Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.335
Поени од реакции
3.315
И за крајот на тунелот светло, силите кои се во подем во последниве децении бараат простор под небото, глобализаторот (ЕУСА) се истроши ... ваквата состојба не може да трае вечно, че мора да се изнајде нов модел, како ќе се дојде до решението е многу важно затоа што тој моментум би можеле да го искористиме ние Македонците за да си ја ослободиме државата Македонија!
Капитализмот, кога запаѓа во криза, има само еден начин за решавање на кризата, а тој начин е историски познат и го видовме на 2 пати во првата полојна од минатиот ввк.

Навистина, постојната состојба во Светов не е и не може да биде оджрлива на подолг рок, без притоа нешто да не „пукне„ или без да се случи некоја радикална промена или на светско или на пошироко/локално ниво‘.

За среќа, на државите кои се тековно во подем, им дојде умот од искуствата од поблиската историја на наместо да чекаат решение на проблемот, онака, сам од себе, се зафатија и решија да зајакнат на секој можен план, така да историски познатите завојувачи (ќе) треба дебело да размислат пред некому да му објават војна.

Од друга страна, постојат и видливи интеграциони процеси, особено низ Азија, заради кои западните сили стануваат се‘ послаби противници.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.364
Поени од реакции
8.194
Се потрудив да ги опфатам поголемите фактори (играчи) на политичкава сцена. Секако, доколку има потреба - повелете со вашите идеи, па јас ќе ја модифицирам (едитирам) постоечката анкета.

Благодарам.
На кого му смета силна Левица? :mad:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
737
Поени од реакции
617
На кого му смета силна Левица? :mad:
На Десница!
аааа зошто ги нема моите (Нашите) Движење Бојкотирам?
И овде на форумот не ни дозволуваат да дојдеме до израз и да се промовираме, која сила е Бојкотирам, ахаха!

За втор датум, прв веќе имаме, не знам кога ќе и дали ќе добие Севреџистан, ама затоа сигурно влегуваме на наркопазарот, време е да се понуди законско решение за функционирање на наркокартељот!
Everybody Here Wants to Be a Cannabis Farmer

A tiny part of former Yugoslavia is pinning its economic hopes on the medical marijuana industry.

Jane Sevdinski used to work in the legal department at the finance ministry. He and a friend are now investing more than 1 million euros ($1.1 million) in four huge greenhouses.
A former karate instructor, Zlatko Keskovski is way ahead of them. At his facilities, workers dressed in medical drabs tend to flowers grown under fluorescent lights, carefully tracking and documenting production and storage.
...
One of the prime minister’s cousins, Trajce Zaev, has set up a 22,000 square-meter cultivation facility near the town of Sveti Nikole. It was initially designed to grow tomatoes, a source of pride for the prime minister when he meets other leaders.
Last month, the sprawling unmarked greenhouse, surrounded by barbed wire and patrolled by four security guards, was empty of cannabis. Trajce Zaev declined to discuss his business when contacted by phone and e-mail.


Свети Николе има почесно место :yid:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.346
Поени од реакции
5.143
Одбиена гаранцијата во имот – Јанева останува во притвор Што мисли Катето? Ќе излезе од притвор без да плати милион ипол? Не може така. Се знае тарифата.
:neetaka: ... нема доказ дека воопшто е во притвор, демек била праведна Русковска шо ја одби, а то К.Ј. сака да оди на фризер, а оваа не ја пушта да се појави јавно... исистира да биде „скриена“ таму каде е, ама затвор не е!
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.111
Поени од реакции
34.458
Се надевам дека БЕСА ќе го добијат албанското мнозинство за да конечно сфатиме колку треба да сме благодарни што живееме во ера на ДУИ.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.210
Поени од реакции
891
:neetaka: ... нема доказ дека воопшто е во притвор, демек била праведна Русковска шо ја одби, а то К.Ј. сака да оди на фризер, а оваа не ја пушта да се појави јавно... исистира да биде „скриена“ таму каде е, ама затвор не е!
Сè е можно. Не велам НЕ. Но во тој случај ѝ е полошо отколку во затвор. Не смее ни носот да го покаже...
Сепак јас мислам дека е во затвор. Во луксузно опремена ќелија, со телевизор и компјутер... А можеби и со мебелот што ѝ го „одзедоа“. Подарокот од Камчев.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
565
Поени од реакции
827
За северџаниве малоумни доволно е да спомнеш Груевски и КУМ, и да ги возиш као млади мајмуни.

А јас да прашам: колку кумови има тој Груевски?

Една фалинка имаше човекот само, и тоа се слагаме сите: одбиваше да го смени името. И не ни повтараше секој ден дека сме мали немоќни и никакви.

И за тоа че си лежи
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.494
Поени од реакции
8.291
Ме интересира која е таа “друга опција” за која
не знам за тролејбусот ама еве трети опции. има-ше...маак, лига за демократија, работничка партија, демократска алтернатива. Ама еве попластично-кол е кол, исти пенис се сите пошто се изротираа миљон партиички, миљон опции, сите си лапкаа. Дури и од овде од форумов, барем 90% од луѓево би црпнале од медот. Оние ако постојат часни и поштени (ко приказната Содом и Гомор) 10% ако не црпнат (црпнат, така ми дојде :pos:), ги тргаат, ги лупаат негде на маргините, не им требаат такви. Македонија е легло на големи криминали и секој што не се уклапа у матрицата или не влегува или е минорен ко екологија во Скопје. Под изговор, реконструкција на влада и директори.
Да дополнам, ова е за криминали, тендери, швалерисање со албанските екстремни партии и идеи и слично. За име презиме, историја има разлика ама тоа е веќе изелаборирано. Она л'жење со раце на груда...
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.379
Поени од реакции
3.094
За северџаниве малоумни доволно е да спомнеш Груевски и КУМ, и да ги возиш као млади мајмуни.

А јас да прашам: колку кумови има тој Груевски?

Една фалинка имаше човекот само, и тоа се слагаме сите: одбиваше да го смени името. И не ни повтараше секој ден дека сме мали немоќни и никакви.

И за тоа че си лежи
Тhe Godfather :cool:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.083
Поени од реакции
13.812
Се надевам дека БЕСА ќе го добијат албанското мнозинство за да конечно сфатиме колку треба да сме благодарни што живееме во ера на ДУИ.
Која е разликата помеѓу Беса и ДУИ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.866
Nikogas nema da dojde do treta opcija zato sto spretno se iskoristuva apatijata na narodot, site se isti nema da glasam. Prvo ke treba zakonski da se vovede obavezno glasanje, so kazni ako ne se glasa. Kolku i da zvuci glupo toa e edinstveniot spas za siptaristanot za da narodot gi zbrise i sds i vmro od parlamentot. I obavezno voveduvanje na edna izborna edinica.
 
На врв Bottom