Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.139
Поени од реакции
747
Ako me prasuvas mene toa e i najgolemata precka okolu nasiot priem bilo kade. Nie sami ne si se cenime a ocekuvame drug da ne ceni.
Не би рекол дека ниа сами не се цениме. Поприфатливо е да кажеш дека ние не се преценуваме (барем за мене важи тоа). Здравството е за никаде. Образованието уште полошо. А правосудниот систем??? Па тоа е приказна за себе. ТРАГИКОМЕДИЈА. Сите сме сведоци што се случува со политичките противници. Оние што тврдеа дека судството е за никаде, сега (откако дојдоа на власт) користат уште порепресивни методи, без да почитуваат устав и закони. Некои помилувани (главните виновници), други осудени на долгогодишни затворски казни...
СЈО е противуставна институција за која не важат законите.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.834
Поени од реакции
6.833
Јас пак мислам дека ова ЕУ педериве баш и сакаат некој без идентитет, затоа што и така се залагаат за цврста интеграција на ЕУ и креирање на Европски наднационален идентитет.
Ke vidime kolku sakaat a i ne bi rekol deka bas e taka situacijata koga za niv se raboti. Nikoj normalen evropjanin nema ni da pomisli da napravi vakvi otstapki koi nie gi napravivme. Za ekonomski ajde i taka i taka, uskladuvanje na zakoni, legislativa jbg ajde se trpi ama ova naseto ni na son nema da pomini kaj niv.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.183
Поени од реакции
3.530
Ke vidime kolku sakaat a i ne bi rekol deka bas e taka situacijata koga za niv se raboti. Nikoj normalen evropjanin nema ni da pomisli da napravi vakvi otstapki koi nie gi napravivme. Za ekonomski ajde i taka i taka, uskladuvanje na zakoni, legislativa jbg ajde se trpi ama ova naseto ni na son nema da pomini kaj niv.
Ха, да ми го кажеше ова пред БРЕГЗИТ, можеби и ќе ти поверував, ама сега после оваа понижување што го направија граѓаните на НАЈГОЛЕМАТА ИМЕПРИЈА во историјата на човештвото нема дилеми за тоа што се се спремни граѓаните на ЕУ :pos:
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.834
Поени од реакции
6.833
Не би рекол дека ниа сами не се цениме. Поприфатливо е да кажеш дека ние не се преценуваме (барем за мене важи тоа). Здравството е за никаде. Образованието уште полошо. А правосудниот систем??? Па тоа е приказна за себе. ТРАГИКОМЕДИЈА. Сите сме сведоци што се случува со политичките противници. Оние што тврдеа дека судството е за никаде, сега (откако дојдоа на власт) користат уште порепресивни методи, без да почитуваат устав и закони. Некои помилувани (главните виновници), други осудени на долгогодишни затворски казни...
СЈО е противуставна институција за која не важат законите.
Jas bi rekol i toa bez oko da mi trepni. Se drugo sto nabroi e samo nus proizvod na toa.
A za SJO ne si zapoznaet izgleda. Tuka viden clen po ustavno pravo toa SJO go klasificira kako nadustavna kategorija. SJO e nad ustavot i neznam sto tuka ne e jasno.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
1.558
Зарем во Албанија 60% се муслимани? Јас мислев дека мнозинството се католици...
Според Википедиа, во Албанија:
Муслимани - 78%
Православни - 12%
Католици - 10%

Иако, после комунизмот на Енвер Хоџа, таму религијата е речиси исчезната како практика.[DOUBLEPOST=1561040018][/DOUBLEPOST]
Прашањето е упатено на друг, но јас ќе одговорам за себе. Јас како МАКЕДОНЕЦ (со сите големи букви) би гласал против приемот во ЕУ. Па ние за ЕУ исполнивме само еден услов. Го продадовме името, а со тоа и нацијата и државотворноста... Сè друго е далеку од европските критериуми.
А да се организира уште еден референдум (таканаречен), со прашање: Дали сте за НАТО и ЕУ без прифаќање на Преспанскиот договор?
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.834
Поени од реакции
6.833
Ха, да ми го кажеше ова пред БРЕГЗИТ, можеби и ќе ти поверував, ама сега после оваа понижување што го направија граѓаните на НАЈГОЛЕМАТА ИМЕПРИЈА во историјата на човештвото нема дилеми за тоа што се се спремни граѓаните на ЕУ :pos:
Ne sum vo tek so bregzit niti nesto posebno se zamarav, no ete sto na koj mu napravi vo kratki crti. Inaku Britanija momentalno e daleku daleku od nekakva imperija ili pak imperijata sto bese pred vtorata svetska vojna. Ako zemis taka i Rim kolese i besese dodeka kolese i besese pa se svedi na nikoj i nisto.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
679
Поени од реакции
563
Интересна ситуација се случува на терен .....

Васко Ефтов,Геро и други лица кои на терен беа контра Вмро силно во јавност,почнаа да се врзуваат со подржувачите на Вмро .....

Ова се јаки сигнали,дека на следни парламентарни избори догодина,ќе тепа и победи Вмро .....

На ден Европски Избори,26 мај, Зоран Заев го трга скопското крило со чело на Спасовски во партија и заменува со своето струмичко и јатаци ....

Во Еу,Зоран Заев губи меѓународна подршка и од соседните земји .....Грција има во јуни избори,Албанија пред распад,Бугарија на Бојко е пред силни уцени .....Во Франција,Италија,Полска,Унгарија,Британија,Германија,Шпанија тепаат партии кои се крајно за реформа на Еу и контра став на Заев ......

Немаме подршка за прием во Еу и нато,пак после 14 години и покрај сето кречење на ЗЗ ..... Сите големи сили гласаа против,Грчка воздржана,само Италија ЗА .....
Еј Грчка како не работи !!! Пак со дупење,они одат воздржани ..... Не сменивме име=НЕ,сменивме=ВОЗДРЖАНИ,да им дадеме територија=ДА ..... Така им е тарифата за ебење циганска ....

Толку јасни сигнали и чистење,немало задни две години .....
Претпоставувам оваа се твои размисли...
Ме изненади што Геро, Васко и другите такви, за тебе, а гледам и за други, се репер за нешто, особено за расположението на јавноста (што и да значи тоа).

Има и поинакви видувања, за тоа кој би бил победник на некои наредни парламентарни избори.
Еве некои велат дека сдссм+дпсмне заедно би можеле да добијат најмногу 40 пратенички мандати, заради велепредавството кое го извршија кон Македонците (промена на име, двојазичност, договори со “соседните пријатели“ и редица други работи. Спорно е која од овие две партии сдссм или дпсмне би имала повеќе од 20 мандати, но и онака мислам дека нивната улога во растурањето на Македонија ги даде очекуваните резултати, па редно и тие малку да одморат (прилично капитал создадоа-ограбија и ќе биде тешко да им се одземе ама ако има добра волја се е можно...)
Ако има избори и слободна волја најмногу би добиле новите политички субјекти предводени од Палчо, Солза, Јанко и оној од Интегра како му беше името заборавив, за овие според расположението на “јавноста“ се говори дека би освоиле 50 мандати...
Сите пајтон партии како оние на П. Трајанов, Лиле и други дефинитивно ќе останат надвор од следниот парламентарен состав, и време беше!

Кога се говори за ЕУропска и покрај привидниот мир и благосостојба, проблемите се веќе видливи и несогласувања има повеќе отколку што се гледат, ако успее да се редефинира преку концепт на ЕУропски во прв, втор, и трет круг добро ако не ќе гледаме интересно финале. Времето на ЕУропска истече исто како и на нивниот поголем брат отаде барата, се појавија нови играчи на теренот...[DOUBLEPOST=1561041131][/DOUBLEPOST]
Ne sum vo tek so bregzit niti nesto posebno se zamarav, no ete sto na koj mu napravi vo kratki crti. Inaku Britanija momentalno e daleku daleku od nekakva imperija ili pak imperijata sto bese pred vtorata svetska vojna. Ako zemis taka i Rim kolese i besese dodeka kolese i besese pa se svedi na nikoj i nisto.
Не ја потценувај империјата, тие и понатаму се главни во “клубот пет очи“, а и во Азија играат големи игри.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.686
Поени од реакции
9.676
Не ми е јасно каква врска има Албанија со нас што не ставаат во пакет заедно, нели секоја држава си има свои преговори
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.139
Поени од реакции
747
A za SJO ne si zapoznaet izgleda. Tuka viden clen po ustavno pravo toa SJO go klasificira kako nadustavna kategorija. SJO e nad ustavot i neznam sto tuka ne e jasno.
Не ми е јасен поимот надуставна категорија. Ништо не може да биде над уставот. СЈО е противуставна категорија. А „специјалистите“ по уставно право со своите толкувања се посрамотија (меѓу нив е и претседателскиот кандидат со своите толкувања). Дури и на лаиците им стана јасно дека тие специјалисти по уставно праве всушност се специјалисти за поддршка на владеачката гарнитура.
За пример ќе го земеме користењето на незаконски прислушуваните телефонски разговори како доказ во судска постапка. Со закон не е дозволено да се користат, а сепак се користат.

А да се организира уште еден референдум (таканаречен), со прашање: Дали сте за НАТО и ЕУ без прифаќање на Преспанскиот договор?
Не може да се постави такво прашање. Тоа се три прашања и треба да бидат поставени на три ливчиња. Јас сум (поточно речено - бев) за ЕУ, против НАТО, а преспанскиот договор не го разбирам, па ќе бојкотирам.
Референдумското прашање мора да биде строго еднозначно.

Еве некои велат дека сдссм+дпсмне заедно би можеле да добијат најмногу 40 пратенички мандати, заради велепредавството кое го извршија кон Македонците (промена на име, двојазичност, договори со “соседните пријатели“ и редица други работи.
Не верувам дека овие нови партии ќе освојат многу гласови. Мое мислење е дека СДСМ+ВМРО ќе освојат најмалку 80 пратеници.
 

F.E.A.R.

Führer
Член од
11 јуни 2015
Мислења
223
Поени од реакции
253
Не ми е јасно каква врска има Албанија со нас што не ставаат во пакет заедно, нели секоја држава си има свои преговори
Бидејчи ние сме Илирида, а не „Македонија“. Зато нѐ клаваат во пакет со нив. Како вела знајш? 25% од населението во Севердонија е со орли, 65% се северџани (т.е. б'лгари), а другите 10% се малцинствата власи, турци, џупци, срби, бошњаци. Наши овде закочени земаат орли за жени, од то се рајџаат изроди, се градат џамии на секој чекор, дивоградби, мафии. Провери ги министрите за образование, култура и не знам шо таму че видиш дека се орли, а не северџани. И да не набројувам друго. И после како да не нѐ клаваат во пакет со Албанија?

Гледам на фејсбук полно навиваат за Левица. И лујџе шо ги знам, па дури и професори од на Филозофскиот факултет. „Сите заедно сплотени, без разлика на пол, вера, раса, можиме да си избориме заедно“ нигде не одиме. Само северџаните то не можат да го сфатат. Ова е накаква последица од комунизмот и социјализмот од Југославија шо ги напрај северџани да не бидат националистички настроени, уште појче ги доретчија квази патриотите и есдеес. Ми велат нејчат да бидат националисти оти така че биле „фашисти“. Која логика еј. Епа ко нејчат да бидат „фашисти“ нека ги трпат последиците.

Ова го кажав претходно и пак го повторувам. Овде 0% има шанси за раст на национализам и зато сѐ че пропадни. Поубо нека нѐ поделат отколку уште да нѐ понижуваат и да си играат со нас како шо сакаат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.183
Поени од реакции
3.530
Ne sum vo tek so bregzit niti nesto posebno se zamarav, no ete sto na koj mu napravi vo kratki crti. Inaku Britanija momentalno e daleku daleku od nekakva imperija ili pak imperijata sto bese pred vtorata svetska vojna. Ako zemis taka i Rim kolese i besese dodeka kolese i besese pa se svedi na nikoj i nisto.
Се разбира дека не е тоа што беше, но сепак тоа е земјата што покрај Франција сеуште жарат и палат на многу места во светот.
А сега стасаа до ниво дали ќе се распадни Британија или не :)[DOUBLEPOST=1561044029][/DOUBLEPOST]
Не ми е јасно каква врска има Албанија со нас што не ставаат во пакет заедно, нели секоја држава си има свои преговори
Затоа што земјиве кои сакаат да ја протнат Албанија во ЕУ, не ставаат во пакет, за да можи да има уцени ова она ...

Оти Албанија има многу послаби шанси за влез во ЕУ, и тоа најмногу затоа што се муслиманска земја, тоа корупцијата, криминалот и мафијата е само бонус :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.002
Поени од реакции
6.780
Ха, да ми го кажеше ова пред БРЕГЗИТ, можеби и ќе ти поверував, ама сега после оваа понижување што го направија граѓаните на НАЈГОЛЕМАТА ИМЕПРИЈА во историјата на човештвото нема дилеми за тоа што се се спремни граѓаните на ЕУ :pos:
Се одкажаа Британците од сопствената историја? Или си го сменија Името?

Тоа што тебе ти е катастрофа гласање за излегување од ЕУ, е твоја субјективна категорија.... Тоа не е национална катастрофа... чак што више, све повеќе расте евроскептицизмот низ Европа.... Евроскептицизмот не е откажување од сопствениот идентитет...тоа е политичка одлука, која ја направиле многу народи претходно (влегување и излегување од сојуз). И ние бевме во сојуз со СФРЈ и излеговме, и нема тука драма....

Драмата е што само во Македонија, Бугарите и Балистите не биле фашисти.... и само за Македонија, не се случила Граѓанската војна во Грција...
Се разбира дека не е тоа што беше, но сепак тоа е земјата што покрај Франција сеуште жарат и палат на многу места во светот.
А сега стасаа до ниво дали ќе се распадни Британија или не :)
Да бе... После ЕУ потоп....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.183
Поени од реакции
3.530
Се одкажаа Британците од сопствената историја? Или си го сменија Името?

Тоа што тебе ти е катастрофа гласање за излегување од ЕУ, е твоја субјективна категорија.... Тоа не е национална катастрофа... чак што више, све повеќе расте евроскептицизмот низ Европа.... Евроскептицизмот не е откажување од сопствениот идентитет...тоа е политичка одлука, која ја направиле многу народи претходно (влегување и излегување од сојуз). И ние бевме во сојуз со СФРЈ и излеговме, и нема тука драма....

Драмата е што само во Македонија, Бугарите и Балистите не биле фашисти.... и само за Македонија, не се случила Граѓанската војна во Грција...
Да бе... После ЕУ потоп....
Германија сменила учебници, а во поглед на Британија не е само сменување на име понижување ...

Во секој случај добро е ова што Британија има прилично добри шарлатани од балкански тип во политиката ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.294
Поени од реакции
3.271
Мислам дека Италија е „ментор“ на Албанија.
Албанија е створена од неколку страни, пред се‘ британска, а првиот нивен монарх е италијански „подарок„, попут првиот грчки монарх, кој е германец увезен во првата грчка држава од раниот 19-ти век.
 
На врв Bottom