Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јуни 2012
Мислења
99
Поени од реакции
28
....А башка е познато каде Бугарија се приклучила , тоа се распаѓа ко кула од карти...
бла бла .. истото може да се каже и за Германија, Италија ,Романија или Австрија ... но сега кога ќе влезете вие во НАТО, наjмалку еден милениум ќе биде цврст како бетон :D
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.529
Поени од реакции
47.071
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.497
Поени од реакции
1.692

Јака ракијата нема што... :popce:
Уште да го слави Божиќ стварно, треба дедо Стефан да го попее малку. За овој 100 дена пост на вода, 1000 оче наш секој ден, литро света вода на гладно срце и кило темјан секој ден.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.022
Поени од реакции
2.119
Петре се маша кај што не му е местото.... Ептен боса работа е да се сменат датумите на верските празници. Со таква одлука црквата ке се самопоништи.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.119
Поени од реакции
10.653

Јака ракијата нема што... :popce:
За жал вакви ко Шилегов ако кажуваат глупости за важна работа губи смисла.

Иначе има аргументи Божиќ да се слави порано, како кај другите Христијански конфесии. Али тоа е тема за религија.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.022
Поени од реакции
2.119
Ne e strasno ako nekogas se smeni kalendarot.

Problemot e sho Petre go gleda Bozik kako konzumeristicki praznik, i celta e da se zagubi vistinskata smisla na bozik.
Како тоа од една страна не е страшно да се смени календарот а од друга страна Петре го гледа божиќ како конзумеристички празник? Или си верник и неможеш да прифатиш никаква промена на датумот на празниците или си како Петре, баш ти е гајле кој датум ке биде празникот оти тоа е само неработен ден. Ако си верник, веруваш дека празникот, денот кога е празникот, има посебна сила и енергија, на тој ден се пројавува таа енергија. И сега, ако го смениме датумот значи дека до сега нашето славење на празниците било погрешно, нашата вера не била вистинска, напразно сме славеле. Или тоа или да кажеме дека новите датуми се погрешни ама така ке тераме. Трето нема. Нема логички начин и двата датуми да бидат точни, духовден да може да биде и две недели порано и две недели покасно....
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
136
Поени од реакции
213
До кога со ова помодарство? Зошто се сакаме да прифатиме од САД и западна Европа? Божиќ е на 7ми Јануари и која е логиката да се смени (а инаку државата е секуларна и власта воопшто не смее да се меша во религија)? Еве Halloween веќе се слави и кај нас, ајде да убациме и Thanksgiving (кога и веќе Black Friday го увезовме). Македонија си има своја култура, обичаи и начин на живот, треба да го негуваме тоа како нешто наше, а не да прифаќаме туѓи, кога и онака имаме идентитетски проблем, вака целосно ќе умртвиме се што е Македонско.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.119
Поени од реакции
10.653
Ne deka sum za promena ama ima poke kalendari po koi se presmetuvaat praznicite. Nema tuka pogresen ili ne tuku po koi kalendar zivees. Crkvata i praznicite se po eden kalendar a svetot koristi drug. Dali mora taka da bide e drugo prasanje. Deka "sve ke sme prifatile od zapad" ili "ke si ja prodademe verata" se najnebitni argumenti (i malce glupi) vo ova prasanje.
 
Член од
5 април 2015
Мислења
77
Поени од реакции
190
До кога со ова помодарство? Зошто се сакаме да прифатиме од САД и западна Европа? Божиќ е на 7ми Јануари и која е логиката да се смени (а инаку државата е секуларна и власта воопшто не смее да се меша во религија)? Еве Halloween веќе се слави и кај нас, ајде да убациме и Thanksgiving (кога и веќе Black Friday го увезовме). Македонија си има своја култура, обичаи и начин на живот, треба да го негуваме тоа како нешто наше, а не да прифаќаме туѓи, кога и онака имаме идентитетски проблем, вака целосно ќе умртвиме се што е Македонско.
Помодарство ќе има се додека постојат бескарактерни луѓе, кои го обезвреднуваат своето потекло, се срамат од својата култура, и се исфрустрирани затоа што не се дел од западноевропскиот/американски мозаик.

Потребно е да се зацврсти постојната Македонска култура и да се унапреди. А не и ние да стануваме дел од јаловата Американска култура.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
124
Поени од реакции
129
бла бла .. истото може да се каже и за Германија, Италија ,Романија или Австрија ... но сега кога ќе влезете вие во НАТО, наjмалку еден милениум ќе биде цврст како бетон :D
Ко Хитлеров Рајх, или нечиј друг милениум? Се фрљекате со ова милениумиве ко да се круши.... НАТО е клинички мртов , само очигледно на некои пациенти уште не им кажале. Веројатно од исти причини како и за Сталин..
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.495
Поени од реакции
1.721
Protiv sum za da se smeni Bozikj, za mene nema da ima nikakva smisla 25ti, ama pa i strashno glupo e prvin da slavime Nova Godina pa potoa Bozikj.
Dosta tapa e shto ne si istrajala tradicijata pa Nova Godina da se slavi na 13ti. Ednostavno spored nashiot kalendar, togash i e.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.117
Поени од реакции
6.078
Ne e strasno ako nekogas se smeni kalendarot.

Problemot e sho Petre go gleda Bozik kako konzumeristicki praznik, i celta e da se zagubi vistinskata smisla na bozik.
нема држава во ЕУ која го слави Божик на 07.01, а мислам дека во НАТО само МНЕ е како нас..
Но бидејќи во МНЕ има 2 цркви, има услови Црногорската православна да го воведе точниот календар, ама чекаат да влезат во гЕУ...
Автоматски споено мислење:

туку Шиљо со божиќ фрли Димна бомба, за да се маскира домашниот притвор на Боки 13

БОКИ 13 Е ЗДPAB КАКО ДРЕН: Нема нapyшување на здpaвjeто кај Бојан Јовановски – кои политичари го посетуваат за да го подготват за рочиштето на 3-ти декември?
Автоматски споено мислење:

„BOЛЦИТЕ“ ЗАМИНУВААТ ВО ИСТОРИЈАТА: Претседателот Пендаровски потврди – Полкот за cпeцијални опepaции повеќе нема да постои
планот на Пендаровски и Шеќеринска бил дел од договор меѓу коалициските партнери СДСМ и ДУИ, со цел во батаљонот за специјалните намени „Волци“ да се примаат само кадри што ќе бидат одобрени од ДУИ.

волците ги потсекало УЧК на Вејце , но пред се на други операции од 2001, каде тие биле ноќна мора за УЧК... тигровите во Слупчане испаднаа мачиња, ама во пакет се се укинува
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
780
Поени од реакции
662
Македонија е консензуална демократија и сателит држава...не сме Русија, САД и Кина. Но, верувај во овие 3 најмоќни држави граѓанинот е мравка.
Бојко ти си?
Вокабуларот многу потсетува на оној шо го користи Бојкото. И тој вели ние Бугарите не бевме и не сме фашисти ами во тоа време Џерманија беше најдобрата и најголемата нацифашистичка сила и ние секогаш сме со најдобрите! (извлекоа га'с' во WW2 не испратија трупи на Москва, платија цена, ама уште не им иде паметот)
Како и да е, претпоставувам твојот предлог е, бидејќи не сме РФ, САД и Кина треба да бидеме нивни слуги, браво одлично...
Добар предлог, дај го на референдум и ако излезат 600.000 па од тоа 500.000 гласат “за“ смени тоа законите оти повеќето се за, следствено во таквите времиња некои кои се како ... ќе треба да се врска помеѓу слугите и господарите таа богоизбрана социјална позиција би била резервирана за оние кои говорат дека не сме РФ САД и Кина, наздравје бричење на суво!

За жал вакви ко Шилегов ако кажуваат глупости за важна работа губи смисла.

Иначе има аргументи Божиќ да се слави порано, како кај другите Христијански конфесии. Али тоа е тема за религија.

Може нешто повеќе за тоа аргументите?
Претпоставувам дека си Богослов-Теолог па ќе не запознаеш и нас со тие аргументи.
Како и кога да се слави во Струмица, таму има повеќе од 33 различни конфесии, религиозни групи, секти и... (град со најмногу религии, пошироко)?
 
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.035
Поени од реакции
9.406
Или си верник и неможеш да прифатиш никаква промена на датумот
Ili si vernik, i obicen datum ne ti vlijae na verbata.
Ne sum za promena, ama ima mnogu pravoslavni crkvi sho korstat gregorijanski kalendar.
Автоматски споено мислење:

Vo meguvreme gledajte kakvi idni generacii ke raspolagaat so ovaa drzava

Koga rekov deka tuka ziveat subhumans ne sakate da se soocite so realnosta...
 
На врв Bottom