Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Мислам дека ќе помине на референдум позитивно и Заев ќе добие гласови за смена на устав од ВМРО. Решени се од СДСМ за договорот и имаат подршка од ЕУНАТО и други помали партии. А Ципрас ќе изгуби на избори во Грција и Грците ќе бараат или целосна имплементација на Договорот па и дополнителни барања можеби.
ЕУ и НАТО интеграции ти се различни моменти, ние веќе сме НАТО доминион, владее западното разузнавање, целосна интеграција на безбедносните служби постои, така да сега се оди на тоа формално правно да се затвори сето тоа и да не се остави простор за посериозно делување на трети сили. Колку сме (не)битни е релативна работа, во зависност од ситуацијата тоа се менува, од воен аспект сме небитни, друго се е сведено на монета за поткусуравање.

ЕУ интеграциите ти се друг момент и во голем дел зависат од внатрешно политичката ситуација во унијата, и тоа кај секоја членка поединечно, ја псомна Франција-Макрон е левичар и не води политика на замрзнување на проширувањето, кон нас воглавно има позитивен став за разлика од Албанија, иако „наши“ локалци тука се обидуваат да ги поистоветат со нас и протнат во пакет. Колку сме (без)вредни знаеме ние самите а богами и тие се свесни и колку сме далеку од тие десетина членки кои се јадрото на ЕУ, значи сепак се работи за воглавно политичка одлука шо нема многу врска со реформи и сл пиздарии и празни фрази.

Ние изгубивме одлична шанса во 2008 затоа шо грците беа тие кои трчаа да пропадне она шо не им одеше во прилог како сега, потрошија огромни суми низ воено индустриските лоби групи на Франција, САД, Германија и на крај Русија опструкцијата врз нас да им пројде глатко, сега е спротивна ситуација несомнено. Никој немаше мадиња да излезе да каже 2008 дека кога тогаш ќе не качат на qr, ако ништо друго може да избереме да не биде нешто xxl како сега.

Други момент ти е внатрешно-надворешната политика, ете го спомна референдумот кај нас, под услов и да пројде многу е битно како, ако е на шверцерски начин со мајмунлоци тоа автоматски им се удира од глава на претседателските избори. Ако одат на парламентарни избори паралелно со референдум за да извадат цензус, негативната нарација против промена на името тука ќе им се удри од глава, значи исклучително чувствителна ситуација е во прашање.
Во меѓувреме покажаа на секој можен начин дека не сакаат да се на власт. Барем не во поглед на предизборните ветувања.

Прашање е дали е полесно да се амортизира неуспешен референдум или пак потоа она шо би значело оперативна реализација на договорот за промена на името, не знам, треба да си проценат самите, во секој случај е пиздарија. Веќе должат #ЗУЈ2018 и eno opsesvo zasite т.е на шверцерски начин да се воведе двојазичност на цела територија иако не постои практична потреба. Овој потег е индикативен заедно со изјавите на Заев дека ептен е неповолно да не се реализира нешто од зацртното, додатно ијавите на Коѕијас дека е подобро ние да опстанеме отколку голема шќиперија или бугаристан. Ова помина скоро незабележано кај нас...а не е така наивно.Било само промена на име или пакет со #ЗУЈ2018 имаат поразителни резултати во следен изборен циклус.

СДСМ не може да влече повеќе етнички МКД гласови, достигнат им е прагот, мора да настапи со консензуален кандидат за прецедник, иако и тоа не е гаранција за победа туку само им дава реална шанса, во зависност од ситуацијата може да има спротивен ефект и да испровоцира обединување строго по етничка основа кај нас.

Во меѓувреме без разлика на тоа кој е на власт во Грција само прашање е на време кога ќе не ебат за пример пошто ем им се може ем им се сака со новиот јарем т.е договор, и да закрпат по некој поен за по дома, да покажат дека се главни. Тоа под услов ние се да правиме по Пе-еС, без тоа кој знае.

Единствено им оди во прилог политичкото калкуланство на ДПМНЕ, сите оние пизадрии кои ги направиле во изминатите десетина години и се пропратно, бомби надворешен притисок итн. Треба да се сфати дека оние кои стојат позади геостратешко планирање ако воопшто имаат точка алтруизам, таа е некаде при крајот на листата, така да ретко кога се зема во предвид.

Чаре е сега некое внатрешно-политичко решение надвор од кутијата, ДПМНЕ cut the loses, се што има било какво бреме ампутација, додека пак СДСМ да сфати дека неможе да протне вакво нешто без ДПМНЕ во никој случај.Можеби може ама не смее. Пошто она шо ни изгледа поразително на некој краток рок, ќе биде погубно на среден рок.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Чиниш сме Иран или Северна Кореја, поседуваме нуклеарно оружје. Денес, иронично, изгледа дека најскапа и најопасна работа е човек да се декларира како македонец. Кои комедии.

Каков е тој воен сојуз кои што не може да ги заштити своите членки од една мала вукојебина, која што егизистира на маргините на сите светски економски и политички збиднувања? Па зарем за членство во еден ваков сојуз менуваме име на држава и идентитет?
Германците.
можеби не се плашат од нас туку од минатото. Кога една курва сака да склопи брак, го прикрива минатото. Не велам дека сум потомок на антички или словенски племиња, ниту сум фан на тема историја, тоа е небитно. Битно и јас и моите претци сме биле именувани Македонци. И бугарите во име на добрососедство споменуваа т.н. "заедничка историја" што е голема глупост. Па и турците исто интервенираа во врска со учебниците.
Уште одамна во една тема за промена на името на Македонија, сум бил и јас и дел форумџии, против и ќе бидеме против. Дали со бојкот или со поинаков пристап во преговорите, небитно.
 
Последно уредено:
И

Име И Презиме

Гостин
Сега кога немаат легални мерки да го сменат името, двојазичноста е у фиока а економијата капут останува да видиме добро познатата тактика на сдсм да направи некој воен конфликт или поголем (најчесто мултиетнички) инцидент.
Ш.иптарите ке одлучат дали ке има предвремени избори најдоцна до септември.Да имаат време со прецедателските да идат (но без референдум).Џа или Бу ситуација.Референдум нема да помине, сите се свесни, ке ризикуваат ( и можна војна) ако не остават натовциве сами да си ги решиме проблемите..Читај шконците да не нападнат како обесправени и конечно да не капитулираат со кантонизација .
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Германците.
можеби не се плашат од нас туку од минатото. Кога една курва сака да склопи брак, го прикрива минатото. Не велам дека сум потомок на антички или словенски племиња, ниту сум фан на тема историја, тоа е небитно. Битно и јас и моите претци сме биле именувани Македонци. И бугарите во име на добрососедство споменуваа т.н. "заедничка историја" што е голема глупост. Колку што се сеќавам пред икс години, турците исто интервенираа во врска со учебниците, нивната окупација на Балканот и именувањето на окупаторите.
Уште одамна во една тема за промена на името на Македонија, сум бил и јас и дел форумџии, против и ќе бидеме против. Дали со бојкот или со поинаков пристап во преговорите, небитно.
сеа гомнарот грчев за уши и нека ги бара темелите на Партенон..
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Германците.
можеби не се плашат од нас туку од минатото. Кога една курва сака да склопи брак, го прикрива минатото. Не велам дека сум потомок на антички или словенски племиња, ниту сум фан на тема историја, тоа е небитно. Битно и јас и моите претци сме биле именувани Македонци. И бугарите во име на добрососедство споменуваа т.н. "заедничка историја" што е голема глупост. Колку што се сеќавам пред икс години, турците исто интервенираа во врска со учебниците, нивната окупација на Балканот и именувањето на окупаторите.
Уште одамна во една тема за промена на името на Македонија, сум бил и јас и дел форумџии, против и ќе бидеме против. Дали со бојкот или со поинаков пристап во преговорите, небитно.
Јасно е дека проблемот има историска конотација, или барем истата се користи како параван за нешто друго. Искрено не знам, не мислам оти сум компетентен да давам коментари од историски аспект, уште помалку пак да навлегувам во тематика која што на прв поглед граничи со теории на заговор.

Она што е сигурно е дека спорот зазема геополитички димензии и во целата работа е замешана и меѓународната заедница. Меѓутоа јас лично на работите гледам од друг аспект. На САД од интерес му е да го обезбеди западното влијание во регионот, Грција нашла простор тука да ги протне сопствените интереси. Јавна тајна е дека Грците истовремено кокетираат и со Западот и со Русија, па голема е веројатноста Русија да влијае врз Грчките политичари за опструирање на договорот, не дека и е гајле за нас, туку дека и е од интерес ние да не влезиме во НАТО. Што значи дека преку Грција русите ги остваруваат своите интереси кај нас.

Еве на наш терен иако некои кругови сакаат да прикажат руско влијание од него барем јавно нема ни трага ни глас. Еве пример во Црна Гора беше каде каде поизразено, дури за малку и државен удар ќе се случеше. Истото и во Србија.
Мој став е дека Русите своите интереси во Македонија ги тераат преку Грција и нивните политичари. Мислам оти тоа ќе се потврди во иднина, кога некои други грчки влади ќе дојдат на власт.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Сега кога немаат легални мерки да го сменат името, двојазичноста е у фиока а економијата капут останува да видиме добро познатата тактика на сдсм да направи некој воен конфликт или поголем (најчесто мултиетнички) инцидент.
Ш.иптарите ке одлучат дали ке има предвремени избори најдоцна до септември.Да имаат време со прецедателските да идат (но без референдум).Џа или Бу ситуација.Референдум нема да помине, сите се свесни, ке ризикуваат ( и можна војна) ако не остават натовциве сами да си ги решиме проблемите..Читај шконците да не нападнат како обесправени и конечно да не капитулираат со кантонизација .
Предвремени избори ќе има сигурно мислам, само дали заедно со референдумот или веднаш по него, пошто ако е неуспешен нема друга опција.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.112
Поени од реакции
15.060
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.195
Поени од реакции
8.408
Secretary Pompeo's Call With France's Foreign Minister Jean-Yves Le Drian

Secretary Pompeo urged French Foreign Minister Le Drian to support NATO extending an invitation to Macedonia to join, as well as the EU opening accession talks, following the signing of the name agreement between Greece and Macedonia. Secretary Pompeo and Foreign Minister Le Drian had a productive discussion on the way forward on Syria. Foreign Minister Le Drian also appreciated receiving an update on the outcome of the Singapore Summit.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Предвремени избори ќе има сигурно мислам, само дали заедно со референдумот или веднаш по него, пошто ако е неуспешен нема друга опција.
Јас сум за вмро и реално зборам пред себе и другите.Калакурница е работава.Како Македонци гледаме да заштитиме име и се останато, од друга страна не јаде ш.иптарскиот фактор.Сдсм добро знае дека кога нема да испорача ветено иде на коцкање.Се мислам дека оваа ситуација ке повлече и двојазичноста.Очигледно е дека ако пак биде прецедател од вмро а сдсм останат на власт ш иптарите ке си го бараат делот милом или силом.Сега не оставаат политички да се пазариме со сите, ако не е исходот како што они сакаат ке ја стартуваат машинеријата за кантонизација како и што збореа.Очигледно е црпко што кажа тоа со тоа и еб.а мамата на државава и народов, нема да ме чуди да биде иницијатор и за нешто + .
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.450
Поени од реакции
47.282
Мајк Помпео му наложил на францускиот министер за надворешни да ја кренеле блокадата и најверојатно ќе добиеме некоја “покана за покана’’ за ЕУ. Некој празен гест како признавањето од САД кога беше претходниот референдум за да се омекне работава и да имаат Заев и СДС ветер у грб да се продолжи со размонтирањето.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Од друга страна пак Грција, пет пати поголема од нас и по површина и по население, иако во финансиска криза повторно пет пати побогата, со една од најмоќните армии во регионот, членка на НАТО - најмоќниот воен сојуз во историјата на човештвото, се плаши од една мала држава како нашата. Автоматски тука се наметнува прашањето: Каков е тој воен сојуз кои што не може да ги заштити своите членки од една мала вукојебина, која што егизистира на маргините на сите светски економски и политички збиднувања? Па зарем за членство во еден ваков сојуз менуваме име на држава и идентитет?
Не е баш така. Не е дека Грција се плаши од нас. Нивната дипломатија е свесна и размислува на долг рок. Сепак ова е Балкан. „Традиционално“ границите си се менуваат на стотина години, па и почесто. При настанување на некаков дисбаланс во распоредот на големите сили, па и некој голем воен конфликт, некој од некаде ќе се повика на нашево фамозно „прашање“ и ќе ја осакати нивната територија на барање на Турција или друг голем регионален играч.
У нашата дипломатија и воопшто влада, така не се размишља, туку гледаш да си обезбедиш фамилија, да напукаш банкарски рачуни, а у јавност јадеш трици дека Солун е наш, тараса и слични смешни иридентистички пропаганди главно за домашна намена, кои на надворешен план ни се трескаат од глава. Да си напраевме јасна дистинкција на време и да инсистиравме на договор у кој ќе се откажеме од територијални претензии црно на бело, ќе имавме нормално решение многу одамна, ама тие сме јебига.

Еве денеска го читам мадето како на големо се праеле завери дека „сдс го сменил името, ама и на „невините“ (у лакт) вморони, некој се обидувал да им наметне одговорност“.
Па да собереме петиција и да му се извиниме на маде што се вознемири, а?
Стварно, неговата фамилија имаше идеални односи на дипломатско ниво со Грција.
Е, добро де, официјално ја викаа „јужниот сосед“, напраија пар иљади скулптури од кои пиздеа јужните соседи, испомењаваа учебници, стаија имиња на јавни установи, автопати, немаа ни е еден официјален состанок со нив, скурцаа „ерга омнес“ варијанта....ама нема везе тоа - „паторот не го даде името“, тоа е најбитно! Еве денеска организираат траги-комични протести со бачев, процедурите низ собрание глатко си проаѓаат и никако мукоски да ја отвори вратата од Собрание да влезат внатре како кога се бранеше шупакот на паторот да не оди у зандана! Многу конструктивно и патриотски!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom