Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Знам бе војводо... се надевам дека мирно спиеш...
:pos:
патетика левел бијонс


Веруј како советник у министерство, со таа плата, спијам ко бепче.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.596
Поени од реакции
26.105
Види, горчината сакал неќел, ти искача... Колку и да си викаш себеси дека е све во ред :)

Незнаеш само дали транзицијата да ја напраиш драматично како Нестор....

мене колку и да ми мака за ова што се случува, барем ја немам таа дамка...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Види, горчината сакал неќел, ти искача... Колку и да си викаш себеси дека е све во ред :)

Незнаеш само дали транзицијата дали да ја напраиш драматично како Нестор....

мене колку и да ми мака за ова што се случува, барем ја немам таа дамка...
Ти си супер.

Ние не знаеме што ќе праиме.
Еве јас, легнувам да заспијам и никако не можам. Постојано пред очи ми се појавува господинот Груевски како се мачи стуткан во багажник, како пита по улиците на Будим и Пешта, како се мачи во чуждина, како му е тешко и носталгија го пука, по ѕидот на Водно, по парапетчето од 20см околу Охридско Езеро, по античкиот стиропор кој со свои раце и пот го составуваше...

..... Носталгија по Миле, највише.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.596
Поени од реакции
26.105
Ти си супер.

Ние не знаеме што ќе праиме.
Еве јас, легнувам да заспијам и никако не можам. Постојано пред очи ми се појавува господинот Груевски како се мачи стуткан во багажник, како пита по улиците на Будим и Пешта, како се мачи во чуждина, како му е тешко и носталгија го пука, по ѕидот на Водно, по парапетчето од 20см околу Охридско Езеро, по античкиот стиропор кој со свои раце и пот го составуваше...

..... Носталгија по Миле, највише.
да де, убаво вака да му дадеш до знаење на Груки дека ти служи за утеха... Да не постоеше, требаше да го измислат...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
да де, убаво вака да му дадеш до знаење на Груки дека ти служи за утеха... Да не постоеше, требаше да го измислат...
Мајка го роди, народ да води.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
и Хитлер исто, више 60 години го зборат

најверојатно заради импактот
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Инсталирањето на Зоран Заев на власт беше единствениот начин да се деинсталира Груевски.
Тоа на избори се прави. Народот не го сакаше тоа. Му наметнаа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Jamajka, никој не е како Хитлер, а ти не изненадуваш и пак истото од прееска го правиш, во врска со извлекувањето "заклучоци".



Инаку, по смената на власта во Грција, договорот не е во опасност, но на нашите најбоље би им било да ги затворат сите тие комисии, што работат во контекст на договоров, додека се сеуште овие на власт. Сите тие делови од договорот, што се под ингеренции на заеднички комисии, да се заокружат. Инаку, може многу лесно, по смена на власта, комисиите од грчка страна да ги покачат црвените линии и да ги заострат своите позиции, па затворањето на тие комисиски делови од договорот да заврш многу понеповолно по наша страна.
Но исто така, она што може Мицотакис да го направи, е да одолговлекува (попречува) во евроинтеграциите. Така Грција би била во ќар, според некоја идиотска логика - договор, но чиј неиспорачан дел е од грчка страна (во ЕУ делот, не НАТО). А ова се поклопува со француските дилеми деновиве. (може слободно да се каже дека Франција прилично антимакедонски игра во последниве децении*). Недобивањето датум во октомври, при склучен договор, би ја довело по кој знае кој пат Македонија on the receiving end, a притоа Заев како примарен домашен пропонент на договоров во една прилично незавидна политичка позиција. Од целово ова само Мицковски може да ќари и да си ја осигура победата на следните избори. Подобен е, кооперативен и ќе се надева дека можеби баш тој ќе биде тој што ќе ја внесе земјава во преговори.

Ваљда затоа сакаа овие толку сега да добијат датум, а не у октомври.


* - Секако не од некакви измислени антимакедонски позиции, туку од други попрагматични нивни разлози.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
тој ти е единствена утеха....
"ама го сменивме Груки... како Хитлер беше"
заедничко му е шо беа исто 11 години на влас друго ништо.и друго иам да пишам ама не вреди да ја трошам тасатурата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Подобен е, кооперативен и ќе се надева дека можеби баш тој ќе биде тој што ќе ја внесе земјава во преговори.
Ахам, само тоа чекаат Французите, да стане Мицкоски власт и одма ќе не деблокираат. Да не се лажеме, ЕУ е многу далечна иднина, ако е и воопшто иднина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Ахам, само тоа чекаат Французите, да стане Мицкоски власт и одма ќе не деблокираат. Да не се лажеме, ЕУ е многу далечна иднина, ако е и воопшто иднина.
Не. Ти погрешно ме сфати.

Тоа што го реков за него, е од негова перспектива пред изборите.
Гарант себе си се гледа како подобен и кооперативен претседател на ВМРО ДПМНЕ во очите на "меѓународната заедница". Kaко некој претседател на ВМРО ДПМНЕ кој е ОК да биде на власт (во нивни очи)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom