Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.360
Поени од реакции
19.907
Целава ситуација ми е толку надреалнa и бизарна, не знам дали да плачам или да се смеам.

Се менуваат идентитет, симболи, историја ; се слават некакви си победи против другата страна, се даваат изјави, пораки и слогани ; преку нет и телевизија се дофрлаат досетки и итроштини од сите страни и се во името на народот. А во позадина, позади цела таа златна естрада, цел театар гние и се распаѓа ; истиот тој народ за кој сите неуморно се борат 24/7/365 бара начин да побегне од резерватов по секоја цена, средношколци се упишуваат на факултет не гледајќи дали ќе најдат работа во оваа држава со таа диплома туку во некоја друга, за пет-десет години во оваа држава ќе останат само пензионери и администрација.

Со среќа Северна, ќе ти треба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Ова го најдов сеа објавено од Нетпрес, официјално соопштение од Беса.

„За граѓаните од Албанската етничка припадност, во прописите и другите акти на државните органи државјанството на македонски јазик ќе гласи “македонско/граѓани на Република Северна Македонија” на албански јазик ќе гласи “eMaqedonisë/qytetar i Republikës së Maqedonisë Veriore” и на англиски “macedonian/citizen of Republic od North Macedonia”.

Според ова буквален превод: Не е македонско државјанство, туку државјанин на Македонија.

Ако е ова тоа што ја кочи работата, стварно не сфаќам зошто е толкав проблем? Реалноста е дека сите сме државјани на Македонија. Можеби не сфаќам добро, еве нека ме просветли некој.
Еве ти точно зошто тоа (не)кочи... Маневар ....

Мислам дека немаат дилема и најголем дел од пратениците. Седумдесетина од владејачкото мнозинство се одамна решени дека ќе гласаат „за“, а 40-ина од опозицијата дека се против сето ова и како што гледаме деновиве - нема да гласаат (ниту учествуваат на седницата). Но не би сакал да сум во кожата на 10-ината пратеници за кои ова сè уште е дилема и се прекршуваат дали кога ќе дојде времето за гласање ќе го стиснат зеленото копче или ќе се премислат и ќе најдат аргументација дека нивните заложби или барања не се (целосно) исполнети и содржани во конечните формулации на уставните амандмани. Во моментов тоа го тврдат пратениците од Беса и можеби затоа не гласаа за дневниот ред на седницата (да демонстрираат дека нема сигурни 80 гласа, сè додека тие не се задоволни од текстот). Од друга страна, попуштање во насока на нивните барања, може да „пишмани“ некој (или сите) од осумте опозициски пратеници, кои сепак го поддржаа овој процес на првото гласање на 19 октомври.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2019/01/118996/
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Целава ситуација ми е толку надреалнa и бизарна, не знам дали да плачам или да се смеам.
Поплачете уште малку, ќе ви олесни.
И така плачење до следните избори, кога ќе гласате сите ко попчиња за Заев или Мицковски, па после следува уште една тура четири години плачење, па гласање пак и така четврт век помина.

Овие четврт век ја извадија вистината на виделина, а тоа е, дека нит ве боли кур за Македонија нит за нејзините интереси. Само гомна се јаде и се плаче.[DOUBLEPOST=1547226285][/DOUBLEPOST]Однесувањето на Беса треба да се гледа и низ призма на турско-катарскиот капитал (и интереси) од кој е создадена и од кој живее партијата.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.216
Поени од реакции
35.804
Вмровциве цело време ги обвинуваа дека ако дојдат на власт ќе го сменат името, овие велеа не е точно се е во главата на Груевски, даваа гаранции и ветувања дека не го чепкаат. Абе еден мандат не истераа на власт одма го сменија името.

Абе гнасни шугави комуњари, да ти ебам руката да ти ебам.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.360
Поени од реакции
19.907
Поплачете уште малку, ќе ви олесни.
И така плачење до следните избори, кога ќе гласате сите ко попчиња за Заев или Мицковски, па после следува уште една тура четири години плачење, па гласање пак и така четврт век помина.

Овие четврт век ја извадија вистината на виделина, а тоа е, дека нит ве боли кур за Македонија нит за нејзините интереси. Само гомна се јаде и се плаче.
Јас во живот имам еднаш гласано и тоа за некој рандом лик на тепка што го заокружив на минатите локални. Не знам од каде заклучи дека сум за едните или другите.

Берик лае - караванот си врви.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Што утре?
Дали овие што ја подржуваат тезата за северна им е јасно што направија? Небитно
Доколку не крахира пензискиот фонд чија пензија ќе замаат? Кога по 5 години ќе ги живеат промашените животи, кој ќе им биде крив освем самите, и тоа небитно.
Кога на една личност не им е битна честа на предците, мислиш ќе му се битни оние кои не ги ни познава. Страшно.
Не докажаа никаков криминал, тажно, изгледа навистина единствена агенда е промена на она што навистина вредеше, но и тоа е небитно. Небитно е се, секој граѓанин ја заслужува власта која ја избрал, а секој човек судбината која ја одбрал.
Последици ќе има, но... Небитно
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Вмровциве цело време ги обвинуваа дека ако дојдат на власт ќе го сменат името, овие велеа не е точно се е во главата на Груевски, даваа гаранции и ветувања дека не го чепкаат. Абе еден мандат не истераа на власт одма го сменија името.

Абе гнасни шугави комуњари, да ти ебам руката да ти ебам.
Нити ВМРО нит СДСМ никад не рекле дека нема да го мењаат името.[DOUBLEPOST=1547226493][/DOUBLEPOST]
Јас во живот имам еднаш гласано и тоа за некој рандом лик на тепка што го заокружив на минатите локални. Не знам од каде заклучи дека сум за едните или другите.
.
Вие - македонските граѓани. И ја сум тука во нив и ти. Тоа дали си гласал за Груевски или лажеш не е уопште битно. Мноштвото ќе излезе и ќе гласа за Мицковски или Заев. Гледај само...
Ако ги тргнеме енормно големите глупости што се тропаат во оваа тема, ќе остане гневот кон СДСМ и ВМРО. Ќе си рече човек леле граѓаните колку се објективни и неутрални. Така да смешно и патетично е тој гнев да го читаш, кога и ја и ти знаеме дека повеќето граѓани ќе изгласаат една од двете опции на изборите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Vojvodata vo stil kako onoj vicot. Po greska svrtiv vo pozarna i da ne ispadnam glup si ja zapaliv kukjata.
Patetika nivo ekspert.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.360
Поени од реакции
19.907
Вие - македонските граѓани. И ја сум тука во нив и ти. Тоа дали си гласал за Груевски или лажеш не е уопште битно. Мноштвото ќе излезе и ќе гласа за Мицковски или Заев. Гледај само...
Тоа што неколку пати ти имам коментирано дека си преокупиран со Груевски не значи дека го подржувам.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Циркус држава, не ми се верува кај се родив... да мењаш име на држава :facepalm::facepalm::facepalm: Да не пишува македонец / граѓани... бла бла бла... :facepalm::facepalm::facepalm:

Еден ден оваа земја пак ќе биде променета, сигурно Голема Албанија.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.799
Раководството на ВМРО-ДПМНЕ ако сакаше да го блокира овој процес, активно ќе работеше на тоа. Но, ВМРО-ДПМНЕ длабоко верува дека ова е последна шанса за Македонија, и сака некој друг да биде крив, само не раководството на партијата, рече Канческа-Милевска.

Без патетичниот дел за „последната шанса“, ова е најголемата вистина кажана во последно време.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.216
Поени од реакции
35.804
Нити ВМРО нит СДСМ никад не рекле дека нема да го мењаат името.[DOUBLEPOST=1547226493][/DOUBLEPOST]Вие - македонските граѓани. И ја сум тука во нив и ти. Тоа дали си гласал за Груевски или лажеш не е уопште битно. Мноштвото ќе излезе и ќе гласа за Мицковски или Заев. Гледај само...
Ако ги тргнеме енормно големите глупости што се тропаат во оваа тема, ќе остане гневот кон СДСМ и ВМРО. Ќе си рече човек леле граѓаните колку се објективни и неутрални. Така да смешно и патетично е тој гнев да го читаш, кога и ја и ти знаеме дека повеќето граѓани ќе изгласаат една од двете опции на изборите.
Промена на уставно име никогаш не ни било предмет на дискусија. Ама бате Зоки начукување сосе јајца. Малку беа 11 години опозиција, многу малку.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Раководството на ВМРО-ДПМНЕ ако сакаше да го блокира овој процес, активно ќе работеше на тоа. Но, ВМРО-ДПМНЕ длабоко верува дека ова е последна шанса за Македонија, и сака некој друг да биде крив, само не раководството на партијата, рече Канческа-Милевска.

Без патетичниот дел за „последната шанса“, ова е најголемата вистина кажана во последно време.
да де да, ВМРО вакво онакво
11 години маме ни ебаа, сега се испичкаа
СДСМ ја украдоа девеести државата, сега името го продадоа



и кога веќе јавниот наратив е тој, кажи ми кој ќе биде резултатот на следните избори?
Претпоставувам дека Левица ќе ги згази.:X3:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.799
да де да, ВМРО вакво онакво
11 години маме ни ебаа, сега се испичкаа
СДСМ ја украдоа девеести државата, сега името го продадоа



и кога веќе јавниот наратив е тој, кажи ми кој ќе биде резултатот на следните избори?
Претпоставувам дека Левица ќе ги згази.:X3:

Еве ај ќе гатам. вмро би требало да тепа како награда за кооперативноста и слаломот што го извозе без да се замери со ниеден амбасадор. Заев ваљда претседател, гласан нормално од тие чија приказна почна со “друштво се чекаме во СЈО пред 18’’, а заврши со ова . Али Ахмети пак на власт со барање од типот да се вдоми по еден качак во секој дом .
А ти, што потајно се надеваше некој да си лежи и бомбите од Смилковско да ти ги пушти Заев, пак тука :icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom