Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ембарго?
Ќе кажеме "АХ" за 15 минути.
Не биди толку сигурен.

А што и ако кажеме?
Пак ќе речам прадедо ти или некој друг ете не твој лично јадел леб и пипер, поминал војни и глупости за ти и јас сега да седиме на нет да дебатираме во парче земја кое се вика МАКЕДОНИЈА.

И ќе дојдат будали на власт ќе си играат ташак со твојот и мојот идентитет. Тоа не е во ред. (Не дека тие претходните не беа будали и не му ебаа матер на државата, пошто тоа се дешава во континуитет 27 скоро години наназад).
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тоа не треба да биди изговор Пеџа, ако му текнало на гркот да има проблем со нас тогаш океј? Не е океј другар. Не треба да чекаме амин од некој поголем или некој друг да има проблем со некој од нашите соседи.
Еве чист пример, не со име али со ТЕРИТОРИЈА има проблем грција.. со албанците кои му скокаат во чемерија долу. ама гркот ги множи со нула, не ги тркала ич.
ние што правиме? издигнавме диво племе на ранк на уставотворе народ, еееееееееееееееееееј. и уште тоа ни е во ред, па бујар сега ќе ни преговара и ќе ни соли памет дека супер е име да смениме. нека му менува дома тој на мајка, сестра, ќерка... па после на албанија и на косово, е тек тогаш можи да прајме муабет за промена на нашето име.

ОТПОР треба да има кон менување на име, идентитет, а не седнуваат со гркот преговараат 27 години за да ни се променело името. Не го менувам бе другар името, не сакам да преговарам за нешто што не фаќа место да преговарам. Што, санкции ќе има? Ембарго? АКО, ПЕКИ, НЕКА ИМА!

бркам од држава веро, окта и разни други грчки интереси и ајт...

со бугарите нешто слично, со албанците да не ги ни спомнувам повторно, племе си е племе...
американецот ги употреби и ги фрли... нема косово да остани албанско до недоглед, ене ги косоварите сите рак имаат ... систина и други болници полни се пошто пријатели им амери ги бомбардираа со „осиромашен“ ураниум...
србинот сигурно нема да им ја остави таа територија така, ќе ја земат назад макар и по 100 години.
ние испаѓаме најголеми будали на балканот, секогаш!
а тоа е така само ради корумпирани политичари (сите до еден кои воделе држава), да беа барем малку родољуби немаше да ни се дешаваат барем пола од срањата кои ни се десија до сега....
Јас едно те прашав, ти не ми одговараш и си продолжи со нешто 11то.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Чисто како прашање, која држава има проблем со имињата на овие држави?
Грција и Албанија имаат по 2 имиња, едно за внатрешна друго за надворешна употреба... проблемот е што нам и името за внатрешна употреба ќе ни го фазонираат:(
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Грција и Албанија имаат по 2 имиња, едно за внатрешна друго за надворешна употреба... проблемот е што нам и името за внатрешна употреба ќе ни го фазонираат:(
немој да му одговараш нешто 11-то ;)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Грција и Албанија имаат по 2 имиња, едно за внатрешна друго за надворешна употреба... проблемот е што нам и името за внатрешна употреба ќе ни го фазонираат:(
Пак ќе прашам, кој има проблем со имињата на Албанија и Грција?
Можеби тоа ќе биде решение, да имаме и ние едно име за внатрешна а друго за надворешна.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Пак ќе прашам, кој има проблем со имињата на Албанија и Грција?
Можеби тоа ќе биде решение, да имаме и ние едно име за внатрешна а друго за надворешна.
Па дај ко ќе влезиме во ЕУ со друго име,да им прајме проблем на Албанцине со нивното име чисто ради балкански инает! Шо мислиш ќе сменат име само за да влезат во ЕУ?Иначе пред некој ден гледав фудбал, Турција vs Арнаутлук и види чудо никој од Албанциве не се побуна ради тоа!?:cautious:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Па дај ко ќе влезиме во ЕУ со друго име,да им прајме проблем на Албанцине со нивното име чисто ради балкански инает! Шо мислиш ќе сменат име само за да влезат во ЕУ?Иначе пред некој ден гледав фудбал, Турција vs Арнаутлук и види чудо никој од Албанциве не се побуна ради тоа!?:cautious:
Па можеме да им праиме. Не им прави Хрватска проблем на Србија? Од каде знаеш дека ама баш никој не се побунил? Пратиш албански весници?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Па дај ко ќе влезиме во ЕУ со друго име,да им прајме проблем на Албанцине со нивното име чисто ради балкански инает! Шо мислиш ќе сменат име само за да влезат во ЕУ?Иначе пред некој ден гледав фудбал, Турција vs Арнаутлук и види чудо никој од Албанциве не се побуна ради тоа!?:cautious:
Сега за жал немаме исполнето услови за да имаме име, туку сме факинг ФИРОМ.
Ниту сме имале политичар кој се залагал да ги решава овие проблеми, ниту пак народот има покренето иницијатива.
Редно е да се направат некои чекори и да се спасиме од ова фиром.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Па дај ко ќе влезиме во ЕУ со друго име,да им прајме проблем на Албанцине со нивното име чисто ради балкански инает! Шо мислиш ќе сменат име само за да влезат во ЕУ?Иначе пред некој ден гледав фудбал, Турција vs Арнаутлук и види чудо никој од Албанциве не се побуна ради тоа!?:cautious:
да не има после утакмици
Кауринлук вс Арнаутлук :cool:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Пак ќе прашам, кој има проблем со имињата на Албанија и Грција?
Можеби тоа ќе биде решение, да имаме и ние едно име за внатрешна а друго за надворешна.
Nemoži.....ke ti treba nekoj dokument za vo stranstvo...ikoe ime ke stoi?
Koe ime ke stoi na primer na "majonezot" od Vitaminka...bekoj kečap ili vino?
Made in Macedonia?.....teško
Ako se postigni dogovor ta imeto...se prekinuva praksata na Grcija za ne udiranje na pečat na pasošite. Koe ime je stoi tamu? A na vozačkite dozvoli?
Na dokument od UJP za vadenje na nekoha dozvola vo Grcija?
Koe ime ke ima tamu

Zatoa grcite velat-ERGA OMNES i rešeni se site problemi
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
:cuc::cuc::cuc:
Само Црногорците заслужуваат држава, сите други сме лигуши :D

А кога и да ги прашаш ваквите што со 2 раце се би потпишале: кои се гаранциите дека ќе се подобри состојбата во државата ако се смени името никогаш нема одговор.

Еве да пробам по 100ти пат:
- Некој гарантира дека ќе ни избрише/опрости државните долгови
- Некој ќе ни донира 1 милијарда долари
- Судството ќе профункционира ли
- Како со влез во НАТО ќе се среди државава
Постојат ли било какви гаранции дека ќе добиеме нешто кога ќе се смени името, или сменете името па после ќе преговараме
:) Ова вака како патриот сега ми се натегаш?

Прво нема никаква гаранција за ништо на светот, утре може астероид да удри или јелоустон да се активира. И што ти беше муабетот ?

Второ самиот пример на Бугарија која не беше држава, пред едно 20 години, една збирштина на криминал и корупција, со влезот во НАТО и ЕУ знаеш што е сега за нас ?

Така да и за другите што чекаат корупцијата да се среди, да ви кажам една работа, НИКОГАШ нема да се смени, ако нема промени или не треба да правиме реформи.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Требаше појако да им влезе Апасиев.
Кога се појави неговото име на кајронот, под него пишуваше Левица ако не се лажам, нели фејк беа?

Кај е @Let 3 да гугни нешо сеа, и тоја цвикаше против Левица во секоја прилика, сега е јасно како ден по чија директива го правеше тоа.

Две врсти сендвича, и критичар, исто како на темава :)[DOUBLEPOST=1511632346][/DOUBLEPOST]
Различни класи се, овие двајцата се деца шанкуриња, интересни беа првите кадри од емисијата со циничните насмевки на Пајо и Љиљакот, за на крај да завршат вџашени.

Љиљакот не, ама за Пајо се глеаше дека го припремаа за дебатава, сличен пристап имаше како Фрчко према Хорхе, да го испровоцира да го извади од колосек, кога виде тоа не успеа, настапи со припремено излагање се глеаше дека тоа требаше да поентира, да се создаде импресија дека во суштина само се мрчи, да се направи паралела критизирање-морализрање и со тоа да се дискфалификува пристапот на Апасиев, ама овој беше изненадувачки диркетен па и тоа го сосече.

Му го спушти на Пајо ептен, уше коа го заплеска со неплатената фактура за активистите од Велес, која изнесува колку разликата во цената на летот на тој гремлинот од пи*ке си материне агенцијата.

Не знам само дали е вистина Пајо во сродство со Слободан Богоевски?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
:) Ова вака како патриот сега ми се натегаш?

Прво нема никаква гаранција за ништо на светот, утре може астероид да удри или јелоустон да се активира. И што ти беше муабетот ?

Второ самиот пример на Бугарија која не беше држава, пред едно 20 години, една збирштина на криминал и корупција, со влезот во НАТО и ЕУ знаеш што е сега за нас ?

Така да и за другите што чекаат корупцијата да се среди, да ви кажам една работа, НИКОГАШ нема да се смени, ако нема промени или не треба да правиме реформи.
Идентично е и со Романија, од никаква држава, за нас моментално е светска сила.. факинг Романија еј..
 
B

Bafra

Гостин
:) Ова вака како патриот сега ми се натегаш?

Прво нема никаква гаранција за ништо на светот, утре може астероид да удри или јелоустон да се активира. И што ти беше муабетот ?

Второ самиот пример на Бугарија која не беше држава, пред едно 20 години, една збирштина на криминал и корупција, со влезот во НАТО и ЕУ знаеш што е сега за нас ?

Така да и за другите што чекаат корупцијата да се среди, да ви кажам една работа, НИКОГАШ нема да се смени, ако нема промени или не треба да правиме реформи.
Ако не ги прочита наредните мои постови и ако сам си тумачиш кој е патриот да се изјаснам по незнам кој пат дека сум за глобализација. Патриот и глобализација ти е исток запад по мене.

Еве и ти не одговори дали нешто гарантирано ќе добиеме, а друго ШТО ТИ КАЖУВА ТОА ШТО БУГАРИЈА и покрај сите криминали и катастрофа општествено уредување е во ЕУ, или Албанија која е најутепана е во НАТО... Ако во овие две земји нема корупција, непризнавање на малцинства и недомократски потези на владите незнам кај има.

Сакам да кажам дека не сум глуп и наивен дека ќе добиеме нешто ако се смени името.
Но секако нема ни да се противам, нема потреба како Либија и Србија да ме тепаат :D
Ама онака доброволно да се согласиш на нешто сметајќи дека ќе добиеш нешто без конкретно регулирани што како зашто е наивно по мене.

А менување на името викаш е услов да има реформи и корупцијата ќе ја снема :D . ЕУ, САД нема корупција :P

Убаво рекле, голем е товарот да се носи ова име, тој кумот што ли мислел :cautious:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Има шпекулации и за делумно политичка основа за убиството во Чаир...демек внатрешна пресметка во коалицијата....
Убиениот кратко пред да биди убиен, јавно преку ФБ нешто му дофрлал на некоја батка од ДУИ за предавство

``Еве и јас да реагирам. Агим Мусшабанај. За Ејуп Халими .. Ејуп Зошто ги предаде другарите на идеалот? Зошто некои пријатели сеуште стојат позади тебе или им имаш вметнато страв заедно со Груевски? Зошто некои наши другари од УЧК се во затвор или затоа што не те подржуваа повеќе тебе Ејупе?Зошто некои други не смеат да дојдат во Илирида? Ти и Али ги ставивте во затвор само затоа што не се подржуваши на ДУИ ….. Ејуп синоќа добив повик од една личност. Со името Х. ти го знаеш, некои наши другари го познаваат тоа лице… И ми рече: Ејуп ме предаде. Го прашав како те предаде Ејуп. Ми рече Ејуп ми ја зеде вереницата со која бев верен една година, и скоро секој ден седев со Ејуп и вереницата која сега е негова жена.Јас не му поверував но кога прашав некои заеднички пријатели ми кажаа дека тоа е вистина. Му ја зеде вереницата. А вереницата е ќерка на поранешниот претседател на В. С.Д.Со ова открив дека ти Ејупе си предавник. Ејупе кај нас албанците викаат дека човек кој допира до честа, тој е предавник и не може дда му се верува. Така да ти му ја допре честа на твојот другар…И ти Ејуп си антинационален. – стои во последната ФБ објава на Исмет Кока.``

 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Ако не ги прочита наредните мои постови и ако сам си тумачиш кој е патриот да се изјаснам по незнам кој пат дека сум за глобализација. Патриот и глобализација ти е исток запад по мене.

Еве и ти не одговори дали нешто гарантирано ќе добиеме, а друго ШТО ТИ КАЖУВА ТОА ШТО БУГАРИЈА и покрај сите криминали и катастрофа општествено уредување е во ЕУ, или Албанија која е најутепана е во НАТО... Ако во овие две земји нема корупција, непризнавање на малцинства и недомократски потези на владите незнам кај има.

Сакам да кажам дека не сум глуп и наивен дека ќе добиеме нешто ако се смени името.
Но секако нема ни да се противам, нема потреба како Либија и Србија да ме тепаат :D
Ама онака доброволно да се согласиш на нешто сметајќи дека ќе добиеш нешто без конкретно регулирани што како зашто е наивно по мене.

А менување на името викаш е услов да има реформи и корупцијата ќе ја снема :D . ЕУ, САД нема корупција :P

Убаво рекле, голем е товарот да се носи ова име, тој кумот што ли мислел :cautious:
А ти сакаш фиром да си останаме за век и векова?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom