Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Мислам дека моментално е фриленсер и затоа е во овој mood. Ова е веројатно прва власт што не ја игра после љуБчо Г.
Русите немаат денар фрлено за вакви потреби во државава. Ова е од волонтерски побуди.
Мислам дека си грешка, моја претпоставка е дека е на некаква московска листа, некоја втора-трета лига ама сепак имаат корист од неа
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И сега каде е? Со што се занимава?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
https://www.publikum.mk/prilep-direktorka-na-osnovno-uchilishte-doktor-za-troshene-bez-otchet/

500 000 за фактури од ресторани, направени од директорка на основно училиште
Ауууууу...:eek:. Која мустра е оваа, живее кај мене во населба. Секое утро заедно чекавме автобус :pos:Која глетка беше рано наутро, тоа не се опишува. Да ја видите во живо ќе ви стане јасно каде ги втерала тие 500 000 :icon_lol:
Налет, па кога ќе распалеше со нејзините мотивирачки муабети на студентите кои одеа на факултет со истиот автобус. Па како тоа со труд се можело да се постигне...
Богами, голем труд треба да банкротираш цело школо и да изедеш пола милион по ресторани :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075
E

Epsilon

Гостин
nema spas za ovoj narod, vklucuvajki me i mene i ostanatite ko mene sto se nadevaa na nesto podobro od SDSM. :)

Isti kur samo razlicen dres,dzabe debatirame na politika, koga i da sednam na masa, bev prijaven za policaec vo top forma bev, visina tezina se se, i mi vika dzabe koga nemas prijatel?

Pa mu vikam cekaj neli se "borevme" za da nema korupcija ili da se namali znacitelno? Mi vika ostaj ti ta rabota, bla bla.

Posle toa sfajcas deka samo se menuva dresot. :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.241
Поени од реакции
86.001
Како ли се чуствуваат оние што протестираа заедно против режимот, и постојано го креваа гласот за подобра иднина сега откако го вработија како советник поранешниов терорист со едвај завршено средно образование, а притоа ќе си лапа 600 евра плата? Лицата бе, лицата мизерни сакам да им ги опулам :icon_mrgr:.
Ништо бациња, продолжете да копате канали или дигајте роба во магацин за 200 евриЌи плата, а дипломите дома што ви фаќаат прашина ќе послужат на есен таму кога ќе се палат првите огнови.

Верувале дека СДСм ќе донесел подобар живот... :pos: Да донесе, за луѓе како Павлевци, Ивани и поранешни команданти од УЧК. За нас обичните смртници чорба...ама поретка, несакаме да ни биде ептен блантава ;)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Нa избoрите нa глaсaчките ливчињa требaше дa имa сaмo две oпции.
1 Змијa дa те aпне
2 Мaгaре дa ти гo бaпне
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
nema spas za ovoj narod, vklucuvajki me i mene i ostanatite ko mene sto se nadevaa na nesto podobro od SDSM. :)

Isti kur samo razlicen dres,dzabe debatirame na politika, koga i da sednam na masa, bev prijaven za policaec vo top forma bev, visina tezina se se, i mi vika dzabe koga nemas prijatel?

Pa mu vikam cekaj neli se "borevme" za da nema korupcija ili da se namali znacitelno? Mi vika ostaj ti ta rabota, bla bla.

Posle toa sfajcas deka samo se menuva dresot. :)
Јас бев на форумов еден од најгласните против тоа зло. И уште мислам дека не беше погрешно што се протестираше против тие мајмуни.
Со таа разлика што не потајно, туку и пишував дека поголеми очекувања имав од странците отколку од анемичниот, неспосбен сдс. Најмногу кога излезе фамозниот извештај на Рајнхард Прибе и кога во државава беше пратен Ван Хауте, кога јасно и гласно беше дефинирано што не чини. И беше добро што у тој извештај и забелешките не се збореше за вечно обесправеното ш иптарско малцинство, туку за реални проблеми, граѓански: корупција, институции, судство... Првото поголемо разочарување беше кога се потпишаа тие пржинските купишта говна и отворените врати за дуи, па и за фамилијата. Симптоматично беше и што во објавувањето на прислушкуваните разговори воопшто не се чепна дуи за што немаше ниту еден логичен одговор од сдс уште тогаш. Сите многу добро ја знаевме способноста на кадарот на дуи и претходно и можноста за праење малверзации на нивните функционери е многу голема. Од некои малку контакти со албанци имам сознание дека поддршката на дуи од страна на нивните гласачи е чиста клиентела, вработени по партиска линија, омрсени од тендери - и реално, колку и нас не курчи тоа што се ставаат бивши команданти на такви позиции - на ш иптарите тоа не им значи многу, ама очигледно е дека тоа се прави со некаква намера. И да нема забуни, поставување на ш иптар на таква позиција што не бил командант во минатото не значи дека тој истиот нема да биде командант во иднина. Тенденцијата да им се дава многу си ја имаат купено, си митат во администрацијата на јенките, а и имаат реална поддршка затоа што од другата страна имаш недефинирана маса која може да биде заведена од Русија (тој флерт ќе го плаќаме со недоверба уште 50 години, ако опстанеме воопшто).
За кадровската политика на сдс не знам што полошо да кажам. Самиот цк, Спасовски, Шеќеринска, Ременски, кловнот Рашковски, оној абдалон на Куманово....тие луѓе имам впечаток дека немаат капацитет да водат маалски колонијал, а не такви важни ресори. Веројатно се и намерно пикирани такви луѓе без интегритет за да не праат опструкции при виткање кичма. Да не зборам понатаму за градски ликови што ги знам, што ги испоставаа по општински комитети, по општини, по инстутции - све мој до мојега, ограничени ликови, не можам да опишам. Тие да опраат нешто? На свети никад.
Тоа што ми е уште по-криво сега е што маса народ што избега у времето на паторот во последнава година и уште за исселување ми зборат луѓе со деца, некои шо не ни збореле за тоа порано дека имаат идеја тоа да го напраат.
Убедливо најголемо разочарување ми од обичниот народ што абер нема од реакција. Кога бц го уведе хаосот немаше никаква реакција на тоа раскурцавање. Кога паторот го уведе режимот - исто. Сега кога сдс утепаниве играат со суштински прашања како мало дете со жилет, пак нема ништо.
Дпне и сдс ќе се курцаат толку колку што ќе им дозволиме. Истото важи и за дуи.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Sega samo uste po edna partija od kosovo i albanija da vleze u tn koalicija pa da se oficijalizira tretata ljocka teritorija.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.595
Поени од реакции
35.032



Амбасадорите на Франција, Шпанија, Италија и на Хрватска Кристијан Тимоние, Емилио Лоренсо Сера, Карло Ромео и Данијела Баришиќ, по повод Денот на Европа, денеска засадија дрва во кумановско Диво Насеље, во близина на местото каде што на 9 и 10 мај 2015 година вооружена група од Косово ги нападна македонските безбедносните сили, при што загинаа осум полицајци, а повеќе од 30 беа ранети.

Врв на лицемерие (n)

Баш во Диво Насеље најдоа да садат дрва на мирот, симболично.
Макрон може ќе засади некое дрво во Сирија, а Трамп во Авганистан:свиркам:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.241
Поени од реакции
86.001
После Монструм, полека се спрема теренот за...

Од доживотни осуденици до слободни граѓани, ќе се бранат ли од слобода во нов процес обвинетите од Диво Насеље?

Монструмот кој ги искористи децата од Смилковско (за ова веќе се докажа), и убиените војници во Диво Насеље за да се докопа до власт...







Додека мајките ги оплакуваа сеуште неоладените тела на своите чеда, овој МОНСТРУМ правеше селфиња и се смешкаше со оние жители кои ги криеа терористите во населбата.

Смилковско
Диво Насеље

Да Бог да ко Џинѓиќ да завршиш, копиле едно усмрдено!!!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Законот е донесен во 2011-та година. Изгласан во собрание од тогашната власт, чиј врв престојуваше на Халкидики тогаш.
Не се праи како од Марс да си паднат.
Да, ама согласно законот од 2002. Со него се амнестираат сите за кои нема процес во Хаг. Тоа е законот. Со кое образложение не би ги амнестирал истиве? Грешката е во Хаг што ги врати кај нас. Да останеа кај нив, ќе им се судеше.[DOUBLEPOST=1525873340][/DOUBLEPOST]
Учкарот е баран во Србија и е на црната листа на УСА.Но нема везе паторот е крив.
Тоа нема врска со амнестирање.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Законот е донесен во 2011-та година. Изгласан во собрание од тогашната власт, чиј врв престојуваше на Халкидики тогаш.
Не се праи како од Марс да си паднат.
Всушност, во 2011 не е изгласан закон

Собранието го усвои автентичното толкување на Законот за амнестија[DOUBLEPOST=1525874663][/DOUBLEPOST]
А, зајковата банда ништо поарна, наместиле 23-годишен директор на училиште, па уште и му се обраќаат со господин.
Кај нас тоа е „манија“. Поставување на функција ДЕЦА. Иако нема законски ограничувања, за секакви функции би требало да се размислува над 35 години. А за највисоките, над 40. Секако, со релевантно искуство. Не може човек на кој уште хормоните му вријат да е стабилен, не може човек без искуство соодветно, па и животно, да раководи, да не скока како скакулец на секоја работа.. Треба смиреност.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom