Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.519
Поени од реакции
5.079
Тоа ти е чисто затупено партиско размислување,одличен закон ама зошто бил донесен од претходната власт одма го укинаа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.335
Поени од реакции
3.314
Никако. Ќе пцујам... :)
ОК.

Сега, прејди на посериозен одговор...
Автоматски споено мислење:

И тоа тивко, под мустаќ. Случајно некој да не те слушне.
...и да не развие бучава при пцуењето повисока од 85 dB...
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
78
Поени од реакции
357
Emmanuel Macron: I should add that most of them were in favour of opening up to North Macedonia, but nearly half of them were against opening up to Albania. Fatal error.

Do you think they’re hiding behind France?
Emmanuel Macron :
I don’t just think that, I know it. Ask them tomorrow whether they want to open the door to Albania. Half of them will say no. They want to open up to North Macedonia, it’s small, it’s changed its name and that’s a real historic achievement. It doesn’t frighten anyone. The reality is that if we don’t open up to Albania, we’ll inflict a terrible trauma on the region. There are Albanian-speaking communities everywhere. If you humiliate Albania, you will destabilise the region in a lasting way.

Со други зборови, нема ЕУ заради браќата :toe: Исто зборува како НАТО е мртов, за потребата од Европска армија итн.


Не сум во тек, сега кога знаеме дека нема ЕУ, што ветуваат нашите? Последните 30 години 99% од митинзите, програмите, слоганите им беа Евроатлантска интеграција бла бла. Имаат некоја нова стратегија сега, откако испосраа 30 години за курово здравје?
Значи на крај испадна дека индијанците биле всушност 'руските агенти' кои го попречуваат евро-атланскиот пат....

Предлагам во духот на Европските вредности да се пратат назад кај нивните браќа во саудиска арабија, така ние ќе го започнеме Европскиот пат а тие конечно ќе можат да ги почуствуваат за нив толку посакуваните џихадистички вредности...

Џамиите ќе им ги спакуваме за дома.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.548
Поени од реакции
1.604
И тоа тивко, под мустаќ. Случајно некој да не те слушне.
Можеби. Не верував дека во Македонија постојат Северџани, па ете постоеле, во СДСМ во главно биле. Со душа го чекале преименувањето на Македонија. И што да речам? Да пцујам во себе.. за НАТО и ЕУ да се промени име? За нешто што има можеби ограничен рок? За тоа вечно преименувани, а и многу други работи „договорени“ со „договорите за пријателства?
Тоа е... гледам како приучени костимосани „крлежи“ се напикале по партии и векуваат обезбедени до пензија...
И... јас можам само да ги пцујам кога слушам како не прават малоумни кога демократиите од запад, НАТО и ЕУ, ни апелираат на западни вредности, слобода, демократија, човекови права.... а ни наметнаа промена на име и „све остало“. Секако, им требаше будалетинка од овде кој ќе го стори тоа.. ама тоа секогаш се наоѓа.
И ќе пцујам, претежно во себе, незаинтересиран многу во државата што ми ја наметнаа... Северна.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
565
Поени од реакции
827
Ех, треба да се земат и други моменти во предвид. Апсолутно сум против изедначување на луѓето. Не е ни грев, ни срамота.. поспособен, постручен да зема поголема плата. Ако некој купил 3 стана, да му се земе за да се даде на некој што нема? Треба да се гони криминалот, измамата.. а не заработувањето на луѓето.
И... оној со 100,000 ќе плати помалку данок од оние со 200,000 (4*50,000) бидејќи процент се плаќа, а не фиксен износ.
Јас дури мислам дека треба да постои ПРАВО НА НЕЕДНАКВОСТ.

Имено, ако двајца различни луѓе сакаме исто да заработуваат, треба да земеме од оној кој работи понапорно и постручно и да му дадеме на оној другиот. Или да го натераме другиот да работи понапорно и да се остручи.

И двете опции засегаат во човековите права и слободи
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
452
Поени од реакции
186
Јас дури мислам дека треба да постои ПРАВО НА НЕЕДНАКВОСТ.

Имено, ако двајца различни луѓе сакаме исто да заработуваат, треба да земеме од оној кој работи понапорно и постручно и да му дадеме на оној другиот. Или да го натераме другиот да работи понапорно и да се остручи.

И двете опции засегаат во човековите права и слободи
не секогаш тој што работи понапорно повеќе заработува ,најбитно е колку си поврзан поблизок до власт било војска полиција држава и сл. за работниците горе долу е исто ,секој човек има ограничена енергија и капацитет горе долу 100 150 вати ,е сега во капитализмот за неокој да биди богат треба тие работници да работат за него.

ќе го земам за пример Бил Гејтс ,не беше најак ученик нешто или пак генијален програмер ,првиот софтвер дос го направија други тох го купи за 75 иљади долари и го продаде на ИБМ фати тендер благодарение на мајкаму која беше поврзана во бордот директори и од богата фамилија дедо му банкар главен гувернер ,и татко му нешто во војската . не оти нешто поспособен бил или постручен ,само поснаодлив. Dos go napraja Gary Kildall I Tim Paterson врвни програмери никој не ги знај ,ама Бил Гејтс можи да ги плати најаките програмери да работат занего оти е добар Бизнисмен и има Капитал.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.379
Поени од реакции
3.094
Два пати во Скара бар седнав, два пати се отрув од цигари. Нема смисла ова.
Ама тоа е припрема за да можат утре марихуана да пушат во истите локали. Да се троши не за џабе плантажи се прават.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.479
Поени од реакции
14.395
Тоа ти е чисто затупено партиско размислување,одличен закон ама зошто бил донесен од претходната власт одма го укинаа.
Во тоа време се правеше филм дека му се вадат оковите на народот и како репресивна мерка, ја симнаа заедно со таа за алкохолот .
Прост шаблон се пратеше, засеруваш нешто сериозно- пушташ цигари пушење, засеруваш нешто позериозно- даваш алкохол 24, правиш епохален скандал- ставаш бројчаник што не работи.
Наклоноста на граѓанството се купуваше со празни гестови, единствено важно беше да се продава привид дека ете ова не е режим.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
452
Поени од реакции
186
Ама тоа е припрема за да можат утре марихуана да пушат во истите локали. Да се троши не за џабе плантажи се прават.
и после држава ќе прајме ,над 50 проценти народ пушат ,пијат се дрогират ,со кој .
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.333
Поени од реакции
12.950
Не се секирајте, и онака од нешто мора да се умре :(
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.614
Поени од реакции
932

----
Хаварија во Охис , истекува токсична материја !

8. ноември 2019. / 15:18

ЕКСКЛУЗИВНО ДОСИЕ ДОЗНАВА: Хаварија во Охис , истекува токсична материја !


Во фабриката Охис во моментов истекува високо токсична и опасна материја -матенол. Според првичните неофицијални информации при преточување на цистерна неконтролирано почнала да истекува токсичната материја.
За хаваријата е известена полицијата која прави координација со сите институции кои имаат соодветна опрема за да се справат со хавријата. Се организира која екипа има сооодветна опрема за да може безбедно да интеренира. Засега нема информации дали ќе се врши евакуација на локалното население ниту дали се известени дека во нивна близина истекува опасен токсичен материјал.
Метанолот е токсична материја која доколу дојде во допир со организмот во мали количини предизвикува слепило, а во поголеми и смрт.
Во моментов надлежните не се расположени за подетални информации , но според нашите сознанија ситуацијата на терен е многу сериозна и аламантна.
----
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
452
Поени од реакции
186
овае е нешто многу опасна материја штом војската интервенира таа има единици со опрема со маскии противхемиско оружје ,Чернобил b55b21e87e81b79c1b8a18acf92e443f--protection-clothes-mermaid-boy.jpg
 
На врв Bottom