Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.766
Поени од реакции
14.295
Еве Пуно ќе ни објасни зашто уште од 12 годишна возраст се научени да мразат се што не е албанско, рализираајќи ја својата омраза кон другите не-албанци со ладно оружје.
 
Член од
3 ноември 2019
Мислења
34
Поени од реакции
19
Nitu eden portal ili televizija ne go osudi nastanot za probodenite turisti od kosovo od strana na komiti... a ne gleam tuka nekoj da izrazi zalost ili da gi osudi..
 
Член од
5 август 2017
Мислења
698
Поени од реакции
855
Na 12 godisna vozrast se setaat so nozevi I brcaat onaka random luge, znaci vo koj svet ziveat, ke sme odele vo evropa, Abe daj betonoraj go prostorov kakva evropa.
Автоматски споено мислење:

I
Nitu eden portal ili televizija ne go osudi nastanot za probodenite turisti od kosovo od strana na komiti... a ne gleam tuka nekoj da izrazi zalost ili da gi osudi..
izgleda se ucime edni od drugi, patem, daj ti poveke info ako imas.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.450
Поени од реакции
13.541
Go gledam intervjuvo na Eftov so Laris Gajser, i imam edno prasanje.
Doboro dali Eftov e do tolku vo deluzija deka Zaev ke padnal od vlast dokolku snimkite ne bea isfrleni?
Ko da ne e povrzan so realnosta za kakva marioneta stanuva zbor, zastitena od nekoj na zapad.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.106
Поени од реакции
15.380
Абе овој Пуно бар се труди умерен да биде,мада крвта не е вода,ама се мачи,се бори сам со себе.А сеа ги тригернавте другите,екстремните.Има да се соберат сите на темава ко на протестите за Монструм пред судот што се собраа
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
3.938
Поени од реакции
2.215
^^ Абе што одиш подалеку имаш класичен пример од пред една недела во Албанија со Рама. Го мава земјотрес, му кине 50 души, му остава уште илјадници без кров над глава, му праи штета во стотици милиони евра и ко што доликува на една соседна земја веднаш праќаме екипи на црвен крст да откопуваат луѓе и пуштаме шлепери со помош, он ти вика - фала северна македонија.
Што сакаш поише?

Прво си викаш еби си мајката, боље не ме спомнувај, не ми викај фала, па после што ти доаѓа да кажеш е налет и помош, земете сами откопувајте се али ти проработува људското у тебе - човечкото па си викаш греота е да кажам дека ради ова не заслужва помош, луѓе ни криви ни дужни настрадаа, цела држава на колена, завиена во црно, а он наоѓа простор во таков деликатен момент да ти тера политика односно да те потсети и да ти каже нешто што го нејкеш, не е твое, не го чувствуваш за твое, туѓо е, ти прави горчина во устата и не те прави среќен и горд.

Така да тоа што они бараат да се осудуваат комити зашо шамарале косовски туристи (прашање е дали биле туристи) е нивна нормална и очекувана реакција, зашто секогаш они се жртвите и секогаш и се на нив им е малце, односно не им е доволно. Најсвеж пример од денес ти е Бујар кој спортивно од препораките на венецијанска комисија ти вика, абе види ако не е као ние што сакаме ке дојде до не така убава состојба како од пред 2001. Не ни скриена туку напротив, отворена закана.
Ќе го забораев и тој скаперникот од Економија што не отишол на форум за Енергетика у Молдавија зашо Косово не биле поканети, пошто нели он Косово си го чувствува ко свое, негово, нема горчина у устата па така присуството на неговата држава каде што живее, работи, зема плата и се разбира не плаќа данок на тој важен форум изостанува. Со други зборови си праат што си сакаат без било какви последици.

И сеа вие барате од нив да се пунат со самосвест и некакво чувство за македонскиот народ и држава!?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.679
Поени од реакции
9.932
Go gledam intervjuvo na Eftov so Laris Gajser, i imam edno prasanje.
Doboro dali Eftov e do tolku vo deluzija deka Zaev ke padnal od vlast dokolku snimkite ne bea isfrleni?
Ko da ne e povrzan so realnosta za kakva marioneta stanuva zbor, zastitena od nekoj na zapad.
отприлика информативно која минута, моеш да посочиш? оти 55 минути се, сакам да го слушнам тоа парче затоа што прилично од оваа емисија има прашања на место, кои овој адвокат на мафијата, како што го нарекува, не сака да ги одговори.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.355
Go gledam intervjuvo na Eftov so Laris Gajser, i imam edno prasanje.
Doboro dali Eftov e do tolku vo deluzija deka Zaev ke padnal od vlast dokolku snimkite ne bea isfrleni?
Ko da ne e povrzan so realnosta za kakva marioneta stanuva zbor, zastitena od nekoj na zapad.
Мислењето дека Црпе беше готов го делат многу Северџани само требаше да опстане СЈО (ама ете некој си таму Ларис објави снимки од специјални операции за рекет), и треба да се верува во такво нешто :pos:, а има такви дури и на форумов.
Мојот став по тоа прашање останува: проектот Северџистан мора да опстане и че се брани до последен Северџан!
Затоа на пазарот се бара секој оној кој може да припомогне, во овој случај и В.Е.

еве тука има едно мислење зошто В.Е. вака..
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.007
Поени од реакции
54.951
Ама не, се фалат како со влезот во НАТО државава ќе била побезбедна, а несмеат да му писнат на Бујар кој постојано се заканува со 2001 година :icon_lol:

Јако го примаат Северxhаните последниве месеци, генг бенг им прават...
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
383
Поени од реакции
128
На Бујар изјавата не е заебанција, не треба да му се ќути.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.063
Поени од реакции
561
^^ Абе што одиш подалеку имаш класичен пример од пред една недела во Албанија со Рама. Го мава земјотрес, му кине 50 души, му остава уште илјадници без кров над глава, му праи штета во стотици милиони евра и ко што доликува на една соседна земја веднаш праќаме екипи на црвен крст да откопуваат луѓе и пуштаме шлепери со помош, он ти вика - фала северна македонија.
Што сакаш поише?

Прво си викаш еби си мајката, боље не ме спомнувај, не ми викај фала, па после што ти доаѓа да кажеш е налет и помош, земете сами откопувајте се али ти проработува људското у тебе - човечкото па си викаш греота е да кажам дека ради ова не заслужва помош, луѓе ни криви ни дужни настрадаа, цела држава на колена, завиена во црно, а он наоѓа простор во таков деликатен момент да ти тера политика односно да те потсети и да ти каже нешто што го нејкеш, не е твое, не го чувствуваш за твое, туѓо е, ти прави горчина во устата и не те прави среќен и горд.

Така да тоа што они бараат да се осудуваат комити зашо шамарале косовски туристи (прашање е дали биле туристи) е нивна нормална и очекувана реакција, зашто секогаш они се жртвите и секогаш и се на нив им е малце, односно не им е доволно. Најсвеж пример од денес ти е Бујар кој спортивно од препораките на венецијанска комисија ти вика, абе види ако не е као ние што сакаме ке дојде до не така убава состојба како од пред 2001. Не ни скриена туку напротив, отворена закана.
Ќе го забораев и тој скаперникот од Економија што не отишол на форум за Енергетика у Молдавија зашо Косово не биле поканети, пошто нели он Косово си го чувствува ко свое, негово, нема горчина у устата па така присуството на неговата држава каде што живее, работи, зема плата и се разбира не плаќа данок на тој важен форум изостанува. Со други зборови си праат што си сакаат без било какви последици.

И сеа вие барате од нив да се пунат со самосвест и некакво чувство за македонскиот народ и држава!?
Среде Скопје на 100 метри од мостот Гоце Делчев пишува Влада на Република Северна Македонија, на 200 метри од главниот плоштад пишува Собрание на Република Северна Макдеонија,Зоран Заев е премиер на Северна Македонија.Тоа не ти пречи ама ти запречи што некој си Рама Тачи.....или некој Србин или Бугар те нарекува како што ние сами се нарекуваме.Ќе признаеш дека е тоа шизофрена состојба.Министерот албанец се солидаризирал со Косово.А со кого да се солидаризира?Со нас или со нив?
Од наша страна е празна пустина нема никој нема никакви последици а од другата страна цела америчка параспурија(македонско-албанска која е распослана и газдува низ целата наша земја) ем негови ем закани ем САДи ЕУ.
Македонецот како тебе се однесува као да није одавде и прв пат слетал на скопскиот аеродром.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
547
Поени од реакции
1.616
На Бујар изјавата не е заебанција, не треба да му се ќути.
А кој да се спротистави? Продадени политичари кои немаат бокс удрено у живот и не знаат за чест,достоинство и идеали?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom