Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Јас мислам дека сега Мицковски откако расчисти со Сашо и со Палмер, на следните избори ќе добие Пржинска влада
Незнам што ќе добие, ама веќе Македонија се изгуби...не мора да се труди да брани ситници. Така да веќе не е ни потребен. Национално државата е 0, а за економија и левичарко-десничарска економска политика неможе да се збори зошто и едните и другите се комуњари со минимална разлика. Не стана премиер а веќе нема ни што да понуди ни што да се бори.
А дали крадел Мицко, Зајо или Грујо ми е гајле...ако ми е за навивање ќе гледам футбал.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јас мислам дека сега Мицковски откако расчисти со Сашо и со Палмер, на следните избори ќе добие Пржинска влада
Можно е ама на редовни, за две и пол години.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.401
Поени од реакции
18.313
Можно е ама на редовни, за две и пол години.
Ироничен бев, нема да добие ни тогаш, ни никогаш, нема да има друг избор освен да не ги признава резултатите и да излези од парламент.

Само кого ќе го интересира тоа тогаш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.104
Поени од реакции
16.235
Јанчев да не го прават од Вујко Сем за опозициски лидер?
сепак овие работи не му се баш по кеиф на Аљи.... да НЕМА силна македонска опозиција ..
времето ќе покаже што куклен театар ќе има
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
сепак овие работи не му се баш по кеиф на Аљи.... да НЕМА силна македонска опозиција ..
времето ќе покаже што куклен театар ќе има
Кукли, играчки на навивање има...а ќе има и уште повеќе. Телевизиите се веќе куклен театар. Кој е по таа уметност нека гледа оддамна сум ги шкартирал. А и веќе нема поента за што и да дискутираат. Тотално ми е гајле кој колку крал, јал и спал...а уште помалку ми е гајле кој ќе го наместат во Белата Палата.
Не дека сум многу ја сакал државата ама после Петокот таа и за мене официјално не постои и не ја подржувам како творевина и почитувам како авторитет.
Може да не окупираат слободно јас ќе бидам колабрационист.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Кукли, играчки на навивање има...а ќе има и уште повеќе. Телевизиите се веќе куклен театар. Кој е по таа уметност нека гледа оддамна сум ги шкартирал. А и веќе нема поента за што и да дискутираат. Тотално ми е гајле кој колку крал, јал и спал...а уште помалку ми е гајле кој ќе го наместат во Белата Палата.
Не дека сум многу ја сакал државата ама после Петокот таа и за мене официјално не постои и не ја подржувам како творевина и почитувам како авторитет.
Може да не окупираат слободно јас ќе бидам колабрационист.
Kako ne ti se smaci da meles nepovrzani gluposti.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.330
Поени од реакции
13.184
Кукли, играчки на навивање има...а ќе има и уште повеќе. Телевизиите се веќе куклен театар. Кој е по таа уметност нека гледа оддамна сум ги шкартирал. А и веќе нема поента за што и да дискутираат. Тотално ми е гајле кој колку крал, јал и спал...а уште помалку ми е гајле кој ќе го наместат во Белата Палата.
Не дека сум многу ја сакал државата ама после Петокот таа и за мене официјално не постои и не ја подржувам како творевина и почитувам како авторитет.
Може да не окупираат слободно јас ќе бидам колабрационист.
А зошто мислиш дека не сме окупирани?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Следно на репертоарот е тиранска платформа,закон за двојазичност,грчки и бугарски историчари ќе не ремонтираат од корен и ќе не прилагодат на своите потреби.За економија никој веќе и не прави муабет и онака е во слободен пад.Ама битно Мијалков,Ганка и Зајман ќе не обединат!:eek:
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Следно на репертоарот е тиранска платформа,закон за двојазичност,грчки и бугарски историчари ќе не ремонтираат од корен и ќе не прилагодат на своите потреби.За економија никој веќе и не прави муабет и онака е во слободен пад.Ама битно Мијалков,Ганка и Зајман ќе не обединат!:eek:
Тешко нас кој ќе не води
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.857
Поени од реакции
82.989
време е за told you so
Албанците покажаа дека не се баш толку за НАТО, колку што се удираат во гради. Од нив се очекуваше 80-90%, а они излегоа 50%. Сега не смеат ни да писнат околу оној муабет (кој и онака беше јасно дека е само предреферендумска пропаганда) дека ако не поминел референдумот ќе се тепале пак.
Исто на Заев му го начукаа и дел од СДСМ, кои не излегоа на гласање. Затоа сега butt-hurt-от се префрли од едната на другата страна, но не за долго.

600.000 не се доволно да помине рефрендумот, но се доволно страната која го туркаше да вели дека има подршка меѓу народот.

Наскоро, кога ќе го протнат преку собрание, патетичниов триумфализам од два-три дена, повторно ќе се претвори во патетичен butt-hurt.

Сега пратете како меѓународната заедница* полека притисокот ќе го насочува кон парламентот, конкретно кон пратениците. Прво ќе кажуваат општи изјави, кои со текот на времето, брзо ќе имаат конкретни мети. Ќе викаат нешто у стилу - Ај да видиме сега кои пратеници се за ЕУ и НАТО и сл.




* - име кое ЕУ и САД "скромно" сами си го дадоа
Зарем само затоа што официјално изјавил/пишал дека е Бугарин одпамтивек (а не е), ќе го ставиме со предавниците?[DOUBLEPOST=1538418090][/DOUBLEPOST]Така е, ама полесно е да се глуми паднат од Марс. Барем дур не се попие ладен туш.
Затоа велам дека овој триумфализам демонстриран од некои бојкотирачи, нема никаква стратегиска основа и ќе биде со краток век. Набрзо истите повторно ќе ги гледаме во butt-hurt верзија.

Да излезеше некој, Бачев, Мачев и да кажеше - луѓе еве пристапни договори за евро-азиска или која и да е унија, сојуз, еве алтернатива на сите тие грантови и све остало, баталете ЕУ, НАТО, ќе речев - пеки.
Ама не, ВМРО се како девојка која сака да се ебе, а неќе да и влезе. Никад, ни на сон не викаат ене онаму, или на друга страна, друга алтернатива. Не.
[DOUBLEPOST=1540322289][/DOUBLEPOST]
Следно на репертоарот е тиранска платформа,закон за двојазичност,грчки и бугарски историчари ќе не ремонтираат од корен и ќе не прилагодат на своите потреби.За економија никој веќе и не прави муабет и онака е во слободен пад.Ама битно Мијалков,Ганка и Зајман ќе не обединат!:eek:
и за емигранти не се збори више
а баш фина опасност се
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.437
Поени од реакции
27.238
и за емигранти не се збори више
а баш фина опасност се
Ќе почне да се збори кога ќе ги изградат и почнат да ги полнат оние 10 кампови.... од кои 4 во околината на Скопје...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom