Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
И затајување данок е кривично дело.
А ти имаш ли докази дека е виновен? Едно е сомнеж, ама друго е доказ.
Ок чим ти викаш нема доказ значи нема.. јебига што потврдија 3 судови дека е има вина..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.145
Може да ти уплатам на психијатар? Гледам воа розевото време на Грујо ептен те удрило..
Џабе, него и на Ireal не им помага класичн медицина. Едино може да ги опраи ако некој тајно у бурекот насабајле да им стаи цело картонче.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Џабе, него и на Ireal не им помага класичн медицина. Едино може да ги опраи ако некој тајно у бурекот насабајле да им стаи цело картонче.
Не ми се верува, пошо веќе е надреално и психоделично ова тресење глупости. Отров за пацови ќе заврши работа.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ок чим ти викаш нема доказ значи нема.. јебига што потврдија 3 судови дека е има вина..
Така е. Како што потврдија дека ако бараш мито, тоа не е кривично дело. Патем, „Обвинителстото“ се жалеше на Апелација за „евро за црквата, евро за...“, а нема ништо од таму. А истовремена беше пресудата во Основен со случајот Тенк. Се' е законски, не велам дека не е. Штом Апелација чека... И за СЈО во Уставен има поднесок за испитување на неговата уставност, 2-3 години нема ништо од таму, па СЈО непречено си работи. Се' по закон е.
(А кои се 3-те судови што потврдиле дека има вина? За основен и апелација знам, кој е третиот?)[DOUBLEPOST=1541604550][/DOUBLEPOST]
Не ми се верува, пошо веќе е надреално и психоделично ова тресење глупости. Отров за пацови ќе заврши работа.
Море машко, место да тресеш зелени, кажи нешто аргументирано. Лесно е да „тресеш“, реков. Секој знае така.[DOUBLEPOST=1541604672][/DOUBLEPOST]
Џабе, него и на Ireal не им помага класичн медицина. Едино може да ги опраи ако некој тајно у бурекот насабајле да им стаи цело картонче.
Ако кажеш вака фраерски, мислиш дека си главен „у село“? Како и на претходниот, треба да се дискутира, а не само „кафански“ муабети...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Posle 11 godini vlast na Gvujo i familijata, ova se rezultatite:

Makedonija e vo top 5 najkorumpirani drzavi vo Evropa.
Zitelite na Makedonija imaat najkratok zivoten rok.
Makedonija e najzagadena drzava vo Evropa.
Makedonija e top 5 drzavi vo Evropa so najlos zivoten standard.

Sto ovde ne vi e jasno, i kogo branite? Ova se raboti koi sustinski vi go dopiraat zivotot, a ne apstrakcii kako preaumbuli na Ustav i bojata na krakot na znameto. Duri i da ne bea bombite, samo zaradi ovie fakti Gvujo treba da skapi vo zatvor.

Tengala glupi.
Posle 11 godini vlast na Gvujo i familijata i dve godini na Zaev i huntata
Jas samo da doplnam
...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
https://www.facebook.com/search/top/?q=нг рибари охрид

За соживот во Македонија едни го посрамотуваат Македонскиот фолклор и светата жена Македонката, пеејќи песни и упатувајќи погрдни зборови за нас Македонците и Македонките во Тетово, а додека македонската НГ Рибари Охрид поради патриотски песни и симболи на Македонија во градот на Крали Марко, беше понижувачки испратена од полициските припадници кои имаат дадено заклетва дека ќе го бранат Уставот и законите на Република Македонија.
Слика и прилика на фиромјанец си. Нема дно твојата неинформираност и тресење глупости.

Прво, ми споделуваш напис од страна насловена Млади за Македонија, која и на мајмун за 2 секунди ќе му стане јасно дека е ботско-вмровска страна. Второ, никаде во написот не се цитира ниту член на групата, ниту официјален записник, ниту полициски извештај, НИШТО. Виделе инцидент и си смислиле приказна за таквите како тебе инстантно да ја сркнат.

Повели линкче и цитатче, за во случај нешто да ти се деси со компјутерот, па да не ти отвора линкот, ко на колегата твој Ѓоле.

24rakomet

Судиите Начевски и Николов побараа испразнување на трибината каде што се наоѓаа охридските симпатизери, поради некоректно навивање и погрдни зборови упатени кон нив. Во салата немаше редари и полиција, па се чекаше да дојдат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Така е. Како што потврдија дека ако бараш мито, тоа не е кривично дело. Патем, „Обвинителстото“ се жалеше на Апелација за „евро за црквата, евро за...“, а нема ништо од таму. А истовремена беше пресудата во Основен со случајот Тенк. Се' е законски, не велам дека не е. Штом Апелација чека... И за СЈО во Уставен има поднесок за испитување на неговата уставност, 2-3 години нема ништо од таму, па СЈО непречено си работи. Се' по закон е.
(А кои се 3-те судови што потврдиле дека има вина? За основен и апелација знам, кој е третиот?)[DOUBLEPOST=1541604550][/DOUBLEPOST]
Море машко, место да тресеш зелени, кажи нешто аргументирано. Лесно е да „тресеш“, реков. Секој знае така.[DOUBLEPOST=1541604672][/DOUBLEPOST]
Ако кажеш вака фраерски, мислиш дека си главен „у село“? Како и на претходниот, треба да се дискутира, а не само „кафански“ муабети...
Прими сочувство за ова шо ќе мора твојов идол и наредбодавец да иде у затвор....уствари шо тресам глупости - нека скапе у зандана, така му треба.
Да коментирам детаљи за судството, двојни аршини, неправди, за говно шо истото го напраи такво и со чија помош беа упропастени животи и судбини на иљадници луѓе....ме заболе органов право да ти кажам. Има протести за ова, договорете се со иреал и идете заедно...ваљда има, за ова може да се зберете, за име, закон за јазици и такви слични "небитни" работи ве заболеа смоките. Уште да не беше Крсто Мукоски у апс, па да ви отвори и врати и од суд да влезете...
У дискусииве имате све, само уште аргументи ви фалат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
За Грујо Бранко бил крив а за Зоки Грујо. Поради резултатот на Грујо доби Зајко власт. Вети дека све ќе биде подобро. Што добивме? Продолжува по ист пат со зголемено темпо и покрај тоа капитулира при сите отворени прашања со соседите. Визијата на Заев? Покрај тоа што не изкажа визија секој разумен човек би помислил дека целта му е да ја закопа Македонија и Македонците.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.309
Поени од реакции
46.043
Posle 11 godini vlast na Gvujo i familijata i
...
Магично испари “фамилијата’’ од реториката и говорот на СДС. Нема веќе “фамилија’’ во соопштенијата во кои се прозива вмро, сега е само „криминалецот Груевски“ и“ антизападно’’.
Јас би можел да погаѓам зошто е тоа така, ама страв ми е да не утнам и да омаловажам нечија борба за правда.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Posle 11 godini vlast na Gvujo i familijata, ova se rezultatite:

Makedonija e vo top 5 najkorumpirani drzavi vo Evropa.
Zitelite na Makedonija imaat najkratok zivoten rok.
Makedonija e najzagadena drzava vo Evropa.
Makedonija e top 5 drzavi vo Evropa so najlos zivoten standard.
Тотално погрешна перцепција имаш, и пред Грујо Македонија беше исто говно во поглед на економија/екологија и после него, еве скоро 2 години сме дамбетер.

Тоа што суштински се смени и ни го влоши животот со Грујо беше што албанците продолжија со окупацијата на нашата територија без патлиотот да писне, УЧК беа амнетстирани и дополнително ја сјеба позицијата на РМ во спорот за името со екстра глупиот проект Скопје 2014.
Но, сепак за 2 години Зоки го претрка во глупостите кои ги направи овој за 11 години.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.821
Поени од реакции
15.752
Па и Ал Капоне не можеа да му ги докажат другите криминали според законот, па за затајување данок го затворија.
А некој треба да е луд некој да тврди дека не бил виновен.
Ал Капоун сам отиде во затвор за да се заштити од конкурентите во мафијата, носеше во рака пиштол и договорен цајкан го уапси за носење оружје. После додека беше во затвор му извадиа документи за данокот... инаку уште многу пред тоа беше обвинет за не платено данок, некој пари без потекло, но тогаш се спаси бидејќи имал платено данок и со тоа се признавало потекло на парите...

Но се тоа нема врска со политичари, ретко е политичар директно да има пари без покритие, воглавном зад секој валкан бизнисмен стои политичар кој му овозможува сигурност... значи се работи за спреги, ако за времето на Бране бил Хари, Стерио итн, за времето на Никола Миалков, Камчев...сега се Вице, Ангушев и некој други...
А највеќето од бизнисмените, всушност најкрупните се со секоја власт, т.е. мигрираат

 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ал Капоун сам отиде во затвор за да се заштити од конкурентите во мафијата, носеше во рака пиштол и договорен цајкан го уапси за носење оружје. После додека беше во затвор му извадиа документи за данокот... инаку уште многу пред тоа беше обвинет за ше платено данокнекој пари без потекло но тогаш се спаси бидејќи имал платено данок и со тоа се признавало потекло на парите...

Но се тоа нема врска со политичари, ретко е политичар директно да има пари без покритие, воглавном зад секој валкан бизнисмен стои политичар кој му овозможува сигурност... значи се работи за спреги, ако за времето на Бране бил Хари, Стерио итн, за времето на Никола Миалков, Камчев...сега се Вице, Ангушев и некој други...
А највеќето од бизнисмените, всушност најкрупнитре се со секоја власт, т.е. мигрираат
Jas se nadevam za opsto dobro deka ti si hospiltaliziran nekade, i deka site ovie gluposti gi pisuvas od nekoja ludnica. Mi e strav i da pomislam deka se setas slobodno.
 
M

Macedon1um

Гостин
Член од
12 март 2009
Мислења
19.821
Поени од реакции
15.752
Слика и прилика на фиромјанец си. Нема дно твојата неинформираност и тресење глупости.

Прво, ми споделуваш напис од страна насловена Млади за Македонија, која и на мајмун за 2 секунди ќе му стане јасно дека е ботско-вмровска страна. Второ, никаде во написот не се цитира ниту член на групата, ниту официјален записник, ниту полициски извештај, НИШТО. Виделе инцидент и си смислиле приказна за таквите како тебе инстантно да ја сркнат.

Повели линкче и цитатче, за во случај нешто да ти се деси со компјутерот, па да не ти отвора линкот, ко на колегата твој Ѓоле.

24rakomet

Судиите Начевски и Николов побараа испразнување на трибината каде што се наоѓаа охридските симпатизери, поради некоректно навивање и погрдни зборови упатени кон нив. Во салата немаше редари и полиција, па се чекаше да дојдат.
споделуваш званична верзија која ништо не кажува околу инцидентот, па и на снимката ништо не се гледа...
Освен тоа РЕЗУЛТАТСКИ немаше никаква причина за некоја ситуација, Охрид победи со 39:21
така дека е јасно како бел ден дека работата била меѓу судиите и дел од публиката
немало во салата полиција па накнадно е повикана и употребила палки а си пишува дека малолетен гостински навивач добил повреди по главата...

навивачите не тврдат дека судиите ја прекинаа утакмицата поради симболи, тврдат дека полицијата била жестока поради симболите..
што и како било може да знае некој кој што бил на трибините, записникот не се занимава со ситуации вон теренот...


 
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
Толку од продавање приказни за патриотизам, зачувување на уставното име, штетен договор со Грција итн. Мицковски го интересира само власта
Хан: Ја поздравив посветеноста на Мицкоски да не го кочи процесот Договорот од Преспа во Собранието
Чекај бе, та нели Мицко пред два дена рече дека жестоко ќе се спротистави на уставните измени? Oh wait...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom