Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Од глупост у глупост. Немаш одмор ти.
Уствари ти си приказна за себе, како да очекуваме мудрост од човек, кој гласал прво за БЦ,
@Bafra Ај не ме нервирај. Тој зема 70000 евра месечно, а тие по 9000. Ај овој другар ти со кој се лајкираш го знам дека само сака "од паторот да е, па и говно да е", него тебе шо ти е филмот? Да ти ги даам тие пари и да си го пораснеш детето, да го школуваш, ти да си тераш живот, одмор...голем мераклија си да ме хејташ, ама не извадил ниеден аргумент никогаш.
Позз
Кај виде хејтање... :facepalm:
Прашав колку земаат тие на запад?

Убаво тргна со постов со тоа давањето 9.000 (вајда на нив мислеше, не на 70.000).
Јас не реков дека му се доволно на човек 9.000 денари, туку не смееш на тој што заработува 100.000 евра да му ги земаш, а оправдувањето да ти е ќе ги поделиш на тие со 9.000 денари.

Прво, државниот систем тие што ќе ги земе од тој со 100.000евра ќе си подели на себе за плати, за луксуз, дел лично во џеб ќе пикнат преку корупција и непотребни услуги. Ќе остане само трошка за тој приватно што заработува 9.000 денари. Тој барем создава нешто и е корисен, за разлика од државни паразити.

Второ, зашто не се потрудиш тој што зема 9.000денари да го научиш како да зема 30.000 денари :cautious:

Трето, кај можеме тебе да ти извадиме аргумент, ти се знаеш, ти си најдобар во многу работи, е сега само уште државата да ти даде плата од 1.000 евра. :P

Затоа преку ноќ се најдовме со самостојна држава, во нов капиталистички систем на уредување и појма немаме до ден денес што да правиме. Фураме капитализам а живееме со социјалистички навики.

Ние уште го немаме разглобено поимот капитлизам. Самото име ни говори дека се е капитал со негов сопственик. И лекарот е капитал, и правникот, инженерот, програмерот...сите тие се ставени во служба на сопственикот на капиталот и создават вредност во негово име за минимален надоместок. Затоа имаме 1% богати и еден куп сиромашни. Затоа средната класа низ цел свет е во пад. Марксовите убедувања дека капитализмот има тенденција кон самоуништување по се изгледа дека ќе станат реалност еден ден.
Па Марксовите принципи важат и затоа се распаѓа системот, а не дека е капиталистичко уредување.
Се додека верувате во лагите на политичарите, професори кои ќибрит немаат продадено, ќе си патиме.
Капиталистичко општество е минимални регулации, минимално трошење на буџетот. Каде го имаме ова во реалност....

Нема потреба да ти дефинирам ништо, очигледно не си ми го сфатил постот како што треба. Препрочитај го пак.

Ниту пак има потреба да ми објаснуваш за ставот и намерата на ликот што си го тагнал, јасни ми се неговите ставови. Тоа е став карактеристичен за југословенскиот шлајм кој сеуште дрка на Тито. Став на една мала група неспособни паразити, учени од мали дека државата треба да биде нивна дадилка. Дека дравата треба да ти даде, наместо да ти овозможи услови сам да создадеш. Дека државата треба да му земе на комшијата пошто е поуспешен, и да ти даде тебе пошто за кур не те бива. И така натаму.

ЕДИТ:
Те упатив да ми го препорчиташ постот, но сега гледам дека некој модератор го избришал. Не знам од која причина. Како и да е, еве го пак.

Те сфатив ;) , туку прашањата се поставени за другите, малку да мислат а не ко папагали праведност, рамноправност итн итн
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.234
Поени од реакции
21.071
Сега приметив дека уште еден пост ми е избришан без никаква оправдана причина. И тоа пост со списоци за партиски вработувања на штабски овци од СДСМ во РЕК Осломеј.

Веројатно на грешка е избришан, бидејќи и @Klin постира за истото (само линкот не му функционираше), а неговиот пост не беше избришан. Не верувам некој модератор да цензурира за вакви работи, освен ако не е партиски бот или па стварно има добра причина за бришење.

Како и да е, ќе пробам да го парафразирам постот, овојпат со линк до официјалниот извор.

---
Јас па мислев сечено, лепено, монтирано е видеото каде Заев кажува дека кадрови комисии на СДСМ одлучувале за вработување на 2744 партиски овци во Струмица. Изгледа стварно кадрови комисии одлучувале кој ќе се вработи.

Департизација и професионализација на институции. Конкурси и јавни огласи. Ено опшесво за сите. Ќе ја донесеме Европа кај нас. :tapp:

https://www.facebook.com/zoran.bozinovski11/posts/449174288870216
---
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Zoran Bozinovski added 3 new photos.
2 May at 09:55 ·
СЕДМОГА АПРИЛА ДОБИО САМ КРИЛА

Во предизборно ветено општество за сите, според оноа познато ЗБОРОТ СИ Е ЗБОР, ево СДСМ прави списоци на подобни за вработување...

Си имаат состаноци и записник си прават, па и се потпишале, да биде ОВЕРЕН записникот!!!

Со време ќе ОВЕРУВААТ по куќи, само да забегаат...

Та, тек им е прва година после посни 11...

А оглас? А закон? А јебеш и оглас и закон... Читај списак!






Департизација :icon_lol:

Кајгана има кадрова комисија?

@Let 3 од кој доби ваква препорака?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Јас не реков дека му се доволно на човек 9.000 денари, туку не смееш на тој што заработува 100.000 евра да му ги земаш, а оправдувањето да ти е ќе ги поделиш на тие со 9.000 денари.

Прво, државниот систем тие што ќе ги земе од тој со 100.000евра ќе си подели на себе за плати, за луксуз, дел лично во џеб ќе пикнат преку корупција и непотребни услуги. Ќе остане само трошка за тој приватно што заработува 9.000 денари. Тој барем создава нешто и е корисен, за разлика од државни паразити.

Второ, зашто не се потрудиш тој што зема 9.000денари да го научиш како да зема 30.000 денари :cautious:

Трето, кај можеме тебе да ти извадиме аргумент, ти се знаеш, ти си најдобар во многу работи, е сега само уште државата да ти даде плата од 1.000 евра. :P
Мислев дека сум баниран...
Во тој мој пост што го цитираше неколку пати напишав дека не ги знам решенијата, ама знам добар дел од проблемите. За истото пишува и @Joe Dalton и се согласуваме дека претежно фелерот е во самиот менталитет на народот и несвесноста, чекање некој од надвор да им ги реши проблемите со магично стапче.
Јас овие твои реченици ги сфаќам како тешка небулоза. Пази, викаш „не смееш на тој што заработува 100000 евра месечно да му ги земаш“. Кој рече дека треба да му се земат? Зошто не им дава на работниците повисоки плати? Зошто му се дозволува да нема синдикална организација внатре во фирмата? Зошто нема закон како во Швајцарија кој не дозволува поголема разлика од 12 пати во однос најмногу и најмалку платен вработен? Имаш за ова одговор? Пази, примеров што ти го давам е од Швајцарија, а не од Куба или Венецуела. Зошто државата е за него мајка, а за тие бедници е маќеа? Дека тој е способен многу? Па може некој од работниците да е поспособен, а никогаш да не добие шанса во животот.
Земјите во кои има повеќе свест и совест овие односи ги имаат подобрено, ама пак разликите се веројатно исти, со тоа што германскиот богат човек е милијардер, а нашиот е милионер, па пропорцијата изгледа различно.
И како бога ти љубим јас да се потрудам за тој што зема 9000 да зема 30000? Јас истото го пишувам, дека мора да бараат да добијат повеќе, ама за први мај одат и ја сеат со ѓубре цела држава, реки, планини, паркови, ко да збориме за 9000 евра, а не денари. Ама со другар ти, ме из'ркавте прееска. Ти како голем почитувач на Адам Смит тврдиш дека системот е супер, идеален си е (мене тоа ми е бескрајно смешно), а луѓето не ги бива - за второво ај да се согласиме. Ти си еден од ретките шо покажуваат рамнодушност кон овие проблеми - викаш „јеби га, така мора да биде“. Ова ти е угушена економија. Тој еден има пари да јаде дивеч и морско за сите оброци што не го поседува локалниот пазар, а овие јадници купуваат на рабуш од локалното продавниче и пак повеќе учествуваат у локалната економија од тој вол. И да прибираш даноци од сиромаштијава пак тие ќе бидат мизерно мали за квалитетни служби, полиција, здравство, школство - резултатите од оваа појава не се баш наивни како што ти си ги доживуваш.

И за воља на вистината, платата ми поголема од 1000 евра, ама ај...
 
B

Bafra

Гостин
Мислев дека сум баниран...
Во тој мој пост што го цитираше неколку пати напишав дека не ги знам решенијата, ама знам добар дел од проблемите. За истото пишува и @Joe Dalton и се согласуваме дека претежно фелерот е во самиот менталитет на народот и несвесноста, чекање некој од надвор да им ги реши проблемите со магично стапче.
Јас овие твои реченици ги сфаќам како тешка небулоза. Пази, викаш „не смееш на тој што заработува 100000 евра месечно да му ги земаш“. Кој рече дека треба да му се земат? Зошто не им дава на работниците повисоки плати? Зошто му се дозволува да нема синдикална организација внатре во фирмата? Зошто нема закон како во Швајцарија кој не дозволува поголема разлика од 12 пати во однос најмногу и најмалку платен вработен? Имаш за ова одговор? Пази, примеров што ти го давам е од Швајцарија, а не од Куба или Венецуела. Зошто државата е за него мајка, а за тие бедници е маќеа? Дека тој е способен многу? Па може некој од работниците да е поспособен, а никогаш да не добие шанса во животот.
Земјите во кои има повеќе свест и совест овие односи ги имаат подобрено, ама пак разликите се веројатно исти, со тоа што германскиот богат човек е милијардер, а нашиот е милионер, па пропорцијата изгледа различно.
И како бога ти љубим јас да се потрудам за тој што зема 9000 да зема 30000? Јас истото го пишувам, дека мора да бараат да добијат повеќе, ама за први мај одат и ја сеат со ѓубре цела држава, реки, планини, паркови, ко да збориме за 9000 евра, а не денари. Ама со другар ти, ме из'ркавте прееска. Ти како голем почитувач на Адам Смит тврдиш дека системот е супер, идеален си е (мене тоа ми е бескрајно смешно), а луѓето не ги бива - за второво ај да се согласиме. Ти си еден од ретките шо покажуваат рамнодушност кон овие проблеми - викаш „јеби га, така мора да биде“. Ова ти е угушена економија. Тој еден има пари да јаде дивеч и морско за сите оброци што не го поседува локалниот пазар, а овие јадници купуваат на рабуш од локалното продавниче и пак повеќе учествуваат у локалната економија од тој вол. И да прибираш даноци од сиромаштијава пак тие ќе бидат мизерно мали за квалитетни служби, полиција, здравство, школство - резултатите од оваа појава не се баш наивни како што ти си ги доживуваш.

И за воља на вистината, платата ми поголема од 1000 евра, ама ај...
Па ти цело време повикуваш државата да ги реши проблемите, без да согледаш дека државната администрација е причината за нашата мизерна состојба.
Менталитетот се гради, се создава, за жал ние сме израснати со социјалистички менталитет кој на хартија е супер, а во пракса е покажан како уништувачки. Ние сме навикнати да чекаме од државата да ни решава проблеми, да ни кажува што смееме, а што не. Државата да ни биде мајка и татко, а тоа е ретардирано, зашто државата е водена од луѓе, чии страсти, желби, мотиви не се според социјалистичките.

Ти ги правдаш политиките на прогресивен данок и рамноправност, значи си за земање на тој што има повеќе.
За тоа зашто не им дава повеќе плата:
1. Сигурно има голема понуда на такви квалификувани работници. Односно не е нешто комплицирано.
2. Затоа за некоја година ќе нема да може да најде работници и ќе кука ко педерче, па ќе мора да отвори ќесето или да автоматизира или затвори фирмата па и за него да нема профит. Краткорочно гледа јбг.

Како бе тоа јас сум рекол дека системот е добар а го подржувам Адам Смит :confused: . Системот базиран на социјалистички теории е причината за распад. Намали регулации, намали непотребни трошења/тендери, намали адмимистрација и ќе видиш како полека се излегува на прав пат. Секоја година се поголем буџет имаме а се полоши резултати. Појасно од ова здравје.

Швајцарија ај провери колкави им се платите на менаџерите и бонуси па после збори за некои правила.

https://a1on.mk/archives/889542
Ваква е ситуацијата во сите државни и јавни установи. Мои и твои пари трошат без одговорност и плус задолжуваат правнуци.
Среди го овој проблем, па ќе видиш како тој во приватно кој е најбитна алка ќе му рипне стандардот.
Не троши за чоколади и ќе има за сите леб. Пак ќе повторам, толкав буџет а резултати не нула, туку негативни, се повеќе се задолжуваме.

Ти ако земаш повеќе од 1.000 евра месечна плата, вакви глупости нема да пишуваш, а јас нема веќе на темава буква да напишам :P.
@silmarillion верував дека вози порше, ама кога ме прати по крофни од хром, не верувам ни во него веќе :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.150
Поени од реакции
15.130






Департизација :icon_lol:

Кајгана има кадрова комисија?

@Let 3 од кој доби ваква препорака?
Едит...сум згрешил пред неколку постови.....Анѓеле Анѓелески(третиот на листата) нема земено 10 000 евра од Телеком за отпремнина, зел 25 000 евра( го прашав лично неговиот прв братучед)

А онај Горан Петрески -Гаџо од вториот дел од списокот е син на Николче Петрески што јади гом.а секоја ден на отворените емисии со јавување во живо

Тие Србакоските што се последни на првиот список се блиски роднини на координаторот за 5-та изборна единица Ванчо Србакоски
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Па ти цело време повикуваш државата да ги реши проблемите, без да согледаш дека државната администрација е причината за нашата мизерна состојба.
Менталитетот се гради, се создава, за жал ние сме израснати со социјалистички менталитет кој на хартија е супер, а во пракса е покажан како уништувачки. Ние сме навикнати да чекаме од државата да ни решава проблеми, да ни кажува што смееме, а што не. Државата да ни биде мајка и татко, а тоа е ретардирано, зашто државата е водена од луѓе, чии страсти, желби, мотиви не се според социјалистичките.

Ти ги правдаш политиките на прогресивен данок и рамноправност, значи си за земање на тој што има повеќе.
За тоа зашто не им дава повеќе плата:
1. Сигурно има голема понуда на такви квалификувани работници. Односно не е нешто комплицирано.
2. Затоа за некоја година ќе нема да може да најде работници и ќе кука ко педерче, па ќе мора да отвори ќесето или да автоматизира или затвори фирмата па и за него да нема профит. Краткорочно гледа јбг.

Како бе тоа јас сум рекол дека системот е добар а го подржувам Адам Смит :confused: . Системот базиран на социјалистички теории е причината за распад. Намали регулации, намали непотребни трошења/тендери, намали адмимистрација и ќе видиш како полека се излегува на прав пат. Секоја година се поголем буџет имаме а се полоши резултати. Појасно од ова здравје.

Швајцарија ај провери колкави им се платите на менаџерите и бонуси па после збори за некои правила.

https://a1on.mk/archives/889542
Ваква е ситуацијата во сите државни и јавни установи. Мои и твои пари трошат без одговорност и плус задолжуваат правнуци.
Среди го овој проблем, па ќе видиш како тој во приватно кој е најбитна алка ќе му рипне стандардот.
Не троши за чоколади и ќе има за сите леб. Пак ќе повторам, толкав буџет а резултати не нула, туку негативни, се повеќе се задолжуваме.

Ти ако земаш повеќе од 1.000 евра месечна плата, вакви глупости нема да пишуваш, а јас нема веќе на темава буква да напишам :P.
@silmarillion верував дека вози порше, ама кога ме прати по крофни од хром, не верувам ни во него веќе :D
Единствениот проблем што треба да го решиш е тука да се ставиш на минималец, и да си исплаќаш консултантски услуги сам на себе на Кипар. Или ако ти е скапа таа опција, на Косово. Батали оправање.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.150
Поени од реакции
15.130
Единствениот проблем што треба да го решиш е тука да се ставиш на минималец, и да си исплаќаш консултантски услуги сам на себе на Кипар. Или ако ти е скапа таа опција, на Косово. Батали оправање.

Или да прогласиш ,,слободна територија Танушевци,, и така во пазар да добиеш функционерско место во Влада како Џезаир Шаќири, алијас командант Хоџа

 
B

Bafra

Гостин
Единствениот проблем што треба да го решиш е тука да се ставиш на минималец, и да си исплаќаш консултантски услуги сам на себе на Кипар. Или ако ти е скапа таа опција, на Косово. Батали оправање.
Во голем број од случаевите данокот не е проблем. Најголем проблем за време на груевизмот се наместо регулаторна гилотиња добивме експанзија.
Непотребни, ама буквално тотално непотребни регулации и правилници се донесоа, кои патем се различни од ЕУ, што нема шанси да работиш чесно и нормално.
Значи не е проблемот што ќе платам 10% данок, туку за да сработам работата морам да подмитам администрација иако исполнувам услови, или па самите си тумачат закони како нив им одговара за јас да не можам а министерот и неговите пајташи без проблем после да си ја тераат на готово.

Јас свесен сум со каков народ живеам, каква ни е состојбата, каде е главниот проблем, само криво ми е што никогаш никој не бара одговорност од одговорните за буџетот, а пљукаат по приватниците.
Судијата и човек без правен факултет ќе види дека донел погрешна пресуда - нема одговорност. Стразбур ќе каже судијата згрешил и пак никому ништо. Треба тој судија од џеб да плати а не државата, или со намерно погрешна пресуда ти уништува живот и на фамилијата, а ти плачеш на семафори наместо да го земеш на душа, па и другите да размислат.

Супер држава сме, само сеуште се плашиме од " голи оток" и ја гледаме власта како татко и мајка, а тие од наши пари се богатат.
2020/2021 се очекуваат светски монетарни промени па баш ме интересира како ќе биде кај нас.

П.С. на Кипар не може секој од МКД да отвори сметка и да си префрла без амин од службите. Одма ќе си добиеш пријава.
Нели забрането е да имаш сметки надвор, а во Панама пејперс излегоа македонски имиња и никому ништо. :свиркам:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
П.С. на Кипар не може секој од МКД да отвори сметка и да си префрла без амин од службите. Одма ќе си добиеш пријава.
Нели забрането е да имаш сметки надвор, а во Панама пејперс излегоа македонски имиња и никому ништо. :свиркам:
Зависи од случај до случај. Ако извор на приходи ти е Македонија, тогаш е потешко и треба амин. Ако изворот на приходи ти е од надвор, тогаш дали тие ќе уплатат на кипарска, косовска или македонска фирма им е тотално сеедно. А нашава администрација може да си го брка опашот до утре, додека ги натера Кипар или Косово да соработуваат.

Панама пејперс, после препораките на Прибе. Во наредни 10 години, препораките на Прибе се фокус. :D
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Едит...сум згрешил пред неколку постови.....Анѓеле Анѓелески(третиот на листата) нема земено 10 000 евра од Телеком за отпремнина, зел 25 000 евра( го прашав лично неговиот прв братучед)

А онај Горан Петрески -Гаџо од вториот дел од списокот е син на Николче Петрески што јади гом.а секоја ден на отворените емисии со јавување во живо

Тие Србакоските што се последни на првиот список се блиски роднини на координаторот за 5-та изборна единица Ванчо Србакоски
Па сепак сме биле земја на можности за оние шо знаат како треба :icon_lol:

И јас лично познавам лик кој работеше во Телеком па 2002/3 зеде отпремнина за да во 2007 пак неговите го вработат во РЕК Битола, не е тоа некоја тајна шема. Далеку од изолиран случај.

Во време на ДПМНЕ цената за вработување во РЕК Битола почнуваше од 4000 евра па нагоре во зависност од работно место, за факултетлии битна беше и паричката ама и лојалноста/сервилноста.Тие шо немаа да платат во готово долго време секое земање на плата одеа со пликче и некој договорен процент од личниот доход кај локални шерифчиња, не секогаш вмровчиња, настрана аргатлукот и измеќарството кое беше бонус, покрај пликчето.
Сега има побарале 3000 евра на тие шо се на определено вработени во РЕК Битола за да останат, плус доплата за промена на статус во неопределено :) исклучок за тие шо биле ептен вмровчиња се знае ;)
Кој знае сега која е цената за ново вработување во РЕК Битола и општо на државна цицка...

Никаква суштинска промена нема, само рокада се направи.

Патем речено „конкурс“ нов доаѓа за 600+ вработувања во МВР :icon_lol:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Ова за отпремнините е жива вистина. Познавам човек што во времето на војводата си даде отказ и зеде таму колку даваа не знам точно, околу 10.000 евра и оп после во груево време пак се вработи државно. Дно од народ! :tapp:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Па Марксовите принципи важат и затоа се распаѓа системот, а не дека е капиталистичко уредување.
Се додека верувате во лагите на политичарите, професори кои ќибрит немаат продадено, ќе си патиме.
Капиталистичко општество е минимални регулации, минимално трошење на буџетот. Каде го имаме ова во реалност....
Марксовите принципи на социјална еднаквост немаат никаква допирна точка со времето и системот во кој што живееме. Ова е систем на најдлабоки класни разлики од било кога порано. Не само кај нас, ова е светски феномен кој го признаваат дури и најголемите поддржувачи на капитализмот.
Марксовата идеологија има еден куп маани, но во исто време е и најдобрата критика на капитализмот која ги потенцира неговите несовршености, посебно во делот на се поизразеното класно раслојување. Капитализмот создава елити кои што ја користат моќта да влијаат врз политичките процеси во државите за остварување на лична корист. Создава центри на моќ и акумулација на капиталот во рацете на неколкумина...ова моментално е најлошата форма на капитализам, дури нема ни допирна точка со оригиналната капиталистичка идеологија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075






Департизација :icon_lol:

Кајгана има кадрова комисија?

@Let 3 од кој доби ваква препорака?
Да е само државна служба... ИМА притисок и врз приватни фирми, посебно за режиски места
И не само партиски списоци, има притисоци и за етнички квоти и тн...
Наскоро ќе има и квоти за докажани Гејови што треба да се вработени, па почна веќе со владини советници...
После избегале сите стручни лица во странство, па ќе избегаат, не е само до плата, не сака способен стручњак да му биде предпоставен некој што врска нема...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Да е само државна служба... ИМА притисок и врз приватни фирми, посебно за режиски места
И не само партиски списоци, има притисоци и за етнички квоти и тн...
Наскоро ќе има и квоти за докажани Гејови што треба да се вработени, па почна веќе со владини советници...
После избегале сите стручни лица во странство, па ќе избегаат, не е само до плата, не сака способен стручњак да му биде предпоставен некој што врска нема...

Знаеме, слушнавме, еве,


Само маката е шо пак се тера по старо со „новата“ власт.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom