Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Анима мунди собра поише народ за кучињата скитници од дпне за процесов со редефинирањево на држаава.
Добро, оправдано, мора со фингиран хаос у своите редови да се справат прво, па после ќе му ја мислат...[DOUBLEPOST=1541344511][/DOUBLEPOST]
орел + магаренце, дадов пред ден два и предлог слика ама остана неприметена...
Сега и тоа ќе дојде на РЕД во парламент, а власта ќе формира и нестручни комисии, за знаме, грб и химна, има таму во влада пун куфер советници ала боки 13, што им е работата...
На 99% од форум си му на игнор, не се секирај :cool:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.248
Поени од реакции
4.472
Лицемерие левел Норт Македониџа.
Мајка и е министер, типкава 24/7 на фб спамира со кучиња, веганство и хуманост и протести за кучиња. А хуманост за луѓе, не сме од ваша класа ние?

Да идеше за даноциве, за грантчињата на другарите да протестираше, за патните трошоци, за...да не набројувам.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Анима мунди собра поише народ за кучињата скитници од дпне за процесов со редефинирањево на држаава.
Добро, оправдано, мора со фингиран хаос у своите редови да се справат прво, па после ќе му ја мислат...[DOUBLEPOST=1541344511][/DOUBLEPOST]

Искрено јас очекував најмногу од прогресивните и избањани шарени револуционери да излезат и да протестираат против редефинирањто на државата како што велиш ти,оти се претставуваа како непартиски и коректив на секоја власт. Како што беа коректив на минатата власт мискев дека ке беа и на оваа,ама мукла некако.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Срањава во северџанов се вртат ко на филмска лента, човек крајот не може да му го најде. Нема фокус врз една тема, се е собрано на куп. Од надворешна политика па до загадување на воздух, внатрешни политички превирања, идентитетски прашања, касапење на устав, тирански платформи, протести за кучиња и мачки, градежни мафии, криминални тендери со патишта, нов арач за рајата, фарсоидни судења, аболиции и помирувања, непостоечки претседател, надворешни миграции, нема попис...важно итаме кон ЕУ и НАТО, мало морген.

Работи како реформи, економија, судство и правда, намалување на невработеност, намалување на јаз помеѓу богати и сиромашни кој што патем е највисок во Европа, борба против корупција во институциите, како што е полиција и судство - канцер на општеството, се е ставено во трет план. Сеуште збираме пари по телефон за болни деца, здравствениот систем во целосен колапс, пензискиот систем е дупка без дно, растечки јавен долг за сервисирање на стари долгови и камати, потоплнување на буџестски дупки, зголемување на плати на неписмена полиција...да не почнувам да зборам за образование.

И Заев на купот глупости го додава ова:
Заев: Една од главните задачи на Владата е да ги врати младите професионалци во Македонија и да ја трансформираат во модерна и просперитетна земја
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.131
Поени од реакции
20.356
Ова е само колку да влезе чивијата. Членарината за НАТО треба некој да ја плати.
Да не треба да плаќаме членарина во НАТО и за соседниве земји, во духот на добрососедството, бидејќи идиотиве неспособни ги зголемија сите можни даноци и давачки?

Почнувајќи од придонесите за пензиско и здравствено, па се до данок од игри на среќа (кладилница и сл.). Закачија дури и данок на камати и заштеди во банка, хаха.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Шала настрана, убаво го срочил :icon_lol:

Burevesnik‏ @zoranburevesnik Nov 3
Treba da sme gordi, nie sme sreknici, svedoci na najgolemata politička izmama vo našata istorija! Ke imame što da prikažuvame.


Јас не ти го спорам ова (во болдот). Македонците можеби биле најголеми Југословени од сите. Нормално, имало луѓе што мислеле поинаку и што имале други идеи за државата - не сум рекол никогаш дека не ги ценам, меѓутоа згадено ми е од правење на икони на погрешни луѓе. Исто така, таа служба за која збориме е сатанизирана многу после распадот на Југославија. Еве еден пример ќе ти дадам - режисерот Љубиша Георгиевски, човек поради кој немаат пркнато еден куп театарски режисери, бил игран, добивал работа, бил експониран во тој систем - што апла значи дека бил „подобен“ и сеа тоа смрдено старчиште фрла говна врз истите тие служби и сведочи по разноразни документарци за бруталноста - на него не му верувам. Не им верувам на многу такви како него што си ги добија своите 5 минути многу скоро.
Ова што збориш дека овде тој систем бил во mode-extra, јас повеќе мислам дека произлегува од синдромот на самоуништување, кој и сега е изразен и историски го имало - завист, омраза кон соседи, колеги, пријатели која се преточува во кодошење, клеветење исл. Еве, кажи ми дека денес не е така? Потполно исто е.
Белград си се наметнал, што е нормално, најголем народ по бројност, застапен во сите поединечни републики, посебно Црна Гора, Босна, па и Хрватска - имам за ова пишувано и порано - кај нас многу ретко се пројавувала самосвест, многу ретко. Жал ми е, ама така. И у брак можеш да се поставиш жена ти да те крши од ќутек.
Стварање култови од Мане Јаковлевски, Драган Богдановски...проучи ги поубаво нивните ликови и дела. Познавам луѓе што директно соработувале и ги познаваат...не е тоа - тоа. Згора на се, најдобар податок ти е што „делувале“ од странство, па ја имаш сегашнава дијаспора - јасно ти е колку е „сплотена“ дијаспората и колку се потресува за државава. Се работи за слабо школувани ликови, повеќе водени од емоција, отколку од силно патриотско чувство и некакви големи интелектуални и организациони капацитет, маргинални ликови. Кој е нивниот учинок реално? Формирање на партија со украдено име што се извитопери у најголем душман на сопствениот народ?

Македонците биле најголеми југословени затоа шо за прв пат добиле своја држава и тоа биле најдобрите времиња кои овој народ ги доживеал со векови назад, далеку од совршено но истовремено и далеку подобро од се претходно...

Нејсе, јас немам проблем со функционирањето на службите за време на СФРЈ во тој систем, во тие околности тоа е делумно разбирливо иако сепак неприфатливо поради несразмерното делување, но имам голем проблем шо со истото се дозволило да се продолжи и по независноста. И тие исти ликови сега ми продаваат мадиња за бубрези и демократија. Настрана шо во функција се истите мрежи и методологии. Никогаш не се спроведе лустрација онака како шо треба како и ништо друго впрочем. Еве тие луѓе правеле шо правеле чисто поради идеолошки причини, кај на курот истите сеа мене ми продаваат демократија? Нели верувале во тој систем, сеа и во овој почнаа да веруваат или се професионални кодоши и газолижачи?
Види како се спорведе лустрација во екс СССР земји и каде се тие со своите интеграции во евро-атлантските структури а каде сме ние, настрана фактот шо истите тие шо работеле тогаш за туѓи интереси истото го прават и сега, без исклучок.

Не знам во кое својство го нафрли Љубиша Ѓеоргиевски, не знам дали бил дел од соработничка мрежа, бил предмет на оперативна обработка или ни едно ни друго а може и двете, меѓутоа пак тоа не му го одзема правото на критика на тоа шо не чинело, посебно ако ете бил истакнат културен работник уште тогаш. А за тоа шо значи „подобност“ и како службите штителе одредени опшествени позиции тоа ми е познато, свесен сум дека дури еден обичен трговски патник не си можел да станиш пред да добиеш ле пасе од УДБ. Затоа кога ќе речам УДБаши тоа опфаќа многу поширок спектар на ликови од само една политичка партија или една идеолошка провининеција. Секта е тоа.

Во поглед на она шо го нарекуваш самодеструктивен синдром кај македонците мислам дека многу голема улога сеуште има пропагандата која владеела со години а е лошо шо во последниве години доби многу на интензитет. Значи семејства со генерации живееле едните како бугарофили, другите србомани трети гркомани а се тоа иста крв (настрана шо сите луѓе сме крв и месо), еве и ден денес нема здраво врзивно ткиво а да не правиме муабет за изградена опшествена структура која може сериозно да се спротивстави на сето тоа, некој не дозволува ниту да пркне такво нешто. Премногу долго живеење под ропство развивива таков поданички, кодошки менталитет, кој се не прошол на овие простори упм.
Тоа со бројна и/или културолошка доминација на Белград врз Скопје не ми стои некако, земи ги словенците за пример, не се побројни од нас, напротив ако се земе на куп со малцинства во соседни земји и емиграција, македонците се далеку побројни ама тоа е апсолутно безначајно во случајот. Ропски менталитет иаме, и претходно сум напишал, ако глуп народ значи силна држава се земе како правило тогаш ние сме исклучок, јбга.

Околу Маноил Јаковлевски и Драган Богдановски, не знам дали е ова свесно или не, меѓутоа овие два лика да ги ставиш во ист контекст комплетно ја извитоперува сликата, дијаметрално спротивни ликови. Значи никогаш не мистифицирам или величам одредени ликови, меѓутоа далеку од тоа пак да се обидам да девалвирам некого, во случајот со Драган Богдановски не може да се каже дека тој е она шо бил Теодор Херцог за Израел и Ционизмот, но во никој случај не може да стави во ист кош со Мане Јаковлевски. И пак се навраќаме на тоа шо цело време го тврдам, на сметка на одредена антимакедонска агенда, со амин до Запад и на линија на традиционалното српско-грчко солузништво кое трае и денес, и во време на Југославија исклучително жестоко е репресирано се шо делувало во насока на создавање сврзно ткиво за македонците. Драган Богдановски со едно маргинално делување споредено со она на усташките, четничките или балистичките движења е жестоко репресиран, киднапиран донесен во МКД, осуден и затворен, дури по излегувањето од затвор службите го сместиле во озвучен стан со наместена партнерка итн. Така да пак стојам на тоа дека систематски не бришат како народ.
Сега има доста текстови достапни на нет во архивите на ЦИА, напиши apple of contempt и читај...

Инаку за името ВМРО и јас би се согласил да се остави на историјата затоа шо немаме реално структура која е достојна да го носи...НО ако може неоврховистот Каракачнов и генерално бугарските служби да го (зло)употребуваат тогаш отстапувам од овој став.

За граѓанската војна во Грција по Втора светска...
Тоа е идеолошки судир. Политички судир. Бугарија, Грција и Албанија имаат како држави најсилно етаблиран националистички 'рбет, за разлика од "братство-единство" системот тука. Ниедна од државите не е етнички чиста, посебно ова е изразено во Грција, каде што народот е своевиден хибрид, доселуван од Анадолија и каде све не. Потребата да се воспостави географски тампон на понатамошно ширење на Турција кон Европа, некој некогаш во Британија и Русија си мислел дека ќе го постигне со силни националистички настроени држави поставени на нејзините граници. Во времето кога Грција е формирана како држава, Русија била царство. Поделбата внатре во грчкото општество е настаната поради појавата на комунизмот. 100 пати имам пишано дека изборот на македонското малцинство да ја поддржи комунистичката партија во Грција е според мене правилен. Југословенска интервенција во Грција би значела војна со Британија, во која многу веројатно би се вмешала и Русија, затоа што била на самата граница (во Бугарија). Каков би бил исходот, не знам, никој не би знаел. Дека има да му се замери на раководството на КПЈ, на Тито - ИМА, не има, туку ИМА МНОГУ. Но и на онолкаво хрватско-црногорско (па и босанско-словенечко) крајбрежје, к** ќе барале геостратешки на Егејско, не им требало. Требале да влегуваат у конфликт со држава со која претходно не војувале никогаш, па ни ние. Знаеш дека ги интересирале и Трст и Клагенфурт, па им рекле "ај враќајте си се у граници на СХС и не јадете г***а многу". Тој дел ретко кој го збори кога се збори за неподдршката во нашио проблем.
Меѓутоа, мој став е дека овде и немало таква иницијатива како што денеска се прави мит дека имало. Партизанските одреди се формирани со помош на српски комунисти....Темпо, и тоа не е мит, туку чиста вистина. Важното е што имало македонски партизани. Важно е што избориле тие. Еве денеска, конвертираните комуњари се иссеруваат баш на тој АСНОМ и баш на тие придобивки. Дали требало или не требало да се иде у федерација, потоа дали сме имале избор воопшто....тоа се прашања што мислам дека нема никогаш да има консензус околу нив - никогаш. Мој став е дека (го имам напишано и порано) дека попаметно е да се живее во држава од 22 милиони, со луѓе со кои се разбираш, имаш слични или исти антрополошки карактеристики, етнолошки многу слични и многу заеднички интереси. Се покажа како го изигравме тоа сами - наш проблем, очигледно лошо сме играле и тогаш, што кажува денешново.
Многу е погрешно да споредува Трст со Егејска Македонија и тоа да се сведе само и само на идеолошки судир, за ова е убаво да се отвори засебна тема со наслов Граѓанската војна во Грција ако веќе ја нема и таму да се оди подлабоко...

Секој нормален човек требаше при првите обиди да се манипулира во транзицијата, со кражба на државен имот, бркање од работа, етнички конфликти и се друго негативно - требаше политичарите да ги бесиме по бандери, а ние што праиме - рециклираме говна скоро 30 години. Во други теми имам пишувано дека емиграција не поддржувам и не оправдувам - дека требаше да се седи тука и на секој погрешен чекор да се искача на улица, да се урла и фрла пред собрание, да се кршат глави.
Апсолутно се согласувам и тука повторно се потврдува тој самодеструктивен ропско-кодошки менталитет на македонецот кој веројатно сега е веќе генетска модификација...често го спомнувам како пример случајот со ТАТ, во Битола и битолско се претпоставува дека преку 100 самоубиства има директно поврзани со таа афера, а чинителите на истата заедно со нивните семејства и ден денес слободно се шетаат како средноимотни успешни бизнисмени и истакнати опшествени членови. Еден барем да се одважеше да понесе некој со себе ама пак јбга :icon_lol:

Пред 2001-ва, мислев дека на денот кога ќе се смени името, овде ќе избие внатрешен конфликт у кој ќе се успоубиеме меѓусебно. Откако ја потпишавме таа капитулација, така глатко, без реакција - веќе ова не ме изненадува.
Читам последниов период, многу од тие што се против промена (со кои го делам мислењето), потенцираат дека ниедна друга држава на светот не си го дефинирала поредокот внатре, по инструкции на друга држава, а притоа забораваат дека во 2001-ва ние уставот го сменивме откако припукаа пар ш иптарски банди. Да не се праиме луди без потреба, сите ние сме си криви за ова.
Сево ова шо сега се случува е само најобиична фарса, од 27ми Април и претходните провокации на Села па неговото тепање по кое волшебно експресно се опорави без никакви последици...се до држ не дај сега со ДПСМНЕ во обид да се продаде некаква делба и поделба притоа да се задржи чесно спечаленото, а паралелно со тоа да одработат за туѓи интереси и на крај партијата да не изгуби многу од гласовите, пошто објективно гледано колаборационистите (СДС) изненадија со тоа колку можат :pusigo: додека ДПСМНЕ чисто уринираше на наративот кој го наметнаа во нивните 10г власт додека жигосуваа се живо и диво како предавници кога беше името и албанците во прашање. После изјавата на Николовски дека сега веќе не бил можен подобар договор со јунанофашистите и лошото актерство на Мицковски, сметам дека на секој еден треба да му биде јасно дека е истото сценарио како 2001 и 2004 со акцент да се превенира распад на политичките структури и да дојде до посериозни опшествени бранувања. Уше кога се обиде началникот во своето писмо да нагласи дека требало да се гласа против ама и ако се гласало пак ќе било џабе...очекувам во понатмошните фази сите топтан да гласаат за сквернавењето на Македонија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.835
Поени од реакции
15.769
Шала настрана, убаво го срочил :icon_lol:

Burevesnik‏ @zoranburevesnik Nov 3
Treba da sme gordi, nie sme sreknici, svedoci na najgolemata politička izmama vo našata istorija! Ke imame što da prikažuvame.





Македонците биле најголеми југословени затоа шо за прв пат добиле своја држава и тоа биле најдобрите времиња кои овој народ ги доживеал со векови назад, далеку од совршено но истовремено и далеку подобро од се претходно...

Нејсе, јас немам проблем со функционирањето на службите за време на СФРЈ во тој систем, во тие околности тоа е делумно разбирливо иако сепак неприфатливо поради несразмерното делување, но имам голем проблем шо со истото се дозволило да се продолжи и по независноста. И тие исти ликови сега ми продаваат мадиња за бубрези и демократија. Настрана шо во функција се истите мрежи и методологии. Никогаш не се спроведе лустрација онака како шо треба како и ништо друго впрочем. Еве тие луѓе правеле шо правеле чисто поради идеолошки причини, кај на курот истите сеа мене ми продаваат демократија? Нели верувале во тој систем, сеа и во овој почнаа да веруваат или се професионални кодоши и газолижачи?
Види како се спорведе лустрација во екс СССР земји и каде се тие со своите интеграции во евро-атлантските структури а каде сме ние, настрана фактот шо истите тие шо работеле тогаш за туѓи интереси истото го прават и сега, без исклучок.

Не знам во кое својство го нафрли Љубиша Ѓеоргиевски, не знам дали бил дел од соработничка мрежа, бил предмет на оперативна обработка или ни едно ни друго а може и двете, меѓутоа пак тоа не му го одзема правото на критика на тоа шо не чинело, посебно ако ете бил истакнат културен работник уште тогаш. А за тоа шо значи „подобност“ и како службите штителе одредени опшествени позиции тоа ми е познато, свесен сум дека дури еден обичен трговски патник не си можел да станиш пред да добиеш ле пасе од УДБ. Затоа кога ќе речам УДБаши тоа опфаќа многу поширок спектар на ликови од само една политичка партија или една идеолошка провининеција. Секта е тоа.

Во поглед на она шо го нарекуваш самодеструктивен синдром кај македонците мислам дека многу голема улога сеуште има пропагандата која владеела со години а е лошо шо во последниве години доби многу на интензитет. Значи семејства со генерации живееле едните како бугарофили, другите србомани трети гркомани а се тоа иста крв (настрана шо сите луѓе сме крв и месо), еве и ден денес нема здраво врзивно ткиво а да не правиме муабет за изградена опшествена структура која може сериозно да се спротивстави на сето тоа, некој не дозволува ниту да пркне такво нешто. Премногу долго живеење под ропство развивива таков поданички, кодошки менталитет, кој се не прошол на овие простори упм.
Тоа со бројна и/или културолошка доминација на Белград врз Скопје не ми стои некако, земи ги словенците за пример, не се побројни од нас, напротив ако се земе на куп со малцинства во соседни земји и емиграција, македонците се далеку побројни ама тоа е апсолутно безначајно во случајот. Ропски менталитет иаме, и претходно сум напишал, ако глуп народ значи силна држава се земе како правило тогаш ние сме исклучок, јбга.

Околу Маноил Јаковлевски и Драган Богдановски, не знам дали е ова свесно или не, меѓутоа овие два лика да ги ставиш во ист контекст комплетно ја извитоперува сликата, дијаметрално спротивни ликови. Значи никогаш не мистифицирам или величам одредени ликови, меѓутоа далеку од тоа пак да се обидам да девалвирам некого, во случајот со Драган Богдановски не може да се каже дека тој е она шо бил Теодор Херцог за Израел и Ционизмот, но во никој случај не може да стави во ист кош со Мане Јаковлевски. И пак се навраќаме на тоа шо цело време го тврдам, на сметка на одредена антимакедонска агенда, со амин до Запад и на линија на традиционалното српско-грчко солузништво кое трае и денес, и во време на Југославија исклучително жестоко е репресирано се шо делувало во насока на создавање сврзно ткиво за македонците. Драган Богдановски со едно маргинално делување споредено со она на усташките, четничките или балистичките движења е жестоко репресиран, киднапиран донесен во МКД, осуден и затворен, дури по излегувањето од затвор службите го сместиле во озвучен стан со наместена партнерка итн. Така да пак стојам на тоа дека систематски не бришат како народ.
Сега има доста текстови достапни на нет во архивите на ЦИА, напиши apple of contempt и читај...

Инаку за името ВМРО и јас би се согласил да се остави на историјата затоа шо немаме реално структура која е достојна да го носи...НО ако може неоврховистот Каракачнов и генерално бугарските служби да го (зло)употребуваат тогаш отстапувам од овој став.



Многу е погрешно да споредува Трст со Егејска Македонија и тоа да се сведе само и само на идеолошки судир, за ова е убаво да се отвори засебна тема со наслов Граѓанската војна во Грција ако веќе ја нема и таму да се оди подлабоко...



Апсолутно се согласувам и тука повторно се потврдува тој самодеструктивен ропско-кодошки менталитет на македонецот кој веројатно сега е веќе генетска модификација...често го спомнувам како пример случајот со ТАТ, во Битола и битолско се претпоставува дека преку 100 самоубиства има директно поврзани со таа афера, а чинителите на истата заедно со нивните семејства и ден денес слободно се шетаат како средноимотни успешни бизнисмени и истакнати опшествени членови. Еден барем да се одважеше да понесе некој со себе ама пак јбга :icon_lol:



Сево ова шо сега се случува е само најобиична фарса, од 27ми Април и претходните провокации на Села па неговото тепање по кое волшебно експресно се опорави без никакви последици...се до држ не дај сега со ДПСМНЕ во обид да се продаде некаква делба и поделба притоа да се задржи чесно спечаленото, а паралелно со тоа да одработат за туѓи интереси и на крај партијата да не изгуби многу од гласовите, пошто објективно гледано колаборационистите (СДС) изненадија со тоа колку можат :pusigo: додека ДПСМНЕ чисто уринираше на наративот кој го наметнаа во нивните 10г власт додека жигосуваа се живо и диво како предавници кога беше името и албанците во прашање. После изјавата на Николовски дека сега веќе не бил можен подобар договор со јунанофашистите и лошото актерство на Мицковски, сметам дека на секој еден треба да му биде јасно дека е истото сценарио како 2001 и 2004 со акцент да се превенира распад на политичките структури и да дојде до посериозни опшествени бранувања. Уше кога се обиде началникот во своето писмо да нагласи дека требало да се гласа против ама и ако се гласало пак ќе било џабе...очекувам во понатмошните фази сите топтан да гласаат за сквернавењето на Македонија.
овој Зоран пуштен е од притвор поодамно, ама постапката каков епилог имаше ???
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Шала настрана, убаво го срочил :icon_lol:

Burevesnik‏ @zoranburevesnik Nov 3
Treba da sme gordi, nie sme sreknici, svedoci na najgolemata politička izmama vo našata istorija! Ke imame što da prikažuvame.





Македонците биле најголеми југословени затоа шо за прв пат добиле своја држава и тоа биле најдобрите времиња кои овој народ ги доживеал со векови назад, далеку од совршено но истовремено и далеку подобро од се претходно...

Нејсе, јас немам проблем со функционирањето на службите за време на СФРЈ во тој систем, во тие околности тоа е делумно разбирливо иако сепак неприфатливо поради несразмерното делување, но имам голем проблем шо со истото се дозволило да се продолжи и по независноста. И тие исти ликови сега ми продаваат мадиња за бубрези и демократија. Настрана шо во функција се истите мрежи и методологии. Никогаш не се спроведе лустрација онака како шо треба како и ништо друго впрочем. Еве тие луѓе правеле шо правеле чисто поради идеолошки причини, кај на курот истите сеа мене ми продаваат демократија? Нели верувале во тој систем, сеа и во овој почнаа да веруваат или се професионални кодоши и газолижачи?
Види како се спорведе лустрација во екс СССР земји и каде се тие со своите интеграции во евро-атлантските структури а каде сме ние, настрана фактот шо истите тие шо работеле тогаш за туѓи интереси истото го прават и сега, без исклучок.

Не знам во кое својство го нафрли Љубиша Ѓеоргиевски, не знам дали бил дел од соработничка мрежа, бил предмет на оперативна обработка или ни едно ни друго а може и двете, меѓутоа пак тоа не му го одзема правото на критика на тоа шо не чинело, посебно ако ете бил истакнат културен работник уште тогаш. А за тоа шо значи „подобност“ и како службите штителе одредени опшествени позиции тоа ми е познато, свесен сум дека дури еден обичен трговски патник не си можел да станиш пред да добиеш ле пасе од УДБ. Затоа кога ќе речам УДБаши тоа опфаќа многу поширок спектар на ликови од само една политичка партија или една идеолошка провининеција. Секта е тоа.

Во поглед на она шо го нарекуваш самодеструктивен синдром кај македонците мислам дека многу голема улога сеуште има пропагандата која владеела со години а е лошо шо во последниве години доби многу на интензитет. Значи семејства со генерации живееле едните како бугарофили, другите србомани трети гркомани а се тоа иста крв (настрана шо сите луѓе сме крв и месо), еве и ден денес нема здраво врзивно ткиво а да не правиме муабет за изградена опшествена структура која може сериозно да се спротивстави на сето тоа, некој не дозволува ниту да пркне такво нешто. Премногу долго живеење под ропство развивива таков поданички, кодошки менталитет, кој се не прошол на овие простори упм.
Тоа со бројна и/или културолошка доминација на Белград врз Скопје не ми стои некако, земи ги словенците за пример, не се побројни од нас, напротив ако се земе на куп со малцинства во соседни земји и емиграција, македонците се далеку побројни ама тоа е апсолутно безначајно во случајот. Ропски менталитет иаме, и претходно сум напишал, ако глуп народ значи силна држава се земе како правило тогаш ние сме исклучок, јбга.

Околу Маноил Јаковлевски и Драган Богдановски, не знам дали е ова свесно или не, меѓутоа овие два лика да ги ставиш во ист контекст комплетно ја извитоперува сликата, дијаметрално спротивни ликови. Значи никогаш не мистифицирам или величам одредени ликови, меѓутоа далеку од тоа пак да се обидам да девалвирам некого, во случајот со Драган Богдановски не може да се каже дека тој е она шо бил Теодор Херцог за Израел и Ционизмот, но во никој случај не може да стави во ист кош со Мане Јаковлевски. И пак се навраќаме на тоа шо цело време го тврдам, на сметка на одредена антимакедонска агенда, со амин до Запад и на линија на традиционалното српско-грчко солузништво кое трае и денес, и во време на Југославија исклучително жестоко е репресирано се шо делувало во насока на создавање сврзно ткиво за македонците. Драган Богдановски со едно маргинално делување споредено со она на усташките, четничките или балистичките движења е жестоко репресиран, киднапиран донесен во МКД, осуден и затворен, дури по излегувањето од затвор службите го сместиле во озвучен стан со наместена партнерка итн. Така да пак стојам на тоа дека систематски не бришат како народ.
Сега има доста текстови достапни на нет во архивите на ЦИА, напиши apple of contempt и читај...

Инаку за името ВМРО и јас би се согласил да се остави на историјата затоа шо немаме реално структура која е достојна да го носи...НО ако може неоврховистот Каракачнов и генерално бугарските служби да го (зло)употребуваат тогаш отстапувам од овој став.



Многу е погрешно да споредува Трст со Егејска Македонија и тоа да се сведе само и само на идеолошки судир, за ова е убаво да се отвори засебна тема со наслов Граѓанската војна во Грција ако веќе ја нема и таму да се оди подлабоко...



Апсолутно се согласувам и тука повторно се потврдува тој самодеструктивен ропско-кодошки менталитет на македонецот кој веројатно сега е веќе генетска модификација...често го спомнувам како пример случајот со ТАТ, во Битола и битолско се претпоставува дека преку 100 самоубиства има директно поврзани со таа афера, а чинителите на истата заедно со нивните семејства и ден денес слободно се шетаат како средноимотни успешни бизнисмени и истакнати опшествени членови. Еден барем да се одважеше да понесе некој со себе ама пак јбга :icon_lol:



Сево ова шо сега се случува е само најобиична фарса, од 27ми Април и претходните провокации на Села па неговото тепање по кое волшебно експресно се опорави без никакви последици...се до држ не дај сега со ДПСМНЕ во обид да се продаде некаква делба и поделба притоа да се задржи чесно спечаленото, а паралелно со тоа да одработат за туѓи интереси и на крај партијата да не изгуби многу од гласовите, пошто објективно гледано колаборационистите (СДС) изненадија со тоа колку можат :pusigo: додека ДПСМНЕ чисто уринираше на наративот кој го наметнаа во нивните 10г власт додека жигосуваа се живо и диво како предавници кога беше името и албанците во прашање. После изјавата на Николовски дека сега веќе не бил можен подобар договор со јунанофашистите и лошото актерство на Мицковски, сметам дека на секој еден треба да му биде јасно дека е истото сценарио како 2001 и 2004 со акцент да се превенира распад на политичките структури и да дојде до посериозни опшествени бранувања. Уше кога се обиде началникот во своето писмо да нагласи дека требало да се гласа против ама и ако се гласало пак ќе било џабе...очекувам во понатмошните фази сите топтан да гласаат за сквернавењето на Македонија.
Не го прочитав постот, ама чисто ме интересира, колку време го пишуваше?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Не го прочитав постот, ама чисто ме интересира, колку време го пишуваше?
Тепајкур, одамна те чекав да се налепиш, иако сум отпорен како тефлон на назални секрети :icon_lol:

Еве да ја искористам приликата да ти кажам дека во твоја чест, на тебе Тепајкур Просекот како форумски автосеритет, единицата мерка на глупометарот е еден Просек.

Патем речено, многу помалку време отколку шо можеш да замислиш.

Сиктер сега :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Тепајкур, одамна те чекав да се налепиш, иако сум отпорен како тефлон на назални секрети :icon_lol:

Еве да ја искористам приликата да ти кажам дека во твоја чест, на тебе Тепајкур Просекот како форумски автосеритет, единицата мерка на глупометарот е еден Просек.

Патем речено, многу помалку време отколку шо можеш да замислиш.

Сиктер сега :)
Де бре што си нервозен, да не може човек да постави најобично прашање.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Де бре што си нервозен, да не може човек да постави најобично прашање.
Нема врска ова со нервоза, ти имам и претходно кажано најотворено дека ми се гади од тебе :)

Нагон за повраќање не е нервоза, или грешам?[DOUBLEPOST=1541355970][/DOUBLEPOST]
овој Зоран пуштен е од притвор поодамно, ама постапката каков епилог имаше ???
Кој процес, баеги ги има колку шо знам :icon_lol:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
абе што се нервирате.
добро е што сегашниве ич не се замараат со економија, здравство и се останато, туку политиката им е приоритет.
утре ќе станиме членка на нато и еу, па сите наши проблеми ќе станат нивни проблеми. и тогаш они ќе мора да ни ја средат државата.
и после тоа се ќе биде во ред.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom