Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Жан Митрев во рекламиве Za evrobska Makedonia е нешто извадено од скеч. Ординацијата типот си ја крстил Филип Втори.

Мене, кога го гледав како блада, ми текна дека пред неколку години, Жан Митрев изиграваше писател и го објави следново дело, шо ја го немам прочитано, ама од краткиот опис, вика дека најважната порака шо децата (за деца била книгата) треба да ја извлечат, е дека: „Големината на љубовта, која се манифестира кон татковината, претставува највисок дострел на човековиот дух, кој секогаш останува забележан и неизбришлив од колективното паметење на еден народ. Само во тоа, Филип и Александар до ден денешен се ненадминати, љубовта кон татковината.“ :D
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Sega nastapuvaat so slednoto:

Vkupno registrirani glasaci: 1 806 336

Cenzus: 50%+1 od vkupno 903 169

Odluka Glasam ZA 50%+1 od vkupno 451 585

Sega tezata e deka ako ima 451 585 gaslovi ZA dogovorot, toa e legitimna odluka bez razlika na nemanjeto cenzus. A cenzusot e toj koj ja dava legitimnosta na odlukata, seedno kakva e. Veter vo magla argumenti, a so ogled na toa sto odat so ovie brojki od sega se znae kolku e saatot.

Edno e da imas sopstven stav, bez razlika pro et contra, megjutoa da se obiduvas toa da go nametnes agresivno na ostanatite e odraz na totalitaristicka vlast. Neka im kaze nekoj deka cetvrtina t.e 25% malcinstvo se obiduvaat da gi siluvaat ostanatitie 75% so tie brojki. Situacijata e ne bidete ZMRO and beyond.

Sea ostanuva junacite apasi da vidime so ke pravat vo Sobranie, dali na smetka na toa so ne kradele i lazele ke treba zgora da nad-dadat...

P.S latinicata e moralna posto sum na Tails, bez toa ne mi otvora kajgana forum na Telekabel :toe:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.768
Cisto subjektivno, i moeto i tvoeto, zgora na toa imas anketa tuka na forumot koja kao nisto povekje otslikuva raspolozenieto na clenovite. Retko koj od onie koi zestoko gi poddrzuvaa predizborno SDS(S)M sega go pravat istoto, cat pat nesto za apasite i toa e toa. Nikoj otvoreno ne se drznuva da go brani toj ponizuvacki dokument od Prespa.

Pogolem pokazatel od toa zdravje. Inaku tie se svesni deka nema sansi da obezbedat cenzus a bez toa im e se gola voda i teska pizdarija, ima odlicna pricina zosto postoi cenzusot. Ako ne mozes da animiras 50% +1 da izelzat da glasaat znaci pagja vo voda se, bez razlika dali za ili protiv. A bojkotiranjeto ti e legalna i legitimna alatka za politicka borba vo sekoga demokratija.

Ne veruvam da se do tolku blesavi bez cenzus da se obidat da go proturkaat ova sranje, razbiram razlicno mislenje i ne obvinuvam nikogo za toa, zosto kako itn e cisto negovo demokratsko pravo da go ima, megjutao ako toa se obide da mi go nametne mene na sila t.e bez cenzus od mnozinstvoto gragjani da se nametne togas toa ke bide navistina kvinslingski poteg vo sekoj pogled. Toa ke bide velepredavstvo.

Ovie vikaat nie sme tuka da donesime demokratija megjutoa ne i da ja prakticirame...



Eve sega citam poenti vadat od izjava na Zaev deka samo so eden amandman sekade ke dodadele geografska odrednica vo Ustavot, fakticki toa e sigurno, sea za drugoto ke videle...

Indirektno tocno kazaa deka znaat sto i kako ke bide so Ustavot, NO seto toa seuste go zamajuvaat da se tretira apstraktno za mnozinstvoto gragjani t.e glasaci i da moze da se manipulira, ako toa se svede na opipliva plasticna materija sekoj eden da procita sto i kako i deka nikade nema vekje samo Makedonija kako imenka i se sto se izveduva od nea...togas ke vidat koe e vistinskoto raspolozenie za dokumentot od Prespa.

Indikator e kako od tropanje po masi pri davanje izjavi deka e sega ili nikogas se smena drasticno retorikata vo obratna nasoka...koga pisuvav deka EU i NATO ne se stavaat da go promenat tezisteto i deka pregolem e zalogot vo slucaj na neuspeh, sea ke bide interesno...seto toa e nedostatok na realni politiki za realni problemi. I Papata so Putin da dojdat zaedno da recat glasajte bez ova e zaludno...
Слично беше и во Кичево.....есдесовците викаа-нема шанса да го гласаме фатмир Дехари....дрн дрн јариња и на крај испадна дека се послушници пар екселанс. Буквално ни 1 (еден) глас не им избега. До еден гласа за фатмир дури и во најпартизанските села како Карбуница, Јудово....етнички чисти а победи фатмир

До еден ќе излезат на референдумот....и тоа како почиња...како овој поп што обожава Прада и Поршиња

 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Слично беше и во Кичево.....есдесовците викаа-нема шанса да го гласаме фатмир Дехари....дрн дрн јариња и на крај испадна дека се послушници пар екселанс. Буквално ни 1 (еден) глас не им избега. До еден гласа за фатмир дури и во најпартизанските села како Карбуница, Јудово....етнички чисти а победи фатмир

До еден ќе излезат на референдумот....и тоа како почиња...како овој поп што обожава Прада и Поршиња


Vidi edna rabota e sigurna, ako ima cenzus togas toa e cist dokaz deka ZMRO tivko go obezbedi, zosto, kako itn moze samo da se spekulira. Toa e fakt i nikoj ne moze da me razubedi poinaku.

Istoto vazi i so brojot na glasovi ZA, nastrana vkupnata izleznost, 2016 dekemvri bese rekord postignat contra apaskoto vladeenje, sega ako se postigne povtorno visoka borjka, togas so sigurnost moze da se kaze deka odredeni strukturi od ZMRO pak nacisto odrabotile.

Ima ogromno vlijanie od razuznavackite sluzbi, ova ne e bas cisto megu partiski ili meguetnicki sudir. Kasapopara e se.

E se Kicevo e druga prikazna, toa i referendumot ne se bas isto. Kicevo i Struga se pokazateli za toa kakvi likovi se bavat so politika i koi se nivnite poddrzuvaci, makeodncite od Kicevo vidoa so se slucuva vo Struga i pak si glasaa, epa so inka pamet ne se tura.

Inaku Orvel ima eden lik vo Zivotinska farma, Gavranot Mojsej koj odlicno prozaicno ja dolovuva fotografijata.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Пa и ти целo време јaдеш гoмнa зa Мaкедoнијa и истo тaкa живееш у Мaкедoнијa.Истo и јaс.Штo имa лoшo вo тoa? Пo тaa лoгикa и ти си будaлa
Споредбата не ти е како што треба.
Човекот кога веќе решил да се сели од Македонија, можел да ја одбере Русија како опција, а не да иде во држава која ја мрази од дното на душата а овде да ни ги прави кокоси за светата Русија.
Пошто кога веќе си решил да емигрираш, како опција ти постои Русија.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
@lazar31
Стручнак,закони кога се гласаат во собрание се пребројуваат тие ЗА што се?Оти по твојава логика наредните влади ќе можат да гласаат закони со 20-30 гласа ЗА и 60 воздржани и не присутни.
Толку сте издувани или така ве тераат?
Стручњак, многу буквално сваќаш па треба да ти се нацрта. Секако дека прашањето неможе да гласи така, ако можеше ке гласеше така. Прашањето ми беше дали ако беше поставено така, тие што се против договорот ке можеа да обезбедат над 900 000 гласови против или со други зборови да не се кријат како п***и зад оние кои не бојкотираат ама од разни причини ги нема на никои избори. Дали некој е во странство, некој има работа, некој е во шавалерај, некој не го интересира гласање, било која причина од која на никои избори или референдум нема излезност од 100%- на тие неможе да им се залепи дека се за или против. Ако некој е за ке излегол и гласал за, ако некој е против ке излезе и ке гласа против, ако некој не излезе да гласа не знаеме и не смееме да му закачеме став. Еве на пример јас сум ЗА. Што ако на денот на референдумот се случи да скршам нога и неможам да отидам да гласам? Зошто моето не гласање да се брои како против а не за? Едноставоно е, тој што не гласал неможеме да го броиме ниту како за ниту како против, не се изјаснил.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Каде да проверам дали ме има на избирачки список?
На сајтот на ДИК, внесуваш матичен и ти кажува дали те има на списокот и на коеизбирачко место треба да гласаш.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Стручњак, многу буквално сваќаш па треба да ти се нацрта. Секако дека прашањето неможе да гласи така, ако можеше ке гласеше така. Прашањето ми беше дали ако беше поставено така, тие што се против договорот ке можеа да обезбедат над 900 000 гласови против или со други зборови да не се кријат како п***и зад оние кои не бојкотираат ама од разни причини ги нема на никои избори. Дали некој е во странство, некој има работа, некој е во шавалерај, некој не го интересира гласање, било која причина од која на никои избори или референдум нема излезност од 100%- на тие неможе да им се залепи дека се за или против. Ако некој е за ке излегол и гласал за, ако некој е против ке излезе и ке гласа против, ако некој не излезе да гласа не знаеме и не смееме да му закачеме став. Еве на пример јас сум ЗА. Што ако на денот на референдумот се случи да скршам нога и неможам да отидам да гласам? Зошто моето не гласање да се брои како против а не за? Едноставоно е, тој што не гласал неможеме да го броиме ниту како за ниту како против, не се изјаснил.
Ако имаш ти стварно 31 година тешко тебе.Вакво мислење може да слушнеш од попалено комуњарче од 18-19 години.
Си има закони пријателе и правила и треба да се оди по нив.Ти вака од секогаш размислуваше или сеа конкретно за референдумов?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Н
Ако имаш ти стварно 31 година тешко тебе.Вакво мислење може да слушнеш од попалено комуњарче од 18-19 години.
Си има закони пријателе и правила и треба да се оди по нив.Ти вака од секогаш размислуваше или сеа конкретно за референдумов?
Незнам ти колку години имаш ама образование очигледно имаш малку а законите и логиката ти се шпанско село.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Sega nastapuvaat so slednoto:

Vkupno registrirani glasaci: 1 806 336

Cenzus: 50%+1 od vkupno 903 169

Odluka Glasam ZA 50%+1 od vkupno 451 585

Sega tezata e deka ako ima 451 585 gaslovi ZA dogovorot, toa e legitimna odluka bez razlika na nemanjeto cenzus. A cenzusot e toj koj ja dava legitimnosta na odlukata, seedno kakva e. Veter vo magla argumenti, a so ogled na toa sto odat so ovie brojki od sega se znae kolku e saatot.

Edno e da imas sopstven stav, bez razlika pro et contra, megjutoa da se obiduvas toa da go nametnes agresivno na ostanatite e odraz na totalitaristicka vlast. Neka im kaze nekoj deka cetvrtina t.e 25% malcinstvo se obiduvaat da gi siluvaat ostanatitie 75% so tie brojki. Situacijata e ne bidete ZMRO and beyond.

Sea ostanuva junacite apasi da vidime so ke pravat vo Sobranie, dali na smetka na toa so ne kradele i lazele ke treba zgora da nad-dadat...

P.S latinicata e moralna posto sum na Tails, bez toa ne mi otvora kajgana forum na Telekabel :toe:
Името ќе ни го сменат 250 000 Албанци, 300 000 Северномакедонци, 30 000 Цигани и 50 000 останати. Е така кога ќе им даваш можност на референдум да гласаат за име на една држава.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Н

Незнам ти колку години имаш ама образование очигледно имаш малку а законите и логиката ти се шпанско село.
А твојата логика италијанско село...што замараш ?!
Пример: Во собрание кога се гласа има за, против и ВОЗДРЖАНИ...Што не е јасно?!!
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Н

Незнам ти колку години имаш ама образование очигледно имаш малку а законите и логиката ти се шпанско село.
Синка сфести се што зборуваш.Закони кога гласаат во собранието бараат 61 ЗА или ги ликвидираат не присутните и воздржаните и За вс Против споредуваат?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom