветуваш време. Али ако толку сум ти битен, помини на собиранка да се видиме, ќе те частам пијалок.
Вака ги замислувам од таа екипа некој ако дојде на собиранка:

lev.jpg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Небитен сум ја толку да ми посветуваш време. Али ако толку сум ти битен, помини на собиранка да се видиме, ќе те частам пијалок.
Ми ѕвони глава уште од синоќа хахахх а не пијам сокови. Помалку или повеќе секој човек е битен со кого имаш некаков контакт...може би дошол, иако морам да признам ми е интересно ова криење позади некои идеализирани форумски ликови.
Автоматски споено мислење:

Вака ги замислувам од таа екипа некој ако дојде на собиранка:

Прегледај го приврзокот 225246
Колку ти буквално ги гледаш работите :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
И шо ќе ти смени двојазичноста?Па гледаш дека и венецијанската комисија е против овај закон кој е надвор од разумот.Прво треба да сватите дека вие не сте уставотворен народ,пошто пред се бевте против македонската независност,така да секогаш ќе бидите малцинство.
This post blows my mind, бог знае што си сакал да кажеш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom