Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.931
Поени од реакции
15.936
Дора Бакојани вика кога ќе дојдат на власт Неа Демократија ќе почне повторно преговори со Фиромија околу името.
Еве нека видат Северномакедонците што ги чека наредниве 25 години.
Северна Македонија е само привремено решение до конечното Централна Балканска Република.
ако многу галами бакојанчето ќе им опнат и нив референдум....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.771
Glasav so Da zatoa sto ja pocituvam izbornata zelba na mnozinstvoto gragjani so pravo na glas iskazana na poslednite parlamentarni i lokalni izbori kade bese poprilicno jasno kazano sto im e namerata ako dobijat na izbori. Ako vo megjuvreme se slucat drugi izbori pred referendumot i mnozinstvoto se izjasni poinaku togas i jas ke go smenam stavot vo soglasnost so zelbite na mnozinstvoto, no sega zasega zelbite i potrebite na mnozinstvoto se poprilicno jasni taka da mojot glas odi za promena na imeto i se sto treba da se promeni vo soglasnost so prespanskiot dogovor.
Jbg demokratija. Potrebite na mnozinstvoto se pobitni od potrebite na poedinecot.
 
Член од
17 јули 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Stvarno ke bidam razocaran ako padne anketata za НЕ pod 80%. Strasno ja ocekuvav da bide 90-95% za НЕ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.283
Поени од реакции
18.110
Русиве тргнуваат во офанзива.

Ајде да видиме дали ќе бидат среќни сите што ги чекаат.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Овоа од штаб по наредба или сам изрази желба да се брукаш?
Мали иди таму брани го името не си ми се раскрекал овде на форумот.

Можеби и ќе го одбраниш, пробај си среќата. :pos:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Русиве тргнуваат во офанзива.

Ајде да видиме дали ќе бидат среќни сите што ги чекаат.
Никогаш не се знае, може и да испадне кај дојдоа кај се запустија или па спротивното.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.771
Кој е на влас', ја сум со вас - Амди Бајрам
Nema vrska ova so Amdi Bajram i koj e na vlast tuku so se ebite ko ne krepite. Ne vrvat kaj mene muabeti od tipot ama jas u podrum bev, neznaev, na izbori glasav protiv nekoj a ne za nekoj, bitno mi bese neznam so i kako i takvi slicni bedni i detski izgovori. I sega ko dojde jajceto na gazot, site svetci,nikoj pojma nemal. Ke vi se razjasni za brzo deka se si ima cena sto mora da se plati i deka poveke ni baba ne dava na dedo za djabe.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.359
Поени од реакции
3.136
Glasav so Da zatoa sto ja pocituvam izbornata zelba na mnozinstvoto gragjani so pravo na glas iskazana na poslednite parlamentarni i lokalni izbori kade bese poprilicno jasno kazano sto im e namerata ako dobijat na izbori. Ako vo megjuvreme se slucat drugi izbori pred referendumot i mnozinstvoto se izjasni poinaku togas i jas ke go smenam stavot vo soglasnost so zelbite na mnozinstvoto, no sega zasega zelbite i potrebite na mnozinstvoto se poprilicno jasni taka da mojot glas odi za promena na imeto i se sto treba da se promeni vo soglasnost so prespanskiot dogovor.
Jbg demokratija. Potrebite na mnozinstvoto se pobitni od potrebite na poedinecot.
ДПНЕ збореа пред избори дека (незнам како веќе да го именовам-се знае кој!!!) ќе го мени името....А тој велеше: " Кој смее да се дрзне...Јас сум МК, моето семејство...дрн, дрн..." Лажотeше тогаш како и сега...Јас искрено очекував Амди Бајрам до сега да добие срцев удар од овој!
P.S. Тезата дека мнозинството гласало на избори за промена на името не ти е точна...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Nema vrska ova so Amdi Bajram i koj e na vlast tuku so se ebite ko ne krepite.
Чекај малку, ти ако си гласал за ДПМНЕ, со тоа шо сега се приклонуваш на другата страна, значи дека ти не крепиш...нели? Налет шо испаѓа дека немаш ни принципи ни цврсти ставови.
Глупава е логикава. Вака да размислуваа сите, опозиција немаше да постои, оти сите шо гласале за ДПМНЕ или не гласале, кога формираа влада СДС по автоматизам ќе се приклучеа на тој табор. Ама не се приклучија. Се приклучи Амди Бајрам. И ти.

п.с. Знам дека друга ти е поентата, ама толку неумесно пробуваш да ја протнеш шо на крај повеќе личи на огорченост (дека партијата ти ја расклинкаа и маме и ебаа), па и деструктивност и одмаздољубивост...над свој народ.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.359
Поени од реакции
3.136
DA?? A koja e tvojata teza ?
"Безимениот" си има смотано (без ни трошка идентитет) гласачко тело и сомисленици( за 5 ден. и газот си го даваат) и затоа си прави вака... Види наназад, кој смени знаме, име...итн...

P.S. Пиши дека на зезање си стиснал Да, за да видиш како ќе реагираме!:)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.750
Поени од реакции
9.909
Во врска со анкетата, менување име за потенцијално ЕУ членство - не. Сигурно ЕУ членство со временска рамка и помош т.е. менторство и контрола од ЕУ во меѓувреме за ставање на нашите институции и племенски заедници под контрола и конечно учење како се води правна и нормална држава - да. Ние и сега сме потенцијален ЕУ член, и Косово и Молдавија се потенцијални ЕУ членови. И да се продадеме не знаеме како треба, за покана за покана за преговори се продаваме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.771
Чекај малку, ти ако си гласал за ДПМНЕ, со тоа шо сега се приклонуваш на другата страна, значи дека ти не крепиш...нели? Налет шо испаѓа дека немаш ни принципи ни цврсти ставови.
Глупава е логикава. Вака да размислуваа сите, опозиција немаше да постои, оти сите шо гласале за ДПМНЕ или не гласале, кога формираа влада СДС по автоматизам ќе се приклучеа на тој табор. Ама не се приклучија. Се приклучи Амди Бајрам. И ти.

п.с. Знам дека друга ти е поентата, ама толку неумесно пробуваш да ја протнеш шо на крај повеќе личи на огорченост (дека партијата ти ја расклинкаа и маме и ебаа), па и деструктивност и одмаздољубивост...над свој народ.
Jas samo rekov deka ke ja pocituvam voljata na mnozinstvoto iskaza na fer i demokratski izbori se dodeka na nekoj sledni mnozinstvoto ne se iskazi poinaku. Podemokratski od toa amin.
Barem jas taka si ja sfakjam demokratiata.
I ne ne se priklonuvam kon nicija strana, ednostavno kako sto i napisav prethodno ja pocituvam izbornata zelba na mnozinstvoto gragjani so pravo na glas iskazana na poslednite izbori. Ne rekov deka mi e po kef ili se slozuvam so nivnite odluki no pominaja izborite i gragjanite si kazaja toa sto imaat da si kazat. Kraj na muabetot okolu toa do nekoj sledni izbori. A i veke kako sto rece deka se priklonuvam, toa ne e od vcera tuku bezmalku odma posle parlamentarnite ako ti znaci ili menuva nesto toa. Uste togas prevzedov nekoj cekori so koi vi nagovestiv za sto glasase mnozinstvoto. Nekoj se smeeja, nekoj uste slaveja, nekoj deka trolam, zalam i neznam sto i kako. Istite tie ili poveketo ili gi nema tuka , ili ako gi ima vo podrum bea ili nesto vo tipot sum se ebel ama sum nejkel da mi vlezi.
P.s glupo e mene da me obvinuvas za ogorcenost , destruktivnost i odmazdolubivost samo zatoa sto ja pocituvam voljata na mnozinstvoto. Veke ako pokazuvas so prst prema nekogo togas bi trebalo da pokazes prema onie koi od ponudenite opcii ja odbraa ovaa koja sega ne vodi i toa se legalno na fer i demokratski izbori. Toa e toa.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.333
Поени од реакции
36.972
Заеффф со слика на неговата фб страна од Пифофест у Прилеп и пишал Македонија оди напред кон НАТО и ЕУ. Оффффф сељак од Муртино, офцо една бричена, корупко не иживеана. Да ви го искашлам стапов у уста и на тебе Заев и на сите што го гласавте.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom