Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
1483792588-BDIselia.jpg
Седиштето на партијата со кој лидерот на ВМРО договара заедничка влада
нема ништо Македонско на ова слика, ни назив ни знаме.
Прво Грујо треба да инсистира да стои и на Македонски јазик назив на партијата, второ треба да инсистира да се вее и Македонско знаме пред седиштето на партијата пред воопшто да седне да преговара со нив, а не да ги моли и преколнува за коалиција како сега
 
M

macgowan

Гостин
Улогата на СЈО е да спроведе нечии „планови“, „директиви“... Се формира под притисок, притоа кршејќи ги уставните начела за единство на обвинителскиот систем. Каде се видело да се формира институција која ќе „работи“ само за гонење на припадници на ВМРО ДПМНЕ (т.е. од власта, во период кога тие се на власт)?
Пастирот под притисок потпиша ЗА СЈО или купуваше време како шо и цело време прави или не се погодијаа апчињата во моментот или сорос набави двојници и ги провна наместо оригиналните демохристијани па да потпишат...:ROFLMAO: Че си лежите!!!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Пастирот под притисок потпиша ЗА СЈО или купуваше време како шо и цело време прави или не се погодијаа апчињата во моментот или сорос набави двојници и ги провна наместо оригиналните демохристијани па да потпишат...:ROFLMAO: Че си лежите!!!
.....сигурно че си лежат, баш пред некој ден гледам им ја спремаат плажата .., да си полежат малку на новите лигенштули...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Мрднат, го тупиш многу со тоа за оставката на Заев. Разбери веќе еднаш и не прашувај за џабе, нема да даде оставка Заев, значи НЕМА, излажа сељакот и не дава оставка. Не го тупи толку. А за јазикот промена на устав а? Епа тогаш зошто плукање по Заев кога и тој да направи влада пак треба уставот да се менува? Кога Грујо прави влада тоа не е проблем, битно уставот не се менува, а кога Заев вика тогаш е проблем иако уставот нема да се менува. Лудаци.
Сé што си пишал е надвор од „контекст“. Јас не прашав „дали ќе“, туку дали поднел оставка, како што вети. Не знам зошто одговараш за нешто кое е негова приватна работа.
Каде сум плукал по Заев? И тоа не сум го напишал. И што има врска прашањето за оставки со јазик и промена на устав?[DOUBLEPOST=1485254704][/DOUBLEPOST]
Tоа ќе се направи без промена на Уставот, само со дополнување на закони не се секирај за тоа Груле е махер...
Законите мора да се „согласно“ уставот. Ако се дополни закон, нема да и „уставен“. Како законот за СЈО.[DOUBLEPOST=1485255266][/DOUBLEPOST]
Пастирот под притисок потпиша ЗА СЈО или купуваше време како шо и цело време прави или не се погодијаа апчињата во моментот или сорос набави двојници и ги провна наместо оригиналните демохристијани па да потпишат...:ROFLMAO: Че си лежите!!!
Мислам дека самиот го знаеш одговорот. Сé е дел од поголема игра, како и одвраќањето на ДУИ да прави влада со победникот кај „македонскиот блок“, за што се залагаше, протестираше, блокираше автопат... го повторуваше постојано.. до пред некое време. Па се измисли „платформа“ која „наводно“ не е прифатена, па „демек“ нема влада да се прави со победникот. Долга и широка е, секој го знае тоа.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Сé што си пишал е надвор од „контекст“. Јас не прашав „дали ќе“, туку дали поднел оставка, како што вети. Не знам зошто одговараш за нешто кое е негова приватна работа.
Каде сум плукал по Заев? И тоа не сум го напишал. И што има врска прашањето за оставки со јазик и промена на устав?
Не поднел и нема да поднесе и те излажа и тебе и мене и сите. Ај не тупи веќе со тоа.
Другото го кажав затоа што сите скокате како демек ау Заев им ветил двојазичност и слично, а сега кога Грујо им ветува за да напраи влада тогаш викате а па уставот нема да го менува Грујо. А Заев ќе го менува?
 
M

macgowan

Гостин
Сé што си пишал е надвор од „контекст“. Јас не прашав „дали ќе“, туку дали поднел оставка, како што вети. Не знам зошто одговараш за нешто кое е негова приватна работа.
Каде сум плукал по Заев? И тоа не сум го напишал. И што има врска прашањето за оставки со јазик и промена на устав?[DOUBLEPOST=1485254704][/DOUBLEPOST]
Законите мора да се „согласно“ уставот. Ако се дополни закон, нема да и „уставен“. Како законот за СЈО.[DOUBLEPOST=1485255266][/DOUBLEPOST]
Мислам дека самиот го знаеш одговорот. Сé е дел од поголема игра, како и одвраќањето на ДУИ да прави влада со победникот кај „македонскиот блок“, за што се залагаше, протестираше, блокираше автопат... го повторуваше постојано.. до пред некое време. Па се измисли „платформа“ која „наводно“ не е прифатена, па „демек“ нема влада да се прави со победникот. Долга и широка е, секој го знае тоа.
ОК, јас мислам дека кога тогаш, багабонтите од дпмне - ЧЕ СИ ЛЕЖАТ!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.772
Поени од реакции
8.034
Прегледај го приврзокот 164047
Седиштето на партијата со кој лидерот на ВМРО договара заедничка влада
нема ништо Македонско на ова слика, ни назив ни знаме.
Прво Грујо треба да инсистира да стои и на Македонски јазик назив на партијата, второ треба да инсистира да се вее и Македонско знаме пред седиштето на партијата пред воопшто да седне да преговара со нив, а не да ги моли и преколнува за коалиција како сега
Oва знаме заборавиле да го стават:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Flag_of_Albania_(1939-1943).svg/600px-Flag_of_Albania_(1939-1943).svg.png
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.750
СЈО отвори два нови случаи - „Тарифа“ и „Тенк“
мене и баба мркелка ми е сомнителна, дала амин само за мерџо а поефтино е кинески ролсројс или англиски јагуар...
..ама некако сите само мерџо купуваат, па и Хрватска мислам ист таков зема, само незнам дали пред да влезат во гЕУ или после
ние имаме традиција со мерџо уште од Киро Глигоров, само он го доби на подарок, да не кажувам од кого...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не поднел и нема да поднесе и те излажа и тебе и мене и сите. Ај не тупи веќе со тоа.
Другото го кажав затоа што сите скокате како демек ау Заев им ветил двојазичност и слично, а сега кога Грујо им ветува за да напраи влада тогаш викате а па уставот нема да го менува Грујо. А Заев ќе го менува?
Јас не сум се задржувал околу изјавите за двојазичност на Заев. Иако, тој тоа јавно го зборуваше на неколку места, со присуство на новинари, па после велеше „не сум рекол“. Дали Груевски нешто ветил, тоа се шпекулации, не знам зошто на секоја мала шпекулација (која се менува од ден за ден) се прават еден куп надоврзани приказни.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.750
Прегледај го приврзокот 164047
Седиштето на партијата со кој лидерот на ВМРО договара заедничка влада
нема ништо Македонско на ова слика, ни назив ни знаме.
Прво Грујо треба да инсистира да стои и на Македонски јазик назив на партијата, второ треба да инсистира да се вее и Македонско знаме пред седиштето на партијата пред воопшто да седне да преговара со нив, а не да ги моли и преколнува за коалиција како сега
не иде да стават мкд знаме кога во истата општина сдсм има албанско
.. патем викаат влада треба да состават победничката македонска и албанска партија...Која е победничка албанска партија, дуи или сдсм ??
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://sdk.mk/index.php/naslovna/jankuloska-prvoosomnichena-vo-tenk-za-mertsedesot-od-600-000-evra-kupen-po-zhelba-na-gruevski/

Ако сте ги заборавиле, прочитајте ги транскриптите, некои правни експерти омда ќе не нафрлат ми продаваат прикаски за правда, не се користеле нелегални снимки за докажување, што да се докажува, во трите разговори апла се признава се.

Настрана кривичната одговорност, каде е моралната, каде е совеста за тоа во најсиромашната земја во европа да купиш најскап мерцедес на балканот, па уште и да немаш храброст во јавност да се возиш со истиот.
 
M

macgowan

Гостин
Според искуството од минатите 25 години.. не знам.
Има внучиња од бившата постава и на дпмне и на сдс кои ја посетија нашата најголема(но не најпопуларна - тоа е Шутка) казнена установа ама согласен сум со тебе за тоа дека е тешка работата. Никој од глаучите о0д врвот не замина таму. Време е.
Но, во време кога имаме СЈО треба да тргни работата, нели?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom