Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Сакаш да кажеш дека политичариве наши сакаат да се тргнат од олигарсите, од кои лапаат највише пари?
Сакам да кажам дека врз Македонија е извршен стратешки притисок по секоја цена да се пикне во НАТО, и иако еден просечен македонски граѓанин не заслужува ништо, ќе добие прилично со членството во НАТО.

Инаку, што на еден просечен граѓанин му менува дали живее во Македонија или Северна Македонија?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.366
Поени од реакции
3.154
кај да е зајко ќе го разубави грдото лице на македонецот.
Ќе станеме пример за "безличност" во најновата историја. Онака, како од мајка родени ќе не примаат во организацииве...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ќе станеме пример за "безличност" во најновата историја. Онака како од мајка родени ќе не примаат во организацииве...
Ти како си досаден и безидеен, поарно е гол пиштол да те примат било каде. Ако може и мозокот да го оставиш на влегување, само ќе ти смета.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
235
Поени од реакции
172
Сакам да кажам дека врз Македонија е извршен стратешки притисок по секоја цена да се пикне во НАТО, и иако еден просечен македонски граѓанин не заслужува ништо, ќе добие прилично со членството во НАТО.

Инаку, што на еден просечен граѓанин му менува дали живее во Македонија или Северна Македонија?
Тоа знаеме дека е извршен стратешки притисок.
Но без оглед на тоа, не сакам да сум северно македонец, а менува тоа дали си и или не си македонец и тоа како. Се менува целиот концепт на генерации и генерации што се бореле за самостојна држава, поентата на постоењето на ваква држава со друго име и народ ќе биде ставено под знак прашање итн. Од друга страна и со ова никој тебе не ти гарантира влез у НАТО и ЕУ. За вакви чуствителни прашања не се преговара.

Ама очигледно праам муабет со припадник на другите етнички заедници, па излишно е понатаму да дискутирам.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.836
НАТО е терористичка организација е небулоза од арсеналот на Мирка и Миленко. Кога некој ќе одвали таков идиотизам веднаш губам желба за дискусија.[DOUBLEPOST=1528747045][/DOUBLEPOST]

Напротив, на нашите олигарси им беше во прилог да останеме изолирани, Белорусија на Балканите. Влезот во НАТО и ЕУ секогаш значи голем пад на корупција.
богат речник за навреди ништо повеќе ама со тоа образование и тој капацитет толку.

Сакам да кажам дека врз Македонија е извршен стратешки притисок по секоја цена да се пикне во НАТО, и иако еден просечен македонски граѓанин не заслужува ништо, ќе добие прилично со членството во НАТО.

Инаку, што на еден просечен граѓанин му менува дали живее во Македонија или Северна Македонија?
А што добива со нато вака да не просветлиш ? Еве тука членовите највеќе на свет ги интересира, а пошто реченициве ти се просто - опростени еднаш бар да не удостоеше со став кој го милуваш, а да има содржина повеќе од 5 збора ... ќе може ли (извини овака што те вознемируваме) ?
Ако тебе ти се живее во северна македонија комотно иди живеј јас сакам да живеам во Република Македонија, уствари ако сакаш смени и пол стани жена, тоа е твое право ама не мора да го наметнуваш на сите како нормално и дека нема ништо да ни смени зашто менување пол не е нормална работа.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.366
Поени од реакции
3.154
Ти како си досаден и безидеен, поарно е гол пиштол да те примат било каде. Ако може и мозокот да го оставиш на влегување, само ќе ти смета.
Ти си го оставил веќе!
И не ме цитирај.Јас не те цитирам! Ко пијавица си!
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Напротив, останувањето надвор од НАТО и ЕУ е чекор кон сигурна провалија.
Ќе видиме, времето ќе покаже колкава цена сме платиле за членството во тие две организации. Да не излезе на крајот некакво дежа ву како "времената спогодба" со Грција. Сите знаеме колку Грците се придржуваат до нивните договори. Да не излезе после пу пу неважи работата, па да останеме и без име и без ЕУ, со прстот в уста.
Ова договоров со нив е на жими мајка. Ќе не остават сега да преговараме и кој ни гарантира дека на крајот пак нема некој да ни опне вето?
Преговорите со ЕУ ќе траат со години и за тој временски период можат доста работи да се сменат.
Just saying...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
10 литри на метар квадратен врнело во Скопје 2 дена, дај боже 100 литра да заврнат за 2 саати во тоа селото скапано, им ебам гадовите кои до Неготино отишле само. Скопје ко Марс им се чини им ебам све.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Ќе станеме пример за "безличност" во најновата историја. Онака, како од мајка родени ќе не примаат во организацииве...
ај зајко, од авион се гледа дека е за со децата што требаше да одат во тоа Темјаник (како ли се викаше) ама цела бе партија, па уште еден куп нервозни куртони на форумов за таму да се, тоа не можам да го разберам, ние навистина имаме проблем, огромен процент на населениово ни бил со пречки во развој, трагедијата да биде уште поголема, па уште такви ни ја водат државата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Имате фесјбук, имате слики и снимки - толку можам да ви кажам.
Па и за да е таков, нели треба да имаш скот од народ за да можеш да регрутираш за вакви гнасотии?
Ако е мнозинство вмороњи и ако се на ова еволуционо ниво, тогаш кој к***ц се тресеме као ќе се викаме, дали била добра економијата, да не примеле во нато/еу...за оваа багра ништо!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.216
Поени од реакции
16.726
Сакам да кажам дека врз Македонија е извршен стратешки притисок по секоја цена да се пикне во НАТО, и иако еден просечен македонски граѓанин не заслужува ништо, ќе добие прилично со членството во НАТО.

Инаку, што на еден просечен граѓанин му менува дали живее во Македонија или Северна Македонија?
Што е тоа прилично, според тебе, што ќе добие Македонија со членството?

Инаку, ние сме дојдени до точка да, доколку евентуално нема промена на името, да продолжиме да тонеме во политичка криза со потенцијал да прерасне во безбедносна. Членство во НАТО нема да значи крај на шиптаpските закани и уцени и македонското фелацио третман кој го добиваат. За цепење територија можат да сонуваат, и вака и така. И евентуално ќе се тргнеме од руски интриги, кои можат само проблеми да ни направат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Тоа знаеме дека е извршен стратешки притисок.
Но без оглед на тоа, не сакам да сум северно македонец, а менува тоа дали си и или не си македонец и тоа како. Се менува целиот концепт на генерации и генерации што се бореле за самостојна држава, поентата на постоењето на ваква држава со друго име и народ ќе биде ставено под знак прашање итн.

Ама очигледно праам муабет со припадник на другите етнички заедници, па излишно е понатаму да дискутирам.
Прво, јас сум Македонец, не сум припадник на друга етничка заедница, иако не сум посебно горд на тоа што сум Македонец. Всушност, во светло две три децении независност, би рекол дека повеќе ми е срам што сум Македонец.

Второ, повеќето Македонци живеат во заблуда за некое страшно борбено минато на Македонците, како милиони Македонци да се бореле и гинеле за Македонија. Вистината е многу попрозаична и поразителна. Македонците до почетокот на 20 век не ни имале изразена национална свест, а акамо ли се бореле за независна Македонија. се се тоа глупи и безвезни митови.

Трето, апсолтно ништо не ти менува ако утре државата се преименува во Северна Македонија, освен чуството дека во инаетот со Грците сме изгубиле. А од инает не се живее. Во цело ова изгубено време сите наши соседи ги зајакнаа своите политички позиции, само ние знамето и името не го даваме.

Дебил до дебил.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Прво, јас сум Македонец, не сум припадник на друга етничка заедница, иако не сум посебно горд на тоа што сум македонец. Всушност, во светло две три децении независност, би рекол дека ми е срам што сум Македонец.

Второ, повеќето Македонци живеат во заблуда за некое страшно борбено минато на Македонците, како милиони Македонци да се бореле и гинеле за Македонија. Вистината е многу попрозаична и поразителна. Македонците до почетокот на 20 век не ни имале изразена национална свест, а акамо ли се бореле за независна Македонија. се се тоа глупи и безвезни митови.

Трето, апсолтно ништо не ти менува ако утре државата се преименува во Северна Македонија, освен чуството дека во инаетот со Грците сме изгубиле. А од инает не се живее. Во цело ова изгубено време сите наши соседи ги зајакнаа своите политички позиции, само ние знамето и името не го даваме.

Дебил до дебил.
Македонците од Егејска Македонија што биле избркани како кучиња прашај ги дали немаат што да изгубат . Да не зборуваме дека ш.иптарите тука не газат поради тоа .Има и мн др работи но да не разврзуваме, ти ако не се чувствуваш како Македонец имаш право да се пишеш како сакаш (но не и каде сакаш ). Тоа е разликата зошто не треба да се менува името .
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
235
Поени од реакции
172
Не си македонец ти, вака човек со било која национална припадност не размислува.
Прво, јас сум Македонец, не сум припадник на друга етничка заедница, иако не сум посебно горд на тоа што сум македонец. Всушност, во светло две три децении независност, би рекол дека ми е срам што сум Македонец.

Второ, повеќето Македонци живеат во заблуда за некое страшно борбено минато на Македонците, како милиони Македонци да се бореле и гинеле за Македонија. Вистината е многу попрозаична и поразителна. Македонците до почетокот на 20 век не ни имале изразена национална свест, а акамо ли се бореле за независна Македонија. се се тоа глупи и безвезни митови
Не си ти македонец друже. А по муабетот изгледа дека и ти си останал во 20 век со оние без национална свест.
Ја ти топло препорачувам куферите под рака и правец во некоја НАТО/ЕУ земја, барем таму ако не македонец барем космополит ќе бидеш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom