Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ako e prekrsen zakon so izbor na Talat si ima institucii si ima tuzbi
Ti imas pravo da podneses tuzba kako gradjanin do ustaven sud za da ti potvrdat deka izborot e ok
Во право си, ама има ли некој кој би се дрзнал на тоа? Па да ме најдат во црна вреќа? Да се дрзнам?
Иако, искрено, ни Уставниот Суд нема храброст да го прогласи тој чин за незаконски. Дојде „демократија“, па еден куп незаконски, неуставни работи се случуваат.. За СЈО има поднесена преставка до Уставен.. 2 години чекаме да го земат случајот на обработка. И нема да дочекаме. Оти дојде „демократија“...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас се надевам дека аргументите на одбраната ќе бидат како Ѓорѓи што вика, 'само отвориле врата', нешто како тој стариот што ја спасуваше Шеќеринска кога ја влечеше за коса. Може на пример да додадат и некои други елементи, поуверливо да биде, на пример Муковски претходно се прејал, излегол малку надвор на воздух, а Сашо Василевски бил со него да не припадне. Снимките од камерите и останатите докази ќе бидат излишни, гарант се спасуваат.
Може и дополнителни „зачини“, ама мислам дека не се од важност за случајот. Искрено, мислам дека луѓето што влегле (главниот дел, не оние кои запалени биле поведени) се дел од сценариото за преземањето на власта. За ВМРО ДПМНЕ да добие негативни поени. Мислам дека сценаристите треба да се осудат.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас не се држам за никого како пијан за стап, а ти се држиш за шака преплатени и неспособни полтрони, ѓоа специјални...Никој не е против таква установа...
Како бе никој не е? Сите треба да сме против неуставни работи. СЈО е неуставна работа, партиско обвинителство.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Може и дополнителни „зачини“, ама мислам дека не се од важност за случајот. Искрено, мислам дека луѓето што влегле (главниот дел, не оние кои запалени биле поведени) се дел од сценариото за преземањето на власта. За ВМРО ДПМНЕ да добие негативни поени. Мислам дека сценаристите треба да се осудат.
Ne znam tie sto vleguvaat vo sobranie so site pratenici se pozdravuvaa od vmro guskaa baknuvaa ima snimki gledaj. I posle tie vlegle da rusat vlast i da go mestat vmro ?
Nemoj be ziti se amerikancite vlegoa vo sobranie vmro pojma nema nisto
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Јас се надевам дека аргументите на одбраната ќе бидат како Ѓорѓи што вика, 'само отвориле врата', нешто како тој стариот што ја спасуваше Шеќеринска кога ја влечеше за коса. Може на пример да додадат и некои други елементи, поуверливо да биде, на пример Муковски претходно се прејал, излегол малку надвор на воздух, а Сашо Василевски бил со него да не припадне. Снимките од камерите и останатите докази ќе бидат излишни, гарант се спасуваат.
Баш ова сакав да го пишам. Му посакувам на Муковски адвокат со познавањето на правото на @Ѓорѓи Н.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
8.444
Може и дополнителни „зачини“, ама мислам дека не се од важност за случајот. Искрено, мислам дека луѓето што влегле (главниот дел, не оние кои запалени биле поведени) се дел од сценариото за преземањето на власта. За ВМРО ДПМНЕ да добие негативни поени. Мислам дека сценаристите треба да се осудат.
Сценаристите ќе ги дознаеме за кусо време. https://sdk.mk/index.php/makedonija/mobilkite-laptopite-na-tepachite-na-sela-ke-dovedat-organizatorot-na-napadot-na-sobranieto-na-27-april/
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.560
Поени од реакции
23.105
Суд може да осуди. СЈО може да гони, што тоа и го прави со дваесетина предмети.

A kade rekov deka sjo treba da gi osudi? 2 godini 0 rezultati. Ke diskutirame "kriminal" koga ke ima presudi, do togas ova e samo partiska propaganda ko so 500 000 fantomi i slicni gluposti sto se iznaslusavme. Dur nema presuda jasno ti e valjda kako zakonot gi tretira osomnicenite.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Сега, тоа е вистината. Јас знам дека се воведе режим кој е бетер и од претходниот, кој врши насилно преземање на власта и злоупотреба. На судство, на закони, на обвинителство.. Се очекувам, затвори, нелагални осуди, понатамошно амнестирање на Заев за неговите законски престапи, насилства, мита, итн...
Но, Крсте требало да те праша тебе дали врата или прозор да отвори. Згрешил. И сега за отворањето треба да е казнет, не те прашал. Виновен е. :)
Објаснување не се толкува. На суд, се докажува дали е некој виновен, со приложување на докази дека прекршил одреден закон. Ете, Крсте прекршил закон оти не отворил прозор, ами врата.
Тоа не смее, ама Претседател на Собрание може да се избере вон законски пропишана процедура. Такво време дојде, ги наместија дивите и сега ќе ги бркаат питомите.
IC ne se sekiraj Krste zvani Vratar ke si odgovara pred sud
Sleden pat prozor da si otvori kazi mu :D[DOUBLEPOST=1508937339][/DOUBLEPOST]
Во право си, ама има ли некој кој би се дрзнал на тоа? Па да ме најдат во црна вреќа? Да се дрзнам?
Иако, искрено, ни Уставниот Суд нема храброст да го прогласи тој чин за незаконски. Дојде „демократија“, па еден куп незаконски, неуставни работи се случуваат.. За СЈО има поднесена преставка до Уставен.. 2 години чекаме да го земат случајот на обработка. И нема да дочекаме. Оти дојде „демократија“...
Vo ovie 11 god se ustavno i spored zakon VMRO pravese neli super bese drzavata od ljubomora se butna Gruevski eve ti priznavam
Mnogu mi bese tesko da go gledam kako uspesno ni ja vodese drzavata i za inat demostrirav za inat
Posto sum kleto makedonce i zaviduvam na tudj uspeh i nekjev drzavata da bide dobra zatoa bev protiv Gruevski
(ako ti pomaga ovaa objasnuvanje isto e kako na krsto vratator cist vozduh mi trebase )
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ne znam tie sto vleguvaat vo sobranie so site pratenici se pozdravuvaa od vmro guskaa baknuvaa ima snimki gledaj. I posle tie vlegle da rusat vlast i da go mestat vmro ?
Nemoj be ziti se amerikancite vlegoa vo sobranie vmro pojma nema nisto
Да, влегоа и запалени вмровци (и сл.). Ама сценариото не знам дали е нивно.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Банката си има правила и овластени лица за работа со сефовите. За да одговара некој, треба да прекрши некој закон. Дали си запознат кој закон е прекршен во конкретниов случај? За да зборуваме конкретно, да не „јадеме бурек“.
Точно така. И собрание си има правила кој смее да отвори а кој не. Кој смее да влезе а кој не. Особено кога такво влегување е дел од организиран напад...
Затоа не, не се товарат "само" за врата отварање.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom