Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.446
Поени од реакции
36.381
Прогнозирав 20 илјади гласови во корист на Сдсм на советнички листи ама изгледа ќе биде преку 80 илјади може и до стотка.

Баш како што спомна Ставрогин, катаклизма.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
И јас искрено не ги сакам арогантните комуњари, но да бидеме реални ВМРО-ДПМНЕ не изгуби денеска туку изгуби уште на почетокот од 2015 година (периодот јануари/февруари/март 2015) кога народот преку политичките бомби на Заев ја слушна вистината !
Да ни прати Универзумот бомби од негде за приватизацијата во време на Шутурков
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.098

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Искрено, и јас сум изненаден од резулалтатите. Очекував победа на СДСМ во клучните општини, ама дека ваков дебакл ќе доживее ДПМНЕ навистина не очекував.

Толку се лоши резултатите што не можат да најдат ниту еден алиби, апсолутно никакво оправдување. После вакви резултатити во нормална демократска држава водачите на партиите веднаш поднесуваат оставки. Ова не е пораз, ова е катаклизма.
Ваков исход мислам дека и најголемите оптимисти у СДСМ не очекувале.

Ова е показател за две работи мислам:

1. Чист показател дека прошлите локални избори ги добија на присилба, со изнудени гласови по закани дека ако не гласаат ќе летаат од работа. Сеа немаат таква моќ, не се на централна власт. Нема ни пари веќе за подмитување.
2. Дека рајата во Фиром гласа претежно ПРОТИВ отколку ЗА,.

Само лошо е што 11 требаше да поминат за да се шутне оваа гарнитура.

Се надевам дека нема да дочекаме пак толку време иста тортура и дека ако не иде одма ќе се промени, со повисоки стандарди на вреднувањето на својот глас, од тоа што беше досеа, 500 денари + вреќа брашно и кафе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.947
Не бе, ич немало режим. Сумливи сообраќајки, самоубиства со пукање во грб, судијки од тефтери, наместени тендери, угасени телевизии, селектирани спонзорства на други телевизии... Белгија на Балканот.
Да си збораме реално ти беше премногу мала за да ги памтиш тие златни времиња на СДСМ кога беше власт така да воопшто и не ме чуди што за сега мислиш дека било режим. Убавата страна на сето ова е што сега си доволно возрасна за да можеш да направиш разлика.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.623
Поени од реакции
31.536
Стратегијата со заплашување со мигрантите не беше баш толку неуспешна. @Vanlok и @VOLK2234 се приметини како наоружани до заби се движат кон границата со Грција. Македонија е сепак во сигурни раце.
Знаеш што е 160 сантиметри долго, и ја збудалува сестра ти?
- Новчаница од 1000 денари. :coffee:
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
8.444
Прогнозирав 20 илјади гласови во корист на Сдсм на советнички листи ама изгледа ќе биде преку 80 илјади може и до стотка.

Баш како што спомна Ставрогин, катаклизма.
Мене како ми изгледаа работите пред изборите, ДПМНЕ и да оствареше маргинална победа преку руралните општини (како што мислев дека ќе биде), сепак разликата ќе беше мала и недоволна за да му послужи на Груевски како алиби за предвремени парламентарни избори. Ама дури и ова е предалеку од она што се случи... Катаклизма за ДПМНЕ, буквално.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
И јас искрено не ги сакам арогантните комуњари, но да бидеме реални ВМРО-ДПМНЕ не изгуби денеска туку изгуби уште на почетокот од 2015 година (периодот јануари/февруари/март 2015) кога народот преку политичките бомби на Заев ја слушна вистината !
А ти толку години нели ги препозна арогантните комуњари во ДПМНЕ.Дпмне беше полно со членови од ДА,пребегани од СДСМ, егејско лоби.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Абе не пoтече aмaн,10 пoстa истите рaбoти ке гo блoкирaш фoрумoв.Рaдуј се aмa пишувaј зa рaзлични нaстaни.
11 години прекурчевте и вие со тие кампањи па никому ништо. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
Ваков исход мислам дека и најголемите оптимисти у СДСМ не очекувале.

2. Дека рајата во Фиром гласа претежно ПРОТИВ отколку ЗА,.
.
drži deka rajata sakaše NOVI kandidati, i Koce će izgubi poradi toa...
što kandidat dade sdsm vo Aerodrom, totalen anonimus, ne se znae ni što rabotel predhodno... ama nov kandidat...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.947
Мене како ми изгледаа работите пред изборите, ДПМНЕ и да оствареше маргинална победа преку руралните општини, сепак разликата ќе беше мала и недоволна за да му послужи на Груевски како алиби за предвремени парламентарни избори. Ама дури и ова е предалеку од она што се случи... Катаклизма за ДПМНЕ, буквално.
ВМРО и по некоја случајност да тепаше на локалните само наивните можеа да се надеваат дека СДСМ ќе се сложеше и ќе одеше на предвремени парламентарни избори. Тоа е надвор од умот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom