Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Не сум го подржувал никогаш Груевски и никогаш не би побарал да се врати ама ова со изјавата на Заев за советникот да се случеше додека Грујо беше на власт ќе имаше страшен гнев кај народот не зборувам дека некој би протестирал оти ние сме амеби не народ(тоа го докажавме кога сите останавме дома во Април 2012 година кога ни убија 4 млади Македонци и еден постар човек) но ќе се чуствувашее гнев как обичниот народ.Заев успеа во она што Груевски се обидуваше толку време да го направиви но не му успеа целосно а тоа е да го избрише генетскиот код на овој народ а со тоа да го изгуби и своето национално достоинство.Јас сум убеден дека сега Заев и да постави некој од шпоните од Смилковско или Диво Насеље најголемиот дел ќе остане рамнодушен.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://www.dudinka.org/mирка-велиновска/

Да се изразам малце во нејзин стил,
на голтачката на руската путиноидна сперма треба некој да и објасни дека како самопрогласен антиглобалист, борец за мултиполарен свет и светска правда премногу е напикана во само еден анус.

Патем, кога говориме за геноциди, русите сигурно не се „црпнаа“ од Елба до Аљаска со цвеќе во рацете и миротворни пораки, сигурно на Сибир на најдоа празна ливада.

Дај малце историски реализам, се знае како секоја голема нација и империја настанува, нема потреба да се пропагира безгрешност.

А за парадите кажав веќе, дури вакви реакции предизвикуваат такви минорни протоколарни настани, нема да си ги согледаме големите предизвици и проблеми.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
А, зајковата банда ништо поарна, наместиле 23-годишен директор на училиште, па уште и му се обраќаат со господин.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.695
Поени од реакции
3.647
А, зајковата банда ништо поарна, наместиле 23-годишен директор на училиште, па уште и му се обраќаат со господин.
Седи смешки, немој и ти ко капислите на Мицко, јакиот скандал. Нишо ново, камо среќа тоа да беше најголемиот проблем на Македонија. Народ се смее.
Тоа државата се распадна, де факто не постои, класични терористи барани од интерпол, на црна листа на сад он го става у влада, десна рака да му биде, никому ништо народ седи у ленинова и боемска.
За оноа кучено у центар што го рокна оној со секира имаше протести, за ова нема П од протест, не двајца тројца, туку нема. 0 (нула) уопште не се ни збори.

Ти си се фатил за директорот на некое училиште у него село
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
http://www.dudinka.org/mирка-велиновска/

Да се изразам малце во нејзин стил,
на голтачката на руската путиноидна сперма треба некој да и објасни дека како самопрогласен антиглобалист, борец за мултиполарен свет и светска правда премногу е напикана во само еден анус.

Патем, кога говориме за геноциди, русите сигурно не се „црпнаа“ од Елба до Аљаска со цвеќе во рацете и миротворни пораки, сигурно на Сибир на најдоа празна ливада.

Дај малце историски реализам, се знае како секоја голема нација и империја настанува, нема потреба да се пропагира безгрешност.

А за парадите кажав веќе, дури вакви реакции предизвикуваат такви минорни протоколарни настани, нема да си ги согледаме големите предизвици и проблеми.
Ќе се отрезни ли неебанава некогаш? Што ти треба да ја линкуваш? Стварно, ваков куп од зборови, суви навреди и неповрзани глупости треба да „разбудат“ некој заспан македонец?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Седи смешки, немој и ти ко капислите на Мицко, јакиот скандал. Нишо ново, камо среќа тоа да беше најголемиот проблем на Македонија. Народ се смее.
Тоа државата се распадна, де факто не постои, класични терористи барани од интерпол, на црна листа на сад он го става у влада, десна рака да му биде, никому ништо народ седи у ленинова и боемска.
За оноа кучено у центар што го рокна оној со секира имаше протести, за ова нема П од протест, не двајца тројца, туку нема. 0 (нула) уопште не се ни збори.

Ти си се фатил за директорот на некое училиште у него село
Па кучето Идриз заслужува право на живот.Како шо се сеќавам и куќата на човекот му ја опколија.Па така да се собереле кога некој педофил ќе нападне дете а не за куче со кучешко име.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.695
Поени од реакции
3.647
Па кучето Идриз заслужува право на живот.Како шо се сеќавам и куќата на човекот му ја опколија.Па така да се собереле кога некој педофил ќе нападне дете а не за куче со кучешко име.
Да секој засллужува, и јас сум за тоа и јас да има протести за тој настан, такви работи не смеат да се случуваат ниту на животни, а камо ли на сред бел ден у центар на град.

Али поентата ми беше колку луѓето се инертни , на се ова што се случува, нема веќе никакви протести, нема веќе загаден воздух, нема корупција, нема режим и фамилии на народ му чуе, онака предаден е на се, ауто пилот си тераме, ама и аутопилотот баш и не работи. Расипани му се инструментите. А народов е патник на тој авион е тотално незаинтересиран што ке се случи, коа ке снема гориво или ке наидеме на висока планина.
 
S

Supercalifragilistic

Гостин
Не сум го подржувал никогаш Груевски и никогаш не би побарал да се врати ама ова со изјавата на Заев за советникот да се случеше додека Грујо беше на власт ќе имаше страшен гнев кај народот не зборувам дека некој би протестирал оти ние сме амеби не народ(тоа го докажавме кога сите останавме дома во Април 2012 година кога ни убија 4 млади Македонци и еден постар човек) но ќе се чуствувашее гнев как обичниот народ.Заев успеа во она што Груевски се обидуваше толку време да го направиви но не му успеа целосно а тоа е да го избрише генетскиот код на овој народ а со тоа да го изгуби и своето национално достоинство.Јас сум убеден дека сега Заев и да постави некој од шпоните од Смилковско или Диво Насеље најголемиот дел ќе остане рамнодушен.
Нормално е дека после толку неправди нанесени на овој народ ќе се јави апатичност и рамнодушност.


Грција ти врши геноцид на народот, не одговара за тоа.
Грција ти поставува нелегално ембарго и те тера да смениш и име и знаме и се’, не одговара за тоа.
Албанци ти почнуваат војна во 2001, вршат свирепи воени злосторства, не одговараат за тоа.
Се ослободуваат ладнокрвни убијци на деца, никој не одговара за тоа.
На терористи од ОНА им се даваат високи функции, а Македонците бранители се заборавени од власта.

И секогаш кога се обидуваш нешто да сториш веднаш си етикетиран како закоравен националист, фашист, небањат, заостанат...


Тоа е проблемот со нас. Ние сме цивилизиран народ опколен со хиени што едвај чекаат можност да не распарчат, и како такви ние не можеме да опстанеме. Најкултурен народ можеби и не сме, но никогаш досега не се случило Македонец некого да убие само затоа што е од различна националност, како што направија оние неандерталци од Смилковско. Никогаш не се случило Македонец да спори нечија историја и идентитет, како што ни прават Грците и Бугарите. И покрај тоа, ние сме националистите што повикуваат на војна.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Да секој засллужува, и јас сум за тоа и јас да има протести за тој настан, такви работи не смеат да се случуваат ниту на животни, а камо ли на сред бел ден у центар на град.

Али поентата ми беше колку луѓето се инертни , на се ова што се случува, нема веќе никакви протести, нема веќе загаден воздух, нема корупција, нема режим и фамилии на народ му чуе, онака предаден е на се, ауто пилот си тераме, ама и аутопилотот баш и не работи. Расипани му се инструментите. А народов е патник на тој авион е тотално незаинтересиран што ке се случи, коа ке снема гориво или ке наидеме на висока планина.
Не подржувам убиства на животни ама никогаш не би протестирал за куче кога знам што се случува со државава.Па деца ни се бодат секој ден никој не мрда а за кучево се собрал народ.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ништо чудно и овие од Диво Насеље да ги стават советници за безбедност!:cautious:Вакво понижување на свој народ мислам дека никаде се нема десено.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ќе се отрезни ли неебанава некогаш? Што ти треба да ја линкуваш? Стварно, ваков куп од зборови, суви навреди и неповрзани глупости треба да „разбудат“ некој заспан македонец?
Ја линкувам за да покажам дека во овој момент она е обичен руски Нано Ружин, иако некогаш сум имал мислење дека била некаков квалитетен новинар и рационален критичар, а сега сфаќам дека секогаш била само шпионска инсталација, државен пропагандист која се камуфлирала во два политички системи, во сите можни влади.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ја линкувам за да покажам дека во овој момент она е обичен руски Нано Ружин, иако некогаш сум имал мислење дека била некаков квалитетен новинар и рационален критичар, а сега сфаќам дека секогаш била само шпионска инсталација, државен пропагандист која се камуфлирала во два политички системи, во сите можни влади.
Мислам дека моментално е фриленсер и затоа е во овој mood. Ова е веројатно прва власт што не ја игра после љуБчо Г.
Русите немаат денар фрлено за вакви потреби во државава. Ова е од волонтерски побуди.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom