Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
in meanwhile
se ceka nekoj micko I zaev da gi tetovira
Мицковски не.
Слотовите за тетовирање у вмро се зафатени.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Не сум во тек, сега кога знаеме дека нема ЕУ, што ветуваат нашите? Последните 30 години 99% од митинзите, програмите, слоганите им беа Евроатлантска интеграција бла бла. Имаат некоја нова стратегија сега, откако испосраа 30 години за курово здравје?
Истото го ветуваат од уста не го вадат ЕУ и НАТО. Не ти треба да си во тек, отвори time.mk и ќе ти стане одма јасно....
Автоматски споено мислење:

А што мислиш за оваа изјава на министерката за некои нови "реформи"?

Таа додаде дека во следниот период ќе се работи на дизајн на оптимално решение, вклучувајќи ги сите засегнати страни и дека ќе се работи на механизми за намалување на сивата економија како еден од важните предуслови за воведување една вака комплексна даночна реформа. Исто така, дека во центарот на дебатата ќе се стави домаќинството, не индивидуата.
На пример имаме едно лице кое зема доход од 100.000 денари, а е единствен кој работи во семејството – жената не работи, децата се мали и на нив практично тие 100.000 денари им се единствениот доход. Имаме друго семејство од четворица возрасни, сите работат и земаат по 50.000 денари секој. Кое семејство е побогато? Треба превид да се земе домаќинството, вели Ангеловска.
Па ти си мислеше од што е паметна го укина прогресивниот данок...
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Поентата, сржта на Макроновото интервју е доосега најжесток напад на Трамп и сите изјави дадени во тоа интервју се насочени кон таа цел,така да бесмислено е да се одвојуваат тавките изјави и да се анализираат.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А што мислиш за оваа изјава на министерката за некои нови "реформи"?

Таа додаде дека во следниот период ќе се работи на дизајн на оптимално решение, вклучувајќи ги сите засегнати страни и дека ќе се работи на механизми за намалување на сивата економија како еден од важните предуслови за воведување една вака комплексна даночна реформа. Исто така, дека во центарот на дебатата ќе се стави домаќинството, не индивидуата.
На пример имаме едно лице кое зема доход од 100.000 денари, а е единствен кој работи во семејството – жената не работи, децата се мали и на нив практично тие 100.000 денари им се единствениот доход. Имаме друго семејство од четворица возрасни, сите работат и земаат по 50.000 денари секој. Кое семејство е побогато? Треба превид да се земе домаќинството, вели Ангеловска.
Ех, треба да се земат и други моменти во предвид. Апсолутно сум против изедначување на луѓето. Не е ни грев, ни срамота.. поспособен, постручен да зема поголема плата. Ако некој купил 3 стана, да му се земе за да се даде на некој што нема? Треба да се гони криминалот, измамата.. а не заработувањето на луѓето.
И... оној со 100,000 ќе плати помалку данок од оние со 200,000 (4*50,000) бидејќи процент се плаќа, а не фиксен износ.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Emmanuel Macron: I should add that most of them were in favour of opening up to North Macedonia, but nearly half of them were against opening up to Albania. Fatal error.

Do you think they’re hiding behind France?
Emmanuel Macron :
I don’t just think that, I know it. Ask them tomorrow whether they want to open the door to Albania. Half of them will say no. They want to open up to North Macedonia, it’s small, it’s changed its name and that’s a real historic achievement. It doesn’t frighten anyone. The reality is that if we don’t open up to Albania, we’ll inflict a terrible trauma on the region. There are Albanian-speaking communities everywhere. If you humiliate Albania, you will destabilise the region in a lasting way.

Со други зборови, нема ЕУ заради браќата :toe: Исто зборува како НАТО е мртов, за потребата од Европска армија итн.


Не сум во тек, сега кога знаеме дека нема ЕУ, што ветуваат нашите? Последните 30 години 99% од митинзите, програмите, слоганите им беа Евроатлантска интеграција бла бла. Имаат некоја нова стратегија сега, откако испосраа 30 години за курово здравје?
Албанија се знае зошто не ја сака пола Европа, кај и да одат криминал прават. Освен што се мн вредни се друго им е минус, немаат исти вредности ко еден просечен нормален Човек од западот. И сам Макрон нели рече боље нелегални емигранти од Африка него органзирани банди од Бугарија и Украина... а па за Албанската мафија нема потреба да ги спомне, нема кој не ги знае у ЕУ.

Е сеа што нас не ставија у пакет со нив, тоа е за наш жал. А кога ќе видиш има и некој логика у тоа. Пошто се знае кај нас како цвета корупцијата, ако би влегле евентуално пред Албанија у ЕУ, бетер од бугарите ќе правиме. не за 2000 евра, за 200 евра ќе даваат пасоши на цело Косово и Албанија за легална работа и селење у ЕУ.... си имаат они рачунки, пресметани се.
На крај краева и датум од жал ќе ни дадат, туку кога ќе бидеме полноправна членка е прашањето... викаа околу 10 год со последните промени со поглавјата за пристап, сега со новите што ги спремаат Франција сигурно и повеќе. Така да немаме спас ние со ЕУ, дур влеземе таму ќе ја распаднеме државава ако не се опраиме самите ние тука. Како беше, не умри магаре до зелена трева :ROFLMAO:
 
M

Macedon1um

Гостин
Албанија се знае зошто не ја сака пола Европа, кај и да одат криминал прават. Освен што се мн вредни се друго им е минус, немаат исти вредности ко еден просечен нормален Човек од западот. И сам Макрон нели рече боље нелегални емигранти од Африка него органзирани банди од Бугарија и Украина... а па за Албанската мафија нема потреба да ги спомне, нема кој не ги знае у ЕУ.

Е сеа што нас не ставија у пакет со нив, тоа е за наш жал. А кога ќе видиш има и некој логика у тоа. Пошто се знае кај нас како цвета корупцијата, ако би влегле евентуално пред Албанија у ЕУ, бетер од бугарите ќе правиме. не за 2000 евра, за 200 евра ќе даваат пасоши на цело Косово и Албанија за легална работа и селење у ЕУ.... си имаат они рачунки, пресметани се.
На крај краева и датум од жал ќе ни дадат, туку кога ќе бидеме полноправна членка е прашањето... викаа околу 10 год со последните промени со поглавјата за пристап, сега со новите што ги спремаат Франција сигурно и повеќе. Така да немаме спас ние со ЕУ, дур влеземе таму ќе ја распаднеме државава ако не се опраиме самите ние тука. Како беше, не умри магаре до зелена трева :ROFLMAO:
Ма не знаат ни овие од ЕУ каде тераат веќе, Албанија не ја сакаат ама затоа се подржувачи на уште поголема мафијашка и криминална држава како Косово.

Голема грешка ќе направи Макрон ако не им даде датум на Македонија и Албанија, бидејки изолација ќе ги направи овие држави уште полоши во секој поглед наместо да се мотивираат да почнат да отвараат поглавја и добијат поголем пари еу фондови за развој на државите. Единствено паметно нешто на Макрон е иницијативата е за поглавјата да бидат повратни, така овие држави констатно би биле под притисок да не потфрлат односно назадуваат во некое поглавје што веќе било предходно затворено.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ма не знаат ни овие од ЕУ каде тераат веќе, Албанија не ја сакаат ама затоа се подржувачи на уште поголема мафијашка и криминална држава како Косово.

Голема грешка ќе направи Макрон ако не им даде датум на Македонија и Албанија, бидејки изолација ќе ги направи овие држави уште полоши во секој поглед наместо да се мотивираат да почнат да отвараат поглавја и добијат поголем пари еу фондови за развој на државите. Единствено паметно нешто на Макрон е иницијативата е за поглавјата да бидат повратни, така овие држави констатно би биле под притисок да не потфрлат односно назадуваат во некое поглавје што веќе било предходно затворено.
Мислам дека во наш интерес е Албанија да стане членка на ЕУ со Севернава заедно, ако тоа воопшто се случи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Мислам дека во наш интерес е Албанија да стане членка на ЕУ со Севернава заедно, ако тоа воопшто се случи.
Категорично против членство во сојузи и унии кои тоа го условуваат со самонегирање на нашиот народ...


И тоа не само против членство, туку воопшто против тие сојузи, јасно и гласно!!!! Условот е доказ дека тоа е збирштина на фашистички лицемери...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
,,,i ,posle se,seushte veruvate vo takvi teorii,,,msm chlenstvo vo eu,,,
Не верувам. Само коментирам за „пакет“ или не со Албанија.
Мене ми е „баш гајле“ и за НАТО, и за ЕУ. Ги множам со нула.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
4.136
Ма не знаат ни овие од ЕУ каде тераат веќе, Албанија не ја сакаат ама затоа се подржувачи на уште поголема мафијашка и криминална држава како Косово.

Голема грешка ќе направи Макрон ако не им даде датум на Македонија и Албанија, бидејки изолација ќе ги направи овие држави уште полоши во секој поглед наместо да се мотивираат да почнат да отвараат поглавја и добијат поголем пари еу фондови за развој на државите. Единствено паметно нешто на Макрон е иницијативата е за поглавјата да бидат повратни, така овие држави констатно би биле под притисок да не потфрлат односно назадуваат во некое поглавје што веќе било предходно затворено.
Не ја сакаат Албанија ама затоа ја сакаат голема Албанија, па ти види!

За да се согледа прашањето потребно е да се има во предвид генезата... тие НАТО+ЕУ извршија агресија врз Србија за да создадат протекторат и сега као не знаеле што сакаат, а од авион се гледа што работат.
Макрон има проекции за наредните 10 па и 50 години а твоево е многу едноставно и само од агол на Албанија... во моментов се одвиваат процеси за редефинирање на ЕУропска и прашање е дали таа ќе опстане во ваква форма или ќе се оди на 4 ЕУропски... ако во меѓувреме не се случи нешто и Бритите ја напуштат ЕУропска сметај дека истата брзо ќе се распадне. Клубот од 5 очиња ќе го земе водството и ќе имаме поприлично за*бан распоред... со оваа сакав да речам дека недавањето на датум на Северџистан и Арбанистан не треба да се гледа изолирано туку во рамките на регионални и глобални прокеции и креирање на нови стартни позиции!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не верувам. Само коментирам за „пакет“ или не со Албанија.
Мене ми е „баш гајле“ и за НАТО, и за ЕУ. Ги множам со нула.
Ѓорѓи Н.,

и јас го велам истото; ме заболе ѓонот и за ЕУ и за НАТО и уопште не ме занимаат.

Арно ама...

Ако во мојот живот дочекам влез на Севердонија во НАТО и/или во ЕУ, тешко дека тој влез нема лично да ме засегне, во облик од сите оние апсурдни закони и норми на однесување, кои мене лично не ме интересираат, но по сила на законот, ќе ме засегнат и тоа како.

Како ти лично ќе ја решиш противречноста од твоето немање интерес за ЕУ и НАТО од една и нивната присила кон тебе (и кон сите во „нашата држава„) од друга страна?...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ѓорѓи Н.,

и јас го велам истото; ме заболе ѓонот и за ЕУ и за НАТО и уопште не ме занимаат.

Арно ама...

Ако во мојот живот дочекам влез на Севердонија во НАТО и/или во ЕУ, тешко дека тој влез нема лично да ме засегне, во облик од сите оние апсурдни закони и норми на однесување, кои мене лично не ме интересираат, но по сила на законот, ќе ме засегнат и тоа како.

Како ти лично ќе ја решиш противречноста од твоето немање интерес за ЕУ и НАТО од една и нивната присила кон тебе (и кон сите во „нашата држава„) од друга страна?...
Никако. Ќе пцујам... :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom