Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не си македонец ти, вака човек со било која национална припадност не размислува.

Не си ти македонец друже. А по муабетот изгледа дека и ти си останал во 20 век со оние без национална свест.
Ја ти топло препорачувам куферите под рака и правец во некоја НАТО/ЕУ земја, барем таму ако не македонец барем космополит ќе бидеш.
Националноста во основа е глупост, а ова што ти го кажувам е вистина, колку и да не ти се допаѓа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Македонците од Егејска Македонија што биле избркани како кучиња прашај ги дали немаат што да изгубат . Да не зборуваме дека ш.иптарите тука не газат поради тоа .Има и мн др работи но да не разврзуваме, ти ако не се чувствуваш како Македонец имаш право да се пишеш како сакаш (но не и каде сакаш ). Тоа е разликата зошто не треба да се менува името .
А што ќе изгубат тие? Веќе изгубија се што можеа да изгубат. И не разбрав, поради што не газат Албанците?[DOUBLEPOST=1528749037][/DOUBLEPOST]
Ќе видиме, времето ќе покаже колкава цена сме платиле за членството во тие две организации. Да не излезе на крајот некакво дежа ву како "времената спогодба" со Грција. Сите знаеме колку Грците се придржуваат до нивните договори. Да не излезе после пу пу неважи работата, па да останеме и без име и без ЕУ, со прстот в уста.
Ова договоров со нив е на жими мајка. Ќе не остават сега да преговараме и кој ни гарантира дека на крајот пак нема некој да ни опне вето?
Преговорите со ЕУ ќе траат со години и за тој временски период можат доста работи да се сменат.
Just saying...
Како е тоа возможно, те молам објасни ми. Кој нас може да не спречи да си го вратиме името Македонија ако Грција не ги исполни одредбите од договорот?

Инаку, брзањето е за НАТО, за ЕУ ќе почекаме. Во моментов е премија да добиеме датум за пристапни преговори.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
235
Поени од реакции
172
Националноста во основа е глупост, а ова што ти го кажувам е вистина, колку и да не ти се допаѓа.
Прашај ги политичарите од твоите НАТО и ЕУ дали е глупост националноста.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Прашај ги политичарите од твоите НАТО и ЕУ дали е глупост националноста.
Се разбира дека е глупост. Националноста е убедување, нема ништо онтолошко во националноста. Националната гордост е за идиоти, последното скривалиште на најнеспособните, на отпадот на цивилизацијата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Се разбира дека е глупост. Националноста е убедување, нема ништо онтолошко во националноста. Националната гордост е за идиоти, последното скривалиште на најнеспособните, на отпадот на цивилизацијата.
Националност у пракса ти е кога викторија, гигс, иреал, вол(к)от и пар нови шупаци се угледуваат на неписмен, неспособен патор и тоа им е врвен доживљај у патетичните им животи. Луѓе со cv - лични достигнувања: 0, националност: фајром.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
235
Поени од реакции
172
Се разбира дека е глупост. Националноста е убедување, нема ништо онтолошко во националноста. Националната гордост е за идиоти, последното скривалиште на најнеспособните, на отпадот на цивилизацијата.
Живееш во нереален свет друже, реалноста е друга.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Мене ме заболе куртони као тебе као ќе се викаат. Глупа багра шо чека од штаб да му кажат коа смее да иде у ќенеф.
Све културно се иссели....само вие ќосиња останавте, курињата со пинцета шо си ги барате.
чудно само како ти не се исели, ...што па јас се чудам, кој сака куртонски паразити?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Се разбира дека е глупост. Националноста е убедување, нема ништо онтолошко во националноста. Националната гордост е за идиоти, последното скривалиште на најнеспособните, на отпадот на цивилизацијата.
Одлично срочено, замисли во САД знамето како национален симбол со гордост покрај сите припадници на воено безбедносните сили, го има на униформите на јавни чиновници, поголеми компании, дури и училишни униформи, настрана шо без исклучок е истакнато на секоја државна институција, а во голем дел и на приватни објекти.

Според тоа шо си напишал првично т.е според тебе, ај биди бриљантен као уобичаено и преведи ми шо се американците?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.187
Поени од реакции
21.877
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Живееш во нереален свет друже, реалноста е друга.
Напротив, реалност е ова што јас ти го кажувам. Еве што попаметни од мене рекле за националното, а ова веќе сум го постирал неколку пати.

“The cheapest sort of pride is national pride; for if a man is proud of his own nation, it argues that he has no qualities of his own of which he can be proud; otherwise he would not have recourse to those which he shares with so many millions of his fellowmen. The man who is endowed with important personal qualities will be only too ready to see clearly in what respects his own nation falls short, since their failings will be constantly before his eyes. But every miserable fool who has nothing at all of which he can be proud adopts, as a last resource, pride in the nation to which he belongs; he is ready and glad to defend all its faults and follies tooth and nail, thus reimbursing himself for his own inferiority.”

Arthur Schopenhauer


Еве што вели Карлин за националната гордост.

 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.197
Поени од реакции
8.415
Одлично срочено, замисли во САД знамето како национален симбол со гордост покрај сите припадници на воено безбедносните сили, го има на униформите на јавни чиновници, поголеми компании, дури и училишни униформи, настрана шо без исклучок е истакнато на секоја државна институција, а во голем дел и на приватни објекти.

Според тоа шо си напишал првично т.е според тебе, ај биди бриљантен као уобичаено и преведи ми шо се американците?
Нашето кај нас на секоја бандера и кружен тек го има. Не заостануваме зад САД во тој аспект.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.216
Поени од реакции
16.726
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Одлично срочено, замисли во САД знамето како национален симбол со гордост покрај сите припадници на воено безбедносните сили, го има на униформите на јавни чиновници, поголеми компании, дури и училишни униформи, настрана шо без исклучок е истакнато на секоја државна институција, а во голем дел и на приватни објекти.

Според тоа шо си напишал првично т.е според тебе, ај биди бриљантен као уобичаено и преведи ми шо се американците?
Американците се паметни. Односно нивните идеолози се паметни. Националното е само уште еден начин на контрола на поединецот, само уште еден мит. Човек кој е задоен со митови многу полесно се контролира. Многу полесно се праќа и во бесмислени војни, како онаа во Виетнам на пример.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom