Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Мислев како држава, а не лично сите да одговарате за себе...
Па ова е во глобала и лично прашање. Секој оној кој што не го доживува како такво не треба ни да се декларира како македонец.
Имаш држава членка на највисоките светски институции, членка на најголемиот безбедносен сојуз во светот, кој што наводно е гарант за безбедноста и зачувување на демократските вредности. Членка на најбогатиот економски и политички сојуз на демократски држави. Држава која се декларира како лулка на демократијата...

Е токму таа држава спротивно на сите меѓународни одредби и конвенции мене ми се меша во внатрешните работи, ми го ускратува чувството за припадност, ги негира моите претци...
Ова ако не е лично прашање тогаш не знам кое е.

BTW интересна работа господине Пуно како се врти тркалото. Сега јас и мнозина тука на форумов сме на твое место и зборуваме за права, дека ни се нарушени, дека сме жртви на вољата на една држава која што од позиција на сила врши негирање и дискриминаторски дејствија врз правата на друга.

Баш ме интересира кој е твојот став по ова прашање, како еден вид експерт за човекови права на форумов. Дали и моите човекови права и правото на самоопределување се нарушени во случајов?
 
V

viktora

Гостин
Ако е стварно така како што вели, без цаки и финти, премија е ова...не ми е јасно како Грците би се согласиле на ова?
Им се заканиле дека ќе ги бомбардираат како Србија или Сирија.Милом или силом.Друго објаснување нема.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Илинденска Македонија испадна патка за сега со новово име да се чувствуваме како победници.Кого лажете бе мрсули едни.Постои ли некој нормален кој се уште верува дека странски служби не му ги дале разговорите на гомното од Муртино?
А што е по битно, кој му ги дал или што имаше во разговорите ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ќе има многу патетика сега, од сите можни страни.
Тоа не е ништо со онаа патетика што ќе се случи кога Грчкиот парламент ќе го одбие предлогот одкако сами ќе си го начукаме...
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Нимиц може на раат да се пензионира :icon_lol:
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Од македонскиот Устав ќе треба да се избрише членот кој предвидува грижа за „македонското малцинство“ надвор од границите на државата.
Линк: https://www.mkd.mk/makedonija/politika/severna-makedonija-so-makedonski-jazik-i-identitet-od-slovensko-poteklo-zaev-za
Тоа е тоа, отпиши министерство за надворешна политика, отпиши било каков конзул и амбасади.
Ретардирани предавници, до шесто колено сите да ви испоумрат од лепроза.

Ќе менуваме име за некои си алијанси што ќе пропаднат во иднина во случај на некоја катастрофа, битно името да го менуваме.
Неспособни куртони, ДПНЕ-СДС-ДУИ-ДПА-БЕСА-ГРОМ и ресто од тоа ретардираните партии, мафијаши во легална форма, сите кој од кој покорумпирани.
И не ми ја спомнувајте Левица, исто така маса од ретардирани неспособни луѓе кои врска си немаат со реалноста, нити пак имаат некаков став во врска со националните интереси на Македонија, нити пак со огласиле околу нешто со тоа.

Кажав пред три години кога беше темата за Куманово, дека сите се предавници, повторно ќе кажам.
Кажав дека треба насилен протест или револуција за да се смени нешто, нема со зурли и тапани да смениме нешто.
Само со крв се менува нешто бе кретени едни летаргични.

Неспособни, цела државна администрација и цела политичка фела и сите нивни поддржувачи.

Младиве да не ги набројувам(во кој и јас сум), битно на кафе да се во броз, баду, тренд, Д ЛОФТ и немаат никаква грижа, пола и повеќе од тие исто така неспособни.

Edit;
Ааах, да и заборавив, ќе одиме на "референдум" на веќе ратификуван договор во собрание, ебате кретеноидната логика.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Подобро Северна Македонија него ФИРОМ.

Кога тогаш мораме во Европа.
Ако нема ништо скриено, не е страшно.... Но од друга страна, ако нема ништо скриено, нема Грција да прифати, зошто би прифатиле Грција едно вакво решение ?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.759
Поени од реакции
9.924
Тоа не е ништо со онаа патетика што ќе се случи кога Грчкиот парламент ќе го одбие предлогот одкако сами ќе си го начукаме...
Рече Зајко, ако едната страна не го почитува договорот истиот пропаѓа и пу не се важи. Знам дека не е за верување многу, ама ваљда регулирана е таа можност. Мислам дека договоров е донесен по притисок врз двете страни...кој ќе заебе работа сега ги губи сите симпатии и разбирање кај големите играчи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom