Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали сте за влез во НАТО и потенцијално ЕУ - по цена да се промени името на државава?

Анкетата е затворена 17 август 2018.
 1. Да.

  27,6%
 2. Не.

  72,4%
 1. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.391
  Допаѓања:
  5.278
  кога сме кај Прилеп, Прилеп е втор пат прогласен град Херој во 80-тите бидејќи издржал 40 години БЕЗ Канализација

  А не било ПРВО ПУШКА, туку уште во мај, јуни 1941 во Скопје имало акции, запалиле дури и авион:cool:
   
  Последно уредено: 11 октомври 2018
  На whatto и fatigoova им се допаѓа ова.
 2. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.789
  Допаѓања:
  7.588
  што има врска со она што јас го постирав? Дали не е вистина дека вемеровците јадеа против нашите ликови од историјата? Дека ги спуштија од онакво подолу асномците и борците од ноб?
   
  На LordDragonII, Almeida и Bateman им се допаѓа ова.
 3. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.070
  Допаѓања:
  1.210
  Реално, нема материјал. Материјалот е специјално направен легитимен за нив.
   
 4. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Реално, треба да скапи во затвор, и ќе скапи во затвор.
   
  На Xibalba му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.789
  Допаѓања:
  7.588
  од она што го читав, пукнале неколкумина, еден наместен стражар, 3-4 лица убиени...ама да не ги девалвирам, сепак имале идеи и се жртвувале и се бореле за Македонијава. Чупево утнало, измешало се и сешто 11 октомври со 1944. Ама дека 44та е земено за "ослободено" Прилеп, е. Тоа сакав да го појаснам, инаку составот и е по мајчин за прелазно двојче. Овие после ти влагаат у општинска и државна администрација.
   
  Последно уредено: 11 октомври 2018
 6. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.723
  Допаѓања:
  12.839
  :D
   
  На мкд владе, petar.., stratUs и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.789
  Допаѓања:
  7.588
  Епа кој како сака си пишува, историјата е ... И ние учевме дека германците Белград го бомбардирале ама не учевме дека и Скопје било бомбардирано. Та каде ќе го снимале ко то тамо пева?
   
 8. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.070
  Допаѓања:
  1.210
  Па, ако ти се намерачат властите.. и тебе би те осудиле. Судиите се секогаш (во глобала) со власта.
   
 9. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.391
  Допаѓања:
  5.278


  абе мочко, во договорот во ООН не пишува ФИРОМ туку Фир Македонија, ( и тоа само за надворешна употреба со НЕКОЈ држави) националност македонец и македонски јазик ...
  Тоа што грците а и некој ЕУ гомнари , а за жал и ти Заев, ГО ИСКРИВУВААТ договорот од ООН, па кажуваат ФИРОМ, а грците и не признаваат нација македонец и македонски јазик, многу сигурно ќе биде и со новиот договор од ПРЕСПА...
  грците нема да не признаваат како македонци, ниту јазикот како македонски ..
  Разликата ќе биде што сега и за ДОМАШНА употреба ќе треба да менуваме се живо и диво, а со договорот од ООН немавме проблем дома и со држави што не признаа под уставното име
   
  На FG-42 и gjoko-mkd им се допаѓа ова.
 10. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  8.605
  Допаѓања:
  6.255
  Не те негирав јас... сосема си во право во врска со тоа.... ама тој режим е заминат во историјата....А сега да видиме каква деградација тек ќе добијат нашите дедовци, кога ќе несмееме да кажеме дека се бореле против бугарскиот и албанскиот фашизам.... А да не зборам за граѓанската војна во Грција...
   
 11. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Секогаш? Нема врска, за време на Гвујо судството беше праведно до перфекција.
   
  На Ilumious и VardarVoSrceto им се допаѓа ова.
 12. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.789
  Допаѓања:
  7.588
  Како што се сеќавам, и позиција и опозиција беа критикувани до 2017, зашто сега да не е забрането случајно.Ај да ти повторам пополецка. Ако читаш, тој бивш режим се повикува на Јанески и Асном....Тие ликови од тој бивш режим не може да бранат име на држава чија историја ја испосраа од горе до доле. А првиот линк се однесува на тоа какви срања се правени цели најмалку 8 години, кои добар дел се активни криминали и кривични постапки, без разлика што тој режим е "историја". Добар дел од тие ликови сеуште се у собрание, по тва и едночудо во администрација. Мува не ги лази.
  Не знам дали прочита што напишав. Јас како и грото народ тој период го осетивме гадно ама ако не смее ништо лошо повише да се спомне против вемерето, ок.
   
  Последно уредено: 11 октомври 2018
 13. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  8.605
  Допаѓања:
  6.255
  мене исто ми пречи релативизирањето и плукањето на ноб од страна на некои структури од бившата власт.

  Но моментот што му го пишав на Ставре, ќе ти го пишам и тебе.. Заев е тој што од тие ликови, кои "неможат да го бранат името" прави национални херои.. не јас.. Може тебе не ти е јасно, ама ќе ти стане кога ќе гледаме некое друго популистичко кајзерче на власт, не 11 туку 33 години...
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kangchenjunga

  Kangchenjunga

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.367
  Допаѓања:
  5.684
  Многу ме интересира дали Мицковски ќе вади луѓе на улица кога ќе влезе Груевски во затвор. Пред недела-две Лупевска во Топ Тема го праша Мицковски каква ќе биде реакцијата на партијата во случај Апелациониот суд да му ја потврди казната, Мицковски демек се чудеше на прашањето, во смисла што и да биде пресудата, тоа е тоа, што има тука да се реагира... Денес, а и претходните денови ДПМНЕ реагираше преку пресови на пресудата...
   
 15. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.391
  Допаѓања:
  5.278
  Заев за Османи: Никој не е виновен додека со правосилна пресуда тоа не му се докаже

  а не кажуваш дека во овие 27 години НИКОЈ од СДСМ не лежел затвор, дури и градоначалникот од Ново Село НЕМА да лежи
  .. истото е и за ДУИ

  кога некогаш ќе падне оваа сателитска влада, треба прек народен суд да им суди на твоите марионетски судии и обвинители...
  како бе за време на предходната власт истите тие судии никого не можеше да осудат, адвокатот Вуиќ се подсмеваше со целата јавност...
   
  На fatigoova и gjoko-mkd им се допаѓа ова.

Сподели преку: