Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.043


Охи македоникос, не скопјанос.

Гамису :icon_lol:
Jaдење гурабии, од двете страни. Правно, држави со документи, не признаваат ни јазици ни националности.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.856
Jaдење гурабии, од двете страни. Правно, држави со документи, не признаваат ни јазици ни националности.
Прав си :icon_lol:

Ама па ако е така, тогаш не може ниту да бидат предмет на преговори, е сеа ако стојат работите така, тогаш ние ич малку само сме направиле она шо барале од нас грците и тоа е тоа. Формално правно ништо не сме добиле, а сме ставиле во залог.

Фактички продавање ветер во магла е тоа дека сме зајакнале идентитет, ни признале македонска нација, јазик итн.

Да не се сфатиме погрешно, да беше Грујче до сеа ова глатко ќе поминеше пошто тоа беше една исклучително агресивна власт во секој поглед, а gragxanite не смеат политички да поентираат на такви прашања, да не си го расипат прогресивниот имиџ :icon_lol:
Дисциплинирани партиски војници по терк на СКМ. Шинелот е тој, а сите од таму никнале ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.043
Настапот на музичариве на настанов не е кој знае што, за толку галама да се дига.
Повеќе проблематични ми личат нивните детски образложенија, кои делуваат лицемерно, а за кои, според мене, немаа никаква потреба да ги пуштаат у јавност.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.182
Поени од реакции
7.724
Не ми е јасно зошто ќе слават. Добиле покана и ај сеа ќе славиме :eek:

Тоа е исто како јас да закажам свадба, покани нарачувам и славам частам луѓе а немам уште фатено девојка. Нема логика :facepalm:
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
242
Ок започни петиција да се смени дефиницијата за национализам на интернет штом не ти одговара.:tapp:
Зошто петиција?? Секоја будала може што сака да напише на интернет. Убаво ти кажаа што е национализам по дефиниција, а ти како сакаш...Патем во што е проблемот ако националните интереси на својата нација ги ставаш над интересите на другите нации? А сите други што прават ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Пак во хајлајтс е теткана со сармите на глава, за тоалетна да ги даде, бел ден да не види.

https://makfax.com.mk/investigative-story/пратеници-повторно-со-патни-трооци-над-10-илјади-евра-за-6-месеци

Пратеници повторно со патни трошоци над 10 илјади евра за 6 месеци



За само шест месеци одредени пратеници повторно направиле патни трошоци од над 10 илјади евра, покажуваат податоците до кои дојде Макфакс со користење на Законот за слободен пристап до информации, за првите пет месеци од годинава како и последниот месец од 2017-та година.

Во листата на топ 20 пратеници според патните трошоци во овој период, рекордер е пратеничката на СДСМ Бети Рабаџиеска Наумовска и таа за шест месеци, од декември 2017та до мај годинава ќе добие 11 770 евра. Мира Стојчевска од СДСМ, која високо котираше и претходно, овој пат ќе земе 10 396 евра, додека Алија Камбероски од партијата ПЕИ повторно е меѓу пратениците кои имаат повисоки суми за патни трошоци, со 10 355 евра.


За само половина година, пратеничката на СДСМ, Анета Симеска – Димоска ќе добие 8359 евра, нејзините колеги од партијата, Хари Локвенец и Милева Ѓорѓиева, ќе земат над 7 илјади евра, Сурија Рашиди од Алијанса за Албанците 7962 евра и Агим Шаќири од ДУИ ќе земе 7600 евра. Целата листа може да се погледне на табелата.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не ми е јасно зошто ќе слават. Добиле покана и ај сеа ќе славиме :eek:

Тоа е исто како јас да закажам свадба, покани нарачувам и славам частам луѓе а немам уште фатено девојка. Нема логика :facepalm:
Стројниците дојдоа ама момата уште се нема кандисано
Ова ништо друго туку кампања за референдумот, ќе има уште вакви настани, славења, до референдумот

Зошто петиција?? Секоја будала може што сака да напише на интернет. Убаво ти кажаа што е национализам по дефиниција, а ти како сакаш...Патем во што е проблемот ако националните интереси на својата нација ги ставаш над интересите на другите нации? А сите други што прават ?
Како на пример Северна Кореа[DOUBLEPOST=1531569760][/DOUBLEPOST]
Пак во хајлајтс е теткана со сармите на глава, за тоалетна да ги даде, бел ден да не види.

https://makfax.com.mk/investigative-story/пратеници-повторно-со-патни-трооци-над-10-илјади-евра-за-6-месеци

Пратеници повторно со патни трошоци над 10 илјади евра за 6 месеци



За само шест месеци одредени пратеници повторно направиле патни трошоци од над 10 илјади евра, покажуваат податоците до кои дојде Макфакс со користење на Законот за слободен пристап до информации, за првите пет месеци од годинава како и последниот месец од 2017-та година.

Во листата на топ 20 пратеници според патните трошоци во овој период, рекордер е пратеничката на СДСМ Бети Рабаџиеска Наумовска и таа за шест месеци, од декември 2017та до мај годинава ќе добие 11 770 евра. Мира Стојчевска од СДСМ, која високо котираше и претходно, овој пат ќе земе 10 396 евра, додека Алија Камбероски од партијата ПЕИ повторно е меѓу пратениците кои имаат повисоки суми за патни трошоци, со 10 355 евра.


За само половина година, пратеничката на СДСМ, Анета Симеска – Димоска ќе добие 8359 евра, нејзините колеги од партијата, Хари Локвенец и Милева Ѓорѓиева, ќе земат над 7 илјади евра, Сурија Рашиди од Алијанса за Албанците 7962 евра и Агим Шаќири од ДУИ ќе земе 7600 евра. Целата листа може да се погледне на табелата.
Овие со хелихоптер да не патуваат. А и лажат дека патуваат, сите имаат станови во Скопје. Преголем арамилок е ова со патните трошкови.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Стројниците дојдоа ама момата уште се нема кандисано
Ова ништо друго туку кампања за референдумот, ќе има уште вакви настани, славења, до референдумот


Како на пример Северна Кореа[DOUBLEPOST=1531569760][/DOUBLEPOST]
Овие со хелихоптер да не патуваат. А и лажат дека патуваат, сите имаат станови во Скопје. Преголем арамилок е ова со патните трошкови.
И да патуваат, ова е две улици држава, жими таквото дека трошат и пола од ова. Цел ден да ја возиш колата и да јадеш во ресторан нема да потрошиш толку ама види што фаци се, по лик ги познаваш дека го имаат фиромското.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
И да патуваат, ова е две улици држава, жими таквото дека трошат и пола од ова. Цел ден да ја возиш колата и да јадеш во ресторан нема да потрошиш толку ама види што фаци се, по лик ги познаваш дека го имаат фиромското.
Во пресметките влегува и амортизацијата на возилото, затоа што е нивно. На Собранието ќе му биде многу поефтино да купи 120 станови и да им плаќа нешто плус за одвоен живот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Во пресметките влегува и амортизацијата на возилото, затоа што е нивно. На Собранието ќе му биде многу поефтино да купи 120 станови и да им плаќа нешто плус за одвоен живот.
Пак, не верувам олкави суми да испаѓаат па и некој реално да ја направи математиката. Сите што имаат станови во Скопје, укини им патни трошоци или не знам некоја брутална мерка. На нив самите треба да им текне, од висока свест и морал да не земаат пари кога имаат каде да живеат ама да бараш свест од багра зината за пари, тешко.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Пак, не верувам олкави суми да испаѓаат па и некој реално да ја направи математиката. Сите што имаат станови во Скопје, укини им патни трошоци или не знам некоја брутална мерка. На нив самите треба да им текне, од висока свест и морал да не земаат пари кога имаат каде да живеат ама да бараш свест од багра зината за пари, тешко.
Па јас тргам од себе. Да сум вработен во приватна фирма во Ресен и да треба да патувам секој ден пресметката би ми била отприлика ваква:
230 вожњи годишно * 400 км во двата правци = 92,000км годишно.

Тоа е фрлена кола после 4 години возење. Е сега толкав пат безбедно нема да тепаш со кола од 10к евра сигурно, па така треба поскапо ново возило, од бар 40тина илјади евра сосе сервиси за тие 4 години.

Што значи 10к годишно само за возилото, плус гориво, плус тоа што работниот ден ќе ми трае наместо 8, 14 саати. Без 20.000 евра годишно не би се нафатил да ја правам таа глупост.

Е сега, Македонија е сиромашна држава, Собранието не е приватна фирма, туку тие сами се пријавиле да станат пратеници, и плус ниту една приватна фирма од Ресен не би се нафатила да ми дава толку пари. Ќе си најде работник од поблиску. Затоа ќе мора да го решат тој проблем на некој друг начин. Или автобуси и организиран превоз или станови. Затоа што вака е безобразно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
За организиран превоз со автобус и мене ми текна ама си викам ај да не се мачам да го пишам кога на вакви покондурени тоа им е испод част.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Едно време криви беа вмровците, сега вината се префрла на фиромјаните, како функционира логиката овде кај нас е живо чудо.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Е сега, Македонија е сиромашна држава, Собранието не е приватна фирма, туку тие сами се пријавиле да станат пратеници, и плус ниту една приватна фирма од Ресен не би се нафатила да ми дава толку пари. Ќе си најде работник од поблиску. Затоа ќе мора да го решат тој проблем на некој друг начин. Или автобуси и организиран превоз или станови. Затоа што вака е безобразно.
Имаше праенички станови и сеуште има, арно ама изминатата гарнитура од вмро и покрај тоа што ги користеше земаа патни трошоци. Потоа некој од пратениците не сакаа да си одат од становите по завршување на мандатот.
Ако сумираш оправање на корупцијата која ја воведе вмро само си премина во сдс нема да се случи.
Никој од нив не побарал да бидат пратеници, пратеник не е професија. Ако може на сите останати да им биде превозот и хранарината пресметана во платата зашто пратениците да бидат иземени и привилегирани?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom