Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Види и Љубчо греота, не може крај со крај да сврзе откако му заврши политичката кариера. А и најверојатно на ова се мисли кога ќе се каже политичка одговорност и казнување некого на избори. (y)

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Интервјуто на торакалниот хирург Бујар Османи ми наликува на закана со нова војна во Македонија
затоа прашав погоре, ако се усвојат мислењата на В Комисија...ќе очекуваме нешто, во најмала рака раскид брака с зајевом и Proteste можда.
Во тој контекст
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.359
Интервјуто на торакалниот хирург Бујар Османи ми наликува на закана со нова војна во Македонија
Алал вера на кој и да му е тој во кабинет што му ги пишува говориве, нема начин и фраза преку која се нема закането со војна откако е министер, и секој е посуптилен и поинтересен од претходниот.

Жал ми е испаѓа дека нашите сограѓани албанци преку нивната ДУИ не одтргнуваат од европскиот пат со ова одење против препораките на Венецијанската Комисија, ама па и како што кажа малиот Сорос, Европа треба да си поработи малку на албанофобијата.
Останува на нас де бидеме лидер и да блескаме и во оваа борба, треба да се натера Европа да сфати колку благодети може да и донесе ова мирољубило племенце,
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
The LDP is the most "traditionally Japanese" of the political parties because it relies on a complex network of patron-client (oyabun-kobun) relationships on both national and local levels. Nationally, a system of factions in both the House of Representatives and the House of Councillors ties individual Diet members to powerful party leaders. Locally, Diet members have to maintain koenkai (local support groups) to keep in touch with public opinion and gain votes and financial backing. The importance and pervasiveness of personal ties between Diet members and faction leaders and between citizens and Diet members gives the party a pragmatic "you scratch my back, I'll scratch yours" character. Its success depends less on generalized mass appeal than on the so-called sanban (three "ban"): jiban (a strong, well-organized constituency), kaban (a briefcase full of money), and kanban (prestigious appointment, particularly on the cabinet level)

Фала му, знаеме се што би можел да не научи. Не мора да иде, само нека ни ја даде геостратешката важност.
Значи ние всушност цело време сме ти биле мала Јапонија во Балканот. Банзаи!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
100 години да дојде Јапонец да не владее да се научат што значи ред и дисциплина мада ова е научна фантастика
имаше 600 години турско владеење, ама проблемот е што и самата империјаа се распадна и завлкадеа башибозук
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Секој ко мисли за другиот дека е лицемерен кога го подржува својот народ иако тоа веројатно не е праведно нека се погледа себеси и се праша дали тој помислил некогаш на многуте гладни деца низ Скопје и да отиде да им подели одземјаќи од неговите деца малку.Сите што зборат за пр4авда таа ја гледаат праку призма на своите интереси па не знам зошто некој очекува да бидат различни албанците.Тоа е секаде така освен кај, како што ги нарекуваат Западнњаците корисните идиоти, кои навистина помислиле дека зборовите правда правичност еднаквост демократија......... се нешта за што се залагаат некои таму странски дипломати и државници.
Сите вие што ги критикувате албанците сте исти како нив кога станува збор за вашите деца и семејства но кога ќе дојде работата за да се гледа така како за народ е тука го губите тоа својство за разлика од другите народи.Вие за својот народ сте исти душмани како и за било кој друг народ на кој не припаѓате зошто го немате тоа врзивно ткиво.
Кога ќе помисите што треба да дадете секој ден по нешто за својот народ и тоа го правите секојдневно, а тоа се случува од скоро сите Македонци,тогаш овој народ не само што ќе се ослободи од сегашното ропство, туку може да биде и голем и почитуван народ.Големината на народот не е во бројот туку во единството.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.125
Постирај ја веста, немам поим што збориш.
Пуно није одавде, бил у подрум, а и што има да го засегаат проблеми кои не се поврзани со Албанците !!!!
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Не барав твое внимание, постави прашање ти дадов одговор, ако не ти се допаѓаат одговорите ти изнеси аргументи и на тој начин направи го мојот одговор беспредметен, ама не полесно е со конструкции и ад-хоминем. Инаку ние не сме другари и не можеме да бидеме, а објаснувањето е дадено претходно каде реков дека едно големо мнозинство на Северџани-Арнаути излезе на референдум за да не “ослободи“ нас Македонците од нашето име и слобода (нешто слично како тутаБугарите и друштвото им во WW2 дошле и не ослободиле :yid:).
Не само што се цензурира туку и им се наметнува новокомпонирано, а најмногу сум навреден од оние кои не се Македонци а излегоа на референдум за да гласат што сум јас, што сме ние Македонците, не само што сум навреден туку како што вели Аљи :uzi:че го пукам ееееј!
Албанците или како што јас ги нарекувам Арнаутите постојано ги навредуваат Македонците со тоа што ги нерекуваат славомачедони и каури, имаш нешто да кажеш околу тоа? Инаку интересно е што има уште еден сосед (Греките) кои Македонците ги нарекуваат славомакедонци, интересно нели, која е врската Беч или Берлин?

П.С.
Немој да се чувствуваш запоставено, точно дека игнорирам постоење на ... повеќе би рекол дека сум индиферентен затоа што не ме интересира нивната-твојата пропаганда иако ја следам но, само за одбрана и контра-мерки.
-како излегувањето и гласањето на референдумот ти го подобри квалитетот на животот?
Очекувам да ми го подобри, со тие очекувања сум излегол, можеби сум излажан, не го отфрлувам тоа.
-зарем со тоа што со пенкало успеа да ги избришеш Македонците и создадовте нов вид на ... стана квалитет, според кои нормативи-критериуми?
Како што кажав, очекував и ми беше ветено дека ќе ми се подобри животот, ќе ни се отварат вратите за интегрирање во Европа, не дека сакав да ги избришам Македонците. Патем ако со менување име се бришат Македонците, тогаш не го заслужувате тоа име.
-еднаш поставив прашање, зошто и со какви мотиви излезе на референдум за да му наметнеш на Македонецот како ќе се декларира? се разбира не во ваква форма ама беше така нешто, избегна да одговориш, зошто?
Дали мислиш ти дека е фер јас да не можам да одлучувам како ќе се вика оваа држава?
-дали за тебе Македонија е држава на албанскиот народ или пак Македонија е и држава на албанците кои живеат во неа, не е само лингвистичка разлика, ќе сака ли твоето лицемерие да се покаже во вистинско светло?
Македонија е и држава на албанците кои живеат во неа.
-сметаш ли дека со тоа што огромно мнозинство на Албанци(ова затоа што постојано потенцираш дека си бил Албанец јас користам старо име Арнаутин -исто е или не е?) излезе на референдум и учествуваше во бришењето на Македонците е демократски чин (можеби висока цивилизациска вредност) или нацифашизам?
Демократски чин е, треба мнозинството на граѓаните да одлучуваат за иднината на државата, демократијата буквално е тоа.

Зошто ти имаш потреба да ги нарекуваш албанците шшиптари или арнаути, кога постои име со кое не вика цел свет? Име кое полесно го изговарате, прифатливо е за нас, и тн. Сакате да лечите комплекси или што е проблемот?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.590
Еден од главните владини портали вака ги прикажува Комитите и Војводите од Тетово... али затоа немаше вакви бомбастични наслови кога Шверцери го демолираа МНТ.

Една од причините што СДС јако ќе го лапне на избори е тоа што вакви портали и пр личности им ја тераат пропагандата, се контра народот.

IMG_20191208_185308.jpg
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Постирај ја веста, немам поим што збориш.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Еден од главните владини портали вака ги прикажува Комитите и Војводите од Тетово... али затоа немаше вакви бомбастични наслови кога Шверцери го демолираа МНТ.

Една од причините што СДС јако ќе го лапне на избори е тоа што вакви портали и пр личности им ја тераат пропагандата, се контра народот.

Прегледај го приврзокот 224658
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.510
За греота премиерот, некој новинар го навредил бидејќи му објавил криминал од 60 милиони евра, и сега овој ќе го тужи.

Како не му е срам на овај Буревесник вака да го вреѓа нашиот нобеловец од Муртино. 60 милиони евра пара ли е бе!?

 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Аматерска полиција.
А што да осудам, ова е малтретирање за вас?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Зошто ти имаш потреба да ги нарекуваш албанците шшиптари или арнаути, кога постои име со кое не вика цел свет? Име кое полесно го изговарате, прифатливо е за нас, и тн. Сакате да лечите комплекси или што е проблемот?
Затоа што почит се заслужуваа, а не се добива под дефолт. Не може да барам јас од тебе да ме викаш господин ако секој ден ти идам и ти се мочам во станот во кој живееш. Албанци ќе бидете тогаш кога ќе се однесувате како горе-долу сите останати народи и народности во Македонија. До тогаш со тешки исклучоци кои влегуваат во категорија на статистичка аномалија вие сте тоа што сте. Навредата е најбезболната ствар што ја заслужувате. Во нормални услови, треба да фрчат казни, затвори и ако има противење и пендраци, ради криминал, дрога, проституција, неплаќање даноци, струја, вода, славење на фашистички банди како Балисти, поседување на нелегално оружје, иредентизам, вандализам и закани во места каде што сте мнозинство и слично. Тоа мерцедесите и беемвињата да не ви се од семкарите, ќебапчилниците или слаткарнците? Или можда одеднаш масовно сте станале врвни архитекти, адвокати, инжинери, програмери во меѓувреме? Јасно ли ти е тебе како изгледа средностатистичкиот шпањолац во МК? И место да се свртиш кон своите и да речеш дечки, не може со исламска затуцаност, летање орли со раце, споменици на УЧК, дивеење како орки и правење на Бангладеш секаде кај што ќе се населиме да бараме поштовање, ти навреда било. Па навреда е бе, што сакаш ти медаља за ментален склоп што го има само уште у Саудиска Арабија и Пакистан? Затоа што да си во Тетово и Чаир на улица имаш дојам како да си во Кабул и по инфраструктурен изглед и по народот кој шета по улици? Во факинг Косово паѓа УЧК од власт, за вас се Исланѓани, една шамија не може да најдеш. Ти фаќа бре тоа демек софистицираната атеистичка црпка у глава што ја истакнуваш толку или не?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom