Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
:pos::pos: Абе...Шала на страна ова за нас не би важело, плус и да важи ќе застанат многу земји во солидарност зад Грција. Да не сакаа останатите и досега ќе се најдеше начин.
Добро ама и ние сме заслужни за имиџов - дворски шут.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не знам зошто олку во медиуми се кажува се, тајно договори си и ајт. Кога е јавно не чини така да тајно најубаво. И да, кур ме боли за името, ова Северна Македонија е слабо за мене, сакав друго некое. Ебате народот, едни протестираат против деца со посебни потреби, други плукаат за промена на име на држава ко демек ууу готово ако не се смени името се ќе биде решено, трети не знаат што сакаат. Се нека променат бе, јавно нека кажат се, не тајно. Или можеби тајно сакате?
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Не знам зошто олку во медиуми се кажува се, тајно договори си и ајт. Кога е јавно не чини така да тајно најубаво. И да, кур ме боли за името, ова Северна Македонија е слабо за мене, сакав друго некое. Ебате народот, едни протестираат против деца со посебни потреби, други плукаат за промена на име на држава ко демек ууу готово ако не се смени името се ќе биде решено, трети не знаат што сакаат. Се нека променат бе, јавно нека кажат се, не тајно. Или можеби тајно сакате?
Зошто толку глуп бе ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас.

– Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република Македонија, му рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на претседателот Прокопис Павлопулос на почетокот на нивната средба во претседателската палата за да го извести за постигнатиот договор.

– Среќен сум бидејќи имаме договор што ги покрива сите предуслови што ги постави грчката влада, рече Ципрас и додаде дека договорот е за сложено име со географска одредница, за севкупна употреба ерга омнес што предвидува уставна ревизија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ама има една работа што не тераат прво ние да се брукаме. Ципрас ќе ратификува во собрание после овдешната ратификација. Значи ќе не остават прво сами да си го зачукаме за ако има идни преговори тие 20 цм од пенисот секако да влезат и плус 5 нови за понатака.
Абе ај, што е тоа проблем, оперирани сме од брука...[DOUBLEPOST=1528821630][/DOUBLEPOST]
Ништо не би смениле избори.
Ќе сменат, како нема да сменат... Истото што го сменија и прошлите избори.. Нов живот... Уште малце изборите ќе почнеме да ги викаме реинкарнација...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.959
Не знам зошто олку во медиуми се кажува се, тајно договори си и ајт. Кога е јавно не чини така да тајно најубаво. И да, кур ме боли за името, ова Северна Македонија е слабо за мене, сакав друго некое. Ебате народот, едни протестираат против деца со посебни потреби, други плукаат за промена на име на држава ко демек ууу готово ако не се смени името се ќе биде решено, трети не знаат што сакаат. Се нека променат бе, јавно нека кажат се, не тајно. Или можеби тајно сакате?
Ispisha tolku i pak nisto ne kaza. Haos
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.750
Поени од реакции
21.790
Црпнатиот и останатата предавничка багра го направија Ѓорѓе Иванов најголем македонски херој на XXI век, направија да сите во него да се крстиме да стави вето*.


*Се разбира со исклучок на европските gradjani кои не гледаат 2 метра пред нив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ок, според интрото на Заев имаме вековно решение... уште малце па античко...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
проблемот со името мора еднаш да се реши. штом Грујо како најјак македонец за 11 години борба не успеа да го зачува името Македонија тогаш никој друг не може да издејствува да остане тоа име.
така да мора да смени и да се остави тој проблем назад. и да почне да се работи на суштинските проблеми.

а можеби требаше Грујо во ВМРО да ја прекрсти државата, тоа име е прифатливо за сите.
 
V

viktora

Гостин
Илинденска Македонија испадна патка за сега со новово име да се чувствуваме како победници.Кого лажете бе мрсули едни.Постои ли некој нормален кој се уште верува дека странски служби не му ги дале разговорите на гомното од Муртино?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
12 Јуни 2018та Нов Илинден на Република Северна :oeoeoe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Илинденска Македонија испадна патка за сега со новово име да се чувствуваме како победници.Кого лажете бе мрсули едни.Постои ли некој нормален кој се уште верува дека странски служби не му ги дале разговорите на гомното од Муртино?
Не бе, самите од ВМРО се снимале....
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.759
Поени од реакции
9.924
Ако е стварно така како што вели, без цаки и финти, премија е ова...не ми е јасно како Грците би се согласиле на ова?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom